Մարտիրոսցի Անուշը ամենից շատ աշխատանք է ուզում
«էստեղ ծնվել եմ, էստեղ ամուսնացել եմ, էստեղ էլ ապրում ենք: Եթե աշխատանք լինի, ոչ մեկ գյուղից չի փախնի: Գյուղի բնությունը, գյուղի հնարավորություններն ավելի լավ են, քան քաղաքի: Ի՞նչ կա քաղաք»,- մեզ հետ զրույցի ժամանակ ասաց Վայոց ձորի Մարտիրոս գյուղի բնակիչ, 45-ամյա Անուշ Ֆռանգուլյանը: Նրա հետ ծանոթացանք գյուղի փոստատանը. անապահովության համար իրենց ընտանիքին տրվող նպաստն էր ստանում:
Արդեն 3 ամիս է ընտանիքը նպաստ է ստանում: Այդ 10 հազար դրամ նպաստից Անուշ Ֆռանգուլյանը 3550 դրամ վճարեց հեռախոսի և 5500 դրամ` էլ. էներգիայի վարձ:
Անուշն ապրում է ամուսնու և երկու տղաների հետ: «Հինգ ենք, մեկը ամուսնացել է, 4 շունչ ենք հիմա: Ոչ մեկս չի աշխատում»,- ասաց նա:
Ընտանիքը մի կով և 10 ոչխար ունի, նաև` վարելահող:
«5 հա ունենք, բայց մասամբ անջրդի են: Էդ 5 հա-ը մշակելու չեն, որ գնանք, մշակենք, ասենք` պոմիդոր տնկենք կամ վարունգ կամ ուրիշ բան: Ոչ մի բան չենք անում: էս սեզոնին խոտհարքն է սկսվում. քաղում ենք, անասունի համար: Էդքան բան»,- ասաց Անուշը:
Նրա խոսքերով` ջրի բացակայությունը հողերը մշակելու միակ խոչընդոտը չէ. «Դե, մի քիչ էլ հնարավորություն պտի լինի: Ասենք` ցորեն չենք կարում առնենք: Ինչո՞վ առնենք: Թանկ էլ չէ, փող չունենք: Հնարավորություն չունենք»:
Ընտանիքի եկամտի հիմնական աղբյուրը ոչխարներն են և ընկույզի ծառերը: «Դե, իրանց գառներն են: Բա էդ է, դրանցով ենք էլի յոլա գնում: Էլ ալյուր ենք առնում, փոշի ենք առնում և այլն, և այլն»,- ասաց Անուշը:
Մի գառը վաճառում են մոտ 15 հազար դրամով:
«Սեզոնը էս է, վաճառինք` վաճառինք: Չէ` մնաց: Ուրիշ տեղից գալիս առնում են: Ինչ գին ասում են, մենք գյուղացի ենք, ստիպված վաճառում ենք: Բա ի՞նչ անենք, պարտքերի մեջ ենք: Այգի էլ ունենք, խոտհարքի տեղ էլ ունենք, բայց ի՞նչ եկամուտ պիտի ըլնի: Մի քանի պոպոքի ծառ ունենք, էդ պոպոքի ծառերով տարին բոլոր յոլա ենք գնում»,- պատմեց Անուշը:
Ընկույզը նրանք վաճառում կամ փոխանակում են տեղում, կամ էլ մաքրված միջուկը տանում են Երևան: Անուշի խոսքերով` տարբեր տարիների 1 կիլոգրամ ընկույզը վաճառել են 2500-4500 դրամով: Նա ասաց, որ տարվա ընթացքում «ընդամենը մի 100-150 կգ» է վաճառվում:
«Երկու հատ էլ խնձորի ծառ ունենք, էդ էլ` մեր գոյության համար: Թե չէ` վաճառելու չի: Այ էսպես` մի քիչ գոմը, մի քիչ տունը, մի քիչ` էդ հողամասերի վրա. գարունը մի քիչ-մի քիչ աշխատում ենք, որ ձմեռը հանենք»,- ասաց Անուշ Ֆռանգուլյանը:
Այս պահին ընտանիքը 200 հազար դրամ պարտք ունի. «Սնունդ, ալյուր եմ առնում: Դրա հետ մեկտեղ պեսոկն է: Կամ հիվանդությունների համար պարտք ենք վերցնում, բժիշկներին տալիս. օպերացիայի եմ ընկել: Պետպատվերով են արել, բայց փողը վերցրել են ահագին»,- ասաց Անուշը Ֆռանգուլյանը` հավելելով, որ Երևանում 300 հազար դրամ արժողությամբ վիրահատության համար 100 հազար դրամ է վճարել:
Ամենից շատ Անուշն ուզում է, որ գյուղում աշխատանք լինի:
