Ո՞ւմ է ներում երկրի նախագահը
Վերջին անգամ ՀՀ նախագահի ստորագրած ներման հրամանագրի մասին հանրությունն իմացել է 2009-ին, երբ տեղեկատվություն տարածվեց 2008թ. մարտի 1-ի գործով 2-3 տարվա ազատազրկման դատապարտված 16 անձանց ներում շնորհելու մասին: Համենայնդեպս, սա նախագահական ներման մասին միակ տեղեկատվությունն է, որ գտանք ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքում: Իսկ դրանից առաջ ու դրանից հետո թե ում է ներել նախագահ Ս. Սարգսյանը, պարզվում է՝ գաղտնիքին հավասարազոր տեղեկատվություն է:
Միայն հայտնի է, որ անցյալ տարի ներման խնդրագրով նախագահին դիմել է 424 դատապարտյալ, որոնցից ներում է շնորհվել 23-ին: Ներման արժանացածներից գրեթե բոլորը դատապարտվել են ոչ մեծ կամ միջին ծանրության հանցագործությունների կատարման համար: Այս մասին «Հետքի» հարցմանը պատասխանելով՝ հայտնեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ներման, քաղաքացիության, պարգևների ու կոչումների վարչության պետ Ջեմմա Հակոբյանը:
Ովքե՞ր են ներված 23 դատապարտյալները
Սակայն ովքե՞ր են այդ 23 դատապարտյալները, ինչո՞ւ են ընտրվել հենց այդ 23 անձինք, ի՞նչ հիմքով է մերժվել 401 դատապարտյալի խնդրագիրը. նախագահական նստավայրում այս տեղեկությունները պահվում են հազար կողպեքի տակ: Հանրությանը չեն ներկայացվում ներվածների անունները: «Հետքը» խնդրել էր հրապարակել 23 ներված դատապարտյալների անունները ու ստացել է մերժում՝ հետևյալ հիմնավորմամբ.
«Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի ներման խնդրագրերի վերաբերյալ հրամանագրերն անհատական իրավական ակտեր են և ենթակա չեն հրապարակման, բացառությամբ օրենքով սահմանված դեպքերի: Դրանք պարունակում են անձնական կյանքի վերաբերյալ տեղեկություններ, որոնք, ՀՀ Սահմանադրության 23-րդ հոդվածի համաձայն, չի կարելի օգտագործել կամ տարածել՝ առանց տվյալ անձանց համաձայնության: Հրամանագրերն ի կատարումն ուղարկվում են համապատասխան պետական մարմիններ: Հրամանագրերի վերաբերյալ պատշաճ կարգով իրազեկվում են ներման խնդրագրերով դիմած դատապարտյալները, ինչպես նաև միջնորդություններով հանդես եկած անձինք»:
Փաստաբանների պալատի անդամ Անի Թորոսյանը կարծում է, որ նախագահի ներման հրամանագրերը պետք է հրապարակվեն, քանի որ «ներում շնորհելու մասին հրամանագիրը չի կարող պարունակել անձնական կյանքի վերաբերյալ տեղեկություններ: Նույն կանխավարկածից ելնելով՝ ուրեմն չպետք է հրապարակվեն դատական ակտերը, սակայն, ինչպես տեսնում ենք, դրանք հասանելի են հանրությանը և տեղադրված են պաշտոնական www.datalex.am կայքում: Ուրեմն ո՞րն է տրամաբանությունը, եթե դատավճիռը առանց անձի համաձայնության հրապարակվում է և «չի պարունակում անձնական կյանքի մասին տեղեկություններ», սակայն նույն դատավճռով դատապարտված անձին ներում շնորհելու հրամանագիրը համարվում է հանրության համար ոչ հասանելի: Եթե նույնիսկ դիտարկենք այդ հրամանագրերը որպես անհատական ակտեր, ապա «Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի 51-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն. «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի անհատական հրամանագրերը և կարգադրությունները հրապարակվում են Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից և ուժի մեջ են մտնում սույն օրենքի 60-րդ հոդվածով սահմանված ժամկետներում և կարգով»: Ուստի, ամեն դեպքում նշված հրամանագրերը ենթակա են հրապարակման»:
«Հետքը» զրուցեց նաև այլ իրավաբանների հետ՝ Արա Ղազարյան, Արտակ Զեյնալյան, Արա Զաքարյան, ովքեր ևս նույն պարզաբանումը տվեցին՝ նշելով նաև, որ «Իրավական ակտերի մասին» հոդված 59-ում սահմանված է, որ հրապարակման ենթակա չեն միայն իրավական այն ակտերը կամ դրանց առանձին մասերը, որոնք պարունակում են պետական կամ օրենքով պահպանվող այլ գաղտնիք: «Որքան էլ հայեցողական լինի երկրի նախագահին տրված` դատապարտյալներին ներում շնորհելու լիազորությունը, այդուհանդերձ, նա չի կարող դա կամայական իրագործել կամ չիրագործել»,- նկատեց իրավաբան Արտակ Զեյնալյանը:
Քրեական իրավունքի հին համակարգերից մեկը
Նշենք, որ նախագահը, Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 17-րդ կետի համաձայն, ունի դատապարտյալներին ներելու իրավունք: Իսկ 2003թ. նախագահը հրամանագիր է ստորագրել դատապարտյալների ներման խնդրագրերը քննարկելու կարգը սահմանելու մասին:
Նախագահի կամ միապետի ներման ինստիտուտը տարածված է ամբողջ աշխարհում, համարվում է քրեական իրավունքի հին համակարգերից մեկը: Ի դեպ, մտածողներից Կանտն ու Վոլտերը շատ են քննադատել ներման ինստիտուտը՝ նշելով, որ միապետը այդպիսով ներում է արքունիքի հովանավորչությունը վայելողներին: Այնուամենայնիվ, ներումը հասել է մինչև ժամանակակից աշխարհ: Այն վկայում է երկրի ղեկավարի մարդասիրության, մեծահոգության մասին: Հաճախ կիրառվում է քաղաքական նպատակներով՝ ընտրություններից առաջ կամ հետո: Կիրառվում է նաև պետական ու կրոնական տոների առիթով:
