Ռուբեն Հախվերդյան. «Հիմա անժամանակ ժամանակներ են»
Մենք պետք է չմոռանանք, որ «Սարդարապատից» մինչեւ էսօր շատ քիչ ժամանակ է անցել: Կարծեմ վերջերս գլխի ընկանք, որ «Սարդարապատը» շարունակվում է, ավելի խորքից սկսեմ` սա սովետի շարունակությունն է, սա սովետի դեմ չի, դեռ հին չափանիշներով ենք մտածում, միջոցառում բառը որտեղի՞ց է գալիս,
ի՞նչ է նշանակում միջոցառում, վերցրու մեր մշակույթի նախարարի կամ սրանց լեքսիկոնը, 90 տոկոսը սովետական քարացած, վաղուց բառարանից դուրս շպրտելու բառեր են, բայց մնացել են մեր մեջ: Ես միշտ էն կարծիքին եմ եղել, որ մեր հոգեւոր Հայաստանը կայացել է 19-20-րդ դարերում, մինչեւ եղեռնագործության օրերը, որովհետեւ մեր մտավորականների հիմնական մասը Արեւմտյան Հայաստանում էր, թվում էր` այդ պարարտ հողը այնտեղ պիտի դրվեր` Սիամանթոյից, Ռուբենից հետո, էնտեղ պետք է բացվեր բրաբիոն ծաղիկը, մեր բոլոր դժբախտությունները գալիս են մեր ազգային մեծագույն դժբախտությունից, որ մեզ հետ պատահեց 20-րդ դարի սկզբին: Հոգեւոր Հայաստանը կար դարասկզբին, որը մաքրեցին, երկրորդը եկավ 20-ականներին, էլի խուզեցին մտավորականությանը, երրորդը` 37 թ., բայց էլի խուզեցին: Մտավորականություն ասելով` ես նկատի չունեմ դանակ-պատառաքաղ բռնողին, այլ «homo sapiens»-ին, այսպես ասած` ազգային էլիտան: Հիմա ազգային էլիտան գոյություն չունի, մեզ մոտ կան առանձին անհատներ, մարդիկ, բայց դա այն հողը չի, որի վրա կարող են աճել: Ուրիշ պարադոքս էլ կա. ամենածայրահեղ վիճակներում է մեր ազգը ծնում հերոսներ, երեւի դա վերաբերում է բոլոր ազգերին: Բանաստեղծներն այդ ժամանակ հանդես էին գալիս խոսքը կիթառի վրա դնելով, որովհետեւ երգն ավելի պոպուլյար է սարքում մեր հոգսերը: Եկել է մի ժամանակ, երբ մարդիկ գիրք չեն կարդում, եւ երգը էն միջոցներից մեկն է, որով պահում ես հայերեն լեզուն, հիմա ուզում են ռուսական դպրոցներ բացել, որը մեծագույն ստորաքարշություն է մեր ոխերիմ եղբոր` Ռուսաստանի առաջ: Այո, սա ռուսական պոլիգոն է հիշեցնում, իրենք իրենց բազաները ունեն, գազը երբ ուզենան` կկտրեն, երբ ուզենան` կտան, երբ ուզենան` գինը կբարձրացնեն, մեր ներքին թուրքն էլ ստեղ իր բաներն ունի: Հիմա շատ անժամանակ ժամանակներ են: Արդեն մենք մեր լեզուն կորցնում ենք` շնորհիվ հեռուստատեսության, որը հզոր զենք է լեզվի կայացման հարցում, բայց մեզ մոտ հաղորդումներ, շոուներ վարում են հայերեն չիմացողները: Էսկիմոսների լեզվով են հայերեն խոսում մեզ հետ, դրա մեղքը հենց ռուսական դպրոցներինն է, ընկերներ ունեմ, որ ռուսական դպրոց ավարտելու պատճառով ռուսերեն մտածում են, հայերեն խոսում, շարահյուսությունը հայերեն չի, ես խմբագրում եմ իրենց երգերը: Ամեն ինչ ծախեցինք, պրծանք, մնաց լեզուն էլ վաճառենք, մեր մեծագույն հարստությունը եւ մեր ինքնապաշտպանական շերտը հենց լեզուն է, ոչ թե պեյզաժը Մասիս սարի: Մենք հիմա քաղաքականության մեջ, ցավոք, չունենք ազգային գործիչներ: Ունենք բիզնեսմեններ, եկողը գալիս է իր շերեփով` սկսած առաջին նախագահից, վերջացրած վերջինով, ապահովում է իրեն, իր ազգականներին, նստում է թախտին ու կարծում է, թե ինքը էդ ազգի նախագահն է, բայց ինքը ոչ մի նախագահ էլ չի, քանի որ ում տրված է իր ազգին ծառայելու առաքելություն, ոչ թե ծառայում է իր ազգին, այլ ազգը ծառայեցնում է իրեն, իր նմաններին ու իր նպատակներին:
Հիմա կարո՞ղ ենք ասել, որ հոգեւոր Հայաստան չկա, որովհետեւ չկա երկիր Հայաստանը: Լեւոն Ներսիսյանն ինձ ասում էր. «Հոգեւոր Հայաստան մի փնտրիր, երբ չկա երկիր Հայաստանը»:
Այո, շատ պարզ միտք է, էնքան պարզ, որ ավելացնելու բան չկա: Իսկ էս վիճակից ելք տեսնու՞մ ես: Ամենասարսափելին նախեւառաջ այն է, որ գյուղացիությունն է լքում երկիրը, մեր երիտասարդությունը, որ հիմա նոր խոսք ունի ասելու, նրանք ներքին միգրացիայի մեջ են, նրանցից որեւէ մեկին եթե հարցնես, կուզենան ապրել կամ Ամերիկայում, կամ` Ֆրանսիայում, էստեղից դուրս, Գրիբոյեդովի «Խելքից պատուհաս» գործին է նման էս ամեն ինչը` Вон из Москвы, вон:
Սա մեր մենթալիտետի՞ց է գալիս:
Հանրապետական կուսակցությունը կոմֆորմիստական կուսակցություն է, արժեզրկվել է ամեն ինչ, եթե հարցնես` կասեն կենտրոնամետ, կենտրոնախույս, Նժդեհից են խոսում, բայց Նժդեհ էլ չեն կարդացել:
Լավ, ելքի մասին եմ հարցրել, ի՞նչ պետք է անենք:
Ելքը մուտքն է, պետք է դուրս գաս, որ հասկանաս, որ սխալ դուռ ես մտել: Մենք ասում ենք, որ դուք սխալ դուռ եք մտել, իսկ իրենք դեռ մեզ էլ ճանապարհ են ցույց տալիս: Հետո ասում են, որ իրենք ճիշտ են, եւ եթե հիշում եք` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանից սկսած, մինչեւ վերջին ժամանակներս մեր բոլոր իշխանավորները մի հատ ներողություն չխնդրեցին իրենց սխալների համար: Իրենք չասեցին, որ վայրենի սխալներ են արել` սկսած էկոլոգիայից վերջացրած լեզվական էկոլոգիայով, մշակութային էկոլոգիայով, փչացրեցին, մի քիչ հիշեցնում է Պուշկինի «Երեք արմավենին», եկան աղբյուրից ջուր խմեցին, հետո թքեցին մեջը, շարունակեցին իրենց քարավանով: Ժողովրդի փողերով հարստացած իշխանավորները, նրանց զավակները լքելու են Հայաստանը, իրենք արդեն առանձնատներ ունեն դրսերում, նրանց զավակները կասեն` մենք ստեղ ի՞նչ ենք անում, մենք հնարավորություն ունենք դրսում ապրելու, պատրաստի մի երկրում, որտեղ իրենք կդառնան մի չորրորդ կարգի քաղաքացի, որովհետեւ միշտ օտարը մնում է օտար օտար երկրում:
Էս երկրում ինչի՞ ես երգում:
Ես մեքենա եմ, որը դեռ չի փչացել:
Այսինքն, էս միջավայրը քեզ համար պարարտ հող է:
Չե, որ պարարտ հող լիներ, ավելի շատ երգեր կգրեի: Երգը մենակ ըմբոստություն չէ, այն նախ լեզվապահպանություն է, հայրենիքը սիրել տալու, հայերենը սիրել տալու միջոց:
Ինչու՞ են քո երգերը սիրում:
Չգիտեմ:
Իսկ քեզ ինչո՞ւ չեն սիրում:
Եսիմ, ես շա՞տ գիտեմ, իրենց հարցրեք, որովհետեւ ճիշտ եմ, որովհետեւ ազատ եմ, իրենք ազատ չեն:
Համերգի ժամանակ հե՞շտ է խոսելը:
Ժանրը թույլ է տալիս, ինչ ասես` չեմ ասել համերգի ժամանակ, դա քաղաքային երգի տեսակ է, օպերային արիա չի: Ես ամբողջ կյանքս եմ իզուր անցկացրել, քանի որ երեւի երգելը պետք չի, առհասարակ ինչի՞ եմ էս ամենը անում, ես կարծում եմ, որ հետույք մտնեի` լիքը ընկերներ կունենայի թե առաջին, թե երկրորդ, թե երրորդ կառավարություններում:
Բայց դու Կառավարության անդամների հետ վատ չես:
Իրենք ինձ սիրում են, իրենց հաճույք է պատճառում այն, որ իրենց շոյում ես, սիրելուց հետո, գիտես չէ՞, ինչ են անում մարդու հետ, ինձ չեն սիրում, ես ուղղակի տարածություն եմ պահպանում, գիտեմ, որ շատ մոտենալ չի կարելի, փորձում են, բայց գիտեն, որ էս էն գազանը չի, որին կարելի է ընտելացնել, ես ընտանի չեմ դառնում:
Իմիջիայլոց, ընտրությունների ժամանակ դու էլ ես ակտիվանում:
Ես թույլ կողմին եմ պաշտպանում, օրինակ` Դաշնակցությունը երգ էր պատվիրել, ես էլ գրեցի, դրանով ես պարտավորություն եմ դնում, որ եթե իրենք որեւէ բան ասեն, ասեմ` տես, դու թքել ես գործի մեջ: Եթե նկատել ես, էդ ընտրարշավի երգը նույնիսկ հեռախոսների մեջ դրեցին:
Չէ, գիտե՞ս ինչու եմ ասում` նախընտրական փուլում բոլոր երգիչներն ակտիվանում են, ու Ռուբեն Հախվերդյանն էլ է ակտիվանում:
Բայց ուրիշ կողմի վրա:
Ի՞նչ կապ ունի, դառնում ես պտուտակներից մեկը, քեզ օգտագործում են:
Եթե ես Հրանտ Խաչատրյանի կողքին եմ կանգնել, նա միեւնույն է չէր ընտրվելու, գիտեի:
Բայց ինչու՞ են էդքան գայթակղվում մարդիկ, բոլորն ուզում են պարտվել:
Վերջերս Վահան Հովհաննիսյանն ասում է` ախր դու շատ ես ճիշտ ասում: Ճշտի շատը ո՞րն է, չեմ հասկանում, կամ սեւ է, կամ` սպիտակ, կարո՞ղ է ես եմ դալտոնիկ: Որ ասում են` էդքան պետք չի, էլի սովետական արտահայտություն է, էդ չափը ո՞վ է դրել: Կամ ասում են` սրան ինչի՞ ես քննադատել, դուք իրար հետ լավ չե՞ք: Այսինքն` եթե մեկը վիրավորում է իմ հայերեն լեզուն, ես իրեն ասում եմ` այ տղա ջան, դու հայերեն խոսել չգիտես, ինչի՞ են քեզ էկրան տվել, ի՞նչ է, ես պիտի էդ բանը չասե՞մ: Ախր, առանց անուն ո՞նց խոսես, ազգային գործիչ ասածը նա է, ով իր անձնականը մի կողմ է դրել եւ դարձել է իր ազգի նվիրյալը, սրանք ի՞նչ նվիրյալներ:

Ruben Hakhverdyan: "These are times out of synch"
An interview with the popular Armenian song writer and performer Why hasn't a "spiritual" Armenia taken shape? We must not forget that not much time has past from the battle of Sardarabad in 1918 till today. I believe that we have recently come to realize that "Sardarabad" continues. Let me start at the core of the matter.
