«Զինվորը դիտվում է որպես ռեսուրս, ոչ թե արժեք»
Այսօր տեղի ունեցավ «Իրավիճակը հայկական բանակում» քննարկում, որը կազմակերպել էր «Բանակն իրականում» նախաձեռնող խումբը: Հանդիպմանը ներկա էին զոհված զինվորների ծնողները, ՄԻՊ գրասենյակի, դատախազության, պաշտպանության նախարարության, ինչպես նաև տարբեր ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ, ռազմական փորձագետներ: Դահլիճի պատերի մոտ տեղադրված էին վերջին տարիներին հայկական բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների նկարները:
«Բանակն իրականում» նախաձեռնող խմբի ղեկավար Արսեն Խառատյանը նշեց, որ հանդիպման նպատակն է բանակի շուրջ վերջին շրջանում բարձրացված քննարկումները, փողոցից տեղափոխելով քննարկման սեղան, առաջարկել լուծումներ, որպեսզի հնարավոր լինի դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից: Բանակի խնդիրները լուրջ հարց են դարձել ոչ միայն պաշտպանության նախարարության, այլև ողջ ազգի համար: Ա. Խառատյանն առաջարկեց ստեղծել փորձագիտական խումբ, որը կհետազոտի բանակում առկա բոլոր խնդիրները, իսկ դրա շնորհիվ դրանք ավելի հեշտ և շուտ լուծում կստանան:
«Մենք այլևս չենք ցանկանում հանդուրժել մարդու իրավունքների խախտման շարանը»,-իր ելույթի սկզբում հայտարարեց «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ ղեկավար Արթուր Սաքունցը:
Նա նշեց, որ զինվորի իրավունքները պետք է պաշտպնված լինեն զորակոչի ժամանակ, նրա ծառայության ողջ ընթացքում, ինչպես նաև ծառայությունից հետո, մասնավորապես` ժամկետային կամ հիմնական զինծառայողմերի դեպքում: Ա. Սաքունցի խոսքերով` պաշտպանության նախարարի 2006 թ.-ի և 2010թ.-ի հրամաններում տարբեր է այն հիվանդությունների ցանկը, որոնց դեպքում չպետք է ծառայել: Արդյունքում` բանակում ծառայում են հիվանդ զինվորներ: Ուստի՝ բանակը չի դառնում է լիարժեք ռազմական ծառայություն:
Ըստ Ա. Սաքունցի` մտահոգիչ են նաև կոռուպցիոն երևույթները: Հայտնի չէ, թե ինչպես է ղեկավարվում պետական բյուջեից հատկացած գումարը, որոշ անհատների պաշտոնեական դիրքի չարաշահման հետևանքով բանակում ձևավորվում են բիզնես-հարաբերություններ: Արդյունքում բիզնես շահերը գերակշռում են բանակի շահերին:
Ա. Սաքունցը առաջ քաշեց նաև ռազմական օմբուդսմենի հարցը, որը, ըստ նրա` այժմ անհրաժեշտ է և պետք է ներկայացնի առանձին և լուրջ կառույց: Ըստ Ա. Սաքունցի` ԶՈւ-ում վերահսկողությունը պետք է լինի շատ բարձր մակարդակի վրա:
Փաստաբաններ Սեդա Սաֆարյանը և Մուշեղ Շուշանյանը ներկայացրեցին զոհված զինվորների գործերի քննության ընթացքում առկա խոչընդոտները:
Ս. Սաֆարյանը նշեց, որ իրենց հաճախ չի հաջողվում գնալ դեպքի վայր և տեղում ուսումնասիրություն կատարել, իսկ Մ. Շուշանյանը հավելեց, որ իրենց մերժում են տրամադրել անհարաժեշտ նյութերը` առանց որևէ պատճառաբանության: Նրանք նշեցին, որ գործը քննում են ոչ օբյեկտիվ քննիչներ, ինչի արդյունքում գործն աղավաղվում է: Մ. Շուշանյանը հավելեց, որ իրենք տեսնում են հստակ միտում՝ գործը տանել «իրենց ցանկալի ուղիով», որ այն չբացահայտվի և, ինչպես միշտ, որոկավորվի որպես ինքնասպանություն: Բացի այդ` հիմնականում այդ գործերը հարուցվում են ոչ թե սպանության մեղադրանքի հոդվածով, այլ, օրինակ, ինքնասպանության դրդել, զենքը ոչ ճիշտ օգտագործել և այլն:
Ս. Սաֆարյանը հավելեց, որ իրականում զոհված զինվորների ծնողները «հետ բերելու ոչինչ չունեն», պարզապես ուզում են իմանալ իրենց զավակների մահվան իրական հանգամանքները:
«Տարածաշրջանային ուսումնասիրությունների կենտրոն» ՀԿ ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը նշեց, որ ՀՀ-ի զինված ուժերում պետք է պաշտպանված լինի յուրաքանչյուր զինծառայող, և այս հարցն ունի ոչ թե քաղաքական երանգ, այլ դա ազգային նշանակության խնդիր է: ՀՀ իշխանություններն այս հարցում պետք է դրսևորեն քաղաքական կամք:
Իսկ փաստաբան Վահե Գրիգորյանն առաջ քաշեց մասնագիտական բանակի ստեղծման հարցը, որի արդյունքում բանակում զոհերը կլինեն շատ ավելի քիչ: Իսկ եթե անգամ դա հնարավոր չէ, ապա դրա համար պետք է լինեն լուրջ հիմավորումներ:
Ըստ նրա` բանակում պետք է տղաների նման պարտադիր ծառայեն նաև իգական սեռի ներկայացուցիչները, այլապես դա իրավունքների խախտում է և սեռական խտրականություն:
Վ.Գրիգորյանի կարծիքով` բանակում պետք է լինի քաղաքական չեզոքություն, ինչն այժմ բացակայում է: Նախ, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր գերագույն հրամանատարը` ՀՀ նախագահը, միաժամանակ իշխող կուսակցության ղեկավարն է: Իսկ ընտրությունների ժամանակ զինծառայողներին միշտ օգտագործում են քաղաքական շահերի համար: Ըստ նրա` «զինվորը դիտվում է որպես ռեսուրս, ոչ թե արժեք»:

“Солдат рассматривается как ресурс, а не как ценность”
Сегодня состоялось обсуждение на тему “Ситуация в армянской армии”, организованное инициативной группой “Армия в действительности”. На встрече присутствовали родители погибших солдат, представители офиса Защитника прав человека, прокуратуры, Министерства обороны, различных общественных организаций, военные эксперты. Руководитель инициатиативной группы “Армия в действительности” Арсен Харатян отметил, что они преследовали цель перенести обсуждения по проблемам армии с улицы за круглый стол, предложить решения, которые позволят выйти из создавшегося положения. Ситуация в армии стала серьезной проблемой не только для Министерства обороны, но и для всего народа, сказал А.Харатян. Он также предложил создать экспертную группу, которая изучит все имеющиеся в армии проблемы, что позволит оперативно их решить.
“Мы больше не хотим терпеть череду случаев нарушения прав человека”,- отметил руководитель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц. По его словам, права солдата должны быть защищены и во время призыва, и в течение всей его службы, и после службы. Артур Сакунц обратил внимание на то, что в приказах министра обороны от 2006 и 2010 гг. приведены разные списки болезней, при наличии которых служба в армии не предусмотрена. В результате в армии служат больные солдаты, поэтому армия не становится полноценной военной службой.
Тревогу вызывают и коррупционные явления, сказал Сакунц. Неизвестно, как расходуется выделенная из бюджета сумма, вследствие злоупотребления должностным положением со стороны некоторых лиц в армии формируются бизнес-отношения. Артур Сакунц выдвинул также вопрос о военном омбдусмене, отметив, что контроль в Вооруженных силах должен быть на очень высоком уровне.
Адвокаты Седа Сафарян и Мушег Шушанян рассказали о препятствиях, которые чинятся в ходе следствия по делам погибших солдат. По словам С.Сафарян, часто не удается бывать на месте инцидента и проводить необходимое изучение, а М.Шушанян добавил, что им без каких-либо мотиваций не предоставляют необходимые материалы. Он также отметил, что прослеживается четкая тенденция: вести дело в желательном для следователей направлении, чтобы оно не было раскрыто, и совершенное убийство, как всегда, было квалифицировано как самоубийство. Кроме того, эти дела возбуждаются не по обвинению в убийстве, а по статьям о подталкивании к самоубийству, неправильном обращении с оружием и т.д.
Руководитель общественной организации “Центр региональных изучений” Ричард Киракосян отметил, что в вооруженных силах должен быть защищен каждый военнослужащий и что этот вопрос имеет не политическое, а национальное значение. В этом вопросе власти РА должны проявить политическую волю, сказал эксперт.
Адвокат Ваге Григорян затронул вопрос о создании профессиональной армии, в результате чего жертв в армии будет гораздо меньше. Адвокат Григорян также считает, что в армии в обязательном порядке должны служить лица не только мужского, но и женского пола, в противном случае это нарушение прав и дискриминация по половому признаку.
По мнению В.Григоряна, в армии необходимо соблюдать политический нейтралитет, который пока отсутствует. Верховный главнокомандующий вооруженными силами, президент РА, одновременно является руководителем правящей партии. А во время выборов военнослужащих всегда используются в политических целях. “Солдат рассматривается как ресурс, а не как ценность”,- отметил Ваге Григорян.