Աբովյան-Կորյուն գետնանցման տնտեսվարող սուբյեկտների վերջին բաց նամակը նախագահին
Մենք՝ ներքոստորոգրյալներս՝ Երևան քաղաքի Աբովյան-Կորյուն ստորգետնյա անցումում արդեն մոտ 25 տարի և ավելի գործող տնտեսվարող սուբյեկտներս, նշված վայրում գործունեություն ենք ծավալում և մշտապես պարտաճանաչ կերպով կատարել ենք մեր հարկային, կենսաթոշակային, վարձավճարային և օրենսդրությամբ սահմանված բոլոր մնացած պարտավորությունները:
2010թ. ամռանը, Երևանի քաղաքապետարանի և Կենտրոն վարչական շրջանի անմիջական նախաձեռնությամբ, նրա ներկայացուցիչները նույն տնտեսվարող սուբյեկտների միջոցներից հավաքեցին մոտ 22 միլիոն դրամ՝ նշված գետնանցումում վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնելու համար:
Դրա դիմաց քաղաքապետարանի և կենտրոն վարչական շրջանի ներկայացուցիչները մեզ խոստացան, որ մեզ հետ կկնքեն երկարաժամկետ վարձակալության պայմանագրեր: Ու ոչ միայն դա չարվեց, այլ փոխարենը ցավով իմացանք, որ քաղաքապետարանը պատրաստվում է նշված գետնանցումը մրցույթով վաճառել:
Նշենք, որ այդ տնտեսվարող սուբյեկտների ետևում կանգնած են մոտ 300 ընտանիքներ, թվով մոտ 10 անգամ ավելի շատ մարդկային ճակատագրեր, ովքեր իրենց նախորդ սերունդների հետ միասին մեծ լումա ունեն մեր սիրելի Երևան քաղաքի կառուցման և բարգավաճման ճանապարհին:
Անկեղծ ասած, չէինք ցանկանա ավելացնել Հայաստանից արտագաղթողների ստվար բանակի շարքերը ու էլ ավելի բարդացնել երկրում ստեղծված, առանց այն էլ բարդագույն վիճակը և մնալով մեր հողի վրա՝ պատրաստակամ ենք միասնաբար դիմակայել Հայաստան երկրին ուղղված բազմապիսի ներքին և արտաքին մարտահրավերներին:
Եթե քաղաքապետարանը որոշել է աճուրդի միջոցով վաճառել նշված գետնանցումը, ապա նա պարտավոր է հաշվի առնել, որ այդ սուբյեկտներից շատերը 20-25 տարի և ավելի աշխատում են նշված գետնանցումում և իրենց ընտանիքի հանապազօրյա հացը վաստակում են դրանով, և եթե դրվում է օտարման հարց, ապա այն առաջին հերթին պետք է տրվի հենց այդ սուբյեկտներին: Մեծ հաշվով, մրցույթ կոչվող այդ քայլով փորձ է արվում նշված մարդկանցից խլել իրենց օբյեկտները և տալ ուրիշի:
Համոզված ենք, որ Երևանի քաղաքապետի «Համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքը մրցույթով օտարելու մասին» 12.08.2011թ.-ի թիվ 3704-Ա որոշումը և դրա հիման վրա Երևան քաղաքի սեփականություն համարվող գույքն օգտագործման տրամադրելու և օտարման աճուրդը և մրցույթը կազմակերպող ու անցկացնող հանձնաժողովի հայտարարությունը հակաօրինական են բազմաթիվ հիմքերով:
Հակիրճ նշենք այն իրավական ակտերը, որոնք խախտվել են Աբովյան-Կորյուն ստորգետնյա անցման հողատարածքը Երևան համայնքին սեփականության իրավունքով հանձնելու պարագայում.
