Հրանտ Բագրատյան. «Պետք է Տիգրան Սարգսյանին աշխատանքից հանել, ձեր կոշիկի ձախ թայը տանել դնել վարչապետ»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հրանտ Բագրատյանն անրադարձավ նաև ՀՀ տնտեսական վիճակին` ասելով, թե «վիճակ չկա»: Ըստ նրա` ՀՀ պահուստները կազմում են մոտ 1 միլիարդ ԱՄՆ դոլար և դրա մեծ մասը հենց դոլարով պահվում է արտասահմանում` «երևի Շվեյցարիայում»: Իսկ ԱՄՆ-ն, որ տպում է դոլարը, այն արժեզրկելիս մյուս երկրներից թույլտվություն չի հարցնում: Արդյունքում կարող է ստեղծվել բարդ իրավիճակ:
«Կիջնի Կենտրոնական բանկի ռեյտինգը: Նա պահուստների շնորհիվ որոշակի վարկանիշ ունի. իրականացնում է վերաֆինանսավորում, կվերանայվի ԿԲ-ի վերաֆինանսավորումը: Բոլոր 22 բանկերն ունեն պահուստներ, որոնց մեծ մասը դոլարով է: Դրանց մի մասը կդառնա անվճարունակ», - ասաց Հ. Բագրատյանը:
Նա նշեց, որ գնաճը եղել է 10%, բյուջեի եկամուտներն ավելացել են 7%-ով, արդյունքում բյուջեն պակասել է 3-ով: Նախկին վարչապետի կարծիքով` ամեն տարի տնտեսությունը կրճատվում է, այն էլ` խաղաղության պայմաններում. բյուջեն 3 միլիարդից նվազել է մինչեւ 2 միլիարդ: Եվ այդ ամենը` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի շնորհիվ, ով ասում է, թե երկրում կա կայուն զարգացում:
«Պետք է Տիգրան Սարգսյանին աշխատանքից հանել, ձեր կոշիկի ձախ թայը տանել դնել վարչապետ, նորմալ կաշխատի երկիրը»,- իրավիճակի այսպիսի լուծում առաջարկեց Հ. Բագրատյանը:
Բագրատյանի կարծիքով` երկրի տնտեսությունը կարգավորելու փոխարեն շատ արագ և լավ զարգանում է բիզնեսը. պաշտոնյաներն իրար հետևից տներ են գնում:
«Եթե ինքն (Տիգրան Սարգսյան) իրեն կարծում է ծաղրածու, ապա մենք Հայաստանը որպես կրկես չենք դիտարկում. ինքը հանդիսատես չունի»,- ավելացրեց Բագրատյանը:
Վերջինս նշեց, որ երբ Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակ ՀՆԱ-ի ցուցանիշով Հայաստանն աշխարհում 85-90-րդ տեղում էր, բոլորը ծիծաղում էին, մինչդեռ հիմա Հայաստանը 140-144-րդ տեղում է: Նրա կարծիքով` Հայաստանի տնտեսության աճի տեմպերը զիջում են թե հարևան երկրներին, թե Եվրոպային: Իսկ ադրբեջանական և թուրքական մամուլն օգտագործում է այդ հանգամանքը` ստեղծելով այն պատկերը, թե հայերը նույնիսկ սեփական երկրում չեն կարողանում զարգանալ:
Անդրադառնալով արտագաղթի խնդրին` Բագրատյանը նշեց, որ Գագիկ Եգանյանը` Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարարությանն առընթեր միգրացիոն գործակալության պետը, առաջ է քաշել սեզոնային արտագաղթի թեզը և ասում է, թե երկրից գնացածների մեծ մասը իբր հետ է գալու: Ըստ Բագրատյանի` Սերժ Սարգսյանը չպետք է լսի ոչ վարչապետին, ոչ էլ Եգանյանին, ով ի դեմս նախագահի` «թարմ ականջ է գտել»: Իսկ արտագաղթի ճշգրիտ թվերն իմանալու համար պետք է դիմել ռուս սահմանապահներին, ովքեր ՀՀ քաղաքացու` երկիր մտնելու եւ երկրից դուրս գալու դեպքում անձնագիրը կնքում են: Ըստ Բագրատյանի` ուղղակի պետք է պաշտոններ տալ ճիշտ մարդկանց:
«Չեմ ասում` Սերժ Սարգսյանն ինտելեկտի բագաժ չունի, բայց երևի պրոբլեմ ունի դրա հետ»,- եզրափակեց նախկին վարչապետը:

Грант Багратян: «Тиграна Саркисяна надо уволить, а на его место посадить ваш левый ботинок»
Представитель Армянского национального конгресса, бывший премьер-министр Грант Багратян, касаясь сегодня на пресс-конференции экономической ситуации в Армении, отметил, что резервы РА составляют примерно 1 млрд долларов США, и их большая часть хранится именно в долларах за рубежом – «наверное, в Швейцарии». А Соединенные Штаты, печатая доллары и девальвируя свою валюту, не спрашивают разрешения у других стран. В результате может возникнуть очень сложная ситуация.
«Все 22 банка имеют резервы, большей частью в долларах. Часть этих банков станет неплатежеспособной»,- сказал Г.Багратян.
Он отметил, что рост цен составил 10%, поступления в бюджет увеличились на 7%, в результате бюджет сократился на 3%. По словам экс-премьера, с каждым годом экономика сокращается, причем в мирных условиях. Бюджет с 3 млрд сократился до 2 млрд, и все это благодаря премьер-министру Тиграну Саркисяну, который утверждает, что страна стабильно развивается.
«Тиграна Саркисяна следует уволить, а на его место посадить ваш левый ботинок. Тогда в стране все начнет нормально работать»,- порекомендовал Грант Багратян. По его словам, вместо регулирования экономики в стране быстрыми темпами и успешно развивается бизнес – высокопоставленные чиновники друг за другом покупают дома.
«Если он (Тигран Саркисян) считает себя шутом, то мы не рассматриваем Армению как цирк»,- добавил бывший премьер. Он также отметил, что когда при Роберте Кочаряне Армения по показателям ВВП занимала 85-90-е место в мире, все смеялись, однако сегодня Армения находится на 140-144 месте. По темпам роста экономики Армения уступает как соседним странам, так и Европе. Азербайджанская и турецкая пресса использует это обстоятельство, создавая впечатление, что армяне не могут развивать даже собственную страну.
Касаясь проблемы миграции, Багратян отметил, что начальник Миграционного агентства при Министерстве территориального управления РА Гагик Еганян выдвинул тезис о сезонной миграции и заявляет, что часть уезжающих из страны якобы возвращается обратно. По словам Багратяна, Серж Саергсян не должен слушать ни премьера, ни Еганяна. А для того, чтобы узнать точные масштабы миграции, нужно обратиться к российским пограничникам, которые при въезде и выезде граждан Армении ставят в их паспортах печать. Должности нужно давать правильным людям, подчеркнул Грант Багратян.