Նիկոլ Փաշինյան. Սերժ Սարգսյանին թվում էր, թե Հայաստանի քաղաքացիներն այլևս կորցրել են ընդվզելու ուժը
Այսօր Ազգային ժողովում քննարկվում է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության կողմից ներկայացված մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությունը: ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Ռոբերտ Քոչարյան և Սերժ Սարգսյան զույգն է կրում մարտի 1-ի սպանդի առաջնային պատասխանտվությունը, և որ սպանությունները տեղի են ունեցել հենց նրանց հրամաններով: Հակառակ դեպքում, ըստ նրան, ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի 10 քաղաքացիների զոհվելը հանրային քաղաքական նման հնչեղություն ունեցող համատեքստում առիթ չլինի սգո օր հայտարարելու համար, ինչպե՞ս կարելի է հետմահու անվանարկել զոհերին, ինչը կարող է անել նա, ով ցավ չի զգում կատարվածի համար, իսկ ցավ չի զգում մարդասպանը:
Ըստ նրան` ԱԺ դահլիճում գտնվում են մարդիկ, ովքեր ուղղակի կապ ունեն մարտի 1-ի դեպքերի հետ, և դա է պատճառը, որ երեկ ինքը հրաժարվեց մասնակցել մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը հարգելու լռության րոպեին:
Պատգամավորի ասելով` 2008 թ. առաջ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը կեղծում էին բոլոր մակարդակի ընտրությունները, և 2008 թ. մարտի 1-ից հետո Սերժ Սարգսյանը հավատարիմ է դրան: «2008 թ. մարտի 1-ից առաջ Ռոբերտ Քոչարյանի թիկնազորը «Առագաստ» սրճարանում ծեծելով սպանեց ջավախահայ Պողոս Պողոսյանին, և Ռոբերտ Քոչարյանը ոչ միայն ափսոսանք չհայտնեց կատարվածի համար, այլև հրապարակային ասաց՝ եթե ողջ մնացած լիներ, ես նրա հետ դեռ կխոսեի»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով` 2008 թ. մարտի 1-ից առաջ Ռոբերտ Քոչարյանը կարմիր բերկուտ բերետավորների միջոցով Երևանի կենտրոնի բնակիչներին դուրս էր շպրտում իրենց տներից, որպեսզի ինքն ու իր ընտանիքը միլիարդավոր դոլարների կապիտալ կուտակելու հնարավորություն ունենան: 2008 թ.-ից հետո Սերժ Սարգսյանի եղբայր Ալեքսանդր Սարգսյանը «արագաչափերի միջոցով քաղաքացիների գրպանից տարեկան գռփում է շուրջ 9 մլրդ դրամ` ի բարօրություն իր զավակների, որպեսզի նրանք կարողանան Հյուսիսային պողոտայում 10.000-դոլարանոց ծաղկափնջեր նվիրեն իրենց սիրեցյալներին»:
2008 թ.-ից հետո, ըստ պատգամավորի, Սերժ Սարգսյանին թվում էր, թե Հայաստանի քաղաքացիներն այլևս կորցրել են ընդվզելու ուժը, և ոմանք կարծում են, թե ՀՀ-ում չեն գտնվի մարդիկ, ովքեր կբարձրացնեն երկրում տիրող լկտիության, ամենաթողության ձեռնոցը: «Դուք սխալվում եք ձեր հաշվարկներում»,- նշեց Ն. Փաշինյանն` ասելով, թե ՀՀ քաղաքացիներն անինքնասեր չեն:
Այնուհետ պատգամավորը նշեց, որ մարտի 1-ի չկրկնելու համար անհրաժեշտ է հետևություններ անել, իսկ դրա համար մարտի 1-ի սպանությունները պետք է բացահայտվեն, իսկ սպանությունների կազմակերպիչները ենթարկվեն օրենսդրորեն սահմանված պատասխանատվության: «Սա մի հարց է, որ չի կարելի դնել քննարկման և սակարկության, ու հանձնաժողովի ստեղծումը հնարավորություն է, որ մենք հանգիստ աշխատանքային պայմաններում վերադառնանք այս օրակարգին»,- նշեց Ն. Փաշինյանը, ում խոսքով` հանձնաժողովի ստեղծումը դեռևս բավարար պայման չէ:
Այնուհետ նա թվարկեց մի քանի օրինակներ, օրինակ, այն, որ Երևանի ՀՊՏՀ-ի և Ագրարային համալսարանի «ուսանողական բանդայի» ներկայացուցիչները պետք է պատժվեն, ռեկտորը պետք է պաշտոնանկ արվի, արդարդատության նախարար Հրայր Թովմասյանը պետք է ներողություն խնդրի ԱԺ պատգամավորների 1/3-ի հասցեին արտահայտություն թույլ տալու համար, ՀՀ քաղաքացիներին տարեկան 9 մլրդ դրամ կեղեքող արագաչափերը պետք է հանվեն: Եթե այս քայլերն արվեն, դա կենթադրի, որ իշխանությունը սկսել է դասեր քաղել 2008 թ. մարտի 1-ից, հակառակ դեպքում այդ հարցերը կլուծեն մարտի 1-ի հրապարակում, որտեղ կանգնած քաղաքացին կունենա ոչ թե հետևանքներ, այլ արդյունքներ:

Никол Пашинян: “Сержу Саргсяну казалось, что граждане Армении утратили способность бунтовать”
В Национальном Собрании сегодня обсуждается предложение фракции Армянского национального конгресса о создании временной комиссии по изучению событий 1 марта 2008 г. Депутат фракции АНК Никол Пашинян отметил, что основную ответственность за бойню 1 марта несут Роберт Кочарян и Серж Саргсян, поскольку убийства были совершены именно по их приказу. В противном случае как могло случиться, чтобы гибель 10 граждан Армении в таком значимом общественно-политическом контексте не стала поводом для объявления дня траура, чтобы после смерти людей дискредитировали, сказал Пашинян, отметив, что так может поступить тот, кто не чувствует боль за произошедшее, а боль не чувствует убийца.
По словам депутата, в зале НС сидят люди, которые имеют непосредственное отношение к событиям 1 марта, именно поэтому вчера он отказался вместе с ними почтить минутой молчания память жертв мартовских событий.
До 2008 г. Роберт Кочарян и Серж Саргсян фальсифицировали все выборы. После 1 марта 2008 г. Серж Саргсян остался верен этому принципу. До 1 марта 2008 г. охрана Роберта Кочаряна до смерти избила в кафе “Арагаст” армянина из Джавахка Погоса Погосяна. И Кочарян не только не выразил сожаление по поводу случившегося, но и публично заявил, что если бы остался жив, он бы еще с ним поговорил, отметил депутат
До 1 марта 2008 г. Роберт Кочарян с помощью своего “беркута” – “красных беретов” вышвиривал людей из своих домов в центре Еревана, чтобы его семья имела возможность накопить миллиарды долларов. После 2008 г. брат Сержа Саргсяна Александр Саргсян “посредством спидометров ежегодно забирает из карманов граждан 9 млрд драмов для своих сыновей, чтобы те дарили на Северном проспекте своим подружкам букеты стоимостью 10 тысяч долларов”.
После 2008 г. Сержу Саргсяну казалось, что граждане Армении утратили способность бунтовать, и кое-кто думает, что в РА не найдутся люди, которые бросят перчатку царящей в стране наглости и вседозволенности. “Но вы ошибаетесь в своих расчетах”,- отметил Никол Пашинян.
Депутат также сказал, что во избежание повторения событий 1 марта необходимо сделать выводы из произошедшего, а для этого совершенные в те дни убийства должны быть раскрыты, а их организаторы – привлечены к установленной законом ответственности. “Это вопрос, который не нуждается в обсуждении. Создание комиссии даст нам возможность вернуться к этой повестке в спокойной рабочей обстановке ”,- добавил Н.Пашинян.