«Պարոն Սերոբ, արդյոք արե՞լ եք այդպիսի գործողություններ իմ երեխայի հետ»,- դատարանում հարցրել է տուժողի մայրը
Վանաձորի ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվող Սերոբ Տեր-Պողոսյանի դատաքննությանը մասնակցում էր երկու մեղադրող դատախազ` ՀՀ գլխավոր դատախազության ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչության պետի տեղակալ Հովսեփ Սարգսյանը և վարչության ավագ դատախազ Արամ Ամիրզադյանը: Այսօր ցուցմունքներ տվեց գործով դատակոչված 13 վկայից 5-ը: Նրանք հիմնականում տուժողների մայրեր էին:
Նրանք տվել են այնպիսի ցուցմունքներ, ինչպիսին նախաքննության ընթացքում: Հարցաքննված մայրերը ջանացել են ցուցմունքներում իրենց երեխաների հասցեին վարկաբեկիչ խոսքեր չասել և ինչ-որ տեղ նաև պաշտպանել են Սերոբ Տեր-Պողոսյանին: Ցուցմունքներ տված ծնողները չեն ցանկացել դիտել իրենց երեխաների վերաբերող տեսանյութը: «Մենք չենք հավատում, բայց և չենք ցանկանում տեսնել տեսանյութը»,- ասել են նրանք:
Ցուցմունքներ տված ծնողները հայտնել են, որ իրենց երեխաների համասեռամոլությամբ զբաղվելու փաստին տեղյակ չեն եղել: «Իհարկե, գործը հարուցելուց հետո լսել ենք»,- ասել են նրանք:
«Ինչո՞ւ դատաքննությանը դատակոչվածները միայն մայրեր են, որտե՞ղ են տուժածների հայրերը, և ինչո՞ւ նրանք չեն հրավիրվել դատարան» հարցին Արամ Ամիրզադյանը պատասխանել է. «Մայրերը ավելի սերտորեն են զբաղվել իրենց երեխաների դաստիարակությամբ, և նրանք ուղղակի չեն ժխտում, որ այս պահին էլ կանգնած են իրենց տղաների կողքին»:
Նույն հարցին մեղադրող Հովսեփ Սարգսյանն էլ ասաց, որ տուժողների հայրերը չեն հարցաքննվել, որովհետև հայրերի մի մասը գտնվում է հանրապետությունից դուրս, մեկ տուժողի ծնողներն ամուսնալուծված են, և երեխան մոր խնամքի տակ է: Երկու տուժածների հայրեր Հայաստանում են:
«Եկեք չմոռանանք գործի յուրահատկությունը, աննախադեպ լինելու հանգամանքը: Հայրերը կխուսափեին այդպիսի ցուցմունքներ տալուց»,- ասում է Հովսեփ Սարգսյանը: Ըստ նրա` այսօրվա ցուցմունքները մեղադրական կողմի համար կարևոր նշանակություն են ունեցել:
Մեղադրական կողմը այսօր ցանկացել է բացահայտել տուժողների սոցիալական վիճակը նրանց անչափահաս եղած ժամանակահատվածում և Սերոբ Տեր-Պողոսյանի կողմից տուժողներին գումարներ տալու հանգամանքը, ինչը, Հովսեփ Սարգսյանի գնահատմամբ, այսօր հիմնավորվել է նաև տուժողների մայրերի ցուցմունքներով:
«Այս վկաների հարցաքննությունից ավելի քան պարզ էր, որ տուժողները գտնվել են սոցիալապես ծանր վիճակում, ինչը մեղադրյալի կողմից օգտագործվել է տուժողներին համասեռամոլության մեր ներքաշելու համար: Դրան արդեն մենք կանդրադառնանք մեր մեղադրական ճառում»,- ասաց Հովսեփ Սարգսյանը:
Ըստ Արամ Ամիրզադյանի` դատարանում ծնողները չեն ժխտել, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը տվել է մեծ գումար. որոշ գումարների մասին, սակայն, ծնողները տեղյակ չեն եղել: Դատարանում ծնողների և տուժածների հրապարակած գումարները ոչ բոլոր դեպքերում են միմյանց համապատասխանել:
Մեղադրող Ա. Ամիրզադյանն ասաց, որ դատարանում ծնողների ներկայությունը Սերոբ Տեր-Պողոսյանին չի կաշկանդում: Ծնողներից մեկը հարցրել է. «Պարոն Սերոբ, մենք այս ինչ ենք լսում այստեղ, արդյոք արե՞լ եք այդպիսի գործողություններ իմ երեխայի հետ»: Ամբաստանյալը, օգտվելով իր դատավարական իրավունքից, պատասխանել է. «Ես Ձեր հարցին չեմ պատասխանի»:
Ըստ Արամ Ամիրզադյանի` մայրերը դատարանի դահլիճում իրենց ընկճված էին զգում և ունեցել են հոգեբանական որոշակի լարվածություն:

"Господин Сероб, Вы осуществляли такие действия в отношении моего ребенка?" – спросила в суде мать потерпевшего
В суде общей юрисдикции Ванадзора продолжается судебный процесс по делу владельца компании "Метал Принс" Сероба Тер-Погосяна. В процессе участвуют два прокурора-обвинителя – заместитель начальника управления по делам, расследуемым в органах национальной безопасности, Генпрокуратуры РА Овсеп Саркисян и старший прокурор управления Арам Амирзадян.
Сегодня показания дали 5 из 13 вызванных в суд свидетелй. Это были в основном матери потерпевших. Они повторили показания, которые дали в ходе предварительного следствия. Женщины старались не компрометировать своих сыновей и в то же время как-то защитить Сероба Тер-Погосяна. Свидетели не захотели смотреть видеоматериал, касавшийся их детей. "Мы не верим, но и не хотим смотреть",- сказали они.
В своих показаниях матери заявили, что не знали о том, что их дети занимаются гомосексуализмом. "После возбуждения дела мы, конечно, услышали об этом",- сказали женщины.
Почему в суд вызваны только матери? Где отцы потерпевших? Почему они не вызваны в суд? В ответ на эти вопросы прокурор Амирзадян сказал: "Матери больше занимались воспитанием детей, и они не отрицают, что и сейчас поддерживают своих сыновей".
Отвечая на эти же вопросы, обвинитель Овсеп Саркисян отметил, что отцы не допрашивались, так как некоторые находятся за пределами страны, родители одного потерпевшего в разводе, и мальчик находится на попечении матри. Отцы двух потерпевших в Армении.
"Давайте не забывать особенностоь этого дела, его беспрецедентность. Отцы не стали бы давать такие показания",- сказал Овсеп Саркисян. По его словам, сегодняшние показания имели очень важное значение для стороны обвинения.
Сегодня обвинение хотело установить социальное положение потерпевших в период, когда они были несовершеннолетними, а также факт передачи Серобом Тер-Погосяном денег потерпевшим, что, по словам прокурора Саркисяна, подтвердилось показаниями матерей.
"Из допроса свидетелей стало более чем ясно, что потерпевшие находились в тяжелом социальном положении, и подсудимый использовал этой обстоятельство, чтобы втянуть потерпевших в занятие гомосексуализмом. Этого вопроса мы коснемся уже в нашей обвинительной речи",- сказал Овсеп Саркисян.
По словам Арама Амирзадяна, в суде родители не отрицали, что Сероб Тер-Погосян дал им большую сумму. Однако о других деньгах родители не знали. Суммы, которые называли в суде свидетели и потерпевшие, не всегда соответствовали друг другу.
Прокурор Амирзадян отметил, что присутствие в суде родителей не сковывало Сероба Тер-Погосяна. Одна из свидетельниц спросила подсудимого: "Господин Сероб, что мы здесь слышим, Вы действительно осуществляли такие действия в отношении моего ребенка?" Подсудимый, воспользовавшись своим правом, заявил: "Я не буду отвечать на Ваш вопрос".
По словам Арама Амирзадяна, в зале суда матери чувствовали себя подавленно, испытывали определенную писхологическую напряженность.