1. ՀՀ հողային օրենսգրքի 60, 62, 63, 67 հոդվածները;
2 «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին» 5-րդ, 9-րդ հոդվածները;
3. ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 612 հոդվածը;
4. «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 63-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա» կետը;
5. ՀՀ կառավարության «բնակչության պատսպարման կարգը հաստատելու մասին» 28.09.2000թ.-ի թիվ 592 որոշման 3-րդ կետի բ/ ենթակետը:
Նշենք, որ այս խախտումների հիմքերով՝ համապատասխան հայցով և այդ հայցի ապահովման միջնորդության ապահովման համար դիմել ենք ՀՀ վարչական դատարան՝ Երևանի քաղաքապետի վերը նշված որոշումը հակաօրինական համարելու համար, և հուսով ենք, որ դատարանն այս հայցը կլսի շատ օբյեկտիվորեն:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ տնտեսվարող սուբյեկտներս, դիմում ենք Ձեզ՝ որպես ՀՀ նախագահի, և մեծ հույս փափագում, որ Ձեր բարձր կարգադրությամբ կկասեցնեք այդ հակաօրինական մրցույթը՝ բազմաթիվ ընտանիքների փրկելով հաց վաստակելու իրավունքի կորստից:
Մենք՝ հիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտներս, մեր հերթին պարտավորվում ենք, որ նշված ստորգետնյա անցման հետ կապված, քաղաքապետարանին հետաքրքրող հետագա բոլոր հարցեր՝ բարեկարգում, սանիտարական վիճակ և բազմաթիվ այլ հարցեր, կարտացոլվեն քաղաքապետարանի և նշված տնտեսվարող սուբյեկտների կամ այդ սուբյեկտների բազայի վրա գրանցված «Գետնանցում» ՍՊԸ-ի միջև կնքվելիք պայմանագրերում, և անհրաժեշտության դեպքում՝ համապատասխան մարմինները և պաշտոնատար անձինք Ձեզ պարբերաբար կզեկուցեն նշված գետնանցման հետագա վիճակի վերաբերյալ, և Դուք կհամոզվեք մեր ասածի ճշմարտացիության մեջ:
Ուստի խնդրում ենք Ձեր միջամտությունը՝ այս հարցում մեր խնդրանքը չմերժելու համար:
Պարոն նախագահ, եթե Դուք էլ չընդառաջեք մեզ, ապա մեզ կմնան արտագաղթի կամ նմանատիպ այլ մշուշոտ ճանապարհներ:

Последнее открытое письмо хозяйствующих субъектов подземного перехода на пересечении улиц Абовяна и Корюна президенту РА
Многоуважаемый господин президент,
Мы, нижеподписавшиеся хозяйствующие субъекты, которые уже почти 25 лет и более работаем в подземном переходе на пересечении улиц Абовяна и Корюна, всегда добросовестно выполняли наши налоговые, пенсионные, арендные и все остальные предусмотренные законом обязательства.
Летом 2010 г. по инициативе мэрии Еревана и административного района Кентрон его представители собрали с указанных хозяйствующих субъектов около 22 млн драмов на проведение ремонтных работ в подземном переходе. Против этого представители мэрии и административного района Кентрон пообещали заключить с нами долгосрочные договоры об аренде. Однако это обещание не было выполнено, более того, мы с болью узнали, что мэрия собирается продать переход на тендерной основе.
Отметим, что за этими хозяйствующими субъектами стоят около 300 семей и в 10 раз больше человеческих судеб, которые вместе с предыдущими поколениями внесли большой вклад в дело строительства и процветания нашего любимого Еревана.
Откровенно говоря, нам бы не хотелось пополнять ряды большой армии эмигрирующих из Армении и еще больше усложнять и без того сложнейшую ситуацию в стране. Мы готовы остаться в стране и вместе противостоять стоящим перед Арменией многочисленным внутренним и внешним вызовам.
Если мэрия решила продать указанный переход посредством тендера, то она обязана учесть, что многие из этих субъектов работают в данном переходе 20-25 и более лет, чтобы содержать свои семьи. И если ставится вопрос об отчуждении, то в первую очередь переход должен быть предоставлен именно этим субъектам. По большому счету, этим шагом под названием тендер прдпринимается попытка отнять у указанных людей их объекты и передать другим.
Мы убеждены, что решение мэра Еревана от 12.08.2011 г. "Об отчуждении имущества, являющегося общинной собственностью" и принятое на его основе заявление комиссии по организации и проведению аукциона и тендера по предоставлению в пользование и отчуждение имущества, считающегося собственностью Еревана, являются незаконными на многих основаниях.
Вкратце представим те правовые акты, которые были нарушены при передаче земельного участка подземного перехода в районе улиц Абовяна и Корюна мэрии Еревана на правах собственности:
Статьи 60, 62, 63, 67 Земельного кодекса РА;
Статьи 5, 9 закона РА "О защите населения в чрезвычайных ситуациях";
Статья 612 Гражданского кодекса РА;
Пункт "а" части 1 статьи 63 закона РА "Об основах администрирования и административном производстве";
Подпункт "б" пункта 3 решения правительства РА номер 592 от 28.09.2000 г. "Об утверждении порядка укрытия населения".
Отметим, что на основании этих нарушений мы обратились в Административный суд с соответствующим иском и ходатайством об обеспечении данного иска с целью признать незаконным вышеуказанное решение мэра и надеемся, что суд проведет объективное рассмотрение этого иска.
Мы, нижеподписавшиеся хозяйствующие субъекты, просим Вас как президента РА и очень надеемся, что Вашим высоким распоряжением Вы прекратите этот незаконный тендер и спасете многочисленные семьи от потери права зарабатывать кусок хлеба.
В свою очередь мы, нижеподписавшиеся хозяйствующие субъекты, обязуемся все дальнейшие вопросы, интересующие мэрию и связанные с указанным подземным переходом – благоустройство, санитарное состояние и многие другие, будут отражены в договоре, который будет заключен между мэрией и указанными хозяйствующими субъектами или ООО "Гетнанцум", зарегистрированном на базе этих субъектов. В случае необходимости соответствующие органы и должностные лица будут регулярно докладывать Вам о дальнейшем состоянии упомянутого подземного перехода, и Вы убедитесь в правоте наших слов.
Поэтому просим Вашего вмешательства с тем, чтобы наша просьба в этом вопросе не была отклонена.
Господин президент, если Вы не пойдете нам навстречу, то нам останется только эмигрировать или выбрать другие такие же неопределенные пути.