What we have today is a continuation of the Soviet period, it is not against the Soviet experience. We are still thinking using old standards. Where does the term "mijotsarum" (event) derive from and what does it mean? It's a Soviet holdover and 90% of the lexicon used by the Minister of Culture and the other government officials are comprised of such terminology. These petrified words that should have been tossed out a long time ago, but we hold on to them. I have always believed that our "spiritual" Armenia existed in the 19th and 20th centuries, right up until the start of the Genocide because the bulk of our intelligentsia was based in Western Armenia. It seemed that there was the fertile land where the brabion flower would blossom after Siamanto and Roupen Sevag. All our misfortunes stem from our greatest national misfortune that occurred in the early 20th century. There was such a spiritual Armenia at the beginning of the 20th century but they wiped it away. The second manifestation was in the 1920's, but that too was cut down. The third occurred in 1937, but that too was razed. When we use the term "intellectual", I do not mean someone who can use a knife and fork, but rather "homo sapiens", a national elite. Today, there is no such national elite. What we have are certain individuals, personalities, but this is no basis on which to develop. There is another paradox. Our nation gives birth to heroes at the most crucial times. This, perhaps, is common with all people. At these times, poets sing their words accompanied by the guitar. It is a popular medium that best expresses our concerns. There has come a time when people no longer read book. Singing is one of the mediums used to preserve the Armenian language. Now they want to open Russian schools; the greatest display of groveling before Russia, our inimical brother. Yes, this reminds one of the Russian polygon. They have their bases and will turn the gas on and off when they wish, or raise the price. These are times that are quite out of synch with what is needed. Our language is losing out to the influence of TV, a powerful medium when it comes to consolidating a language. But in Armenia, these shows are hosted by people who cannot speak Armenian. They might use Armenian words but the language they speak might as well be that used by the Eskimos. This is the fault of Russian schools. I have friends who, after graduating from Russian schools, would write songs using Armenian but the syntax would be in Russian. I would have to edit their songs. We have sold everything, nothing remains. So now must we sell off our language as well? Our greatest treasure and layer of defense is our language, not a landscape painting of Masis. Tragically, today we have no national leaders in politics today; what we have our businessmen. From the first president on down to the last, they come with their ladle to feed. They make sure to line their pockets and take care of their relatives and close friends as well. Then they sit back in their easy chair and see themselves as the president of this country. But he's no president, because rather than serving his nation, he places the nation at his beck and call; to serve his needs and the needs of those like him. So, can we now say that a spiritual Armenia doesn't exist because there is no nation of Armenia? Levon Nersisyan told me that I shouldn't go searching for "a spiritual Armenia when there is no Armenian nation". Yes, he put it quite succinctly. There is nothing to add. How do we resolve the situation? The most horrible thing that is now taking place is that Armenia's rural residents, the villagers, are leaving the land. Our young generation, people with something to say and contribute, are in the midst of an internal migration. Ask any of them and they will tell you that they would prefer to live in America or France; anywhere but here. It reminds one of Griboyedov's satirical work "Woe of Wit", 'Get out, get out of Moscow!'