Երեխաներին սպանելուց հետո Ռոզան անմիջապես հանդիպում է մանկատան ընկերուհիներին (վիդեո)
Այսօր 34-ամյա Ռոզա Ալոյանի ձեռքով սպանված երկու երեխաների թաղման արարողությունը ցնցել էր Նոր Նորք համայնքը: 4 եւ 6-ամյա եղբայրներին գերեզմանատուն են տարել նրանց հոր տնից:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 6-ին` առավոտյան, Ռոզա Ալոյանը երեխաների հետ գնացել է խանութ, առեւտուր արել, ապա վերադարձել տուն եւ կերակրել նրանց: Ինչպես ինքն է հայտնել ոստիկանությանը՝ իրեն միայնակ զգալով եւ իր կյանքը համարելով ավարտված, որոշել է խեղդամահ անել երեխաներին, ապա վերջ տալ նաեւ իր կյանքին: Այդ նպատակով նույն օրը՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, նա, իրեն պատկանող շարֆը կապելով խոհանոցի դռան վերեւում գտնվող ջրատար խողովակին, դրա վրա արել է հանգույց եւ ավագ որդուն` Վ. Ալոյանին կախելով այդ հանգույցից` խեղդամահ է արել: Այնուհետեւ խոհանոցի պատին ամրացված կախիչից ամրացնելով սավանից պատրաստված մեկ այլ օղակ` դրանից կախել եւ խեղդամահ է արել նաեւ կրտսեր որդուն` Հ. Ալոյանին: Այս ամենից հետո երեխաների դիակները տեղափոխել է մահճակալի վրա, պառկել նրանց կողքին, սավանը փաթաթել իր պարանոցին եւ փորձել իրեն խեղդելով կյանքին վերջ տալ, սակայն չի կատարել իր մտադրությունը: Երեխաներին վերմակով ծածկել է եւ տանից հեռացել` ավտոբուսով մեկնելով Երեւան:
Ըստ դատախազության հաղորդագրության՝ Ռ.Ալոյանի հայրը ընտանիքը լքել է, երբ նա դեռ եղել է մանկահասակ: Իսկ մայրը սպանվել է՝ կացնահարվել, 1989 թվականին այդ ընթացքում փաստական ամուսնական հարաբերությունների մեջ գտնվող Հակոբ Թադեւոսյանի կողմից: Մոր սպանությունից հետո քրոջ եւ եղբոր հետ մեծացել է Գավառի մանկատանը:
«Հետքի» հետ զրույցում Ռոզայի մանկատան ընկերուհին՝ Նունե Սիմոնյանը պատմեց, որ մանկատանը նա չէր առանձնանում ոչ նորմալ վարքով. «Նա շատ նորմալ վարք է ցուցաբերել, 3 երեխաներն էլ շատ շփվող էին: Նրանց քույրն առանձնանում էր իր ակտիվությամբ, իսկ Ռոզան միշտ խոսել է, շփվել. որեւէ տարօրինակություն նրա մոտ չէր նկատվում»,- պատմում է Նունե Սիմոնյանը:
Նունեն Ռոզային վերջին անգամ տեսել էր նրա առաջնեկի ծնվելուց հետո: «Երբ նրա առաջին տղան ծնվեց, ես գնացել էի: Նրա սկեսրայրն ու ամուսինն էլ էին եկել: Ծննդատնից նրան տարան Մասիվի իրենց տունը: Ամեն ինչ կարծես թե նորմալ էր: Վերջին անգամ այդ ժամանակ եմ տեսել, իսկ հետո բաժանվել, գնացել է Արարատում ապրելու, էլ չենք շփվել: Արարատում բնակարան էր ստացել, բայց ինքը չէր աշխատում: Աղջիկները պատմում էին, որ բողոքում էր, թե ամուսինն իրեն չի օգնում»,- շարունակում է Նունեն:
Նունեին հայտնի էր նաեւ մի պատմություն, որը կարող էր ծանր հոգեբանական հարված հասցնել Ռոզային: «Ինքը բաժանվելուց հետո մի մարդու հետ էր կապվել՝ ամուսնուն հակառակվելու համար: Էդ մարդն ասել էր, թե իրեն ամեն ինչով կապահովի, բայց հետո թողել-գնացել էր: Ասում են՝ դրանից էլ ա խախտվել...»,- ավելացնում է Ռոզայի ընկերուհին:
Այն վարկածը, որ Ռոզան «Եհովայի վկաներ» աղանդի մասնակից է եղել, չի հերքում նաեւ նրա ընկերուհին. «Հա, ասում էին, որ եհովական ա դարձել, ինչ ա արել...»:
Ռոզայի եղբայրը դեռ մանկատանն ապրելու ընթացքում հայտնվել է գաղութում, որտեղ էլ ինքնասպան է եղել:
Երեխաներին սպանելուց հետո Ռոզան անմիջապես մեկնում է Երեւան՝ Նոր Նորքի հանրակացարան, որտեղ էլ հանդիպում է մանկատան ընկերուհիներին եւ ասում. «Էս էի՞ք ուզում, էրեխեքին սպանեցի, դե գնացեք դիակները հավաքեք»:
«Հետքը» զրուցելու է նաեւ Ռոզայի մյուս ընկերուհիների եւ ամուսնու հետ: Մանրամասներին կանդրադառնանք առաջիկայում:

Задушив детей, Роза отправилась к подругам из детдома (видео)
Прошедшие сегодня похороны двух братьев 4 и 6 лет, убитых их матерью, 34-летней Розой Алоян, потрясли ереванскую общину Нор Норк. Детей хоронили из дома их отца.
Напомним, что утром 6 сентября Роза Алоян вместе с детьми отправилась в магазин за покупками, потом вернулась и накормила их. Как сообщила полиции сама Роза, почувствовав себя одинокой и посчитав свою жизнь оконченной, она решила задушить детей, а затем покончить с собой. В тот же день около 12 часов женщина привязала шарф к водопроводной трубе на кухне, сделала петлю и повесила старшего сына. Затем привязала к вешалке на кухне вторую петлю, сделанную из простыни, и повесила младшего сына. Задушив обоих детей, она перенесла их тела на кровать, легла рядом с ними и, обвязав шею простыней, попыталась покончить с собой, но не смогла осуществить свое намерение. Закрыла тела детей одеялом и ушла из дома. Затем села на автобус и отправилась в Ереван.
Согласно сообщению прокуратуры, отец Р.Алоян оставил семью, когда она была еще маленькой. В 1989 году мать Розы зарубил топором ее тогдашний муж Акоп Тадевосян. После убийства матери Розу вместе с сестрой и братом отправили в гаварский детдом.
В беседе с “Hetq”-ом подруга Р.Алоян по детдому Нуне Симонян рассказала, что в детдоме она вела себя нормально, никаких странностей в ее поведении не было, обе сестры и брат были очень общительными.
В последний раз Нуне видела Розу после рождения ее старшего сына. “Когда родился первый мальчик, я пошла к ней. Там были и ее свекровь и муж. Из роддома Розу повезли в их дом в Норкском массиве. Все как будто было нормально. Потом она уехала жить в Арарат, и мы перестали общаться. В Арарате она получила квартиру, но не работала. Девочки рассказывали, что Роза жаловалась, что муж ей не помогает”,- сообщила Нуне.
Ей известна история, которая тоже могла стать для Розы тяжелым психологическим ударом: “После развода она назло мужу связалась с человеком, который обещал обеспечить ее всем, но вскоре оставил и ушел. Говорят, это тоже подействовало на ее психику”.
Н.Симонян не исключает и версию о том, что Роза была членом секты “Свидетели Иеговы”: “Да, говорили, что она стала иеговисткой...”
Брат Розы еще в период пребывания в детдоме попал в колонию, где покончил с собой.
После убийства детей Роза сразу приехала в общежитие в Норкском массиве Еревана. Там она встретилась со своими подругами из детдома и сказала им: “Вы этого хотели? Я своих детей убила. Идите заберите тела”.