«Գործարան լիներ, աշխատատեղ, ինչ գործ էլ լիներ: Եթե աշխատանք լինի, էրեխեքը հաճույքով կմնան: Բայց աշխատանք չկա, էրեխեքը փախստականի նման են»,- ասաց Անուշը: Նրա 22 և 25-ամյա տղաները աշխատել են Վայքում, Երևանում` հացի փռում և երշիկի գործարանում:
«Աշխատել են, բայց քիչ են վարձատրել: Ոչ թե չեն վարձատրել, այլ պայմանավորվածից քիչ են վարձատրել»,- նշեց Անուշը:
Ինքը` Անուշ Ֆռանգուլյանը, աշխատանքի համար դիմել է միայն Մարտիրոսի գյուղապետին. «Ախ, որտե՞ղ դիմեմ. եթե գյուղում գրանցված եմ, ու՞ր գնամ աշխատեմ: Գյուղում էլ գործ չկա: Եթե գործ ըլնի, ընենց բան չի ըլնի, որ գյուղապետը գործ չտա: Անհնարին է: Գործ ըլնի, ինչի՞ չի տա»:
Անուշն աշխատել է ընդամենը 5 տարի` 1989-94 թթ.: Գյուղի մանկապարտեզի խոհարարն է եղել:
«Վերջ, էլ չեմ աշխատել: Գործը փակվեց, մանկապարտեզը փակվեց, մենք էլ դուրս մնացինք: Մանկապարտեզը տվին զինվորներին. զինվորական կայան դրեցին: Մանկապարտեզը վերացավ, հետո մանկապարտեզը տարան դպրոցի մասնաճյուղի վրա: Հնարավորություններ չտվին, որ մանկապարտեզն աշխատեցնեին, ու փակվավ»,- ասաց նա:
Իսկ մարտիրոսցի Վերգինեն ուզում է, որ երիտասարդության կյանքը գյուղում ավելի աշխույժ լինի
«Իմ կենտրոնը սա է: Էս շենքն առաջ մանկապարտեզ էր, հետո զինվորական վաշտ սարքեցին, զինվորականներն էին»,- նախկին մանկապարտեզի նույն երկհարկանի շենքը մատնացույց անելով` ասաց Մարտիրոսի մեկ այլ բնակիչ, 23-ամյա Վերգինե Ստեփանյանը: Նախկին մանկապարտեզի շենքի երկրորդ հարկի վերանորոգումը շուտով կավարտվի, եւ այնտեղ կբացվի երիտասարդական կենտրոնը:
Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան համալսարանի հոգեբանության բաժնի ուսանողուհի Վերգինեն «Մարտիրոսի երիտասարդական հասարակական կազմակերպության» նախագահն է: Սա մեկ այլ կազմակերության` «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» հ/կ-ի մասնաճյուղն է:
Ծրագրի նպատակը երիտասարդության ոչ աշխատանքային զբաղվածությունն է: «Երբ կենտրոնը վերանորոգվի, արդեն հիմնական կվերակառուցվի, մենք երիտասարդներով որոշել ենք կենտրոնի տարածքը մաքրենք, փոքրիկ տաղավարի նման մի բան սարքենք, ծառեր տնկենք, շրջապատը սիրուն մաքրենք, որպեսզի երիտասարդությունը գա, նստի»,- ասաց Վերգինեն:
Մարտիրոսում արվեստի որևէ խմբակ չի գործում, մշակութային միջոցառումներ չեն կազմակերպվում: Վերգինեն հավաստիացնում է, որ սրա պատճառը երիտասարդության հետաքրքրվածության պակասը չէ:
«Հետաքրքրություն շատ կա: Իհարկե, գյուղում շատ կան տաղանդավոր երեխաներ: Մի քանի տարի առաջ դպրոցի 10-րդ դասարանցիները, ակտիվ երեխաները հավաքվել, երաժշտական խումբ էին կազմել: Ամեն ամիս ժողովրդական երգեր ու թատերական ինչ-որ բեմադրություններ էին ներկայացնում: Հետաքրքիր էր, բոլորս գնում էինք: Հետո էդ երեխաներն ավարտեցին, գնացին ամեն մեկը մի ուղղությամբ. էդ խումբը քանդվեց` չնայած հաճելի կլիներ, որ նորից կազմավորվեր»,- ասաց նա:
Վերգինեի խոսքերով` երիտասարդական կենտրոնի բացվելուց հետո որոշել են պարի խմբակ հիմնել, թեև գյուղում մասնագետ չկա:
«Պարուսույց չունենք, բայց ես ինքս որոշ չափով տիրապետում եմ: Առաջ` երբ ես փոքր էի` 5-6-րդ դասարանում էի սովորում, գյուղում պարի խմբակ կար, ես ինքս հաճախել եմ պարի: Ես անձամբ ուզում եմ էս գործը վերցնեմ ինձ վրա»,- ասաց Վերգինեն:
Նրա խոսքերով` հավանաբար հուլիսի կեսերից կսկսվի երիտասարդական կենտրոնի վերանորոգումը, և մինչև աշուն այն արդեն պատրաստ կլինի: Պետբյուջեով 4 մլն դրամ է տրամադրվել կենտրոնը վերանորոգելու և գույք ձեռք բերելու համար:
«Հուսով ենք` կունենանք համակարգիչներ, բիլիարդ, թենիս: Խոսք են տվել: Հիմա հաստատ չգիտեմ` ինչ գույք կլինի, բայց հուսով եմ` խաղատեսակներ կլինեն, երիտասարդությունը կգա, կզբաղվի»,- ասաց Վերգինեն:
Նրա խոսքերով` կենտրոնը նաև ծրագրում էր վերանորոգել նախկին մանկապարտեզի երկհարկանի շենքի առաջին հարկը և այն հարսանեկան հանդիսությունների սրահ դարձնել, բայց հայտնի չէ` այդ ծրագիրը կիրականանա՞, թե՞ ոչ: Մարտիրոսում այժմ հարսանիքները տներում են անում: «Ամեն մեկը` իրա տանը: Նեղվածք է: Կամ էլ, ծայրահեղ դեպքերում, դպրոցի ֆիզկուլտ դահլիճում են անում»,- ասաց Վերգինեն` հավելելով, որ ամենադժվարը սպասքը տանել-բերելն է:
Վերգինեի խոսքերով` գյուղի առօրյան միօրինակ է: «Սովորել ենք էդ տխրությանը: Առաջ հիմնականում էսպես չէր: Ինչքան սերունդը մեծանում է, էդքան սառն ու մեկուսի է դառնում: Մի քանի տարի առաջ, օրինակ, ավելի աշխույժ էր. միշտ հավաքվում էինք մի տեղ դիսկոտեկայի, ծնունդի, կամ երիտասարդներով եկեղեցի էինք գնում, օրը ինչ-որ ձևով ավելի ուրախ էինք դարձնում»,- ասաց նա:
Ինքը` Վերգինեն, երբ արձակուրդ է, ժամանակի մեծ մասն անցկացնում է տանը, «տնային գործեր» է անում` ավլել-մաքրել, գիրք կարդալ, հեռուստացույց դիտել: Իսկ ահա սերիալներ` թե' հայկական և թե' բրազիլական, Վերգինեն չի դիտում. «Չգիտեմ, չեմ սիրում էդ սերիալները: Չգիտեմ, ոնց որ ավելի շուտ հեքիաթ լինեն: Մտածում եմ` անիրական բաներ են: Կամ կախվածություն են առաջացնում: Չեմ սիրում մի բանը, որ կախվածություն է առաջացանում: Իսկ հայկական սերիալներում ինձ դուր չեն գալիս, որ ճիշտն ասեմ` ո'չ խոսելաձևը, ո'չ շարժուձևը, ոչ մի բան: Ես եթե ընտրելու լինեի բրազիլականի ու հայկականի միջև, երևի ավելի շուտ բրազիլականը կընտրեի»:
Վերգինեի խոսքերով` հիմա էլ գյուղում երեկույթներ կազմակերպվում են, բայց` ավելի հազվադեպ, իսկ գյուղի աղջիկները շատ պասիվ են: «Երիտասարդական երեկոներ ենք կազմակերպում, իսկ աղջիկները չեն մասնակցում. շատ քիչ` ընդամենը 5-6 աղջիկ է գալիս: Ծրագիր ենք կազմում: Ծրագրի ընթացքում` ինչ-որ խաղեր, մրցանակներ են լինում: Ընդհանուր առմամբ, ուղղակի շփում երիտասարդության մեջ: Ֆինանսավորման վրա շատ չենք կենտրոնանում, որ սեղաններին եսիմ ինչեր լինեն: Բայց աղջիկները ակտիվ չեն գալիս: Տղաներն են շատ լցվում: Էդ մի քանի աղջիկն էլ, որ էկել են, արդեն իրանց նեղված են զգում, որ տղաները շատ են, իրանք մենակ նստած են»,- ասաց Վերգինեն` հավելելով, որ իրականում մինչ այժմ կազմակերպված նման երեկույթները լավ են անցել, և գյուղի տղաներն էլ «շատ ջենտլմեն են, շատ լավն են»:
Առհասարակ, նրա խոսքերով, Մարտիրոսում երիտասարդները գաղտնի են հանդիպում մինչև «ամուսնության օրը»: «Թե չէ` եթե իմացան, իմացի` դու, ոնց ասեմ, մի սև բիծ ունես քաշած քո անունի, քո կյանքի վրա»,- ասաց Վերգինեն:
