6 ամսվա ընթացքում Քաշաթաղի շրջանում վերաբնակեցվել է ևս 150 ընտանիք
Բերձորում Մուրադ Մարգարյանի բազամազավակ ընտանիքին բոլորը գիտեն: Ամուսինները 11 երեխա են դաստիարակում: Երբ մենք այցելեցինք նրանց, տանը միայն կինն էր`Փառանձեմը, աղջիկների և երկու փոքր տղաների հետ: Երեք որդիները գնացել էին մոտակա ձոր` մոշ հավաքելու:
Փառանձեմն ասում է, որ ինքը չի ուզում, որ որդիները գնան մոշ հավաքելու, բայց, մյուս կողմից էլ, չի կարող արգելել, քանի որ դրա կարիքն ունեն:
Ընտանիքի եկամտի աղբյուրը երեխաներին հասնող 96 հազար դրամ նպաստն է և ամուսնու 45 հազար դրամ աշխատավարձը: Փառանձեմը չի աշխատում և ընտանիքի հոգսերը թեթևացնելու համար տնամերձ հողամասում մի փոքրիկ բանջարանոց է մշակում:
Նա խոստովանում է, որ կցանկանար ողջ հողամասը մշակել, բայց ջուր չկա: Օրվա ընթացքում հազիվ մեկ ժամ ջուր են տալիս, բակում դրված ջրամանն էլ չի հասցնում լցվել, որից երկու ընտանիք է օգտվում: Ջրի պակասից ամեն ինչ չորանում է:
«1998թ. մենք 4 երեխաների հետ Լոռու մարզի Լեռնապատ գյուղից տեղափոխվեցինք Արցախ: Լեռնապատ գյուղի բնակիչ էինք, բայց աշխատանքի պատճառով Սպիտակ քաղաքում վարձով էինք ապրում: Ամուսինս էր միայն աշխատում, իսկ նրա աշխատավարձով հազիվ յոլա էինք գնում»,- ասում է տիկին Փառանձեմը:
Որպես բազմազավակ ընտանիք` 2009թ.-ին 4 սենյականոց սեփական տուն է հատկացվել Մարգարյաններին: Փառանձեմն ասում է, որ 13 հոգուն չորս սենյակն էլ չի հերիքում: Հին տունը տրամադրել են նոր վերաբնակիչների` մինչև վերջիններիս բնակարանով ապահովելը:
«Ամռանը հեշտ է: Հենց ցրտերն ու անձրևները սկսվում են, խնդիրներն էլ հետն են ավելանում: Տանիքը լավ չեն ծածկել, ու անձրևաջրերից առաստաղը խոնավանում է: Մենք էլ տունը միայն մեկ վառարանով ենք տաքացնում, էն էլ չի հասցնում խոնավ պատերը չորացնել»,- պատմում է կինը:
Չնայած դժվարություններին` Փառանձեմը վստահեցնում է, որ Բերձորում ապրելն ավելի հեշտ է, քան ՀՀ-ում: Վերաբնակիչները մի շարք արտոնություններից են օգտվում` տուն կամ 2 միլիոն դրամի չափ շինանյութ է հատկացվում, մոտ 240 հազար դրամի չափ անասնավարկ է տրամադրվում, տեղափոխվելուն պես միանվագ գումար է տրվում, և յուրաքանչյուր շնչի համար 60 կ\վատ էլեկտրաէներգիան անվճար է:
Հեռանալու մասին Մարգարյանները երբեք չեն մտածել: Փառանձեմը, սակայն, չի կարող վստահեցնել, որ երեխաներն էլ կցանկանան մնալ: Նա ասում է, որ իր տեղը Բերձորն է:
Երբ արդեն պատրաստվում էինք դուրս գալ, տղաներից մեկը` Անդրանիկը, ներխուժեց սենյակ և մեզ չնկատելով՝ մորն ուրախ ասաց. «Երկու դույլ մոշը վաճառեցինք, նորից ենք գնում հավաքելու»:
13-ամյա տղան պատմում է, որ օրական հաջողվում է անգամ 10 դույլ մոշ հավաքել: Մեկ դույլը տղաները վաճառում են 3000 դրամով: Ողջ գումարն էլ տալիս է մորը տան ծախսերի համար:
Մեր այն հարցին, թե իրեն ոչ մի բան այդ գումարով չի՞ գնում, Անդրանիկն ասաց, որ երբ մայրիկը փող է տալիս, այդ ժամանակ էլ ծախսում է:
