Մարդու ներքին օրգանները երբեմն հայտնվում են Գորիսի փողոցներում
Գորիսի` այսպես կոչվող կենտրոնական աղբավայրը գտնվում է քաղաքի Գորիս գյուղ կոչվող թաղամասից ընդամենը 1,5-2 կմ հեռու:
Երկու ամիս առաջ բնակիչներից մեկը հենց կենտրոնական փողոցում պոլիէթիլենային պարկ է նկատել, որի վրա նշված էր ինչ-որ անուն-ազգանուն: Մի քանի հարյուր մետր դեպի աղբավայր քայլելուց հետո նկատել է, որ գտնված պարկը միակը չէ` բայց արդեն տարբեր անուններով: Որեւէ բացատրություն չգտնելով՝ նա հարցուփորձ է արել հարեւաններին եւ, միայն այն բանից հետո, երբ երեխաներից մեկը պատմել է, որ օրեր առաջ տեսել է, թե ինչպես են շները միմյանցից փախցնում նմանատիպ այլ պարկ, եւ շների գզվռտոցի արդյունքում պարկի պարունակությունը թափվել է գետնին, որի մեջ մարդու ներքին օրգաններ են եղել, հասկացել է, որ դրանք աղբավայր են հասել քաղաքի դիահերձարանից` աղբատար մեքենայով, իսկ պարկերում հերձուք էր: Գրեթե սարսափահար մարդը զանգահարել է սանէպիդ կայան: Նրա բողոքին միացել են նաեւ այլ բնակիչներ:
«Մի քանի օր ամբողջ թաղամասը սարսափի մեջ էր, ծնողները չէին թողնում, որ երեխաները տնից դուրս գան, քանի որ ամեն րոպե կարող էին գոնե հետաքրքրասիրության համար գնալ դեպի աղբավայր, մինչեւ համոզվեցինք, որ դիակների մնացորդներն այլեւս աղբավայր չեն բերում,- ասում է թաղամասի բնակիչ Ռաֆիկ Մկրտչյանը եւ շարունակում,- առանց այն էլ մի լավ օրի չենք, ապրում ենք աղբավայրի «բերանին», բայց դե մարդիկ սեփական առանձնատներ են կառուցել, ու՞ր փախչեն: Շատ ենք խոսել աղբավայրի տեղի անհարմարության մասին, հիմա էլ սկսել են աղբը վառել, բայց չգիտեմ՝ դա օգտակա՞ր է, թե՞ վնասակար: Ամբողջ օրը զիբիլի հոտի մեջ ենք ապրում»:
Այն մասին, որ Գորիս քաղաքը չունի անհրաժեշտ չափորոշիչներին համապատասխան դիահերձարան, բազմաթիվ հրապարակումներ են եղել լրատվամիջոցներում: Խնդրի մասին վերջերս քննարկում էին կազմակերպել նաեւ ԵԱՀԿ Գորիսի Օրհուս կենտրոնը եւ Գորիսի մամուլի ակումբը, սակայն այն դեռեւս վերջնական լուծում չի ստացել:
Անցյալ տարի Համաշխարհային բանկի միջոցներով մոտ 2,5 մլն ԱՄՆ դոլար է ներդրվել Գորիսի բժշկական կենտրոնի հիմնանորոգման եւ միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող շուրջ 1000 քմ մակերեսով նոր կցակառույցի կառուցման համար, որտեղ տեղակայվել են ընդունարանի, ախտորոշիչ, վիրահատական, ծննդօգնության եւ այլ ծառայություններ: Նույն միջոցներով կենտրոնն ապահովվել է հիմնական բժշկական սարքավորումներով, կահույքով: «Գորիսի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ տնօրեն Սլավիկ Ամիրյանի խոսքով՝ Համաշխարհային բանկի այս ներդրման միջոցով մեծ շրջադարձ է կատարվել Գորիսի առողջապահական ցանցի բարելավման գործում: Համաշխարհային բանկն արդեն համաձայնվել է 300 մլն դրամ ներդնել դիահերձարան կառուցելու համար, քանի որ մասնավորապես պատերազմական գոտում գտնվող տարածաշրջանում ժամանակակից պահանջներին համապատասխան դիահերձարանի կառուցումը նաեւ ռազմավարական նշանակություն ունի: Այն հնարավորություն կտա ոչ միայն նեղ իմաստով սառնարանային տնտեսություն ունենալ, այլեւ կատարել ախտաբանական հետազոտություններ: Սակայն, ըստ Ս. Ամիրյանի, խնդրի լուծման հետագա ընթացքը բժշկական կենտրոնի իրավասությունների շրջանակում չէ, քանի որ կառույցի համար անհրաժեշտ հողահատկացումն իրականացնում է համայնքային իշխանությունը:
Դեռեւս անցյալ տարի Գորիս քաղաքի արդեն նախկին ճարտարապետ Կարո Փարսադանյանը հավաստիացնում էր, որ ախտաբանաանատոմիական ծառայության առանձին շենքի կառուցման համար կատարվել են նախագծահաշվարկային աշխատանքներ, սակայն միջոցների բացակայության պատճառով խնդրի լիարժեք լուծումը հետաձգվել էր անորոշ ժամանակով: Գորիսի քաղաքապետ Նելսոն Ոսկանյանի տեղեկությամբ՝ 2010 թ. նոյեմբերին ավագանու որոշմամբ քաղաքի Արեւշատ թաղամասի հարեւանությամբ 0.06 հա հողատարածք է հատկացվել դիահերձարանի կառուցման համար: Նույն որոշմամբ դիմել են ՀՀ կառավարությանը` ընտրված հողատարածքի նշանակության փոփոխության խնդրանքով, սակայն մինչեւ այժմ պատասխան չեն ստացել: Սյունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի հողաշինության եւ հողօգտագործման բաժնի պետ Մուշեղ Կոստանդյանի խոսքով՝ խնդրի լուծումն ավարտին մոտ է, եւ առաջիկայում Կառավարությունը համապատասխան որոշում կկայացնի:
Իսկ մինչ այդ դիակների հերձումը կատարվում է պոլիկլինիկայի նախկին մասնաշենքերից մեկի առաջին հարկում, որի մուտքի դուռը բացվում է բանուկ փողոցի վրա, իսկ հազիվ 10 քմ տարածք զբաղեցնող դիահերձարանի պատուհանը միշտ բաց է եւ տեսանելի անցորդների եւ ընդամենը 5-6 մ հեռավորությամբ գտնվող բազմաբնակարան շենքի բնակիչների համար:
Բժշկական կենտրոնի ախտաբանական ախտորոշման ծառայության պետ Գառնիկ Միրզոյանը, ով նախկինում խոսում էր այն մասին, որ ծառայության իրականացման համար անհրաժեշտ է ժամանակակից սարքավորումներով, սառնարանային տնտեսությամբ, նվազագույնը 7-8 սենյակով տարածք, այժմ նկատի ունենալով, որ դիակների տեղափոխումն արդեն կազմակերպվում է ինչ-որ մասնավոր ձեռնարկության կողմից, կարծես թե բավարար է համարում իրականացվող ծառայությունը՝ ասելով, որ այդ պայմաններում ամսական մինչեւ 16-18 դիահերձում է կատարվում եւ պիտի շնորհակալ լինել, որ նոր ծառայության շնորհիվ այլեւս, մասնավորապես գյուղական բնակավայրերում, տնային պայմաններում դիահերձում չի իրականացվում: Հետաքրքրականն այն է, որ Գ. Միրզոյանը նախկինում ծառայության աշխատանքը գնահատելիս կարեւորում էր այն, որ «անգամ դրամարկղի կտրոն են տալիս դիահերձման համար», եւ այժմ խնդրի լուծման բավարար չափանիշն, ըստ նրա, հուղարկավորման ծառայության իրականացումն է, իսկ որ նման պայմաններում դիահերձման իրականացումը բարոյական եւ բնապահպանական բացասական ազդեցություն կարող է ունենալ շրջապատի վրա, նրա կարծիքով՝ «ընդամենը հակառակվելու, լավը տեսնելու ցանկություն չունեցող լրագրողիս երեւակայության արդյունք է»:
