Ռոբերտ Քոչարյանի որոշմանը սպասելիս
Ներիշխանական եւ ներքաղաքական խմորումները շարունակվելու են այնքան ժամանակ, քանի դեռ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը չի կայացրել իր որոշումը` վերադառնալո՞ւ է «թոշակից» մեծ քաղաքականություն, թե՞ իրականացնելու է միայն բիզնես պրոյեկտներ` դրանք զուգորդելով իր սիրելի որսով:
Եթե Քոչարյանը որոշի վերադառնալ, ապա դա անելու է ԲՀԿ-ի եւ ՀՅԴ-ի միջոցով: Ընթացքում հնարավոր է միանան նաեւ այլ մանր-մունր կուսակցություններ: Չի բացառվում նոր ուժի ստեղծումը: Հայտնի է, որ ինչ-որ մարդիկ պատրաստվում են ստեղծել նման ուժ: Նրանք սպասում են Քոչարյանի հրահանգին: ԲՀԿ-ն եւ ՀՅԴ-ն հավասարազոր ուժեր չեն:
ՀՅԴ-ն հրաժարվեց կոալիցիայից, բայց շարունակում է իր թեւերին կրել իշխանության ստվերը եւ դրանից ազատվելու ցանկություն, կարծես, չունի: ԲՀԿ-ի դեպքում իրավիճակն այլ է. այն լուրջ վարկանիշ ունի, եւ եթե նրա նկատմամբ որոշակի ճնշումներ սկսվեն, ԲՀԿ-ի վարկանիշն էլ ավելի կբարձրանա: Չնայած մամուլի տեղեկություններին, ԲՀԿ-ի նկատմամբ իրականում դեռ ճնշումներ չեն եղել:
Հանրապետական Հովիկ Աբրահամյանը դեռեւս ԲՀԿ չէ, թեեւ Գագիկ Ծառուկյանի խնամին է: Նույնը կարելի է ասել նաեւ Ծառուկյանի մյուս խնամու` Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանի մասին: Ընդհանրապես, Հայաստանում այս կամ այն կուսակցության անդամ լինելը ոչինչ չի նշանակում: Որեւէ մեկը կարո՞ղ է ասել, թե իրականում ո՞ւմ մարդն է Հարություն Քուշկյանը:
Գագիկ Ծառուկյանի՞, թե՞ Սերժ Սարգսյանի, եւ եթե Քուշկյանը ընտրության առջեւ կանգնի, ապա կմնա Ծառուկյանի՞, թե՞ Սերժ Սարգսյանի կողքին: Քուշկյանին ճանաչողները համոզված են, որ նա Սերժ Սարգսյանի հետ է: Բոլորին էլ հայտնի է, որ, ասենք, հանրապետական Կարեն Ճշմարիտյանը, որքան էլ հանրապետական խաղա, միեւնույն է` Ռոբերտ Քոչարյանի թիմից է:
Առաջիկա ընտրությունները դժվար են լինելու պատգամավորների մեծ մասի համար: Ճիշտ է, նախկին «առնետավազքերի» ժամանակ նրանք կարողանում էին ժամանակին այս թիմից այն թիմ անցնել, բայց Սերժ Սարգսյանը կրկնակի թակարդներ է լարել նրանց «բռնելը» հեշտացնելու համար: Այդ պատգամավորներն այնքան «մեղքեր» են գործել իրենց կարողությունները դիզելիս, որ հարյուր տարի էլ անցնի` չեն կարողանալու «մաքրվել»:
Այս անգամ խաղադաշտը շատ նեղ է, մանեւրելու տեղ գրեթե չկա: Հենց սա է լինելու խաղի նոր կանոնների հիմնական առանձնահատկությունը` նեղ խաղադաշտում արագ մանեւրելու կարողությունը: Սա բավական դժվար է լինելու, քանի որ Ռ. Քոչարյանն ուշացնում է իր որոշումը: Այն կարող է հիմնովին փոխել Հայաստանի քաղաքական դաշտը:
Դժվար է կանխատեսել արդյունքները, եթե նախընտրական փուլն ընթանա երեք նախկին նախագահ-թեկնածուներով: Քոչարյանի համար դժվար է նաեւ վերադառնալու որոշում կայացնելը` դուրս գալ մի մարդու դեմ, ով տասը տարի սատարել է իրեն:
Քոչարյանն իր շրջապատով ներքաշված է բազմաթիվ բիզնես ծրագրերի մեջ: Ինչքան էլ տարօրինակ լինի շատերի համար, սակայն Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը համատեղ բիզնես չունեն: Վերադառնալու որոշումը Քոչարյանի համար նախ նշանակում է վտանգել իր հիմնական բիզնես ծրագրերը: Բայց այն նաեւ նշանակում է ստանալ դրանք բազմապատկելու հնարավորություն: Իհարկե, որոշիչ է լինելու ռուսական գործոնը: Ի՞նչ դիրքորոշում ունեն Դ. Մեդվեդեւն ու Վ. Պուտինը:
Ո՞ւմ են նրանք ուզում 2013 թ. տեսնել Հայաստանի նախագահի պաշտոնում` հայտնի չէ, քանի որ կանխատեսելի չէ նաեւ Ռուսաստանի հաջորդ նախագահի անունը: Ամենատխուրն այն է, որ նման հաշվարկներում հաշվի չի առնվում ժողովրդի գործոնը: Եւ դա այդպես է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ բոլոր ավտորիտար երկրներում:

In Anticipation of Robert Kocharyan’s Decision
Jockeying for position within Armenia’s ruling elite and flare-ups on the political front will continue as long as Robert Kocharyan, the second president, has not decided between coming out of “retirement” into big politics or sticking to his business projects along with his beloved hunting.
