1993-ի ապրիլի 17. ճակատագրական օր Շահումյանի համար պայքարում
«Ջամբուլադը` որպես առաջատար, առաջից էր թռչում, ես` հետեւից: Անցանք տարածքը Սարսանգ հէկ-ի վրայով, մտանք անտառների, ձորերի մեջ ու վայրէջք պիտի կատարեինք այնտեղ, որտեղ մեզ արդեն սպասում էին պարտիզանական ջոկատի տղաները: Տղաները մեզ շատ լավ ընդունեցին, ու մենք սկսեցինք զենք-զինամթերքը բեռնաթափել: Անցել էր երեւի մոտ 2-3 րոպե, ինչ-որ պայթյուն լսվեց, եւ բոլոր մեր ֆիդայիները սկսեցին դիրքավորվել, ու տղաները ցույց էին տալիս ձեռքով, որ էս կողմի վրայից կրակոցը եկավ, այսինքն` մեզնից դեպի աջ`Թալիշի կողմից մեզ վրա կրակում են»,- 1993 թ. ապրիլի 17-ի չվերթն այսպես է հիշում «Արմաերո» ավիաընկերության ուղղաթիռի հրամանատար Ռաֆիկ Մեհրաբյանը:
Պատերազմի ժամանակ օդաչուները միշտ 2 ուղղաթիռով էին թռիչքներ կատարում Շահումյանի շրջանում պայքարող պարտիզանների մոտ: Ապրիլի 17-ին 2-րդ ուղղաթիռը, որը թռել էր Ռաֆիկ Մեհրաբյանի ուղղաթիռի հետ, խփվեց Գյուլիստան գյուղի մոտակայքում:
Ուղղաթիռում գտնվում էր «Եղնիկներ» պարտիզանական ջոկատի հրամանատար Շահեն Մեղրյանը` իր 7 մարտական ընկերների հետ: Զոհվեցին նաեւ ուղղաթիռի անձնակազմի բոլոր անդամները` հրամանատար Ջամբուլադ Մուրադյանը, 2-րդ օդաչու Արամ Գրիգորյանը եւ բորտմեխանիկ Իոսիֆ Միքայելյանը:
Ուղղաթիռը մեծ քանակությամբ զենք-զինամթերք էր տանում պարտիզանական ջոկատին: Առաջինը վայրէջք էր կատարել Ջամբուլադի ուղղաթիռը, նրանից մի փոքր հեռու` Ռաֆիկինը: Պարտիզանները միշտ հավաքվում էին առաջինը վայրէջք կատարած ուղղաթիռի մոտ:
«Բախտի բերմամբ հետո ենք իմանում, որ արդեն մեզ վրա աշխատում է «Ստրելա» կոչվող հրթիռը, որը հատուկ ուղղաթիռներ ու ինքնաթիռներ խփելու համար է: Եթե մենք այդ ժամանակ իմանայինք, որ էդ հրթիռն է մեզ խփում, կարող էինք անմիջապես անջատել շարժիչները, միջից դուրս գալ ու դիրքավորվել տղաների հետ կամ, ասենք, տեղափոխվել ուրիշ տարածք: Այդ ժամանակ արդեն ես անձամբ խոսում էի Ջամբուլադի հետ, որ «արի տեղափոխվենք մյուս կողմը, որտեղ ավելի անվտանգ է»: Ջամբուլադը կախվեց, տեղափոխվեց, նստեց էն տեղը, որտեղ անվտանգ էր, այսինքն` սարի հետեւում, որ աջ կողմից չերեւա: Ես մի քիչ ավելի հեռու նստեցի, ու բեռնաթափումը սկսեց նորմալ ընթանալ: Բայց մեզ նորից չասացին, թե ինչ տեխնիկա է մեզ վրա աշխատում: Արդեն խոսակցությունը Ջամբուլադի հետ կար, որ «Ջամբուլադ, զգույշ եղիր, էնպես արա, որ քեզ չտեսնեն, կրակում են»: Հետո խոսակցությունը եղավ, որ «արագացրու, որովհետեւ արդեն մեզ տեսել են»: Մենք արդեն զգացինք, որ մեզ թշնամին է խփում»,- պատմեց Ռաֆիկ Մեհրաբյանը:
Նրա խոսքերով` Շահեն Մեղրյանը` իր զինվորներով, նստեց Ջամբուլադի ուղղաթիռը, քանի որ այն պարտիզաններին ավելի մոտ էր վայրէջք կատարել:
«Եղնիկների» հրամանատարը պատրաստվում էր Երեւան գալ: Բեռնաթափվելուց հետո Ռաֆիկ Մեհրաբյանի ուղղաթիռն առաջինն է օդ բարձրանում, որպեսզի իջնի ձորը եւ արագ հեռանա տարածքից:
