Երկնքից ուղիղ ճանապարհ դեպի Աստծո տաճար
Տարիներ շարունակ Տաթեւի վանքային համալիր տանող ավտոճանապարհից դժգոհող սյունեցիներն ու տարածաշրջան այցելող հյուրերը կարծես թե այլեւս բողոքելու առիթ չեն ունենալու: Դարեր առաջ սրբավայրեր ոտքով կամ ավանակով հասնող ուխտավորին 21-րդ դարում առաջարկվում է ոչ միայն ավտոմեքենա, այլեւ օդային ճանապարհ: Վերջին տարբերակն էլ, այս դեպքում, կարծես հեքիաթից վերցրած լինի` երկնքից ուղիղ հայտնվում ես սրբավայրում:
Ստացվում է` մենք Գինեսի ռեկորդների գրքում հայտնվելու ոչ թե մեկ, այլ առնվազն երկու լավ առիթ ունենք: Նախ` կառուցել ենք աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղին, երկրորդ` աշխարհում ոչ մի հնագույն սրբավայր հասնելու համար նման հնարավորություն չի ընձեռված: Իսկ ահա Գորիսի տարածաշրջանում ճոպանուղու առկայության վերաբերյալ տեսակետները միանշանակ չեն:
«Վաղը մյուս օրը գյուղերի հարակից անտառի փեշերին խորովածանոցներ են սարքելու, ծառեր են կտրելու տարածքների համար, բնությունը փչացնելու են,- մտահոգվում է գորիսաբնակ Համլետ Մարտիրոսյանը,- մարդ չի հասկանում` ուրախանա՞, թե՞ տխրի էդ ճոպանուղու գաղափարից, մանավանդ, որ տոմսի գինը, ասում են, էժան չի լինելու, կնշանակի տեղացին էլի իրա սովոր ճամփով է գնալու Տաթեւ: Եվ հետո, էդ նույն կերուխումի օբյեկտները վաղը մյուս օրը սնկի նման վանքի բոլորն են ծլելու: Սրբավայր հասկացությունն է աղավաղվում: Ասում են` ճոպանուղին կառուցում ենք, որ տուրիզմը զարգանա, է~հ, որ ասենք ավտոյի ճամփեն ասֆալտեին-բարեկարգեին, չէր զարգանա՞: Մի կողմից ուրախալի է, որ պետությունը մտածում է տարածաշրջանի զարգացման մասին, մյուս կողմից էլ հարց է` արդյո՞ք իմ ասած բաները վերահսկվելու են»:
Աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղու գաղափարը առավել ոգեւորել է Գորիսի տարածաշրջանի 5 համայնքների բնակիչներին: Գյուղացիներն իրենց օգուտն ու վնասը դիտարկում են ունեցած գյուղմթերքը տեղում իրացնելու տեսանկյունից, իսկ Գորիսում հույս ունեն, որ կզարգանա հյուրանոցային բիզնեսը: Թեպետ նույն գորիսեցին այդ առումով մտավախություն ունի: Տաթեւ գնացող ճանապարհը շրջանցում է քաղաքը: Մեկ կամ երկու օրով սրբավայր այցելող զբոսաշրջիկը գուցե եւ չուզենա գիշերելու համար վերադառնալ Գորիս, այլ իջեւանի, ասենք, Տաթեւ կամ Հալիձոր գյուղերում: Այդ նպատակով Տաթեւ գյուղում 8 տուն է առանձնացվել, որոնք հետագայում ծառայելու են որպես հյուրատներ: Հալիձոր եւ Շինուհայր գյուղերում եւս մտածում են այդ ուղղությամբ: Ու այս հանգամանքը մի փոքր մտահոգում է գորիսեցի գործարարներին: Թեպետ նրանց մեջ լավատեսներ էլ կան:
Գորիսի «Անդրանիկ» հյուրատան տնօրեն Սեւադա Մալինցյանը պատրաստվում է տան բակում եւս երեք սենյակ կառուցել: Սեփական առանձնատունը հյուրատան վերածելու գաղափարը այս տարվա օգոստոսից է իրականացրել եւ դժգոհ չէ: «Մի քանի տարի առաջ որ գայիք Գորիս, հյուրանոց չէիք գտնի, որ մնայիք,-ասում է Սեւադան,- որ ճիշտն ասեմ` մարդիկ չէին հավատում, թե բիզնեսի էդ տեսակը կաշխատի: Մի պարսկահայ եկավ, առաջին հյուրանոցն իրանն է եղել, որ բացեց: Դրանից հետո գորիսեցիներն էլ սկսեցին