Մելիքյանների ընտանիքը Բերձոր է տեղափոխվել 2001թ., երբ Աշտարակում նրանց աշխատանքի վայրերում կրճատումներ են սկսել: Ընտանիքի բոլոր անդամներն եկած օրվանից աշխատում են, և Բերձորի չափանիշներով նրանց ընտանիքը համարվում է սոցիալապես ապահով:
Տիկին Գայանեն պատմում է, որ տեղափոխվելու գաղափարը որդունը` Գարիկինն էր: Վերջինս հյուր էր եկել ընկերոջ մոտ` Բերձոր, և շատ էր հավանել քաղաքը: Մի որոշ ժամանակ անց ողջ ընտանիքով տեղափոխվել են:
«Այս 10 տարիների ընթացքում շատ բան է փոխվել: Մարդկանց մեծամասնությունն աշխատանք ունի: Ով էլ չի աշխատում, իր հողամասն է մշակում: Խնդիրներ իհարկե կան, որոնցից առաջնահերթը ջրի հարցն է: Այսօր մենք ժամով ենք ջուր ստանում, ինչը մանավանդ ամառային ամիսներին ընդհանրապես չի հերիքում»,- ասում է տիկին Գայանեն:
Այն, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի համատեքստում ակտիվորեն խոսվում է զիջումների մասին, այդ թվում և տարածքային, տիկին Գայանեին մտավախություններ չի պատճառում:
«Ինձ չի թվում, որ Բերձորը կամ մեկ ուրիշ տարածք կզիջեն: Ես այստեղ վախ չեմ զգում, այլապես իմ ողջ ընտանիքով այստեղ չեմ ապրի: Այդքան տղաների արյան գնով ազատագրած հողերն այդպես հեշտությամբ չեն զիջում»,- համոզված է նա:
Արդեն 4 ամիս է, ինչ Գագիկ Զուռնաչյանը ընտանիքով Բերձորում է ապրում: Կինը` Հասմիկը, պատմում է, որ Աշտարակում, որտեղ ապրում էին, ամուսինը տրակտորիստ էր և աշխատանքն էլ սեզոնային էր:
«Բերձորում ամուսնուս ծանոթներից մեկը տեղի վարչակազմում վարորդի մշտական աշխատանք առաջարկեց, ամուսինս էլ համաձայնեց: Երկու փոքրիկներիս հետ եկանք, երրորդ երեխան այստեղ ծնվեց»,- ասում է Հասմիկը:
Կինը համոզված չէ` մշտական կմնա՞ն Բերձորում, թե՞ չէ: Այսօր նրանք ապրում են ուրիշի տանը, իսկ իրենց խոստացված տունը դեռ չեն հատկացրել: Ներկայիս տանը ձմռանը երեք փոքր երեխաների հետ ապրել չի լինի: Տունը անմխիթար վիճակում է:
Հասմիկը խոստովանում է նաև, որ Աշտարակում մնալու դեպքում իրենց վիճակը ավելի լավ չէր լինել: «Ամուսնուս 60 հազար դրամ աշխատավարձով և երեխայի 15 հազար դրամ նպաստով հազիվ ծայրը ծայրին ենք հասցնում: Եթե գոնե մեր սեփական տունն ունենայինք, տնամերձ հողամասը կմշակենք, էլի որ հնարավոր կլիներ նորմալ ապրել: Իսկ ներկա պայմաններում, երբ ամեն ինչ խանութից ենք գնում, անհնար է»,- ասում է նա:
Հասմիկը խոստովանում է, որ կամաց-կամաց հարմարվում է նոր միջավայրին, միայն թե վախի զգացողություն կա: Բանն այն է, որ արցախյան պատերազմի տարիներին իրենց գյուղը` Ծավը (Սյունիքի մարզ), նույնպես տուժել է:
Թեև բերձորցիների մեծամասնությունն ապահովված է աշխատանքով և մշտական եկամտի աղբյուր ունի, միևնույն է, նրանց մեծ մասը սննդամթերքն ու առաջին անհրաժեշտության իրերը շարունակում է պարտքով գնել:
Մուշեղը Գորիսից է տեղափոխվել Բերձոր և արդեն 16 տարի է, ինչ իր սեփական խանութն է աշխատեցնում: Նա ասում է, որ ստացած եկամուտով կարողանում է հոգալ ընտանիքի ծախսերը: Հաճախորդներից էլ խանութպանը չի բողոքում, միայն թե այսօր էլ մեծամասնությունը շարունակում է պարտքով գնումներ անել:
Ըստ Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Արթուր Մխիթարյանի` շրջանի վերաբնակեցման գործընթացը ակտիվորեն շարունակվում է` շեշտը դնելով փախստականների վրա, ովքեր չունեն այլ բնակության վայր: Իսկ դա, Ա. Մխիթարյանի խոսքով, ենթադրում է, որ Քաշաթաղի շրջանը կդառնա մշտական բնակության վայր ոչ միայն նրանց, այլև սերունդների համար:
2011թ. հունվարից մինչ հուլիս 150 ընտանիք` մոտ 500 մարդ է վերաբնակեցվել Քաշաթաղի շրջանում: Ներկայումս շրջանում ապրում է մոտ 10 հազար բնակիչ:
«Վերաբնակչների նոր հոսք ենք սպասում սեպտեմբերի սկզբներին: Կան այնպիսի ընտանիքներ, որ միայն տան հայրն է եկել բնակարանային հարցերը լուծելու համար, որից հետո՝ մինչև դպրոցներում դասընթացները սկսելը, ընտանիքը կտեղափոխի»,- ասում է Ա.Մխիթարյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե որքան մարդ են նախատեսվում վերաբնակեցնել շրջանում, Ա.Մխիթարյանն ասաց, որ թվային նպատակներ իրենց առջև չեն դրել:
«Ուզում ենք շրջանը զարգացած և Արցախն ուժեղացած տեսնել: Ներկայիս երկակի, եռակի ստանդարտների պարագայում տեսնում ենք, որը իրավունքն ուժեղինն է: Իսկ ուժը ոչ միայն մարտունակ բանակն է, որը մենք ունենք, այլև տնտեսական զարգացումը, ինչի նախադրյալները ևս ունենք»,- համոզված է Ա.Մխիթարյանը:
Խոսելով ղարաբաղյան հինախնդրի բանակցային գոծընթացի, տարածքների զիջումների մասին` Ա.Մխիթարյանն ասաց, որ ինչպես բազմիցս է ասել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, մենք ունենք ոչ թե ազատագրած, այլ Սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքներ:
«Այստեղ յուրաքանչյուր բնակիչ, ով բահը ձեռքին փորում է հողը, պատրաստ է վաղը պետք եղած դեպում այդ նույն բահով պայքարելու: Միայն երբեմն-երբեմն Երևանից ենք լսում տարածքներ հետ տալու վերաբերյալ զրույցներ: Այստեղ ոչ ոք նման բան չի մտածում, մենք տալու հող չունենք: Արյան գնով ազատագրված հողերը չեմ կարծում, որ ինչ-որ մեկը գրչի հարվածով մեկ ուրիշին կտա»,- վստահեցնում է Ա.Մխիթարյանը:
Ինչ վերաբերում է տեղում եղած խնդրիներին, Ա.Մխիթարյանն ասաց, որ այդ ուղղությամբ աշխատաքներ կատարվում են: Ներկայումս նոր հիվանդանոց, դպրոցներ ու մանկապարտեզ են կառուցվում շրջկենտրոնում և տարբեր համայնքներում:
Ինչ վերաբերում է շինարարության համար անհրաժեշտ միջոցների հատկացմանը, Ա.Մխիթարյանն ասաց, որ, բացի պետական միջոցներից, կան նաև մի շարք բարերարներ: Չնայած մեր խնդրանքին` Ա.Մխիթարյանը որևէ կոնկրետ բարերարի անուն չտվեց և բացատրեց, որ չի ցանկանա մեկին նշել, մյուսին անտեսել:

За 6 месяцев в Кашатахском районе обосновалось 150 семей
В Бердзоре многодетную семью Мурада Маркаряна знают все. Супруги воспитывают 11 детей. Когда мы посетили их, дома была только жена Мурада Парандзем вместе с дочерьми и двумя маленькими сыновьями. Трое старших мальчиков отправились в близлежащее ущелье за ежевикой.