«Ես արդեն թռչում եմ, իջնում եմ ձորը, դեպի աջ` ավելի հեռու էդ տարածքից, որտեղից մեզ վրա կրակում են: Մտնում եմ էն ձորը, որտեղ արդեն պետք է ուղղություն վերցնել Մարտակերտ: Ձորը մտնելիս արդեն զգացի, որ 2-րդ հրթիռն են բաց թողել մեզ վրա, որը երեւի բախտի բերմամբ չի կպել իմ ուղղաթիռին: Երկրորդ հրթիռը, իհարկե, ես տեսնում եմ էն ժամանակ, երբ խփում է սարի դոշին, ու վառվում է սարի դոշը: Ես էդտեղ արդեն Ջամբոյին զգուշացնում եմ, որ «2-րդ անգամ են մեզ խփում, զգուշացի»: Այդ ժամանակ արդեն Ջամբուլադը օդի մեջ էր, թռչում էր: Ես իրեն տեսնում եմ արդեն ու կապով հաղորդում եմ. «Ջամբուլադ, դու ինձ տեսնու՞մ ես»: Ասում է. «Ես քեզ տեսնում եմ», եւ ես ասում եմ. «Դե, գնացինք»: Էդ պահին ես նորից շրջվում եմ, որ տեսնեմ` ոնց է ինքը թռչում, ու արդեն տեսնում եմ, որ ինքը վառվում է. 3-րդ հրթիռը արդեն կպել է իրեն: Ես կանչում եմ իրեն ռադիոյով, բայց ինքը արդեն էլ չի պատասխանում»,- ասաց Ռաֆիկ Մեհրաբյանը:
Ուղղաթիռը կեսից մինչեւ պոչամասը կրակի մեջ է եղել: Ռաֆիկ Մեհրաբյանի խոսքերով` իրենք չեն իմացել, թե որտեղից են կրակում:
«Թեքվում եմ դեպի աջ, երկրորդ օդաչուին` Մուշեղին, ասում եմ. «Մուշեղ, նայի տես` ինչ է կատարվում ուղղաթիռի հետ»: Մուշեղն ասում է. «Ծուխ հանելով` ընկնում է»: Մենք չգիտենք` որտեղից են արդեն խփում. կարող է եւ ավելի ներքեւներն էլ դիրքավորված լինեն: Ու չգիտենք արդեն` ինչ անենք, որովհետեւ անտառ է: Ես արդեն ուզում եմ հետ դառնալ` Ջամբոյին օգնության, տղաներն ասում են. «Ամբողջը անտառ է, տեղ չկա նստելու»: Ու արդեն աշխատում ենք, որ դուրս գանք էդ տարածքից դեպի Մարտակերտ: Մարտակերտը անցնելիս ես մեր կապով զեկուցում եմ Երեւան, որ «Ջամբոյի ուղղաթիռն են խփել, ուղղաթիռը ընկավ, բայց չգիտենք` ինչ է կատարվում իրենց հետ»»,- պատմեց Ռաֆիկ Մեհրաբյանը:
Շահեն Մեղրյանի ջոկատի տղաները տեսել են, թե ինչ է կատարվում, իջել են ուղղաթիռի մոտ եւ զեկուցել այդ մասին: Երկու օր անց` 1993 թ. ապրիլի 19-ին, 2 ուղղաթիռ է թռել Շահումյան` զոհվածների աճյունները դուրս բերելու:
Մի ուղղաթիռը` իր անձնակազմով, կանգնել է սարի գագաթին` որպես թիրախ, որպեսզի իր վրա գրավի թշնամու ուշադրությունը, իսկ 2-րդ ուղղաթիռը մտել է անտառ եւ դուրս բերել տղաների աճյունները:
Ստեփան Օհանյանը, ով այժմ «Արմաերո» ավիաընկերության փոխտնօրենն է թռիչքների կազմակերպման գծով, այդ օրը եղել է այն ինքնաթիռում, որը վայրէջք էր կատարել սարի գագաթին:
«Մինչեւ նրանք չթռան, մենք սարի գագաթից չթռանք: Պարտիզանական ջոկատի տղաները գնացին այն վայրը, որտեղ ուղղաթիռն էր ընկել, բոլորին հանեցին, բերին ավելի խորք` դեպի Գյուլիստան, որպեսզի կարողանանք հանգիստ նստել եւ էնտեղից վերցնել ու բերել: Արդեն ադրբեջանցիները սպասում էին, որ մենք պիտի գնանք էդ մարդկանց հետ բերելու, դրա համար էլ շատ դժվար էր: Նրանք չնկատեցին մյուս ուղղաթիռը. նրանց ուշադրությունը մեզ վրա էր: Կրակում էին, բայց մենք հատուկ տեղ էինք նստում, որ նրանց արկերը մեզ չհասնեին: Տղաներին բերին, հանձնեցին հողին Եռաբլուրում: Բոլորն էլ իրար մոտ` Եռաբլուրում են»,- ասաց Ստեփան Օհանյանը:
Խփված ուղղաթիռի 2-րդ օդաչու Արամ Գրիգորյանը եւ բորտմեխանիկ Իոսիֆ Միքայելյանը հետմահու պարգեւատրվել են ԼՂՀ «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով, իսկ ուղղաթիռի հրամանատար Ջամբուլադ Մուրադյանը` ՀՀ «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի եւ ԼՂՀ «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշաններով:
Ռաֆիկ Մեհրաբյանն ընդգծեց, որ ուղղաթիռներն են, որ ապահովել են Արցախի հետ կապը պատերազմի սկզբից մինչեւ 1992 թ.` Շուշիի եւ Լաչինի ազատագրումը, երբ հնարավոր եղավ նաեւ ավտոմեքենաներով գնալ:
««Էրեբունի» օդանավակայանը իր ամբողջ հզորությամբ աշխատում էր Ղարաբաղի վրա: Մենք զինվորական ուղղաթիռներով էլ ենք թռել, կրակել եւ այլն»,- նշեց Ռաֆիկ Մեհրաբյանը:
Ստեփան Օհանյանի խոսքերով էլ` իրենց համար ամենալավ եղանակն այն էր, երբ Քարվաճառի ու Մարտակերտի շրջանները ծածկված էին լինում ամպերով, իսկ ամենադժվարը Շահումյանի պարտիզանների մոտ թռիչքներ կատարելն էր. Շահումյան թռչելիս օդաչուները վտանգավոր ու մեծ ռազմաճակատի վրայով էին անցնում:
«Մենք ամպերի վրայով գալիս էինք, Շահումյանի վրա նայում. երբ բաց էր լինում, նստում էինք, երբ չէ` նորից հետ էինք գալիս, որովհետեւ մենք հենց վիզուալ պիտի նստենք. դա աերոդրոմ չէ, որ ինչ-որ դիստանցիաներով գաս հանգիստ նստես, անպայման պիտի տեսնես, որ էնտեղ ես նստում: Նստում էինք` որտեղ պատահի: Հրապարակներ ունեինք ամբողջ Շահումյանի շրջանում: Եթե սարերի գլուխը փակ էր, ձորերի մեջ էինք նստում: Եթե ձորերը փակ էին, սարերի գագաթներին էինք իջեցնում ժողովրդին: Պատերազմի ժամանակ մենք չենք էլ նայել, թե ով որ կուսակցությունից է: Մեր դրվածքը էսպիսին էր. առաջին հերթին ով զենքով եկավ, նստեց` տանելու ենք, եւ բժիշկներին` արտահերթ»,- ասաց Ստեփան Օհանյանը:
1989-94 թթ. ՀՀ տեղական օդանավակայանների կապի պետ Սերգեյ Մելքոնյանը ապրիլի 17-ի չվերթի ժամանակ անմիջական կապի մեջ է եղել Շահումյանի պարտիզանների մոտ թռիչք կատարած 2 ուղղաթիռների հետ էլ:
«Երբ ես կապի մեջ էի, եւ ասացին, որ դեպք է տեղի ունեցել, այդ դեպքը մշուշում էր, մշուշում էր, հետո զուլալվեց, եւ առաջին մարդը, որը մոտեցավ, Սերգեյն էր (հրամանատար Չալյան Սերգեյի մասին է խոսքը), ով ասաց` «200»: Դա ծածկագիրն էր, որ զոհ` ուղղաթիռի միջի մարդկանցից»,- ասաց Սերգեյ Մելքոնյանը:
Նա դեռ 1989 թ.-ին գնացել է Շահումյան` այնտեղ կապի միջոց տեղադրելու: Սերգեյ Մելքոնյանի պատրաստած կապավորները ապահովում էին Երեւան-Ստեփանակերտ-պարտիզանական ջոկատ միջանկյալ կապը եւ առհասարակ ընդհանուր կապը թռիչքների կառավարման համար:
«Իմ կաբինետը դարձել էր ռացիա: Շատ-շատ մարդիկ են եկել-գնացել: Նույնիսկ պահեր են եղել, երբ դիակը փոխանցել են, ինֆորմացիա է հասել, այդ երեւույթի հետ կապված` ուրախացել է, որ չի կորել, չի մնացել թշնամիների ձեռքին: Գոնե մեր ունեցած ձեռքբերումները, որոնց չափազանց թանկ գնով ենք հասել, խաղաքարտ չդառնան որեւէ մեկի համար` անկախ նրանից, թե ով է, որովհետեւ երեւույթ` որպես այդպիսին, չի եղել պատմության ընթացքում Տիգրան Մեծից հետո, մեկ էլ Աշոտ Երկաթի ժամանակ, եւ մենք կատեգորիկ իրավունք չունենք որեւէ բան զիջելու, կորցնելու առավելեւս: Դաշտային Ղարաբաղը այսօր ամբողջությամբ տնօրինում է չարակամ հարեւանը»,- ասաց Սերգեյ Մելքոնյանը:
«Եղնիկների» հրամանատար Շահեն Մեղրյանը պարտիզանական պայքար էր մղում հենց Դաշտային Արցախի, այդ թվում` Շահումյանի ազատագրման համար: Շահենի եղբայրը` Պետրոս Մեղրյանը, ով նույնպես մասնակցել է ազատագրական պայքարին, ապրիլի 17-ին եղել է Սերգեյ Մելքոնյանի կողքին:
«Առհասարակ պարտիզանական շարժումը սկսվել է 25 հոգուց, առաջին հերթին եղել է շրջանի տղաներով: Հետո սկսել են մեզ միանալ այն տղաները, ովքեր եղել են Շահումյանում` «Արաբոյի», «Տիգրան Մեծի», Պռոշյանի ջոկատի, Հոկտեմբերյանի տղաները, եւ արդեն 1993 թվին ստեղծվեց զորամաս, որը Շահենի զոհվելուց հետո վերանվանվեց Շահեն Մեղրյանի անվան հատուկ նշանակության ջոկատ: Եթե չլինեին «Եղնիկները», էսօր մեր սահմանը կլիներ Թարթառ գետը: Այսինքն` էն կողմի վրա մենք ոչ մի բան չէինք կարող անել, որովհետեւ թուրքերը Հաթերքում են եղել, Մատաղիսով, բայց այսօր, փառք Աստծո, մինչեւ Թալիշ մենք ենք, թեկուզ ունենք մի 7-8 գյուղ Մարտակերտից, որոնք թուրքերի ձեռքին են»,- ասաց Պետրոս Մեղրյանը:
Պատերազմի ժամանակ նա կորցրել է հայրական եւ մայրական կողմից 7 ամենամոտ ազգականի: 1993 թ. ապրիլի 17-ին ուղղաթիռում զոհվեց նաեւ նրանց ազգական, 17-ամյա Հայկ Մեղրյանը: Այդ օրը ուղղաթիռում գտնվող մյուս պարտիզաններն էին Արտակ Խաչատրյանը, Գրիգոր Գրիգորյանը, Պողոս Սիմոնյանը, Ռաֆիկ Բադալյանը, Արմեն Բազյանը եւ Ալեքսանդր Մեժունցը:
«Շահումյանում աշխատել եմ լինել միշտ Շահենի կողքին, եթե ինքը ինձ հրահանգներ չի տվել, որ «գնա Երեւան, գնա էս բեր, էն բեր»: Իմ ու Շահենի մանկությունը միասին է անցել, մենք այնքան մոտիկ ենք եղել, իրար հետ էստեղ ուսանողներ ենք եղել: Մենք 7 եղբայր, 4 քույր ենք: Ես ընտանիքի 10-րդ երեխան եմ, Շահենը 9-րդ երեխան է, Շահենը ինձանից 2 տարով մեծ է»,- ասաց Պետրոս Մեղրյանը:
Շահեն Մեղրյանը ծնվել է 1952 թ. Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղում: 1975 թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետը, վերադարձել հայրենի գյուղ, աշխատանքի անցել շրջկենտրոնում` որպես տնտեսագետ:
1981-88 թթ. եղել է շրջանի պահածոների գործարանի տնօրենը, 1988-91-ին` շրջանի ագրոարդյունաբերության վարչության պետը, իսկ 1991-92 թթ.` շրջանի գործկոմի նախագահը: Շարժման հենց սկզբից նա դարձավ շրջանի ինքնապաշտպանական ուժերի կազմակերպիչը:
Շահումյանը անկում ապրեց 1992 թ. հունիսին: Դրանից հետո Շահեն Մեղրյանը իր պարտիզաններով շրջանի ազատագրման համար պայքարեց 9 ամիս շարունակ` մինչ զոհվելը:
Զոհվելուց մի քանի օր առաջ Շահենի անմիջական մասնակցությամբ ազատագրվել էր Գյուլիստանը, որը, սակայն, 2 օր մնաց հայերի հսկողության տակ:
«Շահենի երազանքը նա էր, որ Քուռից Արաքսով լիներ մերը` Հայաստանին միացած: Որպես հայ` ես նույնպես կուզենայի, որ առաջին հերթին միացում լինի: Այսօր շատ բան են շահարկում, շատ բան են ասում` Ղարաբաղի ճանաչում եւ այլն: Ես համարում եմ (միգուցե դա սխալ է իմ կողմից, միգուցե ես քաղաքականությունից հեռու մարդ եմ), որ եկել է ժամանակը, որ Հայաստանը Ղարաբաղին ճանաչի ոչ թե անկախ պետություն, այլ իր մի մասնիկը, իր մի մարզը… Շահենը ինձ համար շատ լավ եղբայր է եղել` եւ որպես ընկեր, եւ որպես իմ հարազատ: Մնացած գնահատականները թող տան էն մարդիկ, ովքեր իր հետ քայլել են: Չկա մարդ, որ սխալ չանի, բայց ինքը էն մարդկանցից է, որը, իմ կարծիքով, շատ քիչ սխալներ է արել, եւ էն մարդն է, որը, շատ բան իմանալով, իր հետ տարել է էն աշխարհ»,- ասաց Պետրոս Մեղրյանը:
Նա եւ Շահենի ընկերները համոզված են, որ եթե Շահենը չզոհվեր, ապա 93-94 թթ. հայերը կկարողանային վերադարձնել Շահումյանը:

Если бы Шаген Мегрян остался жив, Шаумян был бы освобожден
"Джамбулад летел первым, я – за ним. Пролетели Сарсангскую ГЭС, приблизились к лесам и озерам, где должны были совершить посадку и где нас уже ждали ребята из партизанского отряда. Ребята приняли нас очень хорошо, мы стали выгружать оружие и боеприпасы. Прошло, наверное, минуты 2-3, и вдруг прогремел взрыв. Наши фидаины бросились занимать позиции. Ребята показали рукой, где раздался взрыв. В нас стреляли справа, со стороны Талыша",- рассказал о своем полете 17 апреля 1993 г. командир вертолета авиакомпании "Армаэро" Рафик Меграбян.
Во время войны к партизанам, сражавашимся в Шаумянском районе, летчики всегда летали на двух вертолетах. 17 апреля второй вертолет, летевший вместе с вертолетом Меграбяна, был сбит около села Гюлистан.
В вертолете находился командир партизанского отряда "Ехникнер" Шаген Мегрян с 7-ю боевыми товарищами. Погибли также все члены экипажа – командир Джамбулад Мурадян, второй пилот Арам Григорян и бортмеханик Иосиф Микаелян.
Вертолет должен был доставить в партизанский отряд большое количество оружия и боеприпасов. Первым посадку совершил вертолет Джамбулада, чуть поодаль от него – вертолета Рафика. Партизаны всегда собирались вокруг того вертолета, который садился первым.
