Փաստաբանը ինտերնետից է տեղեկացել, որ Վոլոդյա Ավետիսյանի գործը գնացել է դատարան
Ազատամարտիկ, պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով նախաքննության ավարտի ու գործը դատարան ուղարկելու մասին փաստաբան Արա Զաքարյանը համացանցից է տեղեկացել. «Ես գիտեմ այնքան, որքան Դուք»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց փաստաբանների պալատի անդամ Արա Զաքարյանը՝ ավելացնելով, որ այսօր կամ վաղը, թերևս, նամակ կստանա ու պաշտոնապես կիրազեկվի այդ մասին:
Պաշտպանը նշեց, որ քննիչ Գևորգ Խաչիկյանը Վոլոդյային իր ներկայությամբ իրազեկել է նախաքննության ավարտի մասին, կազմվել է արձանագրություն: «Բայց ես դատախազությունում բողոքարկել եմ նախաքննության գործողությունները, այդ թվում այն, որ 6 ամիս իմ պաշտպանյալը գտնվում է կալանքի տակ, սակայն այս պարագայում ամենակարևոր քննչական գործողություն համարվող առերեսումը Հ.Զաքարյանի հետ տեղի չի ունեցել»,-շեշտեց փաստաբան Զաքարյանը՝ նշելով, որ դատախազությունից դեռ չեն պատասխանել բողոքարկմանը: «Հետևապես, առանց այդ պատասխանի ինչպե՞ս կարող էր գործը ուղարկվել դատարան»,-զարմանում է փաստաբանը:
Հիշեցնենք, որ Հ. Զաքարյանն այն անձն է, ումից, ըստ մեղադրանքի, Վոլոդյա Ավետիսյանը 2000 ԱՄՆ դոլար է վերցրել՝ թոռանը ծառայությունից ազատելու նպատակով:
Փաստաբանն անցյալ շաբաթվա սկզբին է այցելել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ ու հանդիպել Վոլոդյայի հետ: Նա «Հետքին» փոխանցեց, որ Վոլոդյա Ավետիսյանը դարձյալ պնդում է, որ ազատամարտիկների խնդիրների բարձրաձայնման ու ակտիվ պայքարի հետևանքով է հայտնվել բանտում:
«Հետքը» խոսեց նաև Վոլոդյայի որդիներից՝ Նորիկի հետ, ով ասաց, որ իրենց ընտանիքն արդեն 6 ամիս է` չի տեսել հորը: Վոլոդյան ձերբակալվել է անցյալ տարվա սեպտեմբերի 19-ի գիշերը: Անծանոթ չորս տղամարդ գնացել են նրանց տուն, դուրս կանչել, այլևս նա տուն չի մտել, ամբողջ գիշեր փնտրել են, բջջայինն անջատված է եղել: Առավոտյան ՊՆ քննչականից զանգել են ու ասել, որ Վոլոդյան իրենց մոտ է: «Եթե պապան չպայքարեր ազատամարտիկների իրավունքների համար, էս գործը չէին սարքի»,- վստահ է Նորիկը: Հարցին, թե ինչպես է անցնում փոքր եղբոր՝ առողջական խնդիրներ ունեցող Ավետիսի ծառայությունը, Նորիկն ասաց, որ արդեն 1.5 ամիս է` ծառայում է Վանաձորի զորամասերից մեկում: Նորիկը տեղեկացրեց նաև, որ երեքշաբթի` ժամը 15:00-ին, ազատամարտիկները կազմակերպելու են ակցիա Ազատության հրապարակում՝ ի պաշտպանություն Վոլոդյա Ավետիսյանի և մյուս քաղբանտարկյալների:

Адвокат из интернета узнал о том, что дело Володи Аветисяна передано в суд
О том, что предварительное следствие по делу участника Арцахской войны, полковника запаса Володи Аветисяна завершено и дело уже передано в суд, член Адвокатской палаты Ара Закарян узнал из интернета. “Я знаю столько же, сколько и вы”,- сказал он в беседе с “Hetq”, добавив, что в ближайшие дни получит письмо с официальным уведомлением об этом.
По словам адвоката, следователь Геворк Хачикян проинформировал Володю Аветисяна о завершении предварительного следствия , составил протокол. “Однако я обжаловал в прокуратуре действия следственного органа, в том числе то, что мой подзащитный уже шесть месяцев находится под следствием, однако главное следственное действие – очная ставка с О.Закаряном – не была проведена”,- подчеркнул Ара Закарян, отметив, что ответ прокуратуры на его заявление пока не пришел. “Непонятно, как без этого ответа они могли передать дело в суд”,- удивляется адвокат.
Напомним, что О.Закарян – та личность, от которой, согласно обвинению, Володя Аветисян получил 2000 долларов США с целью освобождения его внука от армии.
В начале минувшей недели адвокат встретился с В.Аветисяном в УИУ “Нубарашен”. По словам Закаряна, его подзащитный продолжает настивать на том, что оказался в тюрьме из-за своей борьбы за решение проблем ополченцев.
“Hetq” побеседовал и с сыном Володи Аветисяна Нориком, который сказал, что их семья уже шесть месяцев не видела отца. В.Аветисян был арестован в ночь на 19 сентября прошлого года. К нему пришли четверо неизвестных, которые вызвали Володю Аветисяна на улицу, и после этого он уже домой не вернулся. Утром позвонили из следственного управления Министерства обороны и сообщили, что В.Аветисян находится у них. “Если бы папа не вел борьбу за права ополченцев, против него не сфабриковали бы это дело”,- уверен Норик. На вопрос, как проходит служба в армии его младшего брата Аветиса, у которого есть проблемы со здоровьем, Норик сказал, что брат уже полтора месяца находится в одной из воинских частей в Ванадзоре. Он также сообщил, что во вторник в 15.00 ополченцы организуют акции на площади Свободы в защиту Володи Аветисяна и других политзаключенных.