Կասկածելի փաստաթղթերով Հայաստան ներկրվող կապիկները և անիրազեկ բնապահպանության նախարարությունը
ՀՀ բնապահպանության նախարարության` «Հետքին» տրամադրած ցանկի համաձայն, 2013թ.-ին Միջազգային Կարմիր գրքում գրանցված ընդամենը մեկ կենդանատեսակ է ներկրվել Հայաստան` յագուար (Pantera onca): Ներկրվել է Վրաստանից:
Հիշեցնենք` հազվագյուտ կենդանիների արտահանումը, վաճառքը կամ փոխանակումը կարգավորվում է «Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական և բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» կոնվենցիայով (1973), որին Հայաստանը միացել է 2009թ.: Կոնվենցիայի հավելվածներում ներառված կենդանիների ներկրումն ու արտահանումը կազմակերպվում է CITES թույլտվություններով` ներկրող և արտահանող երկրները համակարգող մարմինների միջոցով:
Մեր ձեռքի տակ են CITES թույլտվություններ, որոնցից առաջինով 2013-ին Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունից Հայաստան է ներկրվել կոնվենցիայի երկրորդ հավելվածում ներառված երեք տեսակի 30 կապիկ, մասնավորապես՝ 10 մանգաբեյ (Lophocebus albigena), 10 փոքր կապիկ (Miopithecus) և 10 այլ տեսակի մանգաբեյ (Cercocebus agilis): Եվս 36 կապիկ էլ ներկրվել է երկրորդ թույլտվությամբ:
Համաձայն Կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի 3-րդ կետի` «յուրաքանչյուր Կողմի գիտական մարմին վերահսկում է ինչպես պետության կողմից II հավելվածում ընդգրկված տեսակների նմուշների համար տրամադրված արտահանման թույլտվությունները, այնպես էլ նման նմուշների փաստացի արտահանումները»:
Փաստորեն, այս կենդանիները բերվել են Հայաստան` շրջանցելով կոնվենցիայի պահանջները: Իսկ Հայաստանի համակարգող մարմինն ի զորու չէ վերահսկել կենդանիների «շրջանառությունն» իր երկրում:
Ներկրողը նույն ընկերությունն է` «Zoo Fauna Art»-ը, որը կազմակերպել էր բոնոբո տեսակի կապիկների ներկրումը ՀՀ: Հիշեցնենք, որ մեր հրապարակումից հետո ընկերության սեփականատիրոջ` Արթուր Խաչատրյանի նկատմամբ մաքսանենգության հոդվածով քրեական գործ հարուցվեց: Հիմա գործը նախաքննության փուլում է:
Այժմ որոշ մանրամասներ նշված թույլտվության «օրինականության» մասին: Կոնգոյից ձեռք բերած փաստաթղթի (տես նկարը) ներքևի ձախ անկյունում բացակայում է թույլտվության տրման ամսաթիվը, ինչը պարտադիր է:
Արդյոք Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության Կոնվենցիան համակարգող մարմի՞նն է այս թույլտվությունները լիազորել, փորձեցինք ճշտել հենց մարմնի ղեկավարից: Լեոնարդ Մուամբա Կանդան ԿԴՀ-ից Հայաստան մանգաբեյներ արտահանելու թույլտվության մասին մեր հարցին սկզբում այսպես պատասխանեց. «Կարծում եմ, որ մինչ այժմ մանգաբեյ տեսակից Հայաստան պաշտոնական արտահանում չի եղել»:
Նրան ուղղված մեր հաջորդ նամակին կցեցինք կապիկների արտահանման թույլտվութան փաստաթուղթը` միաժամանակ հարցնելով, թե արդյոքփաստաթղթի տակ իր ստորագրությունն է: Այս անգամ արդեն Լ.Մ. Կանդան կասկածելի համարեց հավաստագիրը: «Այս թույլտվության ստորագրությունը թվագրված չէ: Խնդրում եմ համբերել, մինչեւ հինգշաբթի վերադառնամ Կինշասա: Կճշտեմ եւ ձեզ կտեղեկացնեմ»,- պատասխանեց Լեոնարդ Մուամբա Կանդան՝ ասելով, որ ինքն այժմ Կոնգոյում չէ: Իսկ վերադառնալուց հետո, երբ արդեն նրան երկրորդ անգամ հիշեցրել էինք, որ հաստատի կամ ժխտի՝ ստորագրությունն իրենն է, թե ոչ, վերջինս չժխտեց թույլտվության իսկությունը: Սակայն թե ինչու է առանց ժամկետի տրամադրել այդ թույլտվությունը, պրն Մուամբան այդպես էլ չպարզաբանեց:
Այս տարի Կոնգոյից Հայաստան է ներկրվել նաև երկրորդ հավելվածում ներառված 3 տեսակի 36 կապիկ: Հավաստագրում թույլտվության տրման ամսաթիվը նշված է 2013թ. դեկտեմբերը, մինչդեռ վավերականության ժամկետը ավելի վաղ է լրացել` հունիսի 30-ին:
Սա ընդամենը ներկրման երկու թույլտվության պատմությունն է: Հայաստանի իրավապահ մարմինները գուցե կարողանան բացահայտել, թե նմանատիպ փաստաթղթերով քանի կենդանի է ներմուծվել Հայաստան եւ հետո արտահանվել: Կենդանիների մուտքն ու ելքը մաքսակետերում է ամրագրվում: Իսկ այժմ քրեական գործը ՊԵԿ-ի քննչական վարույթում է:
Այն, որ Հայաստանը կենդանիների առևտրի տարանցիկ երկիր է, Հայաստանի բնապահպաններին, բնապահպանության նախարարությանը և մյուս պատկան մարմիններին ավելի քիչ է հետաքրքրում, քան արտերկրացիներին: Կենդանիների առևտրի մասին մեր հրապարակումից հետո բազմաթիվ նամակներ և արձագանքներ ենք ստացել Աֆրիկայի տարբեր երկրներից, այդ երկրներում գործող միջազգային և բնապահպանական կազմակերպություններից, այդ թվում նաև` իրավապահ մարմիններից: ՄԱԿ-ի Մեծ կենդանիների պահպանության և բնապահպանական ծրագրերի համակարգողը նամակ է ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն` պահանջելով տեղեկություններ տրամադրել «Ջամբո» էկզոտիկ այգում գտնվող բոնոբոների և շիմպանզեների մասին և խնդրել է, որ գլխավոր դատախազությունը հետաքննի այս դեպքը: Նույնաբովանդակ նամակ է ուղարկվել նաև ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը (այդ նամակների պատճեները կազմակերպությունն ուղարկել է նաեւ «Հետքին»): Գլխավոր դատախազությունից «Հետքին» տեղեկացրել են, որ նամակին ընթացք են տվել, եւ դրանով զբաղվում է համապատասխան կառույցը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը, որը կոնվենցիայի համակարգող մարմինն է, շարունակաբար ժխտել էր միջազգային Կարմիր գրքում գրանցված կենդանու` բոնոբոյի (Pan paniscus) առկայությունը Հայաստանում:

Об обезьянах, ввезенных в Армению по сомнительным документам, и неосведомленном Министерстве экологии РА
Согласно списку, предоставленному “Hetq” Министерством экологии РА, в 2013 году из зарегистрированных в международной Красной книге животных в Армению был импортирован только ягуар (Pantera onca), которого привезли из Грузии. Напомним, что экспорт, продажа или обмен редкими животными регулируется Конвенцией “О международной торговле видами диких животных и растений, которые в настоящее время находятся под угрозой вымирания” (1973), к которой Армения присоединилась в 2009 г. Импорт и экспорт животных, указанных в Приложениях к Конвенции, организуется по разрешениям CITES посредством органов, координирующих импортирующие и экспортирующие страны.