"Мы уже потом узнали, что против нас используется ракета "Стрела", предназначенная для сбивания вертолетов и самолетов. Если бы мы тогда знали, что нас сбивают этой ракетой, мы могли бы сразу отключить двигатели, покинуть вертолет и дислоцироваться с ребятами или, скажем, перебраться в другое место. Тогда я поговорил с Джамбуладом, предложил перейти в другое, более безопасное, место. Джамбулад посадил вертолет за горой, где было не так опасно. Я приземлился чуть дальше, и мы начали разгружаться. Но нам опять не сказали, какая техника используется против нас. Джамбулада предупредили, чтобы он соблюдал осторожность. Потом его начали торопить, сказав, что нас засекли. Мы уже почувствовали, что враг собирается сбить нас",- рассказал Рафик Меграбян.
Командир отряда "Ехникнер" собирался ехать в Ереван. После разгрузки первым в воздух поднялся вертолет Меграбяна, который должен был спуститься в ущелье и быстро покинуть эту территорию.
"Я уже был в воздухе. Спускаюсь в ущелье, подальше от того места, где в нас стреляли. Подлетаю к ущелью, откуда должен был взять курс на Мартакерт. И тут я почувствовал, что в нашу сторону пустили вторую ракету, которая, по счастью, не попала в мой вертолет. Эту ракету я увидел в тот момент, когда она попала в склон горы, отчего склон загорелся. Я сразу связался с Джамбо и предупредил, что нас пытаются сбить второй раз, будь осторожен. В тот момент Джамбулад был уже в воздухе. Он сообщил, что видит меня. "Ну тогда полетели",- сказал я. Но когда снова обернулся, то увидел, что вертолет Джамбулада горит – его сбила третья ракета. Я попытался связаться с ним по рации, но он уже не отвечал",- вспоминал Рафик Меграбян.
Вся задняя половина вертолета, до хвоста, была охвачена пламенем. По словам Меграбяна, они не знали, откуда стрелял противник. "Поворачиваюсь ко второму пилоту и говорю: "Мушег, посмотри, что происходит с вертолетом". Мушег отвечает: "Он весь в дыму, падает". Мы не знали, откуда нас пытались сбить и что нам делать. Внизу был лес. Я уже хотел лететь обратно, на помощь Джамбо, но ребята сказали, что внизу сплошной лес, садиться негде. Мы решили попытаться выбраться из этого района и лететь в сторону Мартакерта. Когда пролетали над Мартакертом, я связался с Ереваном и доложил, что вертолет Джамбо сбит, но мы не знаем, что с ними произошло",- рассказал Рафик Меграбян. Ребята из отряда Шагена Мегряна видели, что произошло. Они добрались до вертолета и доложили об этом. Через два дня, 19 апреля 1993 г., в Шаумян вылетели два вертолета, чтобы вывезти тела погибших. Один вертолет с экипажем сел на вершину горы, чтобы отвлечь на себя внимание прротивника и послужить мишенью, а второй приземлился в лесу и вывез оттуда тела ребят.
В тот день Степан Оганян, который сегодня является заместителем директорм авиакомпании "Армаэро" по линии организации полетов, находился в вертолете, совершившем посадку на вершине горы. "Мы не взлетали до тех пор, пока их вертолет не поднялся в воздух. Ребята из партизанского отряда отправились на место падения вертолета, вытащили тела и отнесли вглубь, в сторону Гюлистана, чтобы мы смогли спокойно совершить посадку, забрать тела погибших и увезти. Азербайджанцы узнали о нашем намерении, ситуация была очень сложной. Но они не заметили второй вертолет, все их внимание было обращено на нас. Азербайджанцы начали стрелять, однако мы находились в таком месте, куда их снаряды не долетали. Нам удалось вывезти тела ребят. Их похоронили в Ераблуре рядом друг с другом",- говорит Степан Оганян.
Второй пилот сбитого вертолета Арам Григорян и бортмеханик Иосиф Микаелян посмертно награждены орденом НКР "Боевой крест" 2-ой степени, командир вертолета Джамбулад Мурадян – орденом РА "Боевой крест" 2-ой степени и орденом НКР "Боевой крест" 1-ой степени. Рафик Меграбян подчеркнул, что именно вертолеты обеспечивали связь с Арцахом с начала войны и вплоть до 1992 года, когда были освобождены Шуши и Лачин и когда начало осуществляться автомобильное сообщение.
