Ցուցարարների գործողությունները՝ ոստիկանի աչքերով (զեկուցագրով)
Ինչպես օրեր առաջ արդեն հայտնել էինք, ՀՀ ոստիկանությունը որոշեց դատի տալ դեկտեմբերի 2-ին բերման ենթարկված 100-ից ավելի ցուցարարների` 50 հազարական դրամ տուգանելու պահանջով: Երեկ նաև հայտնել էինք, որ ոստիկանությունը ջնջել է դեկտեմբերի 2-ին արված բոլոր այն տեսագրությունները, որոնք նկարահանվել էին ոստիկանների կողմից:
Այսպիսով, ոստիկանության մեղադրանքի հիմքում դրված են բերման ենթարկող ոստիկանների զեկուցագրերը: Ինչպես խոստացել էինք, ներկայացնում ենք այդպիսի մի զեկուցագիր:
ՊՊԾ գնդի 3-րդ հատուկ գումարտակի («կարմիր բերետավոր») կրտսեր սերժանտ Մ. Մելքումյանը զեկուցում է Կենտրոնի ոստիկանապետ Ա. Պողոսյանին`
«Զեկուցում եմ` Ձեզ այն մասին, որ ս/թ դեկտեմբերի 2-ին ծառայություն էինք իրականացնում Ամիրյան փողոցում: Ժամը 14:30-ի սահմաններում նկատեցինք մի խումբ քաղաքացիների, որոնք դուրս էին եկել փողոցի երթևեկելի մաս, գոռում էր և փակել էին տրանսպորտի տեղաշարժը: Մենք մոտեցանք նրանց և ասացինք, որ դուրս գան երթևեկելի գոտուց և չաղմկեն, նրանք չենթարկվելով մեր օրինական պահանջներին շարունակեցին աղմկել ու դուրս չգալ փողոցից: Որի համար երեք քաղաքացիների բերեցինք ոստիկանության բաժին:
(Այնուհետև երեք քաղաքացիների անուն-ազգանուններ են թվարկված - հեղինակ)"
Զեկուցելով վերոգրյալը խնդրում եմ Ձեր կարգադրությանը»:
Զեկուցագրում նշված չէ, որ քաղաքացիները մասնակցում էին երթի: Ակնհայտ է ու բնական, որ որպես մեծ ու օրինական երթի մասնակից` նրանք քայլում էին փողոցի երթևեկելի մասով ու աղմկում էին:
Այսինքն` զեկուցագրից ստացվում է, որ ոստիկանները իրենց համար ծառայություն էին իրականացնում ու հանկարծ տեսան ինչ-որ անձանց, ովքեր դուրս են եկել բանուկ փողոց ու աղմկում են:
Թեև տրագիկոմեդիայի այս ֆոնին դա արդեն արդիական չէ, բայց նշենք, որ տեսանյութից հստակ երևում է, որ «կարմիր բերետավորները» այդ օրը Ամիրյան փողոցում քաղաքացիներին չեն դիմում և որևէ պահանջ չեն ներկայացնում… Ընդամենը բռնում-տանում են:
Նշենք, որ այս զեկուցագիրն այժմ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչության ուսումնասիրության առարկա է դարձել:
Ներկայացված զեկուցագիրը քիչ է տարբերվում նույն օրը այլ քաղաքացիներին բերման ենթարկելու կապացությամբ այլ ոստիկանների կողմից գրված զեկուցագրերից:
Օրինակ՝ նույն գումարտակի ծառայող, թվով չորս քաղաքացիների Նալբանդյան փողոցից բերման ենթարկած Կարեն Ավագյանն իր զեկուցագրում գրել է բառացիորեն նույնը, միայն թե ավելի գեղեցիկ ձեռագրով և գրագետ:

Действия демонстрантов глазами полицейского
Мы уже сообщали о том, что полиция РА решила подать в суд на подвергнутых приводу 2 декабря более 100 демонстрантов с требованием оштрафовать каждого из них на 50 тысяч драмов. Вчера также стало известно, что полиция уничтожила все видеозаписи, сделанные 2 декабря самими сотрудниками полиции.
Таким образом, в основу обвинения полиции положены рапорты полицейских, подвергавших приводу граждан. Представим один такой рапорт.
Младший сержант 3-го спецбатальона ОПС (“красные береты”) М.Мелконян докладывает начальнику полиции административного округа Кентрон А.Карапетяну:
“Докладываю Вам о том, что 2 декабря с.г. я нес службу на улице Амиряна. Около 14.30 мы заметили группу граждан, которые вышли на проезжую часть улицы и перекрыли транспортное движение. Мы подошли к ним и сказали, чтобы они покинули проезжую часть и не шумели. Они не подчинились нашим законным требованиям и продолжали шуметь и не уходить с проезжей части улицы. В связи с этим мы подвергли граждан приводу в отделение полиции. (Далее следуют имена и фамили трех граждан. – Авт.) Докладывая о вышеизложенном, прошу Вашего приказа”.
В рапорте не указано, что граждане участвовали в шествии. Очевидно и вполне естественно, что они как участники многолюдного и законного шествия шагали по презжей части улицы и шумели.
То есть из рапорта следует, что полицейские спокойно несли дежурство и вдруг увидели группу лиц, которая вышла на оживленную часть улицы и начала шуметь.
И хотя на фоне подобной трагикомедии это не так актуально, все же отметим, что в видеозаписи четко видно, что в тот день на улице Амиряна “красные береты”не обращались к гражданам и никаких требований им не предъявляли… Они только ловили людей и увозили их в отделение.
Отметим, что вышеприведенный рапорт в настоящее время изучается в управлении по внутренней безопасности полиции. Надо сказать, что этот документ мало чем отличается от рапортов других полицейских, которые тоже были составлены в связи с поводом граждан 2 декабря.
Так, военнослужащий того же батальона Карен Авакян, подвергший приводу с улицы Налбандяна четырех граждан, в своем рапорте написал буквально то же самое, только чуть более красивым почерком и чуть более грамотно.