Սերոբ Տեր-Պողոսյանի «բարեգործությունը». առավելագույնը 25 հազար դոլար՝ մեկ զոհին
Այսօր Վանաձորի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Մուշեղ Հարությունյանի նախագահությամբ տեղի ունեցած դատական նիստում, շարունակվեց Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործով տուժողների հարցաքննությունը: «Դատարանում տուժողները փորձում են մեծացնել իրենց տարիքը»,- լրագրողներին հայտնեց մեղադրող Արամ Ամիրզադյանը:
Դատարանն այսօր հարցաքննեց մեկ տուժողի, ով հանցագործության պահին եղել է անչափահաս, սակայն ներկայում 20 տարեկան է:
Դատական նիստի ավարտին մեղադրող դատախազ Արամ Ամիրզադյանը պատասխանեց լրագրողների հարցերին: «Հետքի» հարցին, թե իր կյանքի ո՞ր տարիքից է Սերոբ Տեր-Պողոսյանը զբաղվել մանկապղծությամբ և անչափահասներին դեպի իրեն գրավելիս ի՞նչ միջոցներ է կիրառել, Արամ Ամիրզադյանը պատասխանեց. «Սերոբ Տեր-Պողոսյանի մանկապղծությամբ զբաղվելու տարեթվի հետ կապված սույն քրեական գործով այն ինչ պարզված է, ներկայացված է դատարան: Ամբաստանյալը Ախթալայում մանկապղծությամբ զբաղվել է մոտավորապես 2000, առանձին դեպքերում 2005, 2006թթ.-ին: Մի քանի տուժողների նկատմամբ մինչև 2009թ.-ը շարունակվել է»:
Արամ Ամիրզադյանն ասաց, որ սույն գործի շրջանակներում քննություն չի իրականացվել նրա վերաբերյալ, թե որ տարիքից է ամբաստանյալը սեռական շեղվածություն դրսևորել, որովհետև քննությունը կատարվել է կոնկրետ փաստերի վերաբերյալ:
Նախաքննության և դատաքննության ընթացքում ավելի մանրամասն տրված ցուցմունքները հաստատում է այն, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը «բարեգործության» միջոցով է անչափահասներին գրավել դեպի իրեն: «Բարեգործությունը» հասնում է մի քանի միլիոնի' յուրաքանչյուր տուժողի համար:
Դատարանում հարցաքննված տուժողն այսօր դատարանում չի հերքել գումարներ ստանալու հանգամանքը, ընդ որում նա հստակ հայտնել է, որ մի քանի տարվա ընթացքում մոտ 3 մլն դրամի չափով գումար է ստացել:
Արամ Ամիզադյանը նաև հայտնեց, որ դատարանում մինչև օրս հարցաքննված տուժողներին այդ «բարեգործության շրջանակներում» Սերոբ Տեր-Պողոսյանի տված ամենամեծ գումարը եղել է 25 հազար դոլարի չափով:
Տուժողների նկատմամբ բռնություններ կիրառելու մասին լրագրողներից մեկի հարցին Արամ Ամիրզադյանն ասաց. «Բնական է, որ բռնությունը որպես այդպիսին չի բնութագրվում իրենց կողմից: Նրանք ասում են, որ դա բռնություն չի եղել, դա եղել է ինչ-որ չափով բարեգործություն, իսկ իրենց գործողությունները ուղղակի սեքսուալ բնույթի գործողություններ են»:
Ըստ տուժողների՝ ստիպողական գործողություններ չեն եղել, բայց տուժողներ կան, ովքեր չեն հրաժարվում, որ ունեցել են ֆինանսական կախվածություն: Սերոբ Տեր-Պողոսյանի սեքսուալ գործողությունները մանյակային տեսքով չեն նկարահանվել: Նկարահանվել են ուղղակի սեքսուալ բնույթի գործողություններ՝ այն, ինչ կատարվել է տվյալ տուժողի հետ:
Մեղադրողը նաև ասաց, որ հանցագործության պահին բոլոր տուժողները եղել են անչափահաս: «Թե այսօրվա դրությամբ նրանք քանի տարեկան են, հետաքրքիր չպետք է լինի»,- հավելեց նա:
Ըստ մեղադրողի՝ այսօր հարցաքննվող տուժողը դատարանին գրեթե բան չի հայտնել: Նրա բացատրություններում նկատվել է կաշկանդվածություն. «Դա այն տուժողն էր, ով երեկ իջավ դատարանի շենքի առաջ կանգնած այն մեքենայից, որը պատկանում է Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատին, և ինքը շփում էր ունեցել նախկինում հարցաքննված տուժողների հետ և անգամ տուժողի մոր հետ»:
Մեղադրող Արամ Ամիրզադյանը դատարանում բարձրացրել է «Մեթըլ փրինս» ընկերության անվտանգության աշխատողների կողմից ընկերության ավտոմեքենայով տուժողներին դատարան բերելու հարցը:
«Հարցաքննվող տուժողը չժխտեց, որ այդ մեքենայով է տեղափոխվել և արդեն հարցաքննված տուժողի ու նրա մոր հետ զրուցել է, սակայն նա ասաց, որ այս քրեական գործի հետ դա ոչ մի կապ չունի: Ես համոզված եմ, որ դա այդպես չէ»,- ասաց մեղադրողը:
Ըստ նրա՝ դատաքննության և նախաքննության ընթացքում տուժողների տված ցուցմունքներում կան հակասություններ. «Հակասությունները հիմնականում ծննդյան տարեթվերի մեջ են: Տուժողները փորձում են մեծացնել իրենց տարիքը»:
«Հետքը» մեղադրողին հարցրեց, թե դատական նիստերի ընթացքում Սերոբ Տեր-Պողոսյանի և նրա զոհերի միջև արդյոք առաջանո՞ւմ են հակասություններ: «Այսօրվա դատական նիստում Սերոբի և հարցաքննվող տուժողի միջև առաջացած հակասությունը այն էր, որ տուժողը ասում էր' ես ընդհանրապես չեմ զբաղվել որևէ սեքսուալ գործողություններով, Սերոբ Տեր-Պողոսյանը հաստատեց, որ զբաղվել է: Տուժողն անգամ ժխտում էր տեսանյութում իր առկայությունը: Նրա դեմքը տեսանյութում երևում էր: Սակայն նախկինում հարցաքննված տուժող կար, այդ տուժողը ցուցմունք էր տվել, որ այսօրվա հարցաքննվող տուժողը եղել է իր հետ»,- պատասխանեց Արամ Ամիրզադյանը:
Նա նաև նշեց, որ դատավարության ընթացքում փորձում են հետազոտումը տանել այնպես, ինչպես կատարվում է սովորական քրեական դատավարության ընթացքում. «Այսինքն՝ այնպես է կատարվում, որ բոլոր ապացույցները հետազոտվում են, տուժողները դատարանի կողմից բավականին երկար հարցաքննվում են: Սա կապված չէ նրա հետ, թե քանի մասնակից կա հարցաքննող: Դատարանում կատարվում է մանրակրկիտ հետազոտություն»:

"Благотворительность" Сероба Тер-Погосяна: 25 тысяч долларов одной жертве
На сегодняшнем судебном заседании по делу главы компании "Метал Принс" Сероба Тер-Погосяна, которое прошло в суде общей юрисдикции Ванадзора под председательством судьи Мушега Арутюняна, продолжился допрос потерпевших. Был допрошен 20-летний потерпевший, который на момент преступления был несовершеннолетним.
По завершении судебного заседания прокурор Арам Амирзадян ответил на вопросы журналистов. На вопрос "Hetq"-а, когда Сероб Тер-Погосян начал заниматься педофилией и какие способы привлечения к себе несовершеннолетних он использовал, обвинитель сказал: "В Ахтале Сероб Тер-Погосян занимался педофилией примерно с 2000 года. В отношении нескольких потерпевших это продолжалось до 2009 г.". По словам Амирзадяна, в рамках данного уголовного дела не расследовалось, с какого возраста у подсудимого начало проявляться сексуальное отклонение, так как следствие велось по конкретным фактам.
Более подробные показания, данные в ходе предварительного расследования и судебного следствия, подтверждают, что Сероб Тер-Погосян привлекал несовершеннолетних с помощью "благотворительности", которая достигала нескольких миллионов драмов в случае с каждой жертвой.
Допрошенный сегодня в суде потерпевший не отрицал, что получал деньги, причем отметил, что за несколько лет получил около 3 млн драмов.
Арам Амирзадян также сообщил, что в рамках той же "благотворительности" самая большая сумма, которую Сероб Тер-Погосян заплатил допрошенным по сей день в суде потерпевшим, составляла 25 тысяч долларов.
На вопрос одного из журналистов о применении насилия в отношении потерпевших, Амирзадян ответил: "Естественно, они не характеризуют насилие как таковое. Они говорят, что было не насилие, что в какой-то степени это была благотворительность, а их действия всего лишь носили сексуальный характер". По словам потерпевших, действий по принуждению не было, но есть потерпевшие, которые не отрицают, что находились в финанансовой зависимости от Тер-Погосяна.
Обвинитель также отметил, что на момент преступления все потерпевшие были несовершеннолетними. "То, сколько лет им сейчас, не имеет значения",- подчеркнул Амирзадян.
По его словам, допрошенный потерпевший почти ничего не сообщил суду. В его объяснениях чувствовалась скованность. "Это тот потерпевший, который вышел из машины, принадлежащей Ахталинскому горнообогатительному комбинату. И он общался с допрошенными ранее потерпевшими и даже матерью одного из них",- сказал прокурор.
В суде Арам Амирзадян поднял вопрос о том, что в суд потерпевших привезли сотрудники службы безопасности компании "Метал Принс". "Допрашиваемый свидетель не стал отрицать, что был доставлен на этой машине, что беседовал с уже допрошенным потерпевшим и его матерью, однако сказал, что к уголовному делу это никакого отношения не имеет. Но я убежден, что это не так",- отметил обвинитель.
По его словам, между показаниями потерпевших в ходе предварительного расследования и в ходе судебного следствия имеются противоречия. "Они касаются в основном дат рождения. Потерпевшие пытаются увеличить свой возраст",- сказал А.Амирзадян.
"Hetq" поинтересовался у прокурора, возникают ли в ходе судебных заседаний разногласия между подсудимым и его жертвами. "На сегодняшнем заседании разногласие между Тер-Погосяном и потерпевшим состояло в том, что потерпевший утверждал, будто вообще не занимался сексуальными действиями, а Тер-Погосян подтвердил, что занимался. Потерпевший даже отрицал, что в видеоматериале заснят он, хотя его лицо четко видно",- сообщил Арам Амирзадян. Он также отметил, что в суде все доказательства тщательно исследуются, пострадавшие допрашиваются очень долго.