Դաստակերտի հանքը Ռիմային չի հետաքրքրում
5-ամյա Ռիման տատիկին ստիպված է «մամա» կանչել, քանի որ իր բոլոր տարիքակիցների պես «իսկական մամա» չունի: Նրա ծնվելուց հետո հայրը մեկնել է Ռուսաստան, իսկ մայրը՝ Ղարաբաղ: Երկուսն էլ ամուսնացել և մնացել են այնտեղ: Ռիմային իր խնամակալության տակ է վերցրել տատը՝ մոր մայրը:
Ռիման Սիսիանի շրջանի Դաստակերտ բնակավայրից է (որը պաշտոնապես քաղաք է անվանվում, սակայն ավելի շատ լքված գյուղի է նման), ապրում է հայտնի 4-հարկանի շենքում, որտեղ հիմնականում բնակվում են գյուղի անապահով ընտանիքները:
Փոքրիկը տանը մնալ չի սիրում, քանի որ իր մեծահասակ քույրերն ու եղբայրները (մորաքույրներն ու քեռիները) խոսում են «ուրիշ բաներից», որն իրեն հետաքրքիր չէ: Տնից հեռու գնալ էլ չի կարող. գրեթե ողջ օրը նստում է իրենց շենքի մոտ գտնվող ավտոտնակի դիմաց ու նայում շուրջը:
Բացի այդ՝ Ռիման գրեթե համոզված է, որ մայրիկը շուտով պիտի գա, և ուզում է՝ ինքն ամենաառաջինը տեսնի նրան. «Մյուս մամաս ասել էր, որ աղբորս հարսանիքին պիտի գար, էն էլ չեկավ: Բայց կգա չէ՞... դե որ ասել ա, կգա էլի»,- ինձ և իրեն համոզելով՝ ասում էր Ռիման:
Այս տարի Ռիման դպրոց է գնալու, ուզում է աշակերտ դառնալ, բայց դեռ տետրեր ու գրիչներ չունի: Նա չի բողոքում այդ փաստից, քանի որ հասկանում է, որ տատիկն էլ՝ «փող չունի»:
Տատիկը՝ Սեդա Մաթևոսյանը, բացի Ռիմայից 8 երեխա էլ ունի, որոնցից 2-ն անչափահաս են:
«Բայց նրանց համար չեմ անհանգստանում. նրանք գոնե անցած տարիներից հին-մին շոր ունեն, բայց էս էրեխեն ոչ մի շոր չունի, որ ուղարկեմ դպրոց»,- ասում է Սեդա Մաթևոսյանը, որ Դաստակերտի ավագանու անդամ է:
Տան միակ աշխատողը նրա տղան է. «Հանքում ստանոկի վրա էր աշխատում, էն էլ արաբները հանեցին, դրեցին պահակ: Ամուսինս էլ 60-ն անց է, բայց հազար ջահելի գործ կանի. արաբներն ասում են «Բաբա մեծ մարդ, բաբա չի կարա աշխատի»: Ինչի՞ չի կարա... էհ, լավ է»,- հուսահատվում է Ռիմայի տատիկը:
Դաստակերտցիներն իրենց «կյանքից կտրված» են համարում, քանի որ շրջկենտրոն Սիսիանից իրենց գյուղ հասնելու համար մոտ մեկ ժամ է հարկավոր: Բացի այդ՝ ճանապարհները կիսաքանդ են և դժվարանցանելի: Դաստակերտում պղնձի հանքի շահագործման փորձեր են արվում, ինչը գյուղի բնակիչների միակ հույսն է՝ աշխատանք ունենալու, «կյանք մտնելու»:
Ռիմայի համար հանքի շահագործումը հեչ կարևոր չէ. նա գիտի, որ մի օր «գառաժի մոտից» կտեսնի իր «իսկական մամային»:

Дастакертский рудник не интересует Римму
5-летняя Римма вынуждена называть бабушку "мамой", поскольку "настоящей мамы" у нее нет. После рождения девочки отец уехал в Россию, мать – в Карабах. Оба родителя вступили в новый брак и не намерены возвращаться обратно. Римму взяла на воспитание бабушка с материнской стороны.
Римма живет в населенном пункте Дастакерт Сисианского района, который официально называется городом, но больше напоминает заброшенное село. Квартира, где живет девочка, находится в 4-этажном доме, где проживают в основном необеспеченные семьи. Маленькая Римма не любит оставаться дома, так как ее взрослые братья и сестры (дяди и тети) говорят о вещах, которые ей не интересны. Уходить далеко от дома она тоже не может, а потому весь день сидит возле гаража, находящегося рядом с их зданием, и смотрит вокруг.
Римма почти убеждена, что мама скоро приедет, и хочет первой увидеть ее. "Другая мама сказала, что она приедет на свадьбу моего брата, но не приехала. Но ведь она приедет, правда? Раз сказала, значит приедет",- убеждает меня и себя девочка.
В этом году Римма пойдет в школу. Она очень хочет стать ученицей, но у нее пока нет тетрадей и ручек. Рима не жалуется, так как понимает, что у бабушки "нет денег".
У бабушки, Седы Матевосян, кроме Риммы еще 8 детей, двое из которых несовершеннолетние. "Я за них не беспокоюсь, кое-какая одежда осталась еще с прошлых лет. Но вот этого ребенка не в чем отправить в школу",- говорит Седа Матевосян, являющаяся членом совета старейшин Дастакерта. Единственный работник в доме – сын. "На месторождении он работал на станке, но арабы сняли его с этой работы и назначили сторожем. Мужу моему за 60, но он работает лучше молодых. А вот арабы говорят: "Баба´ взрослый человек, баба´ не может работать". Как это не может?... Да что там говорить...", - в отчаянии машет рукой бабушка Риммы.
Дастакертцы считают, что они "оторваны от жизни", поскольку из райцентра Сисиан в их село приходится добираться почти за час. Кроме того, дороги полуразрушены и труднопроходимы. В Дастакерте предпринимаются попытки начать эксплуатацию месторождения меди, с чем жители села связывают единственную надежду получить работу, "приобщиться к жизни".
Римму эксплуатацию рудника нисколько не интересует: она знает, что придет день, когда она, сидя возле гаража, увидит свою "настоящую маму".