16 տարի անց ցմահ դատապարտյալն արդարացվել է
Լուսանկարում ամերիկացի Քելվին Ջոնսոնն է, ով 16 տարի պատիժ է կրել ամերիկյան 5 տարբեր բանտերում՝ չկատարած հանցանքի համար:
1983թ. նրան մեղադրել են բռնաբարության և սպանության մեջ՝ բացառապես ցուցմունքների հիման վրա, ու դատապարտել ցմահ ազատազրկման: Վերջին խոսքի իրավունքով Քելվինը դատարանում արտասանել է հետևյալը. «Ես անմեղ եմ, ինձ սխալ եք դատապարտում, վկա է Աստված, որ չեմ կատարել այն հանցանքը, որում ինձ մեղադրում եք»:
Սակայն ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի դատարանն անդրդվելի էր: Մեղադրական դատավճռից հետո Քելվինը 16 տարի պայքարել է իր անմեղությունն ապացուցելու համար: Քելվինի պատմության մասին ինձ պատմեց մեր հայրենակից Գրեգ Համփիկյանը, ով քրեական գենետիկայի մասնագետ է, ղեկավարում է «Անմեղության ծրագրի» Այդահո նահանգի գրասենյակը: Ամեն ինչ սկսվել է նրանից, որ Գրեգը նամակ է ստացել դատապարտյալից, ով պնդել է, որ տարիներ առաջ իրեն սխալ են դատապարտել: Շնորհիվ իրեղեն ապացույցների պահպանման և ԴՆԹ թեստի 1999թ. ապացուցվել է Ջոնսոնի անմեղությունը, և նա արդարացման դատավճռով վերադարձել է հասարակություն՝ դառնալով 61-րդ արդարացվածը ԱՄՆ-ում ԴՆԹ թեստով: Այսօր նրանց թիվն անհաշվելի է ողջ աշխարհում, քանի որ ցանցն ընդլայնել է իր աշխարհագրությունը՝ Կանադա, Ֆրանսիա, Ճապոնիա և այլուր:
Ամերիկացի ցմահ դատապարտյալ Քելվինն ու հայազգի գենետիկ Գրեգը դարձել են քավոր-սանիկ, նրանք երկուսով գիրք են գրել իրենց պայքարի մասին, որը կոչվում է «Ելք դեպի ազատություն»: Գրքի առաջին տողերում կարդում եմ. «Ազատությունը սիմֆոնիա է» արտահայտությունը: Ազատություն վերադառնալով՝ նախկին ցման դատապարտյալն ամուսնացել է, այժմ ունի երեխաներ, աշխատում է որպես մեքենավար:
Նման պատմությունների մասին կարելի է անընդհատ լսել «Անմեղության ծրագրի» աշխատակիցներից, կարդալ նրանց մասին հրապարակումներ: Քրեական գենետիկայի մասնագետներն օրական 100-ավոր նամակներ են ստանում դատապարտյալներից, ովքեր գրում են իրենց քրեական գործերի, դատական սխալների մասին: Եվ միայն շնորհիվ նրա, որ այդ պետությունները պահպանել են իրեղեն ապացույցները, հնարավոր է դառնում հին գործերի վերաբացումը, ի տարբերություն Հայաստանի, որտեղ դրանք ոչնչացվում են:
Հայաստանյան իրականությունն այլ է
Հայաստանում դատական սխալի մասին խոսելը յուրօրինակ տաբուների շարքում է: Եվ եթե արտերկրում Քելվինը մեկն է տարիներ անց հարյուրավոր արդարացվածներից, ապա Հայաստանում նման մեկ-երկու դեպք է գրանցվել: Շատերը կհիշեն Մատաղիսի դեպքը, երբ ինը տարվա համառ պայքարից հետո երեք զինվորներն արդարացվեցին: Ես էլ կհիշեմ Սարատովկա գյուղի բնակիչ, հովիվ, 23-ամյա Արմեն Պողոսյանի դեպքը, ով 1998թ. մեղադրվել էր անչափահաս աղջնակի բռնաբարության ու սպանության մեջ՝ դատապարտվելով 15 տարվա ազատազրկման: Սակայն 5 տարի անց մեկ այլ անձ նույնատիպ հանցագործություն կատարելով՝ խոստովանական ցուցմունք էր տվել, որ նախորդ անգամ ևս ինքն է կատարել հանցագործություն, պարզապես հիմա