««Ժառանգություն» կուսակցությունը միակն էր, որ ապրիլի 22-23-ին հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման վերաբերյալ հայտարարությունից անմիջապես հետո հանդես է եկել ծրագրային թեզերով: Ցանկացած պետություն ցանկանում է լավ հարաբերություններ ունենալ հարեւանների հետ, սակայն այլ հարց է, թե դա ինչ գնով է տեղի ունենալու: Եւ գինն այստեղ նաեւ մեր ապագային է վերաբերում, եւ «Ժառանգությանը» հաջողվել է հասցնել հասարակության լայն շերտերին, թե ինչ են նշանակում այս արձանագրությունները»,- այսօր «Արցախ» ակումբում հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
Նա ասաց, որ «Ժառանգությունը» շարունակելու է աշխատանքներն այս ուղղությամբ նույնիսկ այն դեպքում, երբ արձանագրություններն ընդունվեն երկու երկրների խորհրդարանների կողմից:
«Մենք պետք է հստակեցնենք, որ ժողովուրդը հասկանա, որ արձանագրություններն անգամ վավերացնելուց հետո չեն կարող համարվել ժողովրդի կողմից հավանություն ստացած: Հասարակությունն արդեն հասկանում է, թե դա ինչ ծուղակ է իրենից ներկայացնում: Հասարակությունը պետք է մերժի վավերացումը եւ պնդի, որ նոր եկած իշխանությունը պետք է գա եւ մերժի այդ արձանագրությունները: Հաջորդ իշխանությունը կարող է վերջ դնել արձանագրություններին, եթե դրանք ընդունվեն այս իշխանության կողմից»,- ասում է «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղարը:

At a press conference held earlier today, Heritage Party MP Larisa Alaverdyan stated that it was only her party that immediately issued a programmatic thesis after the April 22-23, 2009 declaration regarding normalization of Armenian-Turkish relations.
“Any given nation wishes to foster good relations with its neighbours, but the questions is at what price. The price that confronts us deals with our future and the Heritage Party was able to get the message out to wide segments of society about these protocols,” MP Alaverdyan stated.
She added that the party would continue its efforts in this direction regardless if the protocols are ratified or not.
“We must make it clear that these protocols do not represent the free will of the Armenian people even if they are ratified. The public already is aware of the pitfalls these documents represent. The people must reject the protocols and demand that a new government come to power with that aim. The next government can throw out these protocols for good if they are accepted by the present one,” MP Alaverdyan noted.