Երբ նա ընտրվել է կենտրոնում աշխատելու համար, անգամ գյուղում խոսակցություններ են եղել, թե «Վերգինեն ի՞նչ պետք է գնա էնտեղ աշխատի. միայն տղաներ են գալու»: «Ես մարդկանց ասում եմ. «Մարդիկ, ես կապացուցեմ ձեզ, որ էդտեղ մենակ տղաներ չեն գալիս»: Կամ` թեկուզ տղաներ գան»,- ասաց Վերգինեն:
Ինչ վերաբերում է Վերգինեի ընտանիքին, ապա այն շատ լավ է վերաբերվում և ամենևին չի խոչընդոտում աղջկա ակտիվությանը:
«Ոչ մի խոչընդոտ իմ ծնողները էս հարցում չեն ներկայացրել: Հակառակը` իմ ծնողները միշտ էլ ուզել են, որ ես դուրս գամ, շփվեմ: Ես մտածում էի կենտրոնից դուրս գալ: Հենց հիմա էլ որ ինձ թողնեն, ես հրաժարականի դիմումը կտամ, քանի որ չեմ վարձատրվում: Ուղղակի ծնողներս էլ ինչ-որ տեղ մտածում են. «Ինչի՞ դուրս գաս, եթե հնարավորություն ունես ավելի խելացի մարդկանց հետ շփվելու»,- ասաց Վերգինեն:
Նա ամբողջ կյանքն ապրել է հարազատ գյուղում` Մարտիրոսում: Վերգինեի ծնողները ևս Մարտիրոսում են ծնվել: «Իմ տատիկ պապիկն էլ մարտիրոսցի են. ազգովի էկած` բոլորս էլ մարտիրոսցի ենք»,- ասաց Վերգինեն:

“I was born here. I got married here and it’s where we live. If there was work no one would leave the village. The natural surroundings of the village and its facilities are much better than those in the city. What does the city offer?” This is what Anoush Frangoulyan, a 45 year-old resident of the village of Martiros in Vayots Dzor told us when we recently visited there. We met her at the post office where she had gone to pick up the supplemental income allowance from the government.
This is the third 10,000 dram ($28) monthly allowance that the family had received. With the allowance, Mrs. Frangoulyan paid the 3,550 telephone and 5,500 electric bills.
Anoush lives with her husband and two sons. “We’re a family of five. One got married so now there’s the four of us. None of us work,” she said
The family owns a cow, ten sheep and has some land for cultivation.
“We have five hectares but a portion isn’t irrigated. We don’t plant anything on the land, say tomatoes or cucumbers. We just use the grass to feed the livestock,” she said
She says that the lack of water isn’t the only thing stopping them from working the land. “If only things were a bit cheaper. We can’t buy wheat seed. Not because it’s expensive but because we just don’t have the money.”
Anoush sells walnuts but village youth need jobs
The family’s main sources of income are the sheep and the walnut trees. They can sell a lamb for about 15,000 drams
“The come here to buy. They dictate the price and we villagers comply. What else can we do? We have debts to pay. We also have a garden and some pasture land but what kind of income will they generate. Luckily we have a few good walnut trees and they get us through the year,” Anoush explains.