մտածել էդ ուղղությամբ»: Սեւադան խոստովանեց, որ ինքը տարբեր բիզնեսներ է փորձել, սակայն հյուրատան գաղափար երբեք չի ունեցել: Մինչ այս կահույքագործությամբ է զբաղվել: Այդ ընթացքում մեկ-երկուսն արդեն Գորիսում իրենց տները սկսել էին ծառայեցնել որպես հյուրատներ` առաջարկելով մատչելի գներ եւ ընտանեկան միջավայր, որ հատկապես գրավում էր օտարազգի զբոսաշրջիկներին: «Դե տեսա, որ բիզնեսի էդ տեսակն ավելի ձեռնտու է, ասի` ես էլ փորձեմ,- պարզաբանում է Սեւադան,-հիմա կարծեմ 7-8 հյուրանոց կա Գորիսում: Ճոպանուղու կառուցման հետ կապված էլ ասում են, որ զբոսաշրջությունը մեր տարածաշրջանում զարգանալու է: Ես էլ մտածեցի սենյակների թիվն ավելացնեմ»: Գորիսեցի Սեւադան չի կարծում, թե բարեկարգվող Շինուհայրը կամ Հալիձորը կազդեն իր բիզնեսի վրա: «Գորիս եկողն էլի Գորիս կգա,- Սեւադայի ձայնը վստահ է հնչում,- եթե իմ հաճախորդը գոնե մեկ անգամ գոհ գնաց, էլի կգա, ուրիշ տեղ չի մնա»:
Ճոպանուղին չլիներ` գյուղը մի տասնամյակ էլ չէր ասֆալտապատվի
«Շինուհայրցիք փրկվեցին,- չգիտես` նախանձով, թե ուրախությամբ շեշտում են գորիսեցիք,- էս ճոպանուղին չլիներ` էդ գյուղը դժվար էլ ասֆալտի երես տեսներ: Ընտիր ասֆալտ են արել, մայթեր են սարքում: Էնպես է արվել, որ գյուղ մտնող զբոսաշրջիկի առաջ շինուհայրցին պարզերես լինի»:
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում դեպի Տաթեւ գնացող ճանապարհի` Շինուհայրով անցնող 3 կմ-անոց ճանապարհն ամբողջովին ասֆալտապատվել է: Երբեւէ մայթի երես չտեսած համայնքում բետոնածածկ մայթեր են կառուցվում: Միջհամայնքային ճանապարհի աջակողմյան հատվածի տներն առաջարկվել է պարսպապատել միանման ոճով: Հարությունյան Վալերին ինքն է ձեռնամուխ եղել սեփական տան նորաոճ պարսպի կառուցման գործին: Ասում է` մնացած տների պարսպապատման համար վարպետներ են հրավիրել: «Դե, ասեցին պատեք, մենք էլ պատում ենք,- ծիծաղում է Վալերին,- վարձը տալիս են, քարը տալիս են, ուղղակի իմ տան հայաթն է, ես եմ վերցրել, ես եմ պատում: Քարե մասը որ պրծանք, վրան սալիկներ են լինելու»: Վալերիի հաշվարկով` մեկ ամսվա աշխատանքի համար ինքը 100 հազար դրամ կստանա: Աշխատանք չլինելու պայմաններում օգուտը կրկնակի է` եւ փող, եւ գեղեցիկ պարիսպ: Գյուղի այդ հատվածում տները ճանապարհից հեռու են մոտ 10-15 մետր: Նախկին փշալարե ցանկապատերը բավական տգեղ տպավորություն էին թողնում: Համայնքապետ Սմբատ Երեմյանը առաջարկել է, որպեսզի միանման պարսպապատում արվի: Առաջարկին հավանություն են տվել թե «Ազգային մրցունակության հիմնադրամում», թե տարածքային կառավարման նախարարությունում: «Ես պիտի խոստովանեմ, որ այսօր մենք շահում ենք,- ասում է Սյունիքի ամենամեծ գյուղի համայնքապետը,- սեփական բյուջեի հաշվին անհնար է կապիտալ շինարարություն անել, եթե հաշվի առնենք, որ մինչեւ 2005-ը գյուղում բյուջեն չի կատարվել, գումար չի հավաքվել, 30-35 տոկոս կատարողական է եղել: 2009-ին 75 տոկոս է եղել, իսկ այս տարի հույս ունենք, որ կհասնի մինչեւ 90 տոկոսի: Այս պահին իրականացվող շինաշխատանքներում ընդգրկված բանվորական հատվածը հիմնականում շինուհայրցիներ են` օրական 3-ից 4 հազար դրամ աշխատավարձով: Գյուղից