Արագածավանում մարդիկ տաքանում են աթարով, բայց գազատար ունեն
Արագածոտնի մարզի Արագածավան համայնքում արդեն հույս չունեն, որ երբեւէ բնական գազ կունենան: Գյուղացիները ձմռանն իրենց տները տաքացնում են՝ ինչով պատահի: Ցախ են հավաքում գյուղի շրջակա տարածքներից եւ ավանակների ու ձիու սայլակին բարձած՝ բերում տուն:
Դեռեւս 2006 թ. հոկտեմբերի 2-ին «Ման-Նախ» ՍՊԸ-ն Արագածոտնի մարզի Արտենի եւ Արագածավան համայնքների ղեկավարների հետ կնքել է պայմանագիր, ըստ որի` պարտավորվել է մինչեւ 2006 թ. դեկտեմբեր 89 մլն դրամով իրականացնել Արտենի եւ Արագածավան գյուղերի միջին ճնշման գլխավոր գազատար խողովակների 6,9 կմ հատվածի կառուցման եւ 1,5 կմ հատվածի վերատեղադրման աշխատանքները: Այդ ժամանակ նույնիսկ ՀՀ ոստիկանության Թալինի բաժնում նյութեր են նախապատրաստվել «Ման-Նախի» դեմ, քանի որ ՍՊԸ-ն բանկային վեց փոխանցումներով ստացել է 85 մլն դրամ, սակայն կատարել է ստանձնած պարտավորությունների մոտ 44 տոկոսը` 48.3 մլն դրամի չափով, իսկ մնացած 36.7 մլն դրամը յուրացրել է: «Ման-Նախը» վերականգնել է չկատարած աշխատանքները, սակայն դրանից կարծես թե ոչինչ չի փոխվել. գյուղացիները շարունակում են ձմռանը տաքանալ աթարով ու փայտով: Արագածավանի համայնքապետ Անդրանիկ Պապիկյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե ծրագրով նախատեսված էր անցկացնել 20 կմ երկարությամբ գազատար խողովակ, որը պետք է սպասարկեր Արեգ, Արտենի եւ Արագածավան գյուղերը:
Քրեական գործի հարուցումից եւ չկատարած աշխատանքները վերականգնելուց հետո Արագածավանի համայնքապետը «Ման-Նախ» ՍՊԸ-ից պահանջ չունի, սակայն դժգոհ է, որ սահմանամերձ գյուղը երկար տարիներ մնացել է առանց գազի: «4 կմ գազատար գիծ էլ պետք է կառուցվեր IFAD-ի ծրագրով, սակայն աշխատանքների կեսը` 2 կմ, կառուցված չէ: 3-4 տարի է՝ աշխատանքներ չեն տարվում, սկի մոտ եկող չկա: Արեգ-Արտենի-Արագածավան համայնքների գիծը թալանվել է արդեն: Մի երկու անգամ գողերին մենք ենք բռնել, մի քանի անգամ ոստիկանություն ենք դիմել, այդպես էլ սարսափելի վիճակում մնացել է: Չգիտեմ, թե այդ թալանված վիճակի վերջը ոնց է լինելու»,- անհանգստացած է Անդրանիկ Պապիկյանը: Գազ ունենալու համար 16 մլն դրամի ներդրում արել է Արագածավանի համայնքապետարանը, 3 մլն դրամ էլ ներդրել է Արտենիի համայնքապետարանը: «Խնդիրը բազմիցս ներկայացրել եմ: Իմ կարծիքով՝ գյուղն ընդհանրապես գազ չի ունենա»,- եզրակացնում է համայնքապետը: Այս առնչությամբ Արագածոտնի մարզպետարանից խոստացան պարզաբանումներ տալ առաջիկայում:
Արագածավանում միայն գազը չէ, որ խնդիրներ է առաջացնում գյուղացիների համար: Գյուղը չունի խմելաջուր, եւ մարդիկ ստիպված այն գնում են: Ամեն օր Թալինից բեռնատար մեքենայով ջուր են բերում Արագածավան եւ մեկ դույլը վաճառում մոտ 40 դրամով: Արագածավանի գյուղապետարանի գլխավոր հաշվապահ Մանուկ Խոեցյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ գյուղն ընդհանրապես խմելաջուր չի ունեցել, իսկ ներցանցային համակարգը կառուցվել է միայն արտեզյան հորերի ջուրը մարդկանց հասցնելու համար: Գյուղում կա 2 արտեզյան հոր, եւ համայնքապետարանը գյուղացիներին կարողանում է ապահովել միայն տեխնիկական ջրով, որը խմելու համար պիտանի չէ: «Խմելաջրի լուծումը կլինի այն դեպքում, երբ Թալինի բարձրադիր գյուղերն ապահովված լինեն ոռոգման ջրով: Այդ գյուղերում մարդիկ ոռոգման ջուր չունեն եւ մաքուր ջուրն օգտագործում են ոռոգման նպատակով»,- ասում է Մ. Խոեցյանը: Համայնքապետարանը մի քանի անգամ փորձել է Թալինի բարձրադիր վայրերից ջուրը հասցնել Արագածավան: Մոտ մեկ ամիս Թալինից ջուրը եկել է, սակայն արագածավանցիների ուրախությունը երկար չի տեւել. առաջացել է մեկ այլ լուրջ խնդիր: Դաշտերում անասուններ պահող հովիվները կոտրել են գյուղ եկող խմելու ջրի խողովակի մի հատվածը, որպեսզի իրենց անասուններն այդտեղից ջուր խմեն: Դրանից հետո մի քանի օր կեղտաջուր է հոսել: Գյուղում մի քանիսը նույնիսկ աղիքային հիվանդություն են ստացել, եւ որոշվել է դադարեցնել ջրամատակարարումը: Հաշվապահն ասում է, որ Արագածավան եկող խողովակի երկարությունը մոտ 40 կմ է, եւ իրենք հնարավորություն չունեն ամեն մետրի վրա մեկ պահակ կանգնեցնել, որ հովիվները խողովակը չվնասեն: Գյուղացիներն արդեն համակերպվել են այս վիճակի հետ, քանի որ պատկան մարմիններից որեւէ մեկն իրենց չի խոստացել ապահովել որակյալ խմելաջրով:

Villagers Forced to Heat Their Homes with Dung Inhabitants of the village of Aragatzavan, located on the Armenian-Turkish border in Aragatzotn Marz, have given up hope of ever seeing the blue flames of natural gas flicker in their homes. Villagers make due by heating their homes with whatever they get lay their hands on. They gather brushwood from the outskirts of town and cart it back by horse or donkey.
Back in October, 2006, the communities of Arteni and Aragatzavan entered into an agreement with a company called Man-Nakh. The contract stipulated that by December, 6.9 kilometers of a pressurized gas pipeline would be installed between the two communities and the relocation of another 1.5 kilometers would be carried out. The cost of the project was fixed at 89 million AMD. Company charged with embezzlement At the time the RA Police’s Talin Department was collecting evidence against the company. It was revealed that Man-Nakh had already collected 85 million in six payment transfers but had merely completed 44% of the job, equivalent to 48.3 million. Criminal charges of Man-Nakh embezzling the remaining 36.7 million were in the works. The company finished the project but nothing has changed for the villagers. They still are forced to heat their abodes with firewood and dried dung. Andranik Papikyan, the community leader of Aragatzavan, told Hetq that the project called for the installation of 20 kilometers of pipe to supply the villages of Areg, Arteni and Aragatzavan. While Mayor Papikyan has no legal demands of the company, since it eventually was forced to finish the job, he remains irate that his border village has gone without natural gas lo these many years. Mayor fears the gas will never come “A 4 kilometer stretch of pipe should also have been laid under the aegis of the International Fund for Agricultural Development (IFAD). Only half the job was finished. No work has been done for the past 3-4 years. No one has even visited the job site. The pipe installed to connect Areg, Arteni and Aragatzavan has already been looted. We caught some looters on two occasions and contacted the police. The situation is a mess,” said a concerned Mayor Papikyan. The Aragatzavan Municipality has allocated 16 million from its own coffers to get the gas flowing. The village of Arteni has chipped in another 3 million. “We have raised the issue many times. I don’t believe the village will get gas any time soon,” says Papikyan. Officials from the Aragatzotn Regional Administration have promised to look into the matter. Village also lacks drinking water
The lack of gas isn’t the only obstacle faced by Aragatzavan residents. Potable water is scarce and villagers must buy it from a water truck that makes the trip from Talin every day. A bucket of the precious liquid costs 40 AMD (about 10 cents). Manouk Khoetsyan, the municipality’s chief accountant, told Hetq that Aragatzavan never really had drinking water to begin with. The local distribution system had only been set-up to supply water from artesian wells. The village has two such wells but the water is not safe for drinking. “The potable water problem will only be resolved when the higher elevation villages of Talin are supplied with irrigation water. Now, those communities use drinking water for irrigation,” said Mr. Khoetsyan. The Aragatzavan Municipality once attempted to get water flowing from Talin’s upper regions. It worked, but only for a month. Another problem raised its ugly head. Shepherds tending their flocks in the meadows broke a portion of the water pipe. They wanted the water for their own animals. Muddy water then flowed for several days and some residents came down with intestinal disorders. The community decided to give up on the water distribution. Mr. Khoetsyan says the pipeline stretches for 40 kilometers before reaching Aragatzavan and that they can’t place a guard every few meters or so to make sure the thirsty shepherds don’t damage it again. Local residents have long since accepted their waterless fate. Local and regional government agencies appear reconciled with their plight as well. Not one official has ever promised to supply Aragatzavan with water fit to drink.