They either sell or barter the walnut crop in the village, or else they sell the shelled walnuts in Yerevan. Anoush relates that during different years the shelled walnuts sell for 2,500 – 4,500 per kilo and that the most she sells during the year is 100 -150 kilos.
Right now the family has debts of 200,000 drams. “I buy food and flour. Or else I get credit when someone’s sick and must see a doctor. I needed surgery and was eligible for the government plan. But they still took a lot,” Anoush said, adding that she wound up paying 100,000 for an operation that cost 300,000 in Yerevan.
More than anything, Anoush wishes that there was work in the village.
“If there was work, the kids would gladly stick around. But there’s no work to be found and young people wander like refugees,” she said. Her 22 and 25 year-old sons have worked in Vayk, the regional center, and in Yerevan, at a bread bakery and sausage factory.
Anoush only has worked for five years; from 1989-1994. She was the cook at the village kindergarten. “The school closed down and we were out of work,” she said.
Vergineh, a 23 year-old dedicated to improving village life for young people
“This is my center. The building first housed the kindergarten then it was transformed into the military base,” says 23 year-old Martiros resident Vergineh Stepanyan, pointing to the two story building. Repairs to second floor will soon be completed and a youth center will open.
Vergineh, a student at Yerevan’s Mesrop Mashtots University’s Department of Psychology, is president of the “Martiros Youth Organization”.
“Once the renovations are completed, we’ve decided to clean up the grounds and erect some sort of small summer pavilion, to plant trees, so that young people can meet here,” Vergineh said.
There are no art clubs in the village and cultural events aren’t organized. Vergineh assures us that it’s not because young people aren’t interested in such things.
“There is a lot of interest. Of course, there are many talented youngsters here. A few years back, some of the more active tenth graders got together and formed a music group. Every month they’d perform folk songs and some sort of theatrical play. It was interesting and all of us went. When they graduated each went their own way and the group broke up. It would be nice if a similar group were formed today,” she said.
New youth center hopefully will attract kids
Vergineh told us that once the center opens they plan to start a dance group even though there is no instructor in the village.
“We have no dance instructor, but I can teach a few things. The school had a dance group and I attended classes back in the fifth and sixth grades. This is a project that I really want to tackle myself,” Vergineh said.
She told us that the renovation work on the center would probably start in Mid-July and that the place would open this fall. 4 million drams has been allocated for the renovations and furnishings.
“Hopefully we can get some computers, a pool and ping-pong tables. This is what we were promised. I can’t say what exactly we’ll get but I hope we can get some games for the kids,” Vergineh said.
Vergineh told us that life in the village was pretty monotonous. “We’ve grown used to it. As the new generation comes of age the kids become more aloof and reserved. It was much different before. Even just a few years ago young people were more active.
We’d always get together for birthday parties, to attend church or even the disco. We’d always try to make our days pass just a bit more pleasantly,” she said.
During her vacation, Vergineh spends most of the time at home doing chores – cleaning, reading or watching TV. She says that while get-togethers are still organized in the village they are less frequent and the girls have become much more passive.
“We organize parties and such but the girls don’t attend. Only a handful, five or six, show up. We also organize games and various contests and give out awards. It’s a way for young people to meet. But the village girls don’t take much of an interest. The place is filled with boys and the few girls that show up feel uneasy in such surroundings.” Vergineh said, adding that such get-togethers can still be considered a success and that the boys behave in a very “gentleman-like” fashion.”
Vergineh confides that in general boys and girls in the village meet in secret right until the wedding day. “Otherwise, if people found out…Well let’s put it this way; you’d be blacklisted for life,” she said.
When she got her job at the center it became a hot topic for discussion in the village. People would question if it was “proper” for Vergineh to work at the center since only boys went there. “I told those tongue-waggers that I’d prove to them that not only boys went there and even if they did, so what?”
Vergineh’s family is very supportive of her and the work she is doing in the village.
“My family doesn’t hinder my activities in the slightest. On the contrary, they’ve always wanted me to get out and meet people and do things on my own. Lately I’ve been thinking of resigning from my job at the center since I don’t get paid. But it my parents who advise me to stay so that I can rub shoulders with the best and the brightest people around,” Vergineh said.
Vergineh has lived her whole life in Martiros. Her parents were born here as well. “My grandmother’s grandfather also hails from this village. Our family tree in Martiros runs deep,” she says proudly.