վարպետներ եւս կան ընդգրկված, հատկապես պարսպապատման աշխատանքներում: Նրանց համար էլ մետրը 2000 դրամով են հաշվարկում»: 2987 մարդ կամ 543 տնտեսություն ունեցող գյուղում անկախացումից հետո հիմնական զբաղվածությունը հողագործությունն ու այգեգործությունն է: Իսկ խորհրդային տարիներին գյուղում ռետինե կոշիկների ֆաբրիկա է գործել 800-ից 900 աշխատատեղով, որտեղ գյուղի ամեն ընտանիքից միջինը 1-2 հոգի են աշխատել: Ապրելով գյուղում` շինուհայրցիները քաղաքացու կենցաղ են վարել: Եվ հիմա մի աղոտ հույս են փայփայում, որ գուցե ճոպանուղին ու սպասվելիք զարգացող զբոսաշրջությունը Շինուհայրին վերադարձնեն նախկին փառքը:
«Ակնկալիքները մեծ են,- Սմբատ Երեմյանը չի թաքցնում գոհունակությունը,- շատ մեծ շարժ է նախատեսվում զբոսաշրջության առումով, արդեն իսկ ճոպանուղու կառուցման հետ կապված գյուղում եռուզեռ է: Դեռ շինարարությունը չի ավարտվել, բայց զգում ենք, որ տուրիստների, եկող-գնացողների թիվն ավելացել է»: Գյուղի ծայրամասում թոնրատուն են կառուցել, որպեսզի այցելողներին հայկական լավաշ առաջարկեն: Համայնքապետարանի հարեւանությամբ ժամանակին փոքրիկ բացօթյա շուկա է գործել, հիմա պատրաստվում են բարեկարգել, որպեսզի գյուղացիները կարողանան իրենց արտադրանքը կենտրոնացված վաճառեն, անհատական ու ցրված չհայտնվեն մայրուղու եզրերին: «Տարածքային կառավարման նախարարի տեղակալ Արտաշես Բախշյանի հետ խորհրդակցել ենք, ասել են` էդ հարցում էլ կօժանդակենք»,- ասում է համայնքապետը: Սմբատ Երեմյանն առիթն օգտագործել ու գիշերային լուսավորության հարցն էլ է բարձրացրել: «4 տարի առաջ սեփական եկամուտների հաշվին մոտ 70 տոկոս լուսավորություն ապահովել ենք` սյուներ, լամպեր, սակայն փողոցն ամբողջությամբ լուսավորված չէ,-բացատրում է պրն Երեմյանը,-պիտի 30 տոոկսն էլ ապահովվի, որպեսզի էդ ճանապարհը ծայրից ծայր լուսավորվի: Ես սա էլ եմ ներկայացրել պարոն Բախշյանին ու հույս ունեմ, որ լուծում կստանա»:
100 գրամ` ի պետս քաջության
Շինուհայրի համայնքապետից փորձեցինք ճշտել, թե ինչ տարբերակով են ճոպանուղով երթեւեկելու շրջակա գյուղերի բնակիչները: Պարզվեց` համայնքապետից բնակիչների ցուցակն են ուզել եւ տեղեկացրել, որ Շինուհայր, Խոտ, Հալիձոր, Տաթեւ, Սվարանց գյուղերի բնակիչների համար երթեւեկը օդային ճանապարհով անվճար է լինելու: «Մեկ հոգին օրը մեկ անգամ կարող է անվճար երթեւեկել,- տեղեկացրեց համայնքապետը,- անձնագրային տվյալները, նկարը մուտքագրվում է համակարգիչ, ու դա բավարար կլինի: Ինչ-որ տոմս կամ անցաթուղթ չի լինելու»: «Իսկ ի՞նչ անեն Տաթեւ հասնել ցանկացող, սակայն բարձրությունից վախեցողները»,- հարցը տալիս եմ` սպասելով, որ համայնքապետը մատնացույց կանի ավտոճանապարհը: «Հասկացա, որ դուք հենց էդ վախեցողների թվում եք, ճի՞շտ է,- ծիծաղում է համայնքապետը,-մեր գյուղում շատ որակյալ թթի օղի է լինում, 100 գրամ խմում եք` ի պետս քաջության, ու նստում ճոպանուղի, մինչեւ հասնեք տեղ, կսթափվեք, այնպես որ, կկարողանաք լիարժեք վայելել Տաթեւի գեղեցկությունը»:

Some Residents Warn of Environmental Degradation; Others See Boon to Tourism
