Բաց նամակ վարչապետ Սարգսյանին. առաջարկում են ապամոնտաժել Խոսրովի արգելոցի ապօրինի շինությունը
Բնապահպանական խնդիրներով զբաղվող շուրջ 45 հասարակական կազմակերպությունների և հազարավոր մտահոգ քաղաքացիների անունից Էկոլոգիական հասարակական դաշինքը բաց նամակ է տարածել` ուղղված ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին: Քանի որ N 673-Ն որոշումն ուժը կորցրած է ճանաչվել և Խոսրովի անտառպետական արգելոցի ողջ տարածքին կրկին վերադարձվել է նախկին կարգավիճակը, և հյուրատան շենքի կառուցումն այդ տարածքում այլևս ապօրինի է, դաշինքը պահանջում է պարտադրել օրինազանց մարմիններին, որոնք օրենքը խախտելով կառուցել են այս շինությունը, իրենց իսկ միջոցներով ապամոնտաժել (քանդել) այն. «Մենք պատրաստ ենք մեր անդամների, ինչպես նաև արգելոցի ճակատագրով մտահոգ քաղաքացիների հետ օգնել` իրականացնելու վերոնշյալ կիսակառույց շենքի ապամոնտաժումն ու շինարարական աղբի դուրս բերումը արգելոցի տարածքից»:
Քանի որ կառավարության ս.թ. հուլիսի 14-ի նիստում հաստատվել է Խոսրովի անտառ պետական արգելոցի տարածքում պատմամշակույթային հուշարձանների վերականգնման և օգտագործման ծրագիրը, որը ենթադրում է շուրջ 300 հուշարձանների մոնիթորինգ, վերականգնում և բարեկարգում, դաշինքը նաև իր աջակցությունն է առաջարկում այդ աշխատանքներում:
«Կարծում ենք, որ մեր ունեցած մարդկային ներուժի ներգրավումը այս երկու աշխատանքներում կնպաստի ոչ միայն արգելոցի և դրա տարածքում գտնվող հուշարձանների պահպանմանը, այլ նաև հրաշալի նախադեպ կստեղծի և հոգատար վերաբերմունք կձևավորի մեր քաղաքացիների, հատկապես երիտասարդների շրջանում մեր պատմամշակույթային արժեքների և հայրենի բնության նկատմամբ»,- ասվում է բաց նամակում:

Открытое письмо премьер-министру РА Тиграну Саркисяну: общественные организации предлагают демонтировать незаконное строение в Хосровском заповеднике
Общественный экологический союз от имени занимающихся экологическими проблемами 45 общественных организаций и тысяч граждан распространил открытое письмо, адресованное премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну.
В связи с тем, что решение N 673-Ն признано утратившим силу и всей территории Хосровского заповедника вновь возвращен его прежний статус, вследствие чего строительство на данной территории здания гостиницы становится незаконным, союз требует обязать органы, которые в нарушение закона построили это сооружение, демонтировать (снести) его на свои средства.
“Вместе с нашими членами, а также обеспокоенными судьбой заповедника гражданами мы готовы помочь осуществить демонтаж вышеупомянутого недостроенного здания и вывезти строительный мусор с территории заповедника”.
В связи с тем, что правительство на заседании 14 июля с.г. утвердило программу восстановления и использования находящихся на территории Хосровского заповедника историко-культурных памятников, которая предполагает мониторинг, восстановление и благоустройство около 300 памятников, союз предлагает свою помощь и в этих работах.
“Мы считаем, что вовлечение в эти работы имеющегося у нас человеческого потенциала будет способствовать не только сохранению заповедника и находящихся на его территории памятников, но и создаст прекрасный прецедент и будет способствовать проявлению заботы со стороны наших граждан, в частности со стороны молодежи, к нашим историко-культурным ценностям и родной природе“,- говорится в открытом письме.