Ստամբուլի Քուզգունջուք թաղամասում միայն մեկ հայ ընտանիք է ապրում
«Ֆուտբոլը իմ կյանքն է, ֆուտբոլը իմ սիրտն է: Ամեն օր ժամերով ես կարող եմ ֆուտբոլ խաղալ` առանց հոգնելու»,- ասում է 16-ամյա Գուրգեն Սաֆարյանը: Սաֆարյանների ընտանիքը Ստամբուլի Քուզգունջուք թաղամասում ապրող միակ հայ ընտանիքն է: Գուրգենը Սաֆարյանների ավագ որդին է: Նա ընդամենը 2,5 տարեկան է եղել, երբ 13 տարի առաջ ընտանիքը լքել է Երեւանը եւ հաստատվել Ստամբուլում: Ընտանիքի երրորդ երեխան` Հայկուշը, Թուրքիայում է ծնվել:
Արդեն 11 տարի է, Գուրգենի հայրը` 42-ամյա Արամ Սաֆարյանը, աշխատում է Քուզգունջուք թաղամասի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում` որպես պահակ: Եկեղեցին կառուցվել է 1835 թ., 1861 թ. նորոգվել է:
Չորեքշաբթի օրերին եկեղեցում պատարագ է լինում: Արամի խոսքերով` երբեմն անցորդները հետաքրքրության համար եկեղեցի են մտնում: Սաֆարյանների ընտանիքը ապրում է եկեղեցուն կից տանը:
«Մզկիթը եկեղեցու կողքն է: Էստեղ գիշերը ես որ պահակություն եմ անում, ասենք, շունը որ հաչում է, ես վեր եմ կենում, նայում եմ, մի հատ էլ մզկիթին եմ նայում: Մի քանի անգամ մզկիթի դուռը ջարդելիս գող եմ բռնել, կամ երբ ասենք մզկիթները վառում էին: Ու ասենք, ճիշտ է` սա եկեղեցի է, նա մզկիթ է, ինձ համար տարբերություն չկա: Մեր հայկական լավ խոսք կա, չէ՞. «Որտեղ որ ջուր ես խմում, էդ աղբյուրի վրա քար գցելը հանցագործություն է»: Ես էստեղ ապրում եմ, էստեղ ուտում եմ, խմում եմ, իմ երեխեքը էստեղ մեծանում եմ: Հեռուստացույցով, թերթերի մեջ ելած եմ, որ ասենք Քուզգունջուքի միակ հայն է»,- ասաց Արամ Սաֆարյանը:
Նրա խոսքերով` մինչեւ անցած դարի 38-39 թթ. թաղամասում հիմնականում հայեր, ռուսներ, հույներ եւ հրեաներ են ապրել, մահմեդական չի եղել: Հետո կամաց-կամաց մահմեդականները շատացել են, իսկ այսօր ամբողջ թաղամասում միակ հայ ընտանիք է ապրում: Երբ 13 տարի առաջ Արամը Ստամբուլ եկավ` մշտական բնակվելու, Երեւանից իր հետ որեւէ բան չբերեց: «Երեւանից ստեղ ոչ մի բան չունեմ, ոչ մի նկար, ոչ մի բան: Չեմ բերել հետս: Երեւանում` եղբորս տանն է»,- ասաց նա: Արամի կինը` Կարինեն, աշխատում է Կենտրոնական վարժարանում: Կարինեն Երեւանի մանկավարժական համալսարանն է ավարտել, բայց չի կարող Թուրքիայում ուսուցչուհի աշխատել, քանի որ Հայաստանի դիպլոմները Թուրքիայում «չեն անցնում»: «Ես գրադարանում եմ աշխատում, քարտուղարական գործեր, տանել-բերել, ձեռքի հետ հերթապահություն, թեյ, սուրճ: Բայց ես էստեղ առանձին դիպլոմ ստանալու համար դասերի եմ գնում: Միջնակարգ դպրոցինը վերցրել եմ, հիմա ավելի բարձր քոլեջի դասընթացներին եմ գնում»,- ասաց Կարինեն: 16-ամյա Գուրգենը մի շարք սպորտաձեւերի մարզումների է մասնակցել` շախմատ, բասկետբոլ, վազք, սեղանի թենիս, վոլեյբոլ, եւ ի վերջո ընտրել ֆուտբոլը: Նա արդեն 7 տարի է, խաղում է Թուրքիայի «Ֆեներբախչե» թիմում: Քննությունը հաջող հանձնելու դեպքում նա կանցնի հաջորդ փուլ` 17 տարեկանների խումբ, իսկ այնուհետեւ կխաղա Թուրքիայի ազգային հավաքականում: Գուրգենը «Ֆեներբախչեում» խաղացող միակ հայն է:
«Ուրիշ թիմերի հետ շատ-շատ մրցումներ են լինում` մեր տարիքային էլ, մեր տարիքից փոքրերն էլ, Եվրոպայից եկած թիմերն էլ են լինում: 2005 թ. աշխարհի ամենալավ խաղացող թիմերից չեմպիոնները եկել էին, ֆինալը Թուրքիայում է եղել»,- ասաց Գուրգենը: Այնուամենայնիվ, Գուրգենի խոսքերով, ֆուտբոլիստ դառնալը իր համար «երկրորդ պլանում է, ֆուտբոլը հոբբի է ուղղակի»: Ինքը ցանկանում է ինստիտուտ ընդունվել եւ ծրագրավորող դառնալ: Արամյան վարժանարում, ուր սովորում է Գուրգենը, բոլոր առարկաները դասավանդվում են թուրքերենով` բացառությամբ հայոց լեզվի եւ կրոնի պատմության: Չորս տարի հետո Գուրգենը կավարտի վարժարանը: Ընտանիքի` Թուրքիայում հաստատվելուց հետո Գուրգենը մի քանի անգամ եղել է Հայաստանում: Երեւանը լավ տպավորություն է թողել նրա վրա:
«Այս տարի` 2009 թ. օգոստոսին, ամեն ինչ շատ փոխվել էր` թազա տեղեր, թազա ավտոներ, նորություններ: Այս թազան հնից ավելի լավ է, որովհետեւ 2002 թ.-ի Հայաստանը աղքատ էր երեւում: Բայց հիմա մարդկանց հագնվելուց արդեն հասկացվում է, որ արդեն շատ առաջ է գնացել, ամեն ինչ շատ լավ ձեւով փոխվել է Հայաստանում»,- ասաց Գուրգենը: Գուրգենի երազանքներից մեկն էլ գործարար դառնալը եւ Հայաստանում բիզնես ունենալն է: Նա ցանկանում է գնալ-գալ Հայաստան, ոչ թե մշտապես Հայաստանում ապրել:

A New Life in Turkey: Yerevan Family Only Armenians in Istanbul Neighborhood of Kuzguncuk
“Football is my life, Football is my soul. I could play football all day long without getting tired,” says 16 year-old Gurgen Safaryan. The Safaryan’s are the only Armenian family residing in Kuzguncuk, a neighborhood in the Üsküdar municipality on the Asian side of the Bosphorus in Istanbul Gurgen is the eldest son. He was only two and a half years old when the family left Yerevan thirteen years ago and resettled in Istanbul. The family’s second child, Haykoush, was born in Turkey.
42 year-old Aram Safaryan, the boy’s father, has been working as a guard at the Armenian St. Gregory the Illuminator Church in Kuzguncuk for the past eleven years.
The church was built in 1835 and renovated in 1861. Divine Liturgy is performed on Wednesdays and Mr. Safaryan says that interested passersby often pop in to see what’s going on. The Safaryan’s live in a house next to the church.
“The mosque is right near the church. I’m the guard here so say when the dog barks at night I get up to take a look around. The mosque is right there in front of me. I’ve caught some guys trying to rob the mosque as they were breaking the door in or during the period when mosques were targets to be burnt. You are right, this is a church and that is a mosque, but for me there’s no difference. There’s that Armenian saying of ours – One shouldn’t throw stones at the spring from which they drink. I live here, eat and drink here. I raise my kids here. They even wrote about me in the papers and on T.V., saying I’m the only Armenian in Kuzguncuk,” stated Aram Safaryan (There was no mosque in the center of the neighborhood until 1952, when the Kuzguncuk Mosque was built in the courtyard of the Armenian church with building funds that included donations from the Armenian congregation – Wikipedia) Mr. Safaryan says that the neighborhood was mostly populated by Armenian, Greeks, Jews and some Russians up until the 1940’s. There were very few, if any, Muslims. Over time, the Muslim population slowly increased and the Christians left. Thirteen years ago, when Aram Safaryan arrived from Yerevan, he hardly brought anything with him. “I have nothing from Yerevan, no pictures or such. I was living in my brother’s house there,” he said. His wife Garineh works at the Getronagan Armenian High School in Istanbul established in 1886. She graduated from Yerevan’s Pedagogical Institute but cannot work as a teacher in Turkey since her diploma isn’t recognized there. “I work in the library performing secretarial and clerical work in addition to serving light refreshment to visiting guests. But I’m also taking special classes to get my diploma here. I’ve already got my high school equivalency diploma and now am attending college classes,” Garineh says. 16 year-old Gurgen has tried his hand at several sports activities – track, chess, basketball, tennis, but has chosen football as his main focus. He’s been playing with the Fenerbahçe Sports Club, nicknamed the “Yellow Canaries”, on the youth team and will join the ranks of the 17 year-old squad once he passes the grade. After that he has ambitions of playing with the Turkish national team. Gurgen is the only Armenian playing at Fenerbahçe. “There have been many competitions with other squads, at our age group and even younger. We often play with teams coming from Europe. In 2005, the UEFA Champions League Final was played in Istanbul,” says Gurgen. He confesses, however, that becoming a world-class player is second on his list of priorities and is simply a hobby. He wants to get accepted at a good university and become a computer programmer. : All the classes at the Aramian H.S. where Gurgen goes to school are in Turkish, except for Armenian language and Armenian Church history. He’ll graduate in four years. Gurgen has visited Armenia on several occasions after the family moved to Turkey. Yerevan seems to have left a positive impression on him. “I just went back again in August and everything seems to have changed; new buildings, new cars. It’s a big difference from when I visited in 2002. Back then Armenia looked like it was going through some rough times. Now, just by looking at the way people dress, you know that things are progressing in Armenia," Gurgen says. One of his dreams is to start his own business and open up a place in Armenia. He would like to travel back and forth to Armenia. Moving there permanently is another matter.