Երբ միակ իշխանությունը դառնում է փողը
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը, ուսումնասիրելով օղու շուկան, 6 անգամ վարույթ է հարուցել եւ տուգանել ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Սալեքս Գրուպ» ընկերությանը: Բոլոր հեռուստաընկերություններն այս վարույթների մասին նյութեր են հեռարձակել, բայց երբեք չեն նշել, որ Սամվել Ալեքսանյանը չի վճարում այդ տուգանքները:
Ներկայացնենք հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրությունից մի հատված. «Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ա. Բոժկոն եւ «Իմիջ հոլդինգ» ընկերության տնօրեն Ա. Գուսակը դիմել են Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողով, որ «Սալեքս Գրուպ» ընկերության կողմից արտադրվող եւ իրացվող «Хлопцы» («Խլոպցի») անվանումով օղու արտաքին ձեւավորումը (շիշը, խցանը եւ պիտակները) գործնականում ամբողջությամբ նմանեցված են «Իմիջ հոլդինգ» ընկերության կողմից արտադրվող եւ իրացվող «Хортица» («Խորտիցա») անվանումով արտադրանքի արտաքին տեսքի տարբերակիչ առանձնահատկություններին: Ներկայացվել են նաեւ ՀՀ մտավոր սեփականության գործակալությունում գրանցված ապրանքանիշի վկայագրերի պատճենները»: Օղու շուկայում հանձնաժողովի անցկացրած հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ «Սալեքս Գրուպ»-ի կողմից արտադրվում եւ իրացվում է նաեւ «Moskovskaya» («Մոսկովսկայա»), «Staraya Stolitsa» («Ստարայա Ստոլիցա») եւ «Гжелка» («Գժիլկա») ապրանքային անվանումներով օղի: Այդպիսի ապրանքանիշներ «Սալեքս Գրուպ»-ի անունով գրանցված չեն, դրանք սեփականության իրավունքով պատկանում են այլ ընկերությունների: «Այսպիսով, «Սալեքս Գրուպ»-ը օղու միանգամից 4 տեսակի արտադրանքով խախտել է «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքը` թույլ տալով անբարեխիղճ մրցակցություն: Ընդ որում, ընկերությունը նույն տեսակի խախտումը մեկ տարվա ընթացքում երկրորդ անգամ է թույլ տվել, ինչի համար օրենքով նախատեսվում է 1 մլն դրամի տուգանք»,-նշված է հանձնաժողովի 2007 թ. օգոստոսի 22-ին տարածած հաղորդագրության մեջ: Մեկ այլ վարույթ հանձնաժողովը հարուցել է «Մանուկյան եւ գործընկերներ» ՍՊԸ դիմումի հիման վրա, որը օղու արտադրությամբ զբաղվող ռուսական մի քանի ընկերությունների մտավոր սեփականության հարցերով շահերի ներկայացուցիչն է Հայաստանում:
«Համաձայն դիմումի` «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը արտադրում է օղիներ, որոնց ապրանքային նշանները շփոթության աստիճան նման են «Սլավյանսկայա», «Պառլամենտ գրուպ», «Պառլամենտ դիստրիբյուշն» եւ «Ռուսսկի Բրիլլիանտ» ընկերությունների արտադրած օղիների ապրանքային նշաններին: Ըստ դիմումի` տվյալ ապրանքային նշանները վերոհիշյալ ընկերությունների կողմից միջազգային գրանցում են ստացել եւ ենթակա են պահպանման նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում: 2009 թ. նոյեմբերի 5-ի նիստում հանձնաժողովը «Ալեքս Գրիգ» ընկերության վերոհիշյալ վարքագիծը որակել է որպես անբարեխիղճ մրցակցության գործողություն եւ յուրաքանչյուր դեպքի համար տուգանել 500 000 դրամով (ընդհանուր առմամբ` 1 500 000 դրամ): Այս տարվա մայիսի 19-ին էլ հանձնաժողովը «Ալեքս Գրիգ» ընկերության նկատմամբ սահմանեց 3 մլն դրամ տուգանք: Այս անգամ էլ «Ալեքս Գրիգ»-ի «Ուկրաինա»-ն նման է ուկրաինական «Ուկրաինկա»-ին, «Խլոպցի»-ն` «Խորտիցա»-ին, «Պրեմիում»-ը` «Պրայմ»-ին, «Մեդոֆե»-ն` բրիտանական «Մեդոֆֆ»-ին: Իսկ «Խլեբնիյ Դար» անվանումով օղու պիտակների վրա Սամվել Ալեքսանյանը գրառումները կատարել է ուկրաիներենով: ԱԺ պատգամավորը, որի առաքելությունը կարծես թե ամրագրված է օրենքով, գիշեր-ցերեկ մտածում է, թե ինչպես խաբի սպառողներին, ընկերություններին, պետական մարմիններին: Երեի թե ժամանակն է սա ավելացնել օրենքում, որ պատգամավոր դառնալիս այլ ելույթների կարիք չլինի:
Այսօր էլ Ալեքսանյանին պատկանող «Երեւան Սիթի»-ներում կարելի է տեսնել այլ օղիներ, ընկերությունը այժմ արտադրում եւ իրացնում է «Журавль» յուրահատուկ շշով օղի, եւ նույն շշով ու նույն գույնի պիտակով «Лебедь» անվանումով օղի: Հանձնաժողովին կարող ենք մի խորհուրդ տալ միայն` չուսումնասիրել այն ոլորտները, որտեղ գործում է Սամվել Ալեքսանյանը, եթե, իհարկե, գտնեն այդպիսի ոլորտ: Իսկ գուցե հանձնաժողի գործունեությունը դադարեցվի ու արմատապե՞ս լուծվի հարցը: Որեւէ սովորական գործարար կարո՞ղ է շարունակ նման բան անել` չվճարել հանձնաժողովի նշանակած տուգանքները, իհարկե ոչ: Իսկ եթե աներ, 6-րդ վարչության հյուրը կդառնար: Իսկ ահա Աժ պատգամավոր, «Ալեքս Գրիգ»-ի սեփականատեր Սամվել Ալեքսանյանը որոշել է չվճարել: Դիմել է դատարան, բողոքարկել հանձնաժողովի որոշումները: Մի կասկածեք, որ նա դատարաններում հաղթանակ է տանելու. ԱԺ պատգամավորի համար չկան փակ դռներ, քանի որ միակ իշխանությունը Հայաստանում դարձել է փողը:

The RoA State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC), during its investigation of the vodka market, has brought charges against “Saleks Group”, a company owned by MP Samvel Aleksanyan, six times and has hit the legislator with penalties. These indictments have been well covered by Armenian TV. What the stations fail to mention is that Samvel Aleksanyan has never paid any of the fines.
Let us present here, for the elucidation of our readers, an excerpt of one of the statements put forth by the SCPEC . “The Ukrainian Ambassador to Armenia, A. Bozhko, and A. Gousak, the Director of “Image Holding”, have applied to the SCPEC, alleging that the external appearance (bottle, cork, label) of the vodka brand “Khlobtsi”, manufactured and sold by Aleks Group is, for all practical purposes, totally copied from the differentiating traits of the external appearance of the “Khortitsa” vodka brand manufactured and sold by Image Holding. Also presented were copies of documents on file with the RoA Intellectual Property Agency. As a result of the SCPEC’s investigations, it turns out that Saleks Group also produces and sells the “Moskovskaya”, “Staraya Stolitsa” and “Gjilka” brands of vodka. These brand names are not registered as belonging to Aleks Group; they legally belong to other companies. “Thus, Saleks Group vodka, with its four commercial brands, violates the RoA Law Regarding Economic Competition. Moreover, the company has violated the law a second time in one year and is thus liable to a fine of 1million AMD,” this according to an August 22, 2007 statement issued by the SCPEC. The SCPEC initiated another legal suit on the basis of a complaint lodged by the company “Manukyan and Partners”, claiming that a representative engaged in the defense of the intellectual property rights of several Russian vodka companies was in Armenia. “According to the petition, Saleks Group produces vodka whose brand symbols are confusingly similar to the brand symbols of the vodka produced by “Slavyanskaya”, “Parlament Group”, “Parlament Distribution” and “Russky Brillant” companies. The petition declares that the brand symbols of these companies have been internationally registered and must also be safeguarded in Armenia. During its November 5, 2009 session, SCPEC described the actions of Saleks Group as “unscrupulous competition” and issue 500,000 AMD penalties for each violation, for a total of 1.5 million AMD. On May 19, 2010, the SCPEC hit Saleks Group with another fine of 3 million AMD. This time it was because the company’s “Ukrania” vodka was strikingly similar to the Ukrainian “Ukranika” brand, its “Khloptsi” to “Khortitsa”, its “Premium” to “Prime”, and its “Medofe” to the British “Medoff”. Furthermore, Samvel Aleksanyan used Ukrainian writing on the labels for his “Khlebni Dar” vodka. This MP, whose job responsibilities are enshrined in the law, is day and night thinking of schemes to trick the consumer, other companies and government agencies. Maybe it is time to include all this in the law as well, so that individuals elected to the parliament are no longer encumbered with having to explain away their actions. One can find other vodkas in the Yerevan City chain of supermarkets owned by MP Aleksanyan. His company now produces and sells “Zhuravl” vodka in a distinctive bottle, and the brand “Lebed” in the same bottle with the same label.
We can only provide one piece of advice to the SCPEC – not to investigate the other economic sectors in which Samvel Aleksanyan has a stake; of course if they can find such a sector. Perhaps the SCPEC should close its doors and thus permanently resolve the matter? Is it possible for any other normal business person to conduct his or her affairs in such a way for so long – not to pay the fines set down by the SCPEC? Of course not. If they did, the long arm of the law would definitely seek them out. But MP Samvel Aleksanyan , owner of Saleks Group, continues to refuse to pay. He has petitioned the courts to annul the decisions of the SCPEC. Rest assured he will win his case in the courts. There are no closed doors for this MP since money has become the sole force of law in Armenia today.