Գագիկ Ծառուկյանը մերժել է երիտասարդ մարզիկին
Գեղարքունիքի մարզի Ակունք գյուղի 84-ամյա բնակիչ Բեգլար Սիրեկանյանը մոտ մեկ ամիս առաջ հատուկ եկել էր Երևան, որպեսզի Ազգային ժողովի նամակների արկղում գցի «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին ուղղված նամակը:
Բեգլար պապի թոռը՝ 14-ամյա Բեգլար Սիրեկանյանը, 1,5 տարի է հաճախում է գյուղի քիք-բոքսինգի խմբակը: Արդեն ունի բավականին լուրջ հաջողություններ: 14-15 տարիքային խմբում մասնակցել է մի շարք մրցաշարերի և զբաղեցրել պատվավոր տեղեր՝ 1-ից մինչև 3-րդ: Նույնիսկ քննություններ է հանձնել և գերազանցության վկայական ստացել:
Տղան ցանկանում է լուրջ մարզիկ դառնալ, սակայն իր երազանքն իրականություն դարձնելու համար խանգարում են ընտանիքի սուղ ֆինանսական հնարավորությունները: Ընտանիքը հիմնականում ապրում է տատի ու պապի կենսաթոշակով: Բեգլարի հայրն էլ սեփական «Վազ 2106» մակնիշի ավտոմեքենան վարում է որպես տաքսի:
Նախնական տվյալներով սեպտեմբերի 22-ին Ռուսաստանում կայանալու է պատանիների Եվրոպայի առաջնությունը, որին Բեգլարը նույնպես ցանկանում է մասնակցել: Նա հույս ունի, որ Ռուսաստանում կբարձրացնի Հայաստանի դրոշը: Սակայն ծնողները հնարավորություն չունեն տղային ուղարկել Ռուսաստան: Ուստի, Բեգլար պապը որոշել էր ֆինանսական ծախսերը հոգալու համար նամակ-խնդրանքով դիմել պատգամավոր, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին:
Մեկ ամիս անց պատասխան չստանալով՝ Բեգլար պապը զանգահարել է Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցություն: Այնտեղից մի երիտասարդ աղջիկ պատասխանել է, որ եթե մեկ ամսվա ընթացքում քաղաքացին պատասխան չի ստացել, ուրեմն նրա խնդրանքը մերժվել է:
Հետաքրքիր մոտեցում է դրսևորել ԲՀԿ-ի աշխատակցուհին՝ մոռանալով, որ քաղաքացու գրավոր հարցմանը պատասխանելը օրենքի պահանջ է, ոչ թե բարի կամքի դրսևորում:
Բեգլարի հարազատներից մի քանիսն ապրում են Ռուսաստանում և երիտասարդին խորհուրդ են տալիս տեղափոխվել Մոսկվա ու այնտեղ էլ շարունակել սպորտային պարապմունքները: Այժմ տղան երկմտում է: Եթե Հայաստանում աջակցություն չստանա, կմեկնի Ռուսաստան:

Гагик Царукян отказал юному спортсмену
84-летний житель села Акунк области Гегаркуник Беглар Сиреканян примерно месяц назад приехал в Ереван, чтобы опустить в ящик для писем Национального Собрания РА письмо на имя председателя партии "Процветающая Армения" Гагика Царукяна.
Внук дедушки Беглара, 14-летний Беглар Сиреканян, полтора года посещает в родном селе кружок кик-боксинга. Мальчик добился серьезных успехов. Он участвовал в ряде турниров и занимал почетные места – с 1-го по 3-е.
Беглар хочет серьезно заниматься спортом, однако осуществлению его мечты мешают финансовые возможности семьи. Сиреканяны живут в основном за счет пенсии пожилых супругов. Отец Беглара на своей машине "Жигули" занимается частным извозом.
По предварительным данным, 22 сентября в России состоится чемпионат Европы, в котором хочет принять участие и Беглар. Он надеется, что в Москве в его честь будет поднят флаг Армении. Однако у родителей нет денег на то, чтобы отправить сына в российскую столицу. Поэтому дедушка решил обратиться за помощью к депутату парламента, председателю Национального Олимпийского Комитета Армении Гагику Царукяну.
Не получив ответ в течение месяца, Беглар Сиреканян позвонил в парламентскую фракцию ППА. Молодая девушка объяснила ему, что если в течение месяца гражданин не получает ответ, это означает, что его просьба отклонена.
Однако сотрудница фракции "Процветающей Армении" забыла о том, что давать ответ на письменный запрос гражданина является требованием закона, а не проявлением доброй воли.
Несколько родственников Беглара живут в России, и они посоветовали мальчику переехать в Москву и там продолжить спортивные занятия. Беглар пока раздумывает. Но если в Армении ему не помогут, то он уедет в Россию.