խիղճը տանջել է, որ իր փոխարեն ուրիշ մարդ է դատապարտված: Այսինքն՝ պետության կամքից անկախ նոր հանգամանք է եղել, չի կիրառվել ԴՆԹ թեստ, քանի որ իրեղեն ապացույցները ոչնչացվել են, այլ նոր երևան եկած հանգամանք է ի հայտ եկել, որի հիմքով էլ Արմենը ազատ է արձակվել: Նրա փաստաբան Սեդա Սաֆարյանի փոխանցմամբ, նա ամուսնացել է, ապրում է Մոսկվայում, կրած տառապաքներից երկար ժամանակ երեխա չէին ունենում: Գործը Եվրադատարանում շահել է, Արմենին տրվել է փոխհատուցում:
«Հիշե՛ք հացթուխին»
Մահապատժից հրաժարման առաջին պատճառը դատական սխալի հավանականությունն է: Իսկ եթե անմեղ մարդ դատապարտվի՞ և անդառնալի լինի վերականգնել արդարությունն ու ճշմարտությունը: Իսկ դատական սխալի հավանականությունը ընդունում են անգամ անընդատ կատարելագործվող դատաիրավական համակարգ ունեցող երկրներում, սակայն մեզանում մտածողությունն այնպիսին է, որ եթե կա օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռ, ուրեմն թեման փակված է: Մինչդեռ դատական սխալների մասին պատմություններ համաշխարհային դատական պրակտիկայում որքան ասես կգտնես: Հենց միայն «Քրեագիտության հարյուր տարին» հաստափոր գիրքը վկայում է մարդկությանը հայտնի այդպիսի աթիվ դեպքերի մասին, երբ դատապարտյալի կարգավիճակում հայտնվել է անմեղ մարդ: Մինչև հայտնի սերիական մարդասպան Չիկատիլոյին հայտնաբերելը, երկու անմեղ մարդ է ենթարկվել մահապատժի:
Իրավագիտության ֆակուլտետներում անգիր գիտեն «հացթուխի» պատմությունը, ում մահապատժի են դատապարտել դեռ Հին Հռոմում, սակայն հետո պարզվել է, որ նա անմեղ էր: Այստեղից էլ թևավոր դարձած «Հիշե՛ք հացթուխին» արտահայտությունը, որը պարբերաբար մեջբերում է նաև արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը: Հացթուխի դեպքից հետո դատարանում մի մարդ էին հատուկ պահում, ով դատավարության ժամանակ քայլում էր սրահով ու կրկնում նույնը. «Հիշե՛ք հացթուխին»:
Միջնադարյան Հայաստանում անգամ լավ գիտեին արդարադատության գինը: Անարդար, սխալ դատ տեսած դատավորին մաշկում էին, այն հագցնում դատավորի աթոռին, որպեսզի իր հաջորդը ամեն անգամ նստելիս հիշի՝ նույն ճակատագիրը սպասվում է իրեն սխալ որոշում կայացնելու պարագայում:

Пожизненно осужденный был оправдан спустя 16 лет
На снимке американец Кельвин Джонсон, который провел 16 лет в пяти различных американских тюрьмах за преступление, которого не совершал.
В 1983 году его обвинили в изнасиловании и убийстве исключительно на основе показаний и приговорили к пожизненному заключению. В своем последнем слове Кельвин сказал: “Я невиновен, вы допускаете ошибку. Видит Бог, я не совершал преступление, в котором вы меня обвиняете”. Однако суд штата Джорджия остался непреклонен. После обвинительного приговора Кельвин 16 лет боролся за то, чтобы доказать свою невиновность. Об этой истории мне рассказал наш соотечественник Грег Ампикян, специалист по криминальной генетике, который руководит офисом “Программа невиновности” в штате Айдахо.
