«Շանթի քայլը ես կհամեմատեի «Pussy Riot»-ի դեպքի հետ»
-Նոյեմբերի 5-ին Օպերայում տեղի ունեցածը տարբեր գնահատականների, բնորոշումների տեղիք տվեց: Մինչ օրս ոմանք հեգնանքով են վերաբերվում Շանթ Հարությունյանի և նրա աջակիցների կողմից հայտարարած հեղափոխությանը՝ ասելով, որ նման ձևով հեղափոխություն չեն անում, իսկ ոմանք կարