Անչափահաս տղայի համասեռամոլությամբ զբաղվելը մայրը համարում է որդու անձնական գործը
Վանաձորի ընդհանուր իրավասության դատարանում Սերոբ-Տեր Պողոսյանի գործով այսօր նշանակված դատական նիստում ցուցմունքներ տվեցին մեկ տուժող և մեկ վկա:
Իբրեւ վկա հարցաքննվող կինը Սերոբ Տեր-Պողոսյանին պատկանող «Մեթըլ փրինս» ընկերության աշխատակիցներից է: Նա բացասաբար չի արտահայտվել այն կապակցությամբ, որ Տեր-Պողոսյանը, ըստ մեղադրանքի, իր անչափահաս որդու հետ զբաղվել է համասեռամոլությամբ: Այսօր դատարանում վերջինս ուղղակի հայտարարել է, թե դա իր որդու անձնական գործն է:
Իսկ այսօրվա նիստում հարցաքննված տուժողը նշել է, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը վճարել է իր ունեցած պարտքը՝ մոտ 6,5 հազար ԱՄՆ դոլար: Բացի դրանից՝ նա «Մեթըլ փրինսի» սեփականատիրոջից առձեռն ստացել է 2,5 մլն դրամ:
«Երևի, ընդհանուր առմամբ, տուժողը 13,5 հազար դոլար է ստացել Սերոբից: Լրատվամիջոցներին նախորդ իմ տեղեկատվությամբ հայտնած 25 հազար դոլարը Սերոբ Տեր-Պողոսյանի կողմից տուժողներին տրվել է նրանց պարտքերի մարման, ուսման վարձերի վճարման տեսքով: Տան հետ կապված խնդիրներ են եղել, և այդ գումարները 25 հազար դոլարից շատ ավելի են եղել»,- ասաց մեղադրող դատախազ Արամ Ամիրզադյանը:
Դատարանը դեռ չի հաշվարկել, թե Ս. Տեր-Պողոսյանը, ընդհանուր առմամբ, որքան գումար է «ներդրել»՝ անչափահասներին համասեռամոլությամբ հրապուրելու նպատակով: «Դատական նիստի վերջում կհաշվարկենք: Ընդ որում՝ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը դա ունի հաշվարկած»,- ասաց Արամ Ամիրզադյանը:
Այսօր հարցաքննված տուժողը եւս դատարան եկավ «Մեթըլ փրինս» ընկերության անվտանգության աշխատակիցների ուղեկցությամբ: Մեղադրողի տեղեկացմամբ՝ նա սկզբում նույնիսկ «փորձել է տեսանյութերում իրեն չճանաչել»: «Բայց հետո հարցերի, այդ թվում՝ նաև ամբաստանյալի հարցերի միջոցով պարզվեց նրա ով լինելը: Նա խոստովանեց իր սեքսուալ գործողությամբ զբաղվելը»,- ասաց դատախազ Ամիրզադյանը:
Հիշյալ տուժողը եւս համասեռամոլությամբ զբաղվելիս եղել է անչափահաս:
Իսկ «Մեթըլ փրինսի» աշխատակից-վկայի որդին դատարանում արդեն հարցաքննվել է և խոստովանել, որ զբաղվել է համասեռամոլությամբ: Նրա հետ համասեռամոլությամբ զբաղվելու փաստը խոստովանել է նաև ամբաստանյալ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը:
Մեղադրող Ամիրզադյանը վկային այսօր հարցրել է, թե որպես մայր՝ ինչպե՞ս է վերաբերում կատարվածին: «Պաշտպանները շատ խիստ առարկեցին, և տուժողի մայրն էլ օգտվեց այդ հանգամանքից և չպատասխանեց հարցին»,- մանրամասնեց դատախազը:
Աշխատանքային օրվա ավարտի պատճառով վկայի հարցաքննությունն ընդհատվել է. այն կշարունակվի վաղը:
Դատարանում վկայի տված պատասխանները նախապես մշակված չե՞ն, եւ արդյոք դրանք չե՞ն բխում պաշտպանական կողմի շահերից: Ի պատասխան «Հետքի» հարցին՝ Արամ Ամիրզադյանը նշեց. «Բնական է, իհարկե, դա պաշտպանական կողմի նախապատրաստած տակտիկան է: Դրանով պաշտպանական կողմը փորձում է կանխել վկայի հարցաքննությունը բարոյական դաշտ տեղափոխելը, որով պետք են պարզվի ծնողների տեղեկացվածությունը և նրանց գնահատականները: Քանի որ վկան աշխատում է Սերոբ Տեր-Պողոսյանին պատկանող ընկերությունում, հենց այստեղից էլ սկսվում է նրա կախվածությունը, որը նույնպես հանգամանք է»:
Դատախազը նաեւ նշեց, որ նախաքննության ընթացքում «Մեթըլ փրինս» ընկերության անվտանգության աշխատողներից հարցաքննվել է միայն մեկը, սական դատակոչվածների ցուցակում ընկերության անվտանգության աշխատակիցներից որևէ մեկը չի ներգրավվել:
Նիստի ավարտից հետո Սերոբ Տեր-Պողոսյանի պաշտպանները հրաժարվեցին «Հետքի» հարցերին պատասխանելուց: «Ըստ մեր պաշտպանական տակտիկայի՝ ես Ձեր հարցերին կպատասխանեմ դատարանում տուժողների հարցաքննությունն ավարտելուց հետո»,- ասաց փաստաբան Տիգրան Սաֆարյանը:

Занятие сына гомосексуализмом мать считает его личным делом
На судебном заседании по делу Сероба Тер-Погосяна, которое состоялось сегодня в суде общей юрисдикции Ванадзора, показания дали один потерпевший и один свидетель.
Женщина, которая была допрошена в качестве свидетеля, была работницей компании "Метал Принс", принадлежащей Серобу Тер-Погосяну. Она не выразила отрицательное отношение к тому что Тер-Погосян занимался гомосексуализмом с ее несовершеннолетним сыном. Сегодня в суде женщина заявила, что это личное дело ее сына.
А допрошенный на сегодняшнем заседании потерпевший сообщил, что Сероб Тер-Погосян заплатил его долг, который составлял 6,5 тысяч долларов. Помимо этого он получил от владельца "Метал Принс" 2,5 млн драмов.
"В целом, потерпевший, наверное, получил от Сероба 13,5 тысяч долларов. 25 тысяч долларов, о которых я сообщил СМИ в прошлый раз, были переданы Серобом Тер-Погосяном потерпевшим на погашение их долгов и оплату учебы. Были проблемы с домом, и эти суммы намного превысили 25 тысяч долларов",- сказал прокурор-обвинитель Арам Амирзадян.
Суд пока не подсчитал, какую сумму С.Тер-Погосян "вложил" в целом в привлечение несовершеннолетних к занятиям гомосексуализмом.
"Подсчитаем в конце судебного заседания. Кстати, у Сероба Тер-Погосяна эти расчеты имеются",- сказал Амирзадян.
Допрошенный сегодня потерпевший тоже приехал в суд в сопровождении сотрудников службы безопасности компании "Метал Принс". По словам обвинителя, сперва он "пытался не узнать себя в видеоматериале". "Но потом с помощью вопросов, в том числе заданных подсудимым, его личность была установлена. Он признался, что занимался сексуальными действиями",- сказал прокурор. Потерпевший тоже занимался гомосексуализмом, будучи несовершеннолетним.
Сын свидетельницы, работающей в компании "Метал Принс", уже был допрошен в суде и признался, что вступал в половые отношения с Серобом Тер-Погосяном. Этот факт подтвердил и подсудимый.
Обвинитель сегодня поинтересовался у матери потерпевшего, как она относится к произошедшму. "Защитники бурно возразили, и женщина, воспользовавшись этим обстоятельством, не ответила на вопрос",- сообщил Арам Амирзадян.
Допрос свидетельницы был прерван в связи с завершением рабочего дня и будет продолжен завтра.
Обвинитель, отвечая на вопрос "Hetq"-а, не были ли ответы свидетельницы в суде составлены заранее и не вытекают ли они из интересов защиты, заметил: "Естественно. Это разработанная стороной защиты тактика. Тем самым защита пытается не допустить перевода допроса свидетеля в нравственное поле, посредством чего должна выясниться информированность родителей и их оценки. Поскольку свидетельница работает в компании, принадлежащей Серобу Тер-Погосяну, то именно в этом проявлятся ее зависимость, что тоже является обстоятельством".
Прокурор также отметил, что в ходе предварительного следствия был допрошен только один сотрудник службы безопасности компании "Метал Принс", однако в список вызванных в суд лиц никто из сотрудников этой службы не включен.
После судебного заседания защитники Сероба Тер-Погосяна отказались отвечать на вопросы " Hetq"-а. "Согласно нашей защитной тактике, на Ваши вопросы я отвечу после того, как в суде будут допрошены потерпевшие",- сказал адвокат Тигран Сафарян.