Կան երկրներ, որտեղ երկրի նախագահը ներում է շնորհում նաև ծանր ու առանձնապես ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվածներին: Օրինակ՝ Դանիայում ցմահ դատապարտյալին թագավորը կամ թագուհին 12 տարի անց կարող են ներում շնորհել` 5 տարի փորձաշրջանով: Հոլանդիայում ցմահ դատապարտյալները 20 տարի անց կարող են դիմել թագուհուն ներման խնդրանքով: Այնտեղ ընդամենը 2 դատապարտյալ կա, ովքեր 20 տարուց ավելի կրում են իրենց պատիժը: Այսինքն` ներում հասկացությունը սովորական երևույթ է: Հայաստանում անցյալ տարի 6 ցմահ դատապարտյալ է ներման խնդրագիր գրել նախագահին, սակայն այդ խնդրագրերից որևէ մեկը չի բավարարվել: Ցմահ դատապարտյալներին ներելու նախադեպ Հայաստանում չկա:

Кто удостаивается помилования президента?
В последний раз о подписанном президентом РА указе о помиловании общественность узнала в 2009 году, когда появилась информация о том, что 16 лиц, осужденных к 2-3 годам лишения свободы по делу о событиях 1 марта 2008 года, помилованы. Во всяком случае это единственная информация о помиловании осужденных президентом Армении, которую мы нашли на официальном сайте главы государства. Что касается сведений о том, кого помиловал президент Серж Саргсян до и после этого, то, как выяснилось, они держатся в секрете.
Известно лишь, что в прошлом году с прошением о помиловании к президенту РА обратились 424 осужденных, из которых помилование получили 23. Почти все они были осуждены за преступления средней тяжести. Об этом “Hetq” сообщила начальник управления по вопросам помилования, гражданства, наград и званий администрации президента РА Джемма Акопян.
Кто эти 23 помилованных?
Мы хотели узнать, кто эти 23 помилованных осужденных, почему были выбраны именно эти люди и на каком основании были отклонены прошения 421 осужденного. В резиденции президента эти сведения держатся в секрете. Имена помилованных общественности не представляют. “Hetq” попросил обнародовать имена 23 удостоенных помилования осужденных и получил отказ со следующей мотивировкой: “Указы президента РА, касающиеся прошений о помиловании, являются персональными правовыми актами и не подлежат обнародованию, за исключенем установленных законом случаев. Они содержат сведения о личной жизни, которые, согласно ст.23 Конституции РА, нельзя использовать или распространять без согласия данного лица. Исполнение указов передается соответствующим государственным органам”.
По мнению члена Адвокатской палаты Ани Торосян, указы президента о помиловании должны быть обнародованы, поскольку “указ о помиловании не может содержать сведения, касающиеся личной жизни граждан. Если исходить из этой презумпции, то нельзя обнародовать и судебные акты, но, как мы видим, они доступны для общественности и размещены на официальном сайте www.datalex.am. Так в чем состоит логика, если судебный приговор публикуется без согласия лица и “не содержит сведения о личной жизни”, однако помилование лица, осужденного по этому приговору, считается недоступным для общественности?
“Hetq” побеседовал и с другими юристами – Ара Казаряном, Артаком Зейналяном, Ара Закаряном, которые тоже отметили, что ст.59 закона “О правовых актах” устанавливает: публикации не подлежат лишь те правовые акты или их отдельные части, которые содержат государственную или охраняемую законом тайну.
Одна из старых систем уголовного права
Отметим, что, согласно п.17 ст.55 Конституции РА, президент имеет право помиловать осужденных. А в 2003 г. президент подписал указ об установлении порядка обсуждения прошений о помиловании.
Институт помилования президента или монарха распространен во всем мире и считается одной из старых систем уголовного права. Мыслители Кант и Вольтер часто подвергали критике институт помилования, отмечая, что монарх тем самым удостаивает помилования тех, кто пользуется покровительством двора. Тем не менее, помилование дошло до наших дней. Оно свидетельствует о гуманности и великодушии главы государства. Очень часто применяется в политических целях – до или после выборов. Применяется также по случаю государственных и религиозных праздников.
Есть страны, где президент страны подписывает также указы о помиловании лиц, обвиняемых в особо тяжких преступлениях. Так, в Дании пожизненно осужденного король или королева по прошествии двенадцати лет могут помиловать с 5-летним испытательным сроком. В Голландии пожизненно осужденные спустя 20 лет могут обратиться к королеве с прошением о помиловании. Там всего двое осужденных, которые отбывают наказание свыше 20 лет. То есть понятие помилования представляет собой обычное явление. В Армении в прошлом году с прошением о помиловании к президенту обратились 6 пожизненно осужденных, однако ни одно из этих прошений не было удовлетворено. Прецедента помилования пожизненно осужденных в Армении нет.