Аэропорт "Эребуни" в полную мощь работал на Карабах. По словам Степана Оганяна, самыми трудными были полеты к партизанам в Шаумян, поскольку в этом случае летчикам приходилось пролетать над опасной и имеющей большую протяженность линией фронта. "Мы летели над облаками и смотрели в сторону Шаумяна: если там было ясно, то садились, если нет – возвращались обратно, так как посадку совершали визуально. Там не было аэродрома, и нам приходилось садиться где попало. Площадки у нас были по всему Шаумянскому району. Во время войны для нас было неважно, кто из какой партии. В первую очередь мы доставляли тех, кто был с оружием, и врачей",- говорит Степан Оганян.
Сергей Мелконян, который в 1989-94 гг. был начальником связи местных аэропортов Армении, во время полета 17 апреля поддерживал связь с обоими вертолетами, вылетевшими в Шаумян к партизанам.
"Когда я находился на связи, мне сообщили, что произошел этот случай. Ко мне подошел Сергей (речь идет о командире Сергее Чаляне) и назвал пароль – "200". Это означало, что среди тех, кто находился в вертолете, есть жертвы",- рассказывает Сергей Мелконян. Он еще в 1989 г. поехал в Шаумян, чтобы установить там средство связи. Подготовленные Мелконяном связисты обеспечивали связь Ереван-Степанакерт-партизанский отряд и в целом общую связь для управления полетами.
Командир отряда "Ехникнер" Шаген Мегрян вел партизанскую борьбу за освобождение Равнинного Арцаха, в том числе Шаумяна. Брат Шагена Петрос Мегрян, который тоже участвовал в освободительной борьбе, 17 апреля находился рядом с Сергеем Мелконяном.
"Партизанское движение началось с 25 человек. Первыми были ребята из района, потом к нам стали присоединяться те, кто был в Шаумяне – ребята из отрядов "Арабо", "Тигран Мец", из Прошяна, Октемберяна. Уже в 1993 г. был создан отряд, который после гибели Шагена был назван отрядом специального назначения им.Шагена Мегряна. Если бы не отряд "Ехникнер", то сегодня нашей границей была бы река Тартар. Но, слава Богу, сегодня граница доходит до Талыша, есть и 7-8 деревень в Мартакертском районе, которые были в руках турок",- сказал Петрос Мегрян.
Во время войны он потерял 7 очень близких родственников со стороны и матери и отца. 17 апреля в вертолете погиб и их родственник – 17-летний Айк Мегрян. В тот день в вертолете находились также партизаны Артак Хачатрян, Григор Григорян, Погос Симонян, Рафик Бадалян, Армен Базян и Александр Межунц.
"В Шаумяне я старался всегда быть рядом с Шагеном. В детстве мы с ним были неразлучны, вместе учились и в институте. У нас в семье было 7 братьев и 4 сестры. Я десятый ребенок в семье, Шаген – девятый. Он был на два года старше меня",- вспоминает Петрос Мегрян.
Шаген Мегрян родился в 1952 г. в селе Гюлистан Шаумянского района. В 1975 г. окончил экономический факультет Ереванского государственного университета, вернулся в родное село, поступил на работу экономистом в райцентре. В 1981-88 г. был директором консервного завода, в 1988-91 гг. – начальником районного управления по агропромышленности, а в 1991-92 гг. – председателем исполкома. С первых дней освобдительного движения Шаген Мегрян стал организатором сил самообороны района.
Шаумян пал в июне 1992 г. После этого Шаген Мегрян вместе со своим партизанским отрядом на протяжении 9 месяцев, до своей гибели, сражался за освобождение родного района. За несколько дней до смерти Мегряна при его непосредственном участии был освобожден Гюлистан, который, однако, остался под контролем армянских сил всего 2 дня.
"Шаген мечтал о том, чтобы вся территория от Куры до Аракса была присоединена к Армении. Как армянин я тоже хочу, чтобы прежде всего было воссоединение. Сегодня выдвигается много предложений – признание Карабаха и т.д. Я считаю (возможно, я ошибаюсь, ведь я далекий от политики человек), что пришло время, чтобы Армения признала Карабах не как независимое государство, а как свою часть, свою область... Для меня Шаген был прекрасным братом. Он был мне и другом и родным человеком. Все остальные оценки пусть дадут другие, те, кто шагали рядом с ним. Людей, не совершающих ошибки, не бывает, но он принадлежал к числу тех, кто очень редко ошибается. И он был человеком, который знал о многом и все это унес с собой на тот свет...”
Петрос Мегрян и друзья Шагена убеждены, что если бы он не погиб, то в 1993-94 гг. армяне смогли бы вернуть Шаумян.