Все началось с того, что Грег получил письмо от осужденного, который утверждал, что много лет назад его осудили по ошибке. Благодаря сохранению вещественных доказательств и тесту ДНК в 1999 году была доказана невиновность Джонсона, и по оправдательному приговору он вернулся в общество, став в Соединенных Штатах 61-м осужденным, оправданным благодаря тесту ДНК. Сегодня число таких людей во всем мире даже трудно подсчитать, поскольку сеть расширила свою географию – Канада, Франция, Япония…
Пожизненно осужденный американец Кельвин и генетик-армянин Грег стали крестником и крестным, вместе написали книгу о своей борьбе, которая называется “Выход к свободе”. На первой странице книги написано: “Свобода – это симфония”. Выйдя из тюрьмы, бывший пожизненно осужденный женился, у него уже есть дети, он работает машинистом.
От сотрудников “Программы невиновности” таких историй можно услышать множество. Специалисты по криминальной генетике ежедневно получают сотни писем от осужденных, которые пишут о своих уголовных делах, о судебных ошибках. И только благодаря тому, что эти государства сохраняют вещественные доказательства, становится возможно повторно рассмотреть дела, в отличие от Армении, где они уничтожаются.
В Армении другая действительность
В Армении на заявления о судебной ошибке наложено своеобразное табу. И если за рубежом Кельвин – один из сотни оправданных по прошествии многих лет, то в Армении зарегистрировано всего один-два таких сдучая. Многие помнят дело Матагиса, когда после девяти лет упорной борьбы трое солдат были оправданы. Напомню также дело жителя села Саратовка, 23-летнего Армена Погосяна, который в 1998 году был обвинен в изнасиловании и убийстве несовершеннолетней девочки и приговорен к 15 годам лишения свободы. Однако через 5 лет человек, совершивший аналогичное преступление, дал признательные показания о том, что предыдущее преступление тоже совершил он, и сейчас его мучает совесть за то, что вместо него осужден другой. То есть независимо от воли государства открылось новое обстоятельство, на основании которого Армен был освобожден. Тест ДНК не был проведен, поскольку вещественные доказательства государство уничтожило. Адвокат Армена Седа Сафарян сообщила, что он женился, живет в Москве. Из-за перенесенных страданий у них долгое время не было детей. Армен выиграл иск в Евросуде, ему выплачена компенсация.
“Помните о хлебопеке!”
Первой причиной отказа от смертной казни является вероятность судебной ошибки. А если осудят невиновного и восстановить справедливость будет невозможно? Вероятность судебной ошибки признают даже в странах, где судебно-правовая система постоянно совершенствуется. Но у нас думают иначе: раз есть вступивший в законную силу приговор, значит тема закрыта. Между тем в мировой судебной практике судебных ошибок можно найти сколько угодно. Прямо сейчас у меня под рукой находится толстая книга “Сто лет криминалистики”, в которой описывается множество известных человечеству случаев, когда в статусе осужденного оказывался невиновный. До поимки известного серийного убийцы Чекатило были расстреляны два ни в чем не повинных человека.
На факультетах правоведения хорошо известна история про хлебопека, которого в Древнем Риме приговорили к смертной казни, однако потом выяснилось, что он не виноват. Отсюда и крылатая фраза – “Помните о хлебопеке!”, которую постоянно приводит министр юстиции Грайр Товмасян. После случая с хлебопеком в судах даже учредили специальную должность – “напоминателя”, который в ходе судебного процесса ходил по залу и повторял одну и ту же фразу: “Помните о хлебопеке!”.
Цену правосудию знали даже в средневековой Армении. С вершившего несправедливый суд судьи снимали кожу и обивали ею стул, чтобы каждый раз, садясь на него, другой судья помнил о том, что в случае принятия неправильного решения его ждет та же участь.