You would think that the constant complaints of local Syunik residents and tourists converging on the area regarding the poor state of the road leading to the Tatev Monastery were coming to an end.
Centuries ago, the faithful and curious made their way to the famous religious site on donkey or by foot. Today, ten years into the 21st century, modern pilgrims not only can make the trip by car but even will be provided the alternative of arriving from on high, through the air. This last option sounds like something out of a fairy tale or someone’s overactive imagination. It would appear that we Armenians have made it into the Guinness World Book of Records for two feats. The first being the construction of the world’s longest cable car. The second is that there is no other ancient religious site in the world that can be reached by such a transportation mode. Great, you’d say. Here’s something all Armenians can take pride in. Not so fast. Not everyone shares such enthusiasm for the Tatev cable car.
Kebab joints will spring up like mushrooms
“Just wait. Pretty soon they’ll be building kebab joints on the slopes of these forests. They’ll start to cut down trees to build. The surrounding environment will be spoilt,” says concerned Goris resident Hamlet Martirosyan. “We don’t know whether to be glad or sad about the cable car, especially since they say the price for a ride won’t be cheap. It looks as if the local folk will be going to Tatev in the traditional way. And those eating and drinking establishments will crop up like mushrooms all around the monastery. The concept of a holy site will be corrupted. They say that the cable car is being built to spur tourism. Give me a break. Couldn’t they have achieved the same thing by fixing the roads around here? On the one hand it’s encouraging that the government is paying attention to regional development, but there’s still the unanswered question as to who will monitor the place to make sure the negatives I pointed out won’t happen.”
At first, the idea of the world’s longest cable car really excited residents of the five communities in the Goris region. Village residents weighed their losses and gains in terms of selling their produce. In Goris, the hope is that the cable car will help incentivize the hotel business, even though they are concerned that the road to Tatev bypasses the town. A tourist spending a day or two at the religious site perhaps might not want to return to Goris for the night, preferring to bed down in the villages of Tatev or Halidzor. In fact, 8 houses in Tatev have already been chosen to serve as mini guest homes. The neighboring villages of Halidzor and Shinouhayr are thinking of doing the same. This has gotten business people in Goris to anxiously scratch their heads. But you’ll still find optimists within their ranks.