If Kocharyan decides to make a comeback, then he will do so through the BHK (Prosperous Armenia Party) and ARF (Armenian Revolutionary Federation). Meanwhile, it is possible, that some smaller parties will join in. The formation of a new force cannot be ruled out. It is apparent that certain individuals are getting ready to form such a force.
They are waiting for Kocharyan’s order. The PAP and ARF are not equivalent forces. The ARF resigned from the coalition, but it continues to carry traces of government influence on its shoulders and it apparently has no desire to make a clean break. In the case of the PAP, the situation is different. It has a serious reputation to protect and if becomes the target of repression the PAP’s popularity will rise. Despite press reports to the contrary, in reality the PAP has not yet been targeted in such fashion.
Republican Party member Hovik Abrahamyan has not yet joined the PAP, although he is Gagik Tsarukyan’s in-law. The same can be said about Tsarukyan’s other in-law, Armenia’s Ambassador to Ukraine, Andranik Manoukyan. Generally speaking, in Armenia, ones party affiliation means little. Can anybody say who is really pulling the strings of Harutyun Kushkyan, Armenia’s Minister of Health and a PAP member?
Is he Gagik Tsarukyan’s man or is he in Serzh Sargsyan’s pocket? If Koushkyan had to make a choice, whom would he side with? People who know Koushkyan are convinced that stands with Serzh Sargsyan. Everyone knows that Republican Party MP Karen Tchshmarityan, no matter how much he acts like Republican, still belongs to Robert Kocharyan’s team. Upcoming elections are going to be tough going for the majority of the deputies. It is true that during previous “rat races”, MP’s were able to jump from one team to another at the right moment.
But Serzh Sargsyan has set double traps to make it easier to catch them. These MP’s have committed so many “sins” in accumulating their wealth that even 100 years wouldn’t be enough time for them to scrape the dirt off. This time the playing field is too narrow, and there is no room to maneuver. This will be the main characteristic of the game’s new rules - the ability to rapidly maneuver on the narrow playing field. This will be quite difficult to do since R. Kocharyan is delaying his decision. It can fundamentally change Armenia’s political landscape. It will be difficult to predict the outcome, if the pre-election phase ends up with the same three previous presidential candidates. It is also difficult for Kocharyan to make the decision to return, since he has to go up against the person who supported him for ten years. Kocharyan and his clique are involved in various business projects.
However, as strange as it may seem, Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan have no mutual business interests. For Kocharyan, the decision to return to politics would primarily mean endangering his main business projects. But it also would give him the opportunity to multiply them. Of course, the Russian factor will also be decisive. What are the positions of Dimitry Medvedev and Vladimir Putin?
Whom do they want to see as the president of Armenia in 2012? This remains an unknown since we can’t even predict the name of the next Russian president. The saddest part is, when it comes to these considerations, the people’s factor is not considered. This is true not only of Armenia but all authoritarian countries.