Ազատվեք ձեզ խանգարող անուն-ազգանուններից
Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման (ՔԿԱԳ) Ճամբարակի տարածքային բաժինը 2005 թ. հունիսի 6-ին գրանցել է Այգուտ գյուղից Կարինե Մելիքի Խաչատրյանի ծնունդը: 2008 թ. մայիսին ՔԿԱԳ Ճամբարակի տարածքային բաժնի պետ Լուսինե Մխիթարյանը, ով այդ պաշտոնում աշխատում է արդեն 8 տարի, նրանց է տրամադրել ծննդյան վկայականի կրկնօրինակը, որտեղ, սակայն, քաղաքացին նոր ազգանուն է ստացել' Կարինե Մելիքի Մակարյան:
«Դուք տվել եք ծննդյան վկայականի կրկնօրինակ, որտեղ քաղաքացու ազգանունը փոխված է եղել, ինչո՞վ կարելի է դա բացատարել»,- հարցնում ենք նրան: Լուսինե Մխիթարյանը փորձում է անվրդով երեւալ ու, մի կողմ հրելով ներկայացված փաստաթուղթը, հարցին հարցով է պատասխանում. «Որտեղի՞ց է ձեզ մոտ հայտնվել դա»: Ծննդյան վկայականի «կրկնօրինակում» այլ «վրիպակներ» էլ կային: Այնտեղ փոխված է նաեւ Կարինեի հոր ազգանունը' Մելիք Գուրգենի Խաչատրյանը նույնպես դարձել է Մակարյան: «Կրկնօրինակը» մեկ այլ տարբերություն էլ ունի ծննդյան վկայականի բնօրինակից' այստեղ մոր հայրանունը նշված չէ: «Կրկնօրինակը վկայականի փաստացի պատճենը պետք է լինի, ինչպե՞ս է պատահում, որ տվյալները փոխվում են» մեր մյուս հարցին բաժնի պետը պատասխան չտվեց:
ՔԿԱԳ Ճամբարակի տարածքային բաժնի պետին ցույց տվեցինք նաեւ իր վավերացմամբ 2007 թ. կատարված անվանափոխման օրինակներ, որոնցից մեկում Աշոտ Ռոբերտի Ասատրյանը դարձել է Ռուբեն Ռոբերտի Ասատրյան: «Դա պարզապես սխալ է, սխալվել եմ, ինչքան էլ ուշադիր լինեմ, մարդ ես' նաեւ սխալվում ես»,- փորձում է պարզաբանել նա: Երբ Լ. Մխիթարյանին առաջարկեցինք ծանոթանալ «սխալվելու» մեկ այլ օրինակի, որում Աղասի Խաչիկի Մարտիրոսյանը դարձել է Արթուր Խաչիկի Մարտիրոսյան, նա հայտնեց. «Գործերն ուղարկել եմ արդարադատության նախարարություն, այնտեղ անվանափոխությունը հաստատվել է, որից հետո վկայականը տվել եմ»:
ՔԿԱԳ Ճամբարակի տարածքային բաժնի պետի ասելով' քաղաքացիները տարվա ընթացքում իրենց ավելի շատ դիմում են գրանցման ակտերում' ծննդյան, ամուսնության, մահվան վկայականներում, ուղղումներ կատարելու համար: Նրա մեկնաբանությամբ' 80-ական թվականներին, երբ գյուղապետարաններում են կատարվել գրանցումները, սխալներ շատ են թույլ տրվել: Նոտարական վավերացումների ժամանակ անհրաժեշտ է լինում ուղղել սխալները, որի համար էլ դիմում են իրենց:
Ո՞ր դեպքում է, որ անվանափոխությունը թույլատրելի է: Կառավարության 2005 թ. հունիսի 23-ի N 941-Ն «Անվան փոխման կարգն ու պայմանները հաստատելու մասին» որոշման համաձայն' 16 տարեկանից բարձր անձանց անվան, հայրանվան եւ ազգանվան փոխման մի շարք դեպքեր են թվարկվում, որոնցից մեր ներկայացրած դեպքերի համար կիրառելի կարող են լինել երկուսը: «Գրանցում կատարել թույլատրվում է հետեւյալ հարգելի պատճառների առկայության դեպքում'
ա) անվան, հայրանվան, ազգանվան անբարեհնչունության,
բ) անվան, հայրանվան, ազգանվան արտաuանության դժվարության:
Մյուu դեպքերում անվան փոխում թույլատրվում է միայն բացառության կարգով' յուրաքանչյուր դեպքում հաշվի առնելով քաղաքացու խնդրանքը հիմնավորող փաuտաթղթերը»:
Մեր ներկայացրած դեպքերի համար նշված երկու պատճառները բացառվում են' Աշոտ եւ Աղասի անունները անբարեհունչ չեն, արտաuանելիս դժվարություն չեն առաջացնում: Իրազեկ անձինք անուն-ազգանվան փոփոխություններ կատարելու հիմնական պատճառ են համարում Ռուսաստանից այդ քաղաքացիներին արտաքսելը: Կրկին այդ երկիր մուտք ունենալու համար քաղաքացիները հարմար ճանապարհ են ընտրում անձը հաստատող փաստաթղթերը կեղծելը կամ դրանցում փոփոխություններ կատարելը, որը, որոշ աղբյուրների համաձայն, 300-500 դոլար արժե: Դյուրին տարբերակ է համարվում ՔԿԱԳ բաժինների միջոցով փաստաթղթեր փոփոխելը, եթե դա իրենց չի հաջողվել իրականացնել ոստիկանության անձնագրային բաժիններում: Երբ անվանափոխությունը վավերացվել է ՔԿԱԳ մարմիններում, անձնագրային բաժիններում պարտավոր են նոր ծննդյան վկայականի հիման վրա նոր անձնագիր տրամադրել: «Բարեհունչ» անուն-ազգանուն ձեռք բերած քաղաքացին մեկ անգամ էլ է իր բախտը փորձում օդակայանի մաքսատանը:
Արդարադատության նախարարության ՔԿԱԳ գործակալության պետ Համլետ Նավասարդյանը նույնպես հավաստում է, որ գործակալության կատարած տարեկան գրանցումների գերակշիռ մասը բաժին է ընկնում սխալների ուղղմանը, անվանափոխումներին եւ ծնունդների վերականգնումներին: Պրն Նավասարդյանի կարծիքով' ցանկացած անվանափոխում պետք է առանձին քննարկման հարց դառնա, եւ այդ հարցում առաջին կարեւոր նախապայմանը պետք է լինի ոստիկանության տրամադրած եզրակացությունը: «Եթե անձը խնդիր չունի ոստիկանության հետ, քրեական անցյալ չունի, կարող ենք կատարել փոփոխությունը: Ունենք նաեւ մերժման դեպքեր, որոնք դատարանով հաստատել են եւ գրանցել տվել»,- հայտնեց նա:
Գործակալության պետը տեղեկացրեց, որ նախարարությունում օրենսդրական փոփոխություններ են նախապատրաստում, որոնք միտված են հեշտացնելու քաղաքացիների հետ աշխատանքը: Նախագիծը, որը կոչվում է «ՔԿԱԳ ակտերի պետական գրանցումների հետ կապված գործունեության համակարգման եւ վերահսկողության մասին» օրենք, ուղղված կլինի բնակչության սպասարկման ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելուն: «Այսուհետ ՔԿԱԳ տարածքային բաժիններում պետք է լուծվեն անձի գրանցման փաստաթղթերում եղած անճշտությունների ուղղումները: Օրենքի ընդունումից հետո փոփոխություններ կկատարվեն նաեւ բոլոր հրահանգչական ցուցումներում եւ այնտեղ հստակ ժամկետներ կսահմանվեն' հնարավորինս սեղմ ժամկետներ նախատեսելով քաղաքացիների պահանջները բավարարելու համար»:
Մեր հարցին, թե անվանափոխումների հետ կապված ի՞նչ փոփոխություններ կարող է մտցնել նոր օրենքը, գործակալության պետը հայտնեց, որ օրենսդրորեն սահմանափակված չէ, թե մարդը իր կյանքի ընթացքում քանի անգամ կարող է փոխել անուն-ազգանունը: «Մենք կարծում ենք, որ չգրանցելը քաղաքացու իրավունքների սահմանափակում կարող է լինել»,- հայտնեց նա' միաժամանակ շեշտելով, որ ազգանունների հարցում փոփոխություններ կատարելն ավելի դժվար գործընթաց է, քան անուններ փոխելը:

Rid Yourselves of Those Bothersome Names
On June 6, 2005, the Jambarak branch of the Civil Status Acts Registry Agency (CSARA) duly registered the birth of Karineh Meliki Khachatryan. In May of 2008, Lusineh Mkhitaryan, who has headed the same CSARA branch office for eight years, handed Karineh Khachatryan a copy of her birth certificate. The only difference was that there was a different last name on the copy. It read Karineh Makaryan. Karineh, in essence, had been given another surname.
