1993-ի ապրիլի 17. ճակատագրական օր Շահումյանի համար պայքարում
«Ջամբուլադը` որպես առաջատար, առաջից էր թռչում, ես` հետեւից: Անցանք տարածքը Սարսանգ հէկ-ի վրայով, մտանք անտառների, ձորերի մեջ ու վայրէջք պիտի կատարեինք այնտեղ, որտեղ մեզ արդեն սպասում էին պարտիզանական ջոկատի տղաները: Տղաները մեզ շատ լավ ընդունեցին, ու մենք սկսեցինք զենք-զինամթերքը բեռնաթափել: Անցել էր երեւի մոտ 2-3 րոպե, ինչ-որ պայթյուն լսվեց, եւ բոլոր մեր ֆիդայիները սկսեցին դիրքավորվել, ու տղաները ցույց էին տալիս ձեռքով, որ էս կողմի վրայից կրակոցը եկավ, այսինքն` մեզնից դեպի աջ`Թալիշի կողմից մեզ վրա կրակում են»,- 1993 թ. ապրիլի 17-ի չվերթն այսպես է հիշում «Արմաերո» ավիաընկերության ուղղաթիռի հրամանատար Ռաֆիկ Մեհրաբյանը:
Պատերազմի ժամանակ օդաչուները միշտ 2 ուղղաթիռով էին թռիչքներ կատարում Շահումյանի շրջանում պայքարող պարտիզանների մոտ: Ապրիլի 17-ին 2-րդ ուղղաթիռը, որը թռել էր Ռաֆիկ Մեհրաբյանի ուղղաթիռի հետ, խփվեց Գյուլիստան գյուղի մոտակայքում:
Ուղղաթիռում գտնվում էր «Եղնիկներ» պարտիզանական ջոկատի հրամանատար Շահեն Մեղրյանը` իր 7 մարտական ընկերների հետ: Զոհվեցին նաեւ ուղղաթիռի անձնակազմի բոլոր անդամները` հրամանատար Ջամբուլադ Մուրադյանը, 2-րդ օդաչու Արամ Գրիգորյանը եւ բորտմեխանիկ Իոսիֆ Միքայելյանը:
Ուղղաթիռը մեծ քանակությամբ զենք-զինամթերք էր տանում պարտիզանական ջոկատին: Առաջինը վայրէջք էր կատարել Ջամբուլադի ուղղաթիռը, նրանից մի փոքր հեռու` Ռաֆիկինը: Պարտիզանները միշտ հավաքվում էին առաջինը վայրէջք կատարած ուղղաթիռի մոտ:
«Բախտի բերմամբ հետո ենք իմանում, որ արդեն մեզ վրա աշխատում է «Ստրելա» կոչվող հրթիռը, որը հատուկ ուղղաթիռներ ու ինքնաթիռներ խփելու համար է: Եթե մենք այդ ժամանակ իմանայինք, որ էդ հրթիռն է մեզ խփում, կարող էինք անմիջապես անջատել շարժիչները, միջից դուրս գալ ու դիրքավորվել տղաների հետ կամ, ասենք, տեղափոխվել ուրիշ տարածք: Այդ ժամանակ արդեն ես անձամբ խոսում էի Ջամբուլադի հետ, որ «արի տեղափոխվենք մյուս կողմը, որտեղ ավելի անվտանգ է»: Ջամբուլադը կախվեց, տեղափոխվեց, նստեց էն տեղը, որտեղ անվտանգ էր, այսինքն` սարի հետեւում, որ աջ կողմից չերեւա: Ես մի քիչ ավելի հեռու նստեցի, ու բեռնաթափումը սկսեց նորմալ ընթանալ: Բայց մեզ նորից չասացին, թե ինչ տեխնիկա է մեզ վրա աշխատում: Արդեն խոսակցությունը Ջամբուլադի հետ կար, որ «Ջամբուլադ, զգույշ եղիր, էնպես արա, որ քեզ չտեսնեն, կրակում են»: Հետո խոսակցությունը եղավ, որ «արագացրու, որովհետեւ արդեն մեզ տեսել են»: Մենք արդեն զգացինք, որ մեզ թշնամին է խփում»,- պատմեց Ռաֆիկ Մեհրաբյանը:
Նրա խոսքերով` Շահեն Մեղրյանը` իր զինվորներով, նստեց Ջամբուլադի ուղղաթիռը, քանի որ այն պարտիզաններին ավելի մոտ էր վայրէջք կատարել:
«Եղնիկների» հրամանատարը պատրաստվում էր Երեւան գալ: Բեռնաթափվելուց հետո Ռաֆիկ Մեհրաբյանի ուղղաթիռն առաջինն է օդ բարձրանում, որպեսզի իջնի ձորը եւ արագ հեռանա տարածքից:
«Ես արդեն թռչում եմ, իջնում եմ ձորը, դեպի աջ` ավելի հեռու էդ տարածքից, որտեղից մեզ վրա կրակում են: Մտնում եմ էն ձորը, որտեղ արդեն պետք է ուղղություն վերցնել Մարտակերտ: Ձորը մտնելիս արդեն զգացի, որ 2-րդ հրթիռն են բաց թողել մեզ վրա, որը երեւի բախտի բերմամբ չի կպել իմ ուղղաթիռին: Երկրորդ հրթիռը, իհարկե, ես տեսնում եմ էն ժամանակ, երբ խփում է սարի դոշին, ու վառվում է սարի դոշը: Ես էդտեղ արդեն Ջամբոյին զգուշացնում եմ, որ «2-րդ անգամ են մեզ խփում, զգուշացի»: Այդ ժամանակ արդեն Ջամբուլադը օդի մեջ էր, թռչում էր: Ես իրեն տեսնում եմ արդեն ու կապով հաղորդում եմ. «Ջամբուլադ, դու ինձ տեսնու՞մ ես»: Ասում է. «Ես քեզ տեսնում եմ», եւ ես ասում եմ. «Դե, գնացինք»: Էդ պահին ես նորից շրջվում եմ, որ տեսնեմ` ոնց է ինքը թռչում, ու արդեն տեսնում եմ, որ ինքը վառվում է. 3-րդ հրթիռը արդեն կպել է իրեն: Ես կանչում եմ իրեն ռադիոյով, բայց ինքը արդեն էլ չի պատասխանում»,- ասաց Ռաֆիկ Մեհրաբյանը:
Ուղղաթիռը կեսից մինչեւ պոչամասը կրակի մեջ է եղել: Ռաֆիկ Մեհրաբյանի խոսքերով` իրենք չեն իմացել, թե որտեղից են կրակում:
«Թեքվում եմ դեպի աջ, երկրորդ օդաչուին` Մուշեղին, ասում եմ. «Մուշեղ, նայի տես` ինչ է կատարվում ուղղաթիռի հետ»: Մուշեղն ասում է. «Ծուխ հանելով` ընկնում է»: Մենք չգիտենք` որտեղից են արդեն խփում. կարող է եւ ավելի ներքեւներն էլ դիրքավորված լինեն: Ու չգիտենք արդեն` ինչ անենք, որովհետեւ անտառ է: Ես արդեն ուզում եմ հետ դառնալ` Ջամբոյին օգնության, տղաներն ասում են. «Ամբողջը անտառ է, տեղ չկա նստելու»: Ու արդեն աշխատում ենք, որ դուրս գանք էդ տարածքից դեպի Մարտակերտ: Մարտակերտը անցնելիս ես մեր կապով զեկուցում եմ Երեւան, որ «Ջամբոյի ուղղաթիռն են խփել, ուղղաթիռը ընկավ, բայց չգիտենք` ինչ է կատարվում իրենց հետ»»,- պատմեց Ռաֆիկ Մեհրաբյանը:
Շահեն Մեղրյանի ջոկատի տղաները տեսել են, թե ինչ է կատարվում, իջել են ուղղաթիռի մոտ եւ զեկուցել այդ մասին: Երկու օր անց` 1993 թ. ապրիլի 19-ին, 2 ուղղաթիռ է թռել Շահումյան` զոհվածների աճյունները դուրս բերելու:
Մի ուղղաթիռը` իր անձնակազմով, կանգնել է սարի գագաթին` որպես թիրախ, որպեսզի իր վրա գրավի թշնամու ուշադրությունը, իսկ 2-րդ ուղղաթիռը մտել է անտառ եւ դուրս բերել տղաների աճյունները:
Ստեփան Օհանյանը, ով այժմ «Արմաերո» ավիաընկերության փոխտնօրենն է թռիչքների կազմակերպման գծով, այդ օրը եղել է այն ինքնաթիռում, որը վայրէջք էր կատարել սարի գագաթին:
«Մինչեւ նրանք չթռան, մենք սարի գագաթից չթռանք: Պարտիզանական ջոկատի տղաները գնացին այն վայրը, որտեղ ուղղաթիռն էր ընկել, բոլորին հանեցին, բերին ավելի խորք` դեպի Գյուլիստան, որպեսզի կարողանանք հանգիստ նստել եւ էնտեղից վերցնել ու բերել: Արդեն ադրբեջանցիները սպասում էին, որ մենք պիտի գնանք էդ մարդկանց հետ բերելու, դրա համար էլ շատ դժվար էր: Նրանք չնկատեցին մյուս ուղղաթիռը. նրանց ուշադրությունը մեզ վրա էր: Կրակում էին, բայց մենք հատուկ տեղ էինք նստում, որ նրանց արկերը մեզ չհասնեին: Տղաներին բերին, հանձնեցին հողին Եռաբլուրում: Բոլորն էլ իրար մոտ` Եռաբլուրում են»,- ասաց Ստեփան Օհանյանը:
Խփված ուղղաթիռի 2-րդ օդաչու Արամ Գրիգորյանը եւ բորտմեխանիկ Իոսիֆ Միքայելյանը հետմահու պարգեւատրվել են ԼՂՀ «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով, իսկ ուղղաթիռի հրամանատար Ջամբուլադ Մուրադյանը` ՀՀ «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի եւ ԼՂՀ «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշաններով:
Ռաֆիկ Մեհրաբյանն ընդգծեց, որ ուղղաթիռներն են, որ ապահովել են Արցախի հետ կապը պատերազմի սկզբից մինչեւ 1992 թ.` Շուշիի եւ Լաչինի ազատագրումը, երբ հնարավոր եղավ նաեւ ավտոմեքենաներով գնալ:
««Էրեբունի» օդանավակայանը իր ամբողջ հզորությամբ աշխատում էր Ղարաբաղի վրա: Մենք զինվորական ուղղաթիռներով էլ ենք թռել, կրակել եւ այլն»,- նշեց Ռաֆիկ Մեհրաբյանը:
Ստեփան Օհանյանի խոսքերով էլ` իրենց համար ամենալավ եղանակն այն էր, երբ Քարվաճառի ու Մարտակերտի շրջանները ծածկված էին լինում ամպերով, իսկ ամենադժվարը Շահումյանի պարտիզանների մոտ թռիչքներ կատարելն էր. Շահումյան թռչելիս օդաչուները վտանգավոր ու մեծ ռազմաճակատի վրայով էին անցնում:
«Մենք ամպերի վրայով գալիս էինք, Շահումյանի վրա նայում. երբ բաց էր լինում, նստում էինք, երբ չէ` նորից հետ էինք գալիս, որովհետեւ մենք հենց վիզուալ պիտի նստենք. դա աերոդրոմ չէ, որ ինչ-որ դիստանցիաներով գաս հանգիստ նստես, անպայման պիտի տեսնես, որ էնտեղ ես նստում: Նստում էինք` որտեղ պատահի: Հրապարակներ ունեինք ամբողջ Շահումյանի շրջանում: Եթե սարերի գլուխը փակ էր, ձորերի մեջ էինք նստում: Եթե ձորերը փակ էին, սարերի գագաթներին էինք իջեցնում ժողովրդին: Պատերազմի ժամանակ մենք չենք էլ նայել, թե ով որ կուսակցությունից է: Մեր դրվածքը էսպիսին էր. առաջին հերթին ով զենքով եկավ, նստեց` տանելու ենք, եւ բժիշկներին` արտահերթ»,- ասաց Ստեփան Օհանյանը:
1989-94 թթ. ՀՀ տեղական օդանավակայանների կապի պետ Սերգեյ Մելքոնյանը ապրիլի 17-ի չվերթի ժամանակ անմիջական կապի մեջ է եղել Շահումյանի պարտիզանների մոտ թռիչք կատարած 2 ուղղաթիռների հետ էլ:
«Երբ ես կապի մեջ էի, եւ ասացին, որ դեպք է տեղի ունեցել, այդ դեպքը մշուշում էր, մշուշում էր, հետո զուլալվեց, եւ առաջին մարդը, որը մոտեցավ, Սերգեյն էր (հրամանատար Չալյան Սերգեյի մասին է խոսքը), ով ասաց` «200»: Դա ծածկագիրն էր, որ զոհ` ուղղաթիռի միջի մարդկանցից»,- ասաց Սերգեյ Մելքոնյանը:
Նա դեռ 1989 թ.-ին գնացել է Շահումյան` այնտեղ կապի միջոց տեղադրելու: Սերգեյ Մելքոնյանի պատրաստած կապավորները ապահովում էին Երեւան-Ստեփանակերտ-պարտիզանական ջոկատ միջանկյալ կապը եւ առհասարակ ընդհանուր կապը թռիչքների կառավարման համար:
«Իմ կաբինետը դարձել էր ռացիա: Շատ-շատ մարդիկ են եկել-գնացել: Նույնիսկ պահեր են եղել, երբ դիակը փոխանցել են, ինֆորմացիա է հասել, այդ երեւույթի հետ կապված` ուրախացել է, որ չի կորել, չի մնացել թշնամիների ձեռքին: Գոնե մեր ունեցած ձեռքբերումները, որոնց չափազանց թանկ գնով ենք հասել, խաղաքարտ չդառնան որեւէ մեկի համար` անկախ նրանից, թե ով է, որովհետեւ երեւույթ` որպես այդպիսին, չի եղել պատմության ընթացքում Տիգրան Մեծից հետո, մեկ էլ Աշոտ Երկաթի ժամանակ, եւ մենք կատեգորիկ իրավունք չունենք որեւէ բան զիջելու, կորցնելու առավելեւս: Դաշտային Ղարաբաղը այսօր ամբողջությամբ տնօրինում է չարակամ հարեւանը»,- ասաց Սերգեյ Մելքոնյանը:
«Եղնիկների» հրամանատար Շահեն Մեղրյանը պարտիզանական պայքար էր մղում հենց Դաշտային Արցախի, այդ թվում` Շահումյանի ազատագրման համար: Շահենի եղբայրը` Պետրոս Մեղրյանը, ով նույնպես մասնակցել է ազատագրական պայքարին, ապրիլի 17-ին եղել է Սերգեյ Մելքոնյանի կողքին:
«Առհասարակ պարտիզանական շարժումը սկսվել է 25 հոգուց, առաջին հերթին եղել է շրջանի տղաներով: Հետո սկսել են մեզ միանալ այն տղաները, ովքեր եղել են Շահումյանում` «Արաբոյի», «Տիգրան Մեծի», Պռոշյանի ջոկատի, Հոկտեմբերյանի տղաները, եւ արդեն 1993 թվին ստեղծվեց զորամաս, որը Շահենի զոհվելուց հետո վերանվանվեց Շահեն Մեղրյանի անվան հատուկ նշանակության ջոկատ: Եթե չլինեին «Եղնիկները», էսօր մեր սահմանը կլիներ Թարթառ գետը: Այսինքն` էն կողմի վրա մենք ոչ մի բան չէինք կարող անել, որովհետեւ թուրքերը Հաթերքում են եղել, Մատաղիսով, բայց այսօր, փառք Աստծո, մինչեւ Թալիշ մենք ենք, թեկուզ ունենք մի 7-8 գյուղ Մարտակերտից, որոնք թուրքերի ձեռքին են»,- ասաց Պետրոս Մեղրյանը:
Պատերազմի ժամանակ նա կորցրել է հայրական եւ մայրական կողմից 7 ամենամոտ ազգականի: 1993 թ. ապրիլի 17-ին ուղղաթիռում զոհվեց նաեւ նրանց ազգական, 17-ամյա Հայկ Մեղրյանը: Այդ օրը ուղղաթիռում գտնվող մյուս պարտիզաններն էին Արտակ Խաչատրյանը, Գրիգոր Գրիգորյանը, Պողոս Սիմոնյանը, Ռաֆիկ Բադալյանը, Արմեն Բազյանը եւ Ալեքսանդր Մեժունցը:
«Շահումյանում աշխատել եմ լինել միշտ Շահենի կողքին, եթե ինքը ինձ հրահանգներ չի տվել, որ «գնա Երեւան, գնա էս բեր, էն բեր»: Իմ ու Շահենի մանկությունը միասին է անցել, մենք այնքան մոտիկ ենք եղել, իրար հետ էստեղ ուսանողներ ենք եղել: Մենք 7 եղբայր, 4 քույր ենք: Ես ընտանիքի 10-րդ երեխան եմ, Շահենը 9-րդ երեխան է, Շահենը ինձանից 2 տարով մեծ է»,- ասաց Պետրոս Մեղրյանը:
Շահեն Մեղրյանը ծնվել է 1952 թ. Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղում: 1975 թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետը, վերադարձել հայրենի գյուղ, աշխատանքի անցել շրջկենտրոնում` որպես տնտեսագետ:
1981-88 թթ. եղել է շրջանի պահածոների գործարանի տնօրենը, 1988-91-ին` շրջանի ագրոարդյունաբերության վարչության պետը, իսկ 1991-92 թթ.` շրջանի գործկոմի նախագահը: Շարժման հենց սկզբից նա դարձավ շրջանի ինքնապաշտպանական ուժերի կազմակերպիչը:
Շահումյանը անկում ապրեց 1992 թ. հունիսին: Դրանից հետո Շահեն Մեղրյանը իր պարտիզաններով շրջանի ազատագրման համար պայքարեց 9 ամիս շարունակ` մինչ զոհվելը:
Զոհվելուց մի քանի օր առաջ Շահենի անմիջական մասնակցությամբ ազատագրվել էր Գյուլիստանը, որը, սակայն, 2 օր մնաց հայերի հսկողության տակ:
«Շահենի երազանքը նա էր, որ Քուռից Արաքսով լիներ մերը` Հայաստանին միացած: Որպես հայ` ես նույնպես կուզենայի, որ առաջին հերթին միացում լինի: Այսօր շատ բան են շահարկում, շատ բան են ասում` Ղարաբաղի ճանաչում եւ այլն: Ես համարում եմ (միգուցե դա սխալ է իմ կողմից, միգուցե ես քաղաքականությունից հեռու մարդ եմ), որ եկել է ժամանակը, որ Հայաստանը Ղարաբաղին ճանաչի ոչ թե անկախ պետություն, այլ իր մի մասնիկը, իր մի մարզը… Շահենը ինձ համար շատ լավ եղբայր է եղել` եւ որպես ընկեր, եւ որպես իմ հարազատ: Մնացած գնահատականները թող տան էն մարդիկ, ովքեր իր հետ քայլել են: Չկա մարդ, որ սխալ չանի, բայց ինքը էն մարդկանցից է, որը, իմ կարծիքով, շատ քիչ սխալներ է արել, եւ էն մարդն է, որը, շատ բան իմանալով, իր հետ տարել է էն աշխարհ»,- ասաց Պետրոս Մեղրյանը:
Նա եւ Շահենի ընկերները համոզված են, որ եթե Շահենը չզոհվեր, ապա 93-94 թթ. հայերը կկարողանային վերադարձնել Շահումյանը:

April 17, 1993: A Fateful Day in the Battle for Shahumyan
Commander Shahen Meghryan and 7 'Yeghnik' partisans killed when their helicopter is hit over Gyulistan
"As a leader, Jambulad, flew out in front and I would follow. We reached the hydro-electric and passed through into the forest surrounding the Sarsang Reservoir where the guys from a partisan unit were waiting for us. The guys warmly received us and we began unload the arms and ammunition we had brought. Two or three minutes later, we heard a loud explosion and we all ducked for cover. The guys pointed in the direction of the fire, over to our right. They were firing at us from the direction of Talish."
This is how Rafik Mehrabyan, helicopter captain with the Armaero airlines, remembers the fateful flight of April 17, 1993.
During the Artsakh War, helicopters would always fly in pairs to the partisan units operating in the Shaumyan Region. On April 17, 1993, the second chopper that took off with Rafik Mehrabyan was shot down over the village of Gyulistan.
Flying in the downed chopper were Shahen Meghryan, leader of the “Yeghnik” partisan unit and seven fighters under his command. The chopper crew of Captain Jambulad Muradyan, Second Pilot Aram Grigoryan and Mechanic Iosif Mikayelyan also died.
The helicopter was transporting large amounts of arms and ammunition to the partisan unit. Jambulad’s chopper was the first to land. Rafik’s touched down not far away.
'We’ve been spotted, take immediate evasive action…'
“By a stroke of luck, we later found out that the enemy was firing 'Strela' missiles at us. These are missiles especially used against airplanes and choppers. If we had known this at the time, we could have immediately turned off the engines and taken up positions with the partisans and relocated elsewhere. I was already in contact with Jambulad, telling him that we should go to the other side where it’s safer. Jambulad hovered for a moment and then moved off to the right, behind the hill, where we wouldn’t be visible. I touched down a bit away and we started to unload our cargo. But they still hadn’t told us what missiles were being fired at us. I got back on the horn and told Jambulad to watch his back and that there was incoming fire. Jambulad answered, ‘make it snappy, we’ve been spotted.’ We knew that we had trouble on our hands,” recounts Rafik Mehrabyan.
Rafik says that Shahen Meghryan and his fighters piled into Jambulad’s chopper because it was closer.
The “Yeghnik” unit leader was preparing to return to Yerevan. After unloading, Rafik’s chopper was the first to take off.
“I had just taken off and was descending into the valley and turning right to get away from the fire we were taking. I was getting into the flight path for Martakert. I realized the enemy had fired off a second missile at us that most likely missed hitting us. I realized the second missile had indeed been fired when it slammed into a nearby mountain, scorching the place to cinders. I told Jambulad to watch out, that they had fired a second missile. By that time, Jambulad was also airborne and we spotted one another. I told him, ‘Let’s get the hell out of here.’ I made a wide turn and then saw that Jambulad’s chopper was engulfed in smoke. He had been hit with a third missile. I frantically tried to get him on the radio, but it was too late,” recounts Rafik Mehrabyan.
Flames were shooting out of the chopper. Rafik says that he had no idea where the missiles were being fired from.
We retrieved all those who died and buried them in Yerablur
Mehrabyan said that he and his co-pilot Mushegh tried to land but that the groundcover was too densely forested. On the way back to Martakert, they got in touch with Yerevan and reported that Jambulad’s chopper had been hit but that they couldn’t say what had happened to those inside.
The rest of Shahen Meghryan’s unit had seen what had happened and made their way down to the chopper and reported back to base. Two days later, two helicopters flew in and removed the remains of those who had died.
Stepan Ohanyan, now Deputy Director of Flight Management at Armaero Airlines, was in the helicopter that day that landed on the hilltop as a decoy while the other went down below to retrieve the bodies.
“We didn’t take off until all the bodies had been removed. The Azeris were waiting for us but they only spotted us and opened fire. But, we had landed in a spot just out of range. We got them all out and laid them to rest in Yerablur. They’re all buried side by side in Yerablur,” said Stepan Ohanyan.
Aram Grigoryan, Second Pilot of the downed chopper and Mechanic Iosif Mikayelyan, were posthumously awarded the NKR Military Cross, 2nd Class. Jambulad Muradyan was awarded with the RA Military Cross, 2nd Class, and the NKR Military Cross, 1st Class.
Helicopters the only way in or out of Artsakh
Mehrabyan points out that helicopters were the only means of contact with Artsakh from the start of the war until the liberation of Shushi and Lachin in 1992. Afterwards, ground vehicles could also ferry in supplies and personnel.
He said that Erebuni Airport had been completely turned over to the war effort and that they also used military choppers to fly sorties and for transport runs.
Stepan Ohanyan says the best time to fly was when there was cloud cover over Karvatchar and Martakert. The most difficult runs were when they had to make flight to reach the partisan units in Shahumyan. They had to make their way through a wide and dangerous military front.
“We would fly in over the clouds in Shahumyan and see where we could land. It was a seat-of-the-pants landing. You have to remember there were no landing strips or anything. You had to pick your spots. If the valleys below were covered we had to land on mountain tops and unload the passengers. Back then we didn’t care who belonged to what political party. Those who arrived armed and ready to fight were the first to get seats in the chopper. Of course, doctors were also a priority," said Stepan Ohanyan.
Sergey Melkonyan, who served as the communications chief for the RA domestic airports, was in touch with the two choppers who flew in to meet up with the Shahumyan partisans.
Code 200 crackled over the radio… there were fatalities
“I was in contact with the partisans when they reported what had happened. Contact was sporadic due to the weather. When the airwaves cleared the first voice I heard was that of Commander Sergey Chalyan. He gave the code ‘200’ that there were helicopter fatalities,” said Melkonyan.
Melkonyan had travelled to Shaumyan back in 1989, to take communications equipment. He was the one to set up periodic communications between Yerevan, Stepanakert and the partisan units and the overall links needed to monitor flights.
“My office became a veritable transceiver station with people filing in and out. There were times when our dead had been evacuated and the news was received with jubilation because our fallen heroes hadn’t fallen into the hands of the enemy. We couldn’t afford to let the enemy use our heroes, whatever their affiliation, to be used as leverage against us in the war. We had already sacrificed so much. We had no right to make any further concessions. The Armenian struggle in Artsakh was something that hadn’t been witnessed since the days of Tigran the Great. Today, lowland Karabakh is completely in the hands of our malevolent neighbor," said Melkonyan.
Shahen Meghryan and his “Yeghnik” partisan unit were fighting to liberate lowland Karabakh and Shahumyan. Shahen’s brother, Petros Meghryan, who also fought in the war was with Melkonyan on April 17.
Special brigade named in honor of Shahen Meghryan
“The partisan movement basically started out with 25 local guys. Later on, guys from the 'Arabo,' 'Tigran Metz' and 'Broshyan' units joined up with us in addition to guys from Hoktemberyan. By 1993, after Shahen’s death, a special military unit had been established that was named the Shahen Meghryan Special Operation Brigade. If it hadn’t been for the 'Yeghnik' unit our border today in the north would have been the Tartar River, much further south. The Turks were holed up in Haterk, north of the Sarsang, and in Mataghis. But, thank God, due to the “Yeghniks” we control all the way up to Talish, even though there are 7-8 villages in Martakert occupied by the enemy,” said Petros Meghryan.
He lost seven close relatives during the Artsakh War. On April 17, 1993, another relative, Hayk Meghryan, was killed in the helicopter.
The other partisans who died that day were Artak Khachatryan, Grigor Grigoryan, Poghos Simonyan, Rafik Badalyan, Armen Bazyan and Aleksandr Mezhunts.
Poghos Meghryan – Yerevan should recognize Karabakh as part of Armenia
Poghos Meghryan recounts, “While in Shahumyan, I always tried to stay at my brother’s side, that is if he wasn’t ordering me to Yerevan to bring back this or that. Me and Shahen grew up together and we were very close. We were seven brothers and four sisters in the family. I was the tenth child and Shahen, the ninth. He was two years older than me.”
Shahen Meghryan was born in 1952 in the Shahumyan village of Gyulistan, on the northern bank of the Inja River, the current line of contact in the north. In 1975 he graduated from the Faculty of Economics at Yerevan State University. Returning to his native village, he worked as an economist at the Regional Administration. From 1991-1992, he was President of the Regional Executive Committee. From the start of the Karabakh Movement, he assumed the task of organizing the local defense forces.
After the occupation of Shahumyan in 1992, Shahen Meghryan and the partisans under his command waged a nine-month struggle to liberate the region until he and the others died on April 17, 1993.
Just a few days before he was killed, Shahen and his men liberated his home town of Gyulistan. They were only able to hold on to the town for two days.
“It was Shahen’s dream that the lands from the Kur to the Araks rivers be united with Armenia. I too, as an Armenian, would like to see such unification. Today, there is much talk and speculation going on about the recognition of Karabakh and such. In my opinion, and I admit I might be wrong or politically a novice, the time has come for Yerevan to recognize Karabakh as an integral part of Armenia, and not as an independent state. Shahen was a wonderful brother and friend to me. Let those who knew him and fought with him add their own comments. There is no one who is without fault, but Shahen was, in my opinion, one of those men who had very few and who took a wealth of knowledge with him to the other world,” said Petros, his brother.
Shahen’s brother and war buddies are convinced that had Shahen not died on that day in the helicopter, Armenian forces would have liberated the whole of Shahumyan in 1993-1994.