Թերեւս հենց նույն բառերով կբնորոշի վաստակաշատ բժիշկն այն հանգամանքը, որ վիրահատական միջամտություններից գոյացած թափոնը, եթե չի ուղարկվում հիստոլոգիական հետազոտության, ինչպես նաեւ դիահերձումների հերձուքը դեռեւս թաղվում են Բժշկական կենտրոնի նորակառույց շենքից ընդամենը 100 մ հեռավորությամբ գտնվող հորում, քանի որ Գորիս գյուղի թաղամասի բնակիչները որոշել էին փակել քաղաքի աղբավայր տանող ճանապարհը, եթե չդադարեցնեին այնտեղ նետել նաեւ դիահերձուքները: Կենտրոնի բուժքույրերից մեկը պատմեց, որ այլեւս հնարավոր չէ տեսնել, թե ամեն անգամ բուժքույր Ռոզան ինչպես է հերձուքով լի դույլը դատարկում իրենց աշխատասենյակի պատուհանից մի քանի մետր հեռու գտնվող հորում:
Մնում է ակնկալել, որ ՀՀ Կառավարությունը կկարեւորի Գորիսի դիահերձարանի կառուցման համար համայնքային իշխանության կողմից հատկացված հողատարածքի նշանակության փոփոխության մասին որոշման հրատապությունը, իսկ Բժշկական կենտրոնն իր հերթին հետեւողական կլինի ախտաբանական ախտորոշման ծառայության համար անհրաժեշտ արտոնագիր ձեռք բերելու հարցում, որն, ըստ կենտրոնի տնօրենի, ընթացքի մեջ է: Գուցե հերթը նաեւ քաղաքի համար անհրաժեշտ չափանիշներին համապատասխանող աղբավայրի կառուցմանն էլ հասնի, ինչն այլ խոսակցության թեմա է, թեպետ նույնքան կարեւոր ու հրատապ ոչ միայն գորիսցիների, այլեւ տարածաշրջան այցելող զբոսաշրջիկների համար, մանավանդ, որ ՀՀ Կառավարությունը որոշել է Գորիս քաղաքը հայտարարել զբոսաշրջային կենտրոն, հաստատել քաղաքի զարգացման ծրագրի հայեցակարգային նպատակները, ըստ որի նախատեսվում է, որ մինչեւ 2016 թ. քաղաքը կդառնա միջազգային չափանիշներին համապատասխանող, տարին բոլոր գործող զբոսաշրջության կենտրոն:

Внутренности человека иногда оказываются на улицах Гориса
Так называемая центральная мусорная свалка Гориса находится всего в 1,5-2 км от квартала под названием Горис гюх.
Два месяца назад один из жителей квартала прямо на центральной улице обнаружил полиэтиленовый пакет, на котором были указаны чьи-то фамилия и имя. Пройдя несколько сотен метров в сторону мусорной свалки, он увидел и другие полиэтиленовые пакеты с именами и фамилиями разных людей. Не найдя никакого объяснения этому явлению, он принялся расспрашивать соседей. И только после того, как кто-то из детей рассказал, что несколько дней назад видел, как собаки вырывали друг у друга эти пакеты, в результате чего содержимое пакета вывалилось на землю, и оказалось, что там были... человеческие внутренности, он понял, что эти пакеты попали на свалку из морга. Пришедший в ужас мужчина позвонил на санэпидстанцию. К его жалобе присоединились и другие жители квартала.
“Несколько дней люди испытывали шок. Родители не разрешали детям выходить из дома, чтобы те из любопытства не отправились на свалку. Люди успокоились только после того, как убедились, что остатки трупов больше не привозят на свалку,- рассказал житель квартала Горис гюх Рафик Мкртчян. – Условия нашей жизни и без того оставляют желать лучшего, живем рядом со свалкой. Но что делать, люди построили здесь дома, бежать нам некуда. А теперь начали жечь мусор. Весь день дышим этим воздухом”.
О том, что в Горисе нет соответствующего необходимым стандартам морга, газеты писали не раз. Недавно обсуждение этой проблемы организовали также горисский Орхус-центр и пресс-клуб, однако окончательное решение пока не найдено.
В прошлом году Всемирный банк выделил 2,5 млн долларов на капитальный ремонт Горисского медцентра и строительство соответствующего международным стандартам нового корпуса, в котором разместились приемная, диагностический центр, перевязочная, родильное и другие отделения. На эти же средства центр был оснащен современным медицинским оборудованием и инвентарем. По словам директора ЗАО “Горисский медицинский центр” Славик Амиряна, благодаря инвестициям ВБ в системе здравоохранения Гориса наблюдаются значительные улучшения. Всемирный банк уже согласился предоставить 300 млн драмов на строительство морга, поскольку наличие в военной зоне соответствующего современным стандартам морга имеет стратегическое значение. Однако, как отметил С.Амирян, дальнейшее решение проблемы не входит в компетенцию медцентра, так как необходимый для строительства земельный участок выделяют общинные власти.
Еще в прошлом году уже бывший архитектор Гориса Каро Парсаданян заверял, что проектно-сметные работы по строительству отдельного здания для паталого-анатомической службы уже осуществлены, однако из-за отсутствия средств окончательное решение проблемы отложено на неопределенное время. По словам мэра Гориса Нельсона Восканяна, в ноябре 2010 г. решением совета старейшин города на строительство морга был выделен земельный участок площадью 0,06 га по соседству с кварталом Аревшат. Совет старейшин также обратился в правительство РА с просьбой изменить назначение выбранного земельного участка, однако ответ до сих пор не получен. Начальник отдела землепользования Сюникской областной администрации Мушег Костандян отметил, что решение проблемы близится к завершению, и в ближайшее время правительство примет соответствующее решение.
А пока вскрытие трупов осуществляется на первом этаже одного из бывших корпусов поликлиники, где имеется выход на оживленную улицу. А окно морга, площадь которого составляет от силы 10 кв.метров, всегда открыто, и прохожие, а также жильцы находящегося на расстоянии 5-6 метров жилого здания могут наблюдать, что происходит внутри.
Начальник паталого-анатомической службы медцентра Гарник Мирзоян, который раньше говорил о том, что для деятельности службы необходимо современное оборудование, холодильное хозяйство, как минимум 7-8 комнат, сейчас, имея в виду, что перевозку трупов организует некое частное предприятие, наверное, считает работу службы удовлетворительной, отмечая, что в этих условиях в течение месяца проводится вскрытие 16-18 трупов и что благодаря новой службе в сельских населенных пунктах вскрытие уже не проводится в домашних условиях.
Примечательно, что сейчас критерием удовлетворительного решения проблемы Г.Мирзоян считает оказание услуги погребения, а то, что проведение вскрытия в подобных условиях может иметь отрицательное моральное и экологическое воздействие, по его словам, является «результатом воображения журналистов, не желающих видеть положительные явления». Этими же словами врач с многолетним стажем, наверное, охарактеризует и то обстоятельство, что операционные отходы, которые не отправляются на гистологическое исследование, а также отходы от вскрытия трупов все еще сбрасываются в яму, находящуюся на расстоянии всего 100 метров от нового здания медцентра.
Остается надеяться, что правительство осознает актуальность решения об изменении назначения земельного участка, выделенного общинной властью под строительство горисского морга, а медцентр проявит последовательность в вопросе получения необходимой лицензии на патолого-анатомическую услугу, что, по словам директора центра, находится уже в процессе. Может, пора уже построить для города и соответствующую необходимым стандартам мусорную свалку, но это уже темм другого разговора. Хотя это очень важно не только для горисцев, но и для посещающих регион туристов, тем более что правительство РА решило объявить Горис туристическим центром, утвердить концептуальные цели программы развития города, согласно которой предусматривается до 2016 г. превратить Горис в соответствующий международным стандартам туристический центр.