«Հարավկովկասյան երկաթուղիներ»-ի աշխատակիցները գործադուլ են անում (լրացված)
«Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի մի խումբ աշխատակիցներ գործադուլ են հայտարարել իրենց աշխատավարձերից գանձված կենսաթոշակային գումարների պատճառով: Նրանք հավաքվել են ընկերության գլխավոր գրասենյակի դիմաց:
«Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի մամուլի քարտուղար Վահե Դավթյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ դա դժվար է անվանել գործադուլ, քանի որ նրանք ընդամենը ՓԲԸ-ի աշխատակիցների մի մասն են, ովքեր պահանջում են հանդիպում ընկերության գլխավոր տնօրենի հետ: Թե արդյոք աշխատակիցները զգուշացվել են, որ իրենց աշխատավարձերից պահումներ են արվելու, Վ. Դավթյանն ասաց, որ առայժմ չի կարող պարզաբանել. «Հիմա գլխավոր տնօրենը կհանդիպի աշխատակիցների հետ, որոշում կկայացնեն ու դրանից հետո կմեկնաբանեմ»:
Թե քանի հոգի են գործադուլ հայտարարել և որ բաժնի աշխատակիցներ են, Վ. Դավթյանը նշեց, որ գործադուլավորները տարբեր բաժիններից են և մոտ 40-50 հոգի: Նրա խոսքով` ընկերության բոլոր աշախատողների աշխատավարձերից են պահումներ արվել:
Ընկերության օպերատորներից Քրիստինե Գևորգյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ բոլոր աշխատողներն են դժգոհ կուտակային պահումներից: Ք. Գևորգյանը թեև աշխատանքի մեջ էր, սակայն ասաց, որ ինքն էլ է բողոքում: Թե ինչու չի միացել գործադուլին այդ դեպքում, պատասխանեց. «Բողոքները հենց այստեղ են, աշխատանքի մեջ են»:
Նա նշեց, որ խոսակցություններ էին պտտվում, որ պահումներ արվելու են, սակայն իրենք դրանից դժգոհել են, իսկ հիմա էլ այդ բողոքը վերածվել է գործադուլի: Ղեկավարությունից առայժմ դեռ ոչ մի արձագանք չկա` ավելացրեց նա:
«Դեմ եմ ՀՀ պարտադիր կուտակային կեսնաթոշակային համակրգին» նախաձեռնության անդամներից Արտաշես Արաբաջյանը տեղեկացրեց, որ գործադուլին մասնակցող աշախատակիցների մի խումբ հրավիրվել է տնօրենի մոտ` գործադուլի պատճառ դարձաց խնդիրը քննարկելու:
Դրսում սպասող գործադուլավորները դեռևս նորություն չունեն, թե իրենց աշխատակիցներն այսքան ժամանակ ինչ են քննարկում:
«Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամներից որևէ մեկը տնօրենի մոտ պատվիրակված խմբում չկա: Նրանք նույնպես սպասում են դրսում:

Работники ЮКЖД проводят забастовку
Группа работников ЗАО “Южно-Кавказские железные дороги” объявила забастовку в знак протеста против удержания с их заработной платы пенсионных платежей. Сегодня забастовщики собрались перед центральным офисом компании.
Пресс-секретарь ЗАО “ЮКЖД” Ваге Давтян в беседе с нами отметил, что назвать эту акцию забастовкой трудно, поскольку эти люди, которые требуют встречи с генеральным директором, составляют лишь часть работников компании. “После того, как гендиректор встретится с работниками и будет принято решение, я представлю комментарии”,- сказал В.Давтян.
На вопрос, сколько человек объявили забастовку, пресс-секретарь сказал, что это 40-50 работников разных отделов, добавив, что накопительные пенсионные платежи удержаны с заработной платы всех работников ЗАО.
Оператор компании Кристине Геворкян сообщила нам, что работники недовольны осуществлением пенсионных платежей. По ее словам, недовольство, вызванное разговорами о перечислении накопительных платежей, сегодня переросло в забастовку. Кристине Геворкян также сказала, что руководство пока никак не реагирует на ситуацию.
Член инициативы “Я против обязательной накопительной пенсионной системы РА” Арташес Арабаджян сообщил, что группа участников забастовки приглашена к директору для обсуждения причин проведения акции.
Ожидавшие на улице забастовщики пока не имели информации о том, как идет обсуждение с руководством компании.