Доход семьи образуется за счет детских пособий – 96 тысяч драмов и зарплаты мужа – 45 тысяч драмов. Парандзем не работает, а чтобы облегчить заботы большой семьи, на приусадебном участке выращивает небольшой огород. Из-за отсутствия воды Парандзем не может обрабатывать весь приусадебный участок, хотя очень этого хочет. В течение дня воду дают только на час. За это время не успевает заполниться даже установленная во дворе емкость. Из-за отсутствия воды все высыхает.
“В 1998 г. мы вместе с 4 детьми перебрались из села Лернапат в Лорийской области в Арцах. Будучи жителями Лернапата, мы из-за работы вынуждены были снимать жилье в городе Спитаке. Работал только муж, и на его зарплату мы с трудом сводили концы с концами”,- рассказывает моя собеседница.
В 2009 году многодетная семья Маркарянов получила 4-комнатный коттедж. Однако даже четырех комнат для 13 человек оказалось недостаточно. “Летом легко, но как только начинаются холода и дожди, проблем становится больше. Крыша протекает, дом мы отапливаем одной печкой, из-за чего стены не успевают просохнуть”,- рассказывает Парандзем.
Несмотря на трудности, женщина уверяет, что в Бердзоре жить легче, чем в Армении. Переселенцы пользуются рядом льгот: выделяется дом или стройматериалы на 2 млн драмов, предоставляется животноводческий кредит в размере 240 тысяч драмов, сразу после переселения выплачивается единовременная сумма, а каждому члену семьи полагается 60 квт бесплатной электроэнергии. Об отъезде Маркаряны никогда не думали, однако Парандзем не уверена, что дети захотят здесь остаться. Она говорит, что ее место в Бердзоре.
Когда мы собирались уходить, один из мальчиков, Андраник, ворвался в комнату и, не заметив нас, радостно воскликнул: “Мама, мы продали два ведра ежевики! Опять идем собирать”.
13-летний мальчик рассказывает, что в день удается собрать даже 10 ведер ягод. Ведро продают за 3000 драмов. Всю сумму отдают матери на домашние расходы. На наш вопрос, почему на эти деньги ничего себе не покупают, Андраник говорит, что тратят только те деньги, которые дает мама.
Семья Меликянов перебралась в Бердзор из Аштарака в 2001 году, когда в организации в, где они работали, начались сокращения. Со дня приезда все члены семьи работают, и по меркам Бердзора их семья считается обеспеченной.
Гаяне рассказывает, что идея переселиться принадлежала ее сыну Гарику. Последний приехал в Бердзор в гости к другу, и город ему очень понравился. Спустя некоторое время переехали сюда всей семьей.
“За эти 10 лет многое изменилось. Большинство людей работает, а те, кто не работают, обрабатывают землю. Проблемы, конечно, есть, и первоочередная – водоснабжение. Воду мы получаем по графику, а в летние месяцы ее вообще не хватает”,- говорит Гаяне.
То обстоятельство, что в контексте урегулирования карабахской проблемы активно обсуждается вопрос территориальных уступок, Гаяне не беспокоит. “Я не думаю, что Бердзор или еще какой-нибудь район уступят. Здесь у меня нет страха, в противном случае мы бы не стали жить здесь всей семьей. Земли, освобожденные ценой крови стольких ребят, так легко не уступают”,- убеждена наша собеседница.
