Ցմահ դատապարտյալները ուզում են արյան դոնոր լինել
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող մի խումբ ցմահ ազատազրկման դատապարտվածներ իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել արյան դոնորներ դառնալու, երբ հեռուստատեսությամբ լսել են «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի հայտարարած «Մեր արյունից մի քիչ` մանուկներին» ակցիայի մասին: Հիշեցնենք, որ հիմնադրամը մանկական օնկոլոգիայի դեմ պայքարի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ հանդես է գալիս նման կոչով՝ արյուն նվիրաբերել արյան քաղցկեղով հիվանդ երեխաներին:
Ցմահ բանտարկյալների այս նախաձեռնության մասին «Հետքին» փոխանցեց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը: Իրավապաշտպանը նշեց, որ այս հայտարարությունը նրանք խնդրել են ընդունել ի գիտություն և ապահովել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում արյան հանձնումը:
Ավետիք Իշխանյանը ցմահ դատապարտված մարդկանց այս գաղափարը գնահատեց հետևյալ կերպ. «Հավանաբար, իրենց մեջ պիտանի լինելու ցանկություն է ծնվել, նաև ցանկություն` ցույց տալու, որ իրենք էլ հասարակության մի մասն են՝ անկախ նրանից, թե ինչ կարգավիճակում են»:
Նշենք, որ հատկապես մանկական օնկոլոգիայի դեմ պայքարի համաշխարհային օրվա նախօրեին ու դրան հաջորդող օրերին ողջ աշխարհում նմանատիպ ակցիաներին մասնակցում ու կամավոր արյուն են տալիս նաև հայտնի մարդիկ, հասարակական, քաղաքական, արվեստի գործիչներ և այլն:
Արյունաբանները նշում են, որ Հայաստանում արյան դոնորների 50 տոկոսից ավելին հարազատներն են, 45 տոկոսը՝ փոխհատուցվող դոնորները (փոխհատուցվում են պետական բյուջեից): Արյան դոնոր կարող է լինել 18 տարին լրացած յուրաքանչյուր քաղաքացի, եթե 6 ամիս բնակվում է ՀՀ-ում: Արյուն տվողը պետք է հետազոտություն անցնի: Եթե նրա առողջության ցուցանիշները համապատասխանեն, նոր միայն կարող է արյուն տալ:

В Армении пожизненно осужденные хотят стать донорами крови
Группа пожизненно осужденных, отбывающих наказание в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”, услышав по телевидению об акции “Немного нашей крови – детям”, объявленной фондом “Подари жизнь”, выразила готовность стать донорами крови. Напомним, что по случаю международного Дня борьбы с детской онкологией фонд выступил с призывом подарить кровь больным раком детям.
Об этой инициативе пожизненно осужденных “Hetq” сообщил председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян. Правозащитник отметил, что это заявление осужденные просили принять к сведению и обеспечить сдачу крови в УИУ “Нубарашен”.
Давая оценку идее людей, приговоренных к пожизненному заключению, Аветик Ишханян сказал: “Видимо, у них появилось желание быть полезными, а также стремление показать, что они тоже являются частью общества, независимо от того, в каком статусе находятся”.
Отметим, что накануне международного Дня борьбы с детской онкологией и в последующие дни во всем мире проводятся подобные акции, в которых принимают участие и добровольно сдают кровь многие известные люди, политики, общественные и культурные деятели.
Гематологи отмечают, что в Армении свыше 50 процентов доноров крови составляют родственники больных, 45 процентов – доноры, получающие вознаграждение из госбюджета.
Донором крови может стать любой гражданин, которому исполнилось 18 лет и который последние шесть месяцев проживает в Армении. Желающий стать донором должен пройти обследование. Кровь он может сдать только в том случае, если у него окажутся соответствующие показатели его здоровья.