В нашем распоряжении оказались разрешения CITES, по которым в Армению из Демократической Республики Конго были доставлены 30 обезьян, входящих в Приложение II к Конвенции. Это, в частности, 10 мангабеев (Lophocebus albigena), 10 крошечных мартышек (Miopithecus) и 10 мангабеев другого вида – черномазых обезьян (Cercocebus agilis).
Согласно п.3 ст.4 Конвенции, “научный орган каждой Стороны контролирует как разрешения на экспорт, выдаваемые этим государством на образцы видов, включенных в Приложение II, так и фактический экспорт таких образцов”.
Фактически эти животные были доставлены в Армению в обход требованиям Конвенции. А координирующий орган Армении, как выясняется, не в состоянии контролировать “оборот” животных в своей стране.
Импортером является все та же организация “Zoo Fauna Art”, которая импортировала в Армению также обезьян бонобо. Напомним, что после нашей публикации в отношении владельца компании Артура Хачатряна было возбуждено уголовное дело по статье “Контрабанда”. В настоящее время дело находится на этапе предварительного следствия.
А теперь представим некоторые подробности, касающиеся “законности” указанного разрешения. В нижнем левом углу документа, полученного в Конго (см.снимок), отсутствует дата выдачи разрешения, наличие которой обязательно.
О том, выдал ли эти разрешения координирующий Конвенцию орган Демократической Республики Конго, мы попытались узнать у руководителя этого органа. Леонард Муамба Канда в ответ на наш вопрос о выдаче разрешения на экспорт мангабеев в Армению, сперва ответил: “Думаю, официальный экспорт мангабеев в Армению до сих не осуществлялся”.
В следующем письме мы отправили ему документ о разрешении на вывоз обезъян, поинтересовавшись, ему ли принадлежит поставленная под ним подпись. “Подпись под этим разрешением не датирована. Прошу подождать, пока я в четверг вернусь в Киншасу, уточню и сообщу вам”,- ответил Леонард Муамба Канда, сообщив, что он находится не в Конго. Когда же по его возвращении мы во второй раз попросили сообщить, ему ли принадлежит подпись, г-н Канда не отрицал достоверность разрешения. Однако на вопрос, почему разрешение было выдано без указания даты, он так и не ответил.
В этом году из Конго в Армению было импортировано также 36 обезьян трех видов, указанных в Приложении III. В сертификате указана дата выдачи разрешения – декабрь 2013 г., между тем срок его действия истек раньше – 30 июня.
Мы представили истории лишь двух разрешений на ввоз животных. Возможно, правоохранительные органы Армении смогут установить, сколько животных было импортировано в Армению по аналогичным документам, а затем экспортировано из страны. Ввоз и вывоз животных фиксируется на таможенных пунктах. В настоящее время уголовное дело находится в производстве следственного управления Комитета госдоходов.
То, что Армения является транзитной страной для торговли животными, экологов, Министерство экологии и другие компетентные органы страны интересует меньше, чем иностранцев. После нашей публикации о торговле животными мы получили многочисленные письма и отклики из разных стран Африки, от действующих в этих странах международных и экологических организаций, в том числе от правоохранительных органов. Координатор программы по спасению вымирающих крупных приматов комиссии ООН по охране окружающей среды направил письмо генпрокурору РА с требованием предоставить сведения о бонобо и шимпанзе, содержащихся в экзотическом парке “Джамбо”. В письме также содержалась просьба к Генпрокуратуре расследовать этот случай. Письмо с аналогичным содержанием было направлено также в Министерство экологии РА (копии этих писем организация прислала и “Hetq”). Из Генпрокуратуры нам сообщили, что письму дан ход, этим вопросом занимается соответствующая структура.
Напомним, что Минэкологии РА, которое является регулирующим Конвенцию органом, постоянно отрицало наличие в Армении зарегистрированных в международной Красной книге обезьян бонобо (Pan paniscus).