Իմ ճաղապատ, անհասանելի ազատությունը
Որքան էլ որ զարմանալի թվա, բանտային ռեժիմը մի առավելություն ունի. ամբողջ օրը կարող ես զբաղվել ընթերցանությամբ: Ցերեկը քնելն արգելվում էր, եւ վատ լուսավորության պայմաններում երկար կարդալուց աչքերս գերլարվում էին ու ինձանից միջանկյալ հանգիստ պահանջում: Առհասարակ, արտաքին աշխարհի հետ` լիներ դա «Ստոլիպինում», «Վորոնոկում», թե խցում, միակ շփումը նեղ` 30 աստիճան թեքությամբ, 2 սմ հեռավորությամբ ճաղերով պատուհանից ինչ-որ բաներ հպանցիկ, ակնթարթային տեսնելն էր:
Այսպիսին էր մեր եւ ազատ աշխարհի փոխհարաբերությունը: Այստեղ էլ, երբ ընթերցանությունից հոգնում էի, հանգիստս «վայելում էի» իմ հերթական բանտային պատուհանից դուրս նայելով: Ճաղերից այնկողմ մեր` բանտարկյալներիս նկատմամբ միանգամայն անտարբեր ազատությունն էր:
Այս անգամ իմ բանտային պատուհանի շրջանակի մեջ պատկերված էր մի սովորական ուրբանիստական տեսարան` մի կտոր անփոփոխ ու անշունչ ազատություն, որը հանկարծ շունչ առավ, դարձավ շարժուն ու սկսեց ապրել...
Հեռվում մի բնակելի շենք էր: Առաջին իսկ օրերին նկատեցի, որ այդ շենքի 4-րդ, թե 5-րդ հարկի պատշգամբում պարբերաբար մի աղջիկ է հայտնվում: Մի թռվռուն աղջիկ էր նա` կարճ մազերով, կարճ զգեստով: Նրա ամենօրյա բնակարանային մաքրությունը սկսվում կամ ավարտվում էր իրենց բաց պատշգամբով:
Որոշ ժամանակ անց այդ հեռավոր անծանոթուհուն տեսնելն ինձ համար պահանջի նման մի բան դարձավ, որը գնալով սաստկանում էր: Ես սկսել էի բնազդով զգալ նրա պատշգամբ դուրս գալու պահերը: Իմ ներսում ինչ-որ բան էր կատարվում: Այդ աղջկան տեսնելն ինձ համար կենսական անհրաժեշտություն էր դարձել:
Մի օր տարվել էի ընթերցանությամբ, չէի կարողանում կտրվել գրքից: Մեկ էլ հանկարծ նկատեցի, որ խուցընկերս սովորականից երկար է նայում պատուհանից: Ներսումս մի սոսկալի բան կատարվեց: Աստված գիտի` ինչ հայացքով նայեցի, ու նա գող կատվի պես պոչը քաշեց ու պատուհանն ինձ զիջեց: Մեր տարածքում, այսինքն` խցում, ես ունեի այդ իրավունքը, քանի որ արդեն դատապարտված էի եւ իմ պատժաչափը որոշակի էր: Իսկ քննության տակ գտնվողների պատժաչափը հայտնի չէր, հետեւաբար` կարգավիճակը նույնպես:
Բայց միայն այդ պատճառով չէր, որ նրանք ինձ «մրցակից» չէին: Պատշգամբի աղջիկը երբեք չէր կարող նրանց համար այնքան կարեւոր ու բաղձալի լինել, որքան ինձ համար: Փշալարեր, շներ, էտապ, զրկանքներ... Այս ամենից կարծրացած հոգիս հաճելիորեն նրբացել էր:
Այդ աղջիկը իմն էր սեփական հայտնագործության պես: Ես վստահ էի դրանում: Այդ վստահությունն էր նաեւ հայացքիս մեջ, որ խուցընկերոջս ստիպեց զիջել պատուհանը: Հետագայում խցիս բնակիչներն ինձ պատուհանի մոտ էին «հրավիրում», երբ իրենց նայելու ժամանակ աղջիկը պատշգամբ էր դուրս գալիս:
Եվ այսպես, օրը մի քանի անգամ մենք «հանդիպում էինք»: Այդ աղջկա բաց պատշգամբը, նրա կարճ հագուստնեը եւ այն, որ նա չգիտեր իր տեսանելի լինելու մասին..., այդ ամենը սկսել էր ինձ ահավոր տանջել: Ես խանդում էի: Ո¯նց էի ուզում մի բան անել, որ նա հասկանա, որ իրենց տնից քիչ հեռու գտնվող շենքից հնարավոր է, որ բանտարկյալների կոպիտ հայացքներ են հետեւում իրեն:
Եթե իմ խցում չէին համարձակվում նայել նրան, ապա կողքի խցերի հայացքները չէի կարող վերահսկել: Այսպես, եկավ մի պահ, երբ նրա հեռավոր ներկայությունը ինձ համար վերածվեց տառապանքի: Այն պատշգամբը, որն ինձ հիշեցնում էր ազատության համը, սկսել էր կրկնապատկել իմ անազատությունը:
Մի անգամ ինձ բժշկական ստուգման տարան: Ո¯նց էի կարոտել քաղաքի ասֆալտը: Շուրջս իրենց ազատությունն անփութորեն վայելող մարդիկ էին. նաեւ երիտասարդ աղջիկներ: Տե¯ր Աստված, ես հնարավորություն ունեի նրանց տեսնելու շատ փոքր հեռավորությունից. անհամեմատ փոքր:
Բայց որքա¯ն օտար էին նրանք: Կյանքումս առաջին անգամ ազատությունն ինձ կաշկանդեց: Հավատարմությունս մտքիս քայլերն ուղղում էր դեպի իմ խուցը, դեպի իմ նեղ պատուհանը` հայացքով նորից պարուրելու, քողարկելու նրան, ով երբեմն հայտնվում էր իր բաց պատշգամբում ու իմաստավորում իմ ճաղապատ գոյությունը. իմ ճաղապատ գոյությունը` լեցուն նրան ինչ-որ մեկի հետ կիսելու վախով:
Որոշ ժամանակ անց վերջ տրվեց իմ լուռ տառապանքներին: Ծնողները փակեցին իրենց պատշգամբը: «Իմ աղջիկն» այդուհետ տեսանելի էր միայն գոտկատեղից վերեւ: Չեմ կարող ասել, թե ես սկսեցի հանդուրժել, որ «մեր շենքի բնակիչները» նայեն նրան, բայց այնուամենայնիվ, փակված պատշգամբը իմ մեծագույն ուրախությունն էր ու մխիթարությունը: Այդ «քողարկումից» հետո իմ ու այդ աղջկա մտերմությունը կարծես ավելի խորացավ: Համենայնդեպս, ես այդպես էի զգում: Այդպես` պաշտպանված վիճակում, երբ նա դժվար թե ուրիշներին հետաքրքրեր, կարծես ավելի էր իմը դարձել:
Եղել են դեպքեր, երբ այս պատմությունը ստացվել է լավ պատմել (գուցե սա այդ դեպքերից չէր), ու միշտ զգացել եմ, որ ունկնդիրների մեջ տպավորվել է այն: Զարմանալի է` գրեթե բոլորը մի պահ լռելուց հետո հարցրել են. «Իսկ դու հետագայում չփորձեցի՞ր գտնել նրան»: Ոչ: Չեմ փորձել: Ու կարծում եմ` ճիշտ եմ արել: Թող այդպես անավարտ էլ մնա իմ հեքիաթը: Իսկ ո՞վ գիտի` գուցե հենց դա էլ իմ հեքիաթի ավարտն է. այդ անավարտությունը... Չէ՞ որ ես կյանքը մտքիս մեջ էի ապրում...
Բայց այնուամենայնիվ, պատահմամբ մի բան իմացել եմ այդ աղջկա մասին: Այն շենքը, որտեղ ապրում էր նա, հատուկ շենք էր, որ տրվել էր կոմունիստական «կարկառուն» գործիչներին: Եվ նա, փաստորեն, նրանցից մեկի դուստրն էր:

Моя зарешёченная, недостижимая свобода
Как ни удивительно, тюремный режим имеет одно преимущество – весь день можешь заниматься чтением. Днём спать запрещено, и при плохом освещении мои глаза переутомлялись и требовали паузы для отдыха. Вообще, единственным общением с внешним миром, будь то в «столыпине», «воронке» или в камере - была возможность увидеть что-нибудь вскользь, в течение мгновения, через узкое, с наклоном в 30 градусов, с решётками через каждые 2 см окно. Таковы были взаимоотношения между нами и свободным миром. И здесь, устав от чтения, я «вкушал» отдых, глядя в своё очередное тюремное окно. По ту сторону решётки была совершенно равнодушная к нам, заключённым, свобода.
На этот раз в обрамлении моего тюремного окна была изображена обычная урбанистическая картина – образ неизменной и бездушной свободы, который внезапно стал одушевлённым, подвижным и начал жить…
Вдали было видно жилое здание. В первые же дни я заметил, что на балконе то ли четвертого, то ли пятого этажа этого здания переодически появляется девушка. Это была резвушка, с короткими волосами, в коротком платье. Её ежедневная уборка квартиры начиналась или завершалась на их открытом балконе. Через некоторое время видеть эту далёкую незнакомку стало для меня чем-то вроде необходимости, которая постепенно нарастала. Я стал интуитивно предчувствовать моменты её появления на балконе. Что-то происходило внутри меня. Видеть эту девушку становилось для меня жизненной необходимостью.
Как-то раз я увлёкся чтением, не мог оторваться от книги. И вдруг заметил, что мой сокамерник дольше обычного смотрит в окно. Во мне произошло нечто ужасное. Бог знает, каким взглядом я пронзил его и он, как вороватый кот, подобрал хвост и уступил окно мне. В нашем пространстве, то есть – в камере, я обладал этим правом, поскольку уже был осуждён и мой срок наказания уже был определён. А у находящихся под следствием срок был не известен, а, значит - и статус тоже. Но не только по этой причине они не были мне «соперниками». Девушка на балконе никак не могла бы стать для них столь важной и желанной, как для меня. Колючие проволоки, конвои, сторожевые собаки, этап, лишения… Ожесточившаяся от всего этого моя душа приятно изнежилась. Эта девушка была моей, как собственное открытие. В этом я был уверен. Эта уверенность также была в моём взгляде, который заставил моего сокамерника уступить мне окно. В дальнейшем мои сокамерники «приглашали» меня к окну, если девушка выходила на балкон в их время наблюдения из окна.
И так, в день несколько раз, мы «встречались». Открытый балкон, её короткое платье и то, что она не догадывалась что на нее смотрят- всё это начинало сильно терзать меня. Я ревновал. Как я хотел сделать что-нибудь, чтоб она поняла, что из стоящей неподалёку от их дома здания возможно за ней следят грубые взгляды арестантов. Если в моей камере не осмеливались смотреть на неё, то взгляды из соседних камер я не мог контролировать. И вот, наступил момент, когда её далёкое присутствие превратилось для меня в муку. Тот балкон, напоминающий мне о вкусе свободы, стал преумножать мою несвободу.
Однажды меня повели на медицинское обследование. Я вышел на улицу. Как я соскучлися по городскому асфальту! Вокруг меня были люди, пренебрежительно проводящие день, безразличные к своей свободе. Они были безразличны к моей свободе тоже! Но ведь моя свобода не была схожа с ихней. Мне она была дана всего на час, и содержала в себе одно коварное намерение – упрекнуть меня моей же несвободой. Ведь я был на свободе по решению администрации и под надзором. Я, как и все, шагал по асфальту, не смотрел на солнце сквозь тюремную решетку, но это было подобно видению любимого человека во сне: сон не утоляет, а разжигает чуство скуки. Неужели гражданская одежда может скрывать так много. В душе я чувствовал боль за тех людей, которые были обмануты, считая меня одним из них и разделяя со мной день, дарованный богом.Среди прохожых были молодые девушки. Господи Боже, у меня была возможность видеть их с небольшого расстояния – несравнимо небольшого. Но какие они были чужие… Первый раз в жизни свобода сковывала меня. Моя верность мысленно направляла мои шаги в камеру, к моему узкому окну – чтоб снова взглядом окутать, скрыть её, ту, кто иногда появлялась на своём открытом балконе и придавала смысл моему зарешёченному существованию - полному страха с кем-нибудь разделить её.
Через какое-то время моим молчаливым мукам был положен конец. Родители закрыли свой балкон. Отныне «моя девушка» была видима только выше пояса. Не могу сказать, чтоб «обитателям нашего дома» я позволял даже это, и тем не менее закрытый балкон был моей величайшей радостью и утешением. После этого «занавешивания» наша близость как будто стала ещё глубже. Во всяком случае – я так чувствовал. Такой – более защищённой, когда она едва ли могла заинтересовать других, - она как будто ещё больше стала моей.
Бывали случаи, когда эту историю удавалось рассказать лучше (может, на сей раз не тот случай) и всегда я ощущал, что она производила впечатления на слушателей. Удивительно – почти все после минутного молчания спрашивали: «А ты не пытался потом найти её?» Нет. Не пытался. И думаю, что поступил правильно. Пусть такой незавершённой и останется моя сказка. И, кто знает, может, это и есть конец моей сказки – эта незавершённость… Ведь я жизнь прожил мысленно…
И всё-таки случайно я узнал кое-что об этой девушке. То здание, в котором жила она, было особым зданием, построенным для выдающихся деятелей компартии. И она, фактически, была дочерью одного из них.