Goris residents turn their homes into guest houses
Sevada Malintsyan, owner of the Andranik guest house in Goris is preparing to build an additional three rooms in the courtyard. He moved on the idea to convert his private house into a guest house this past August and he has no regrets. “If you travelled to Goris just a few years ago, there wasn’t a hotel around,” says Sevada. “To be honest, people around here just didn’t believe such a business would work. An Armenian from Iran came and built the first hotel. Afterwards, local folk started to think along the same lines.” Sevada confesses that he tried his hand at several other businesses and that the guest house concept never crossed his mind. He had previously been a furniture maker. Sat the time, one or two families started to rent out rooms to tourists, offering a cozy family environment and reasonable prices. The foreign tourists liked what they found. “Well, I saw the benefits to this type of business and decided to try my hand at it,” Sevada explains. “Now, there are about 7-8 guest houses in Goris. They say the cable car will bring in even more tourists, so I decided to build more rooms.”
Local villages also get facelift
Sevada doesn’t believe that improvements in Shinouhayr or Halidzor will negatively impact on his business. “A visitor to Goris always comes back,” he states with confidence. “If my customers leave here satisfied just once they’ll come back. They won’t stay anywhere else.” People from Goris told me that the Shinouhayr villagers have been saved. I couldn’t quite make out if they were actually glad or a wee bit jealous when making the remark. “If it weren’t for the cable car, the streets wouldn’t have been paved in the village,” they pointed out. The authorities proposed to home owners on the right side of the main road through Shinouhayr that their exterior walls abutting the street be constructed in a similar style. Valery Haroutyunyan took it upon himself to construct the outer wall in the new style. He says that expert stone masons were called in to do the work on the other houses. “They told us to build walls and that’s what we did,” laughs Valery. “They supplied the stones and all. Tiles will be affixed to the stone.” Valery estimates that he will receive 100,000 AMD for the one month’s work. The benefit will be two-fold; money and a lovely wall. In this part of the village, the houses are about 10-15 from the street. The former barbwire fences were a pretty ugly sight. Mayor Smbat Yeremyan suggested that the walls be uniform. The suggestion was supported by the National Competitive Fund and the Ministry for Territorial Administration. “I must confess that we come out as winners,” said the mayor of the largest village in Syunik. “We couldn’t have financed capital improvements like this with our own budget. Up till 2005, we didn’t even have a budget to speak of; no money was being collected. Last year, our budgetary performance was around 75% and we hope to hit 90% this year. Most of the labor force is made up of Shinouhayr residents, who are paid 3,000-4,000 a day. Local craftsmen are also working, especially stone masons. They get 2,000 per meter.”
Residents banking on growing number of tourists
After independence, most of the 2,987 residents of the village have been engaged in farming and gardening. During the Soviet era, there was a factory producing rubber shoes that employed 800-900. Most families had 1 or 2 members working there. Their dream is that the cable car and the expected rise in tourism will return the village to its former glory. “Our expectations are great,” says Mayor Yeremyan, not hiding his enthusiasm. “We anticipate much progress on the tourism front and the village is already abuzz with the construction of the cable car. Work hasn’t finished, but we sense that the number of tourists will increase.” A bread oven is being built on the outskirts of the village so that tourists can get a taste of lavash (Armenian flat bread). A small open-air market used to operate next to the municipal building, and it is being renovated so that residents can sell their wares from a central location and not randomly on the streets. Mayor Yeremyan has also raised the matter of street lighting with the government. “Four years ago, with local funds, we were able to get lighting to about 70% of the community. But the road needs lighting from end to end. That’s another problem I will have to raise with Artashes Bakhshyan, Deputy Minister for Territorial Governance.” I asked the Mayor of Shinouhayr how residents of the surrounding villages would be able to avail themselves of the cable car. It turns out that the community heads were asked to turn in a list of residents. The mayors were informed that the plan was to allow residents of Shinouhayr, Halidzor, Tatev, Svarants and Khot to ride the cable car for free. “Each person can take one free ride per day,” Mayor Yeremyan said. “Personal data from a person’s passport gets filed into the computer. You won’t need a ticket or pass.” I ask the mayor what those suffering from a fear of heights will do, waiting for him to point to the road. “I get it, you’re one of those people who can’t stand high places, right?” he laughs. “We make a pretty good mulberry vodka around her. All it takes is a 100 gram shot to still your nerves. You know, to give you a bit of backbone. This way you’ll be able to see Tatev from the sky; in all its splendor.”