. Is this a product of our mentality? Armenia's Republican Party, now in power, is a conformist party. It has devalued everything. If you ask them, they will say they are a unifying, centralizing party. They cite the Armenian activist Nzhdeh but have not read his writings. OK, but I asked about how we might extricate ourselves from this situation. An exit is also an entrance. You must first exit to see that you have entered the wrong door. We say that you have entered the wrong door, but they are even leading us down a certain path. Then they say that they are correct. If you recall, all our leaders, starting with Levon Ter-Petrosyan till now, have never apologized for their mistakes. They have never stated that they made terrible errors, starting with environmental issues and ending with the ecology of language, of culture; they destroyed it. It reminds one of Pushkin's "Three Date Trees". They came to drink water from the spring, spat in the water, and continued on their journey. The children of our leaders, who have grown rich off the people's money, are leaving Armenia and now have houses abroad. Their kids ask, 'what are we doing here in Armenia? We have the chance to live in a country that is already developed.' So they go and become fourth-class citizens in there new home. Because a foreigner always remains as foreigner in a foreign land. Why do continue to sing in this country? I am like a machine that hasn't yet broken down. Are you saying that this environment is fertile ground for you? No. If if was fertile ground, I'd be writing more songs. A song isn't just about rebellion. It is first a means at language preservation; a means to show love for the nation and the language. Why do people like your songs? I couldn't say. And why don't they like you? Who knows. You should ask them, not me. Maybe because I am right, because I am free and they are not. Do you find it easy to speak during a concert? The genre makes it easy. Name a subject and I've talked about it during a concert. It's a type of urban song, not some operatic aria. I feel that I've been wasting away my life for so long. I mean, what am I singing for? I probably could have sucked-up to the powers that be and would have had many friends in all three Armenian governments. But you have good relations with members of the government; no? Yes, they like me. They like to be caressed. It offers them pleasure. Afterwards, though, what happens is that they stop liking you. I just keep my distance. I know not to get too close. They try to approach me but they know that I'm not that animal that they can tame. I will never be tamed. I should add that during the elections you start to become active. I always defend the weaker side. For example, the ARF requested that I write a song. I did, with a caveat. That they don't change the words. The song was downloaded into many cell phones during the election campaign. What I mean is that all our singers make appearances during the campaign, including Ruben Hakhverdyan. Sure, but on the other side. What's the difference. They still spin you like a top. Aren't you being used? If I am standing shoulder to shoulder with Hrant Khachatryan, it's the same. He won't be elected and I know it. But why are the people so captivated; do they want to lose? Recently Vahan Hovhannisyan (ARF MP), said 'you know, you really say much that is correct.' How can you have either much or less correct. I don't understand. It's either black or white. When they say to back off a bit, don't cross the line, that too is a Soviet holdover. Who decides where the line should be drawn? They ask me why I criticized this or that person, don't we get along? In other words, if someone tortures the Armenian language when they speak it, I shouldn't tell the person that he or she doesn't know how to speak Armenian and shouldn't have been given TV air time? Is that right? Let's get real here. A national leader is one who puts aside his or her personal interests and becomes a dedicated servant of the nation. What we have today know nothing about dedication or serviece. Photo by Gagik Shamshyan