Семья Гагика Зурначяна живет в Бердзоре уже 4 месяца. Жена Асмик рассказывает, что в Аштараке, где они жили, муж работал трактористом, работа была сезонной. “Один из знакомых мужа предложил ему постоянную работу водителя в администрации Бердзора, и муж согласился. Приехали с двумя маленькими детьми. Третий ребенок родился здесь”,- говорит Асмик. Она не знает, останется ли их семья постоянно жить в Бердзоре. Дело в том, что Зурначяны живут в чужом доме, а жилье, которое им обещали, пока не выделили. Жить зимой с тремя детьми в нынешнем доме невозможно, так как он находится в плачевном состоянии.
Асмик признается, что если бы они остались в Аштараке, то жили бы не лучше. “На зарплату мужа в 60 тысяч драмов и детское пособие в 15 тысяч драмов еле сводили концы с концами. Вот если б у нас был свой дом с приусадебным участком, то можно было бы жить нормально. А в этих условиях, когда все покупаем в магазине, очень тяжело”,- говорит Асмик. Она постепенно привыкает к новой среде, только есть чувство страха. Дело в том, что в годы Арцахской войны их село Цав в Сюникской области тоже пострадало.
Несмотря на то, что большинство бердзорцев обеспечено работой и имеет постоянный источник дохода, большинство из них продолжает покупать продукты питания и товары первой необходимости в кредит.
Мушег перебрался в Бердзор из Гориса и уже 16 лет содержит небольшой магазинчик. Он говорит, что его семья живет за счет полученного дохода. На клиентов Мушег тоже не жалуется, только вот большинство из них и сегодня продолжает брать товары в кредит.
По словам заместителя главы администрации Кашатахского района Артура Мхитаряна, процесс заселения района активно продолжается, акцент делается на беженцах, которые не имеют другого места жительства. А это, говорит он, предполагает, что Кашатахский район станет постоянным местом жительства не только для них, но и для будущих поколений.
С января по июль 2011 г. в Кашатахском районе обосновалось 150 семей, или 500 человек. В настоящее время в районе проживает около 10 тысяч человек.
“В начале сентябре ожидаем новый поток переселенцев. Очень часто сюда приезжают только мужчины, чтобы решить проблемы с жильем и только потом, до начала занятий в школах, перевезти свои семьи”,- говорит А.Мхитарян.
Отвечая на вопрос, сколько человек предусматривают заселить в районе, заместитель главы администрации сказал, что не придерживаются определенных показателей.
“Мы хотим видеть район и весь Арцах развитым и сильным. В условиях нынешних двойных и тройных стандартов убеждаешься в том, что право принадлежит сильному. А сила – это не только боеспособная армия, которая у нас есть, но и экономическое развитие, предпосылки для которого мы тоже имеем”,- убежден Артур Мхитарян.
Говоря о переговорном процессе по урегулированию карабахской проблемы, об уступках территорий, он отметил, что, как неоднократно подчеркивал президент НКР Бако Саакян, мы имеем не освобожденные, а закрепленные Конституцией территории.
“Здесь каждый житель, который лопатой разрыхляет землю, готов завтра, в случае необходиости, с той же лопатой подняться на борьбу. Правда, время от времени из Еревана до нас доходят разговоры о сдаче территорий. Но здесь ни о чем таком не думают, у нас нет земель, подлежащих возвращению. Я не думаю, что земли, освобожденные ценой крови, кто-то может росчерком пера отдать другому”,- сказал А.Мхитарян.
Что касается местных проблем, то, по словам нашего собеседника, работы в этом направлении ведутся. В настоящее время в райцентре и многих общинах строятся больницы, школы и детсады. Необходимые для строительства средства выделяются не только из госбюджета, но и несколькими благотворителями, сообщил Артур Мхитарян. В ответ на нашу просьбу назвать имена благотворителей он сказал, что не хочет этого делать, чтобы никого не забыть.