Karineh asked the CSARA branch head, “You have given me a copy of my birth certificate where my name, that of an ROA citizen, has been changed. How do you account for this?” Ms. Mkhitaryan, attempting to remain composed, tossed the document aside and tried to reply with a question of her own, “How did you find out the discrepancy?” And there were other errors on the copy of the birth certificate. Even the last name of Karineh’s father, Melik, had been changed from Khachatryan to Makaryan. There is yet one more discrepancy between the original and the copy. The copy doesn’t show the father’s name of Karineh’s mother. The branch head also didn’t have an answer when we asked, “The original certificate must exist somewhere. What exactly happened for all the changes from one to the other?”
We also showed the Jambarak CSARA branch head other such examples where their official copies showed name changes. In one such case the name Ashot Roberti Asatryan had been changed to Ruben Roberti Asatryan. “That’s just a simple oversight on my part. However attentive you try to be we’re only human beings like you and we can make mistakes,” Ms. Mkhitaryan tried to argue. When we suggested that she take a look at yet another case of ‘oversight’, where the name Aghasi Khachiki Martirosyan had morphed into Artur Khachiki Martirosyan, Ms. Mkhitaryan declared that, “I had sent the file to the Justice Ministry and they confirmed the name change. That’s the name I issued the certificate with.”
In the words of the head of the CSARA’s Jambarak branch, citizens mainly apply to make corrections to names appearing in birth, marriage and death certificates. She observed that in the 1980’s, when village municipalities handled such registrations, mistakes were fairly common. When it comes time for notary certification of documents it becomes necessary to correct such mistakes and that’s why, according to Ms. Mkhitaryan, people apply to her office.
In what cases are name changes permissible? According to Law #N941 (Regulations and Conditions for Name Changes) passed on June 23, 2005, there are several conditions noted that could account for the name changes mentioned above.
“Registration is permitted is the following reputable reasons exist:
1) Unpleasant sounding first name, father’s name or last name
2) Difficult to pronounce first name, father’s name or last name
In all other cases, names changes are permitted as exceptions when documentation justifying the individual’s request is taken into consideration.
In the cases we cited above the names Ashot and Aghasi are neither unpleasant sounding nor difficult to pronounce. Those in the know consider the main reason for name changes to be the fact that individuals, having once been deported from Russia, must change their moniker to gain entry once again. People thus either fake their identity papers or either make modifications to those they have which, according to some sources, can run between $300 - $500. The easiest solution is to apply to a CSARA office for a name change if they weren’t able to do so at the maze within the Police Department passport division. If one is successful in getting a name change registered at the CSARA then the Police Department’s passport division is obligated to issue a new passport to the person based on the new birth certificate. Those with mellifluous sounding names can also try their luck at name changing at the airport custom’s office.
Hamlet Navasardyan, Director of the CSARA at the Ministry of Justice, also verifies that an overwhelming majority of the registrations the Agency handles deal with correcting mistakes, name changes and birth certificates. In Mr. Navasardyan’s opinion, each case of name changing must be reviewed on its own merits and here the first important precondition must be the evaluation of the police. “If the individual has no criminal record or police-related issue, we can make the change. We also have instances of refusals that have been upheld in the courts,” he noted.
The CSARA Director mentioned that the Ministry is planning modifications to the statutes which are designed to streamline the process of interacting with citizens. The bill, entitled “The systematization and review of CSARA procedures” will be aimed to improve servicing the public. “Henceforth, all CSARA district branches will be directed to correct mistakes appearing in personal registration documents. After the bill is passed into law changes will be made in all directives and precise deadlines will be specified to satisfy the requirements of the public in the shortest period possible.”
When we asked what modifications might be instituted regarding name changes Director Navasardyan stated that the statutes do not limit the number of times an individual can change his or her name or surname. “We are of the opinion that not registering such changes would be a limitation of one’s rights,” he noted while at the same time stressing that it is more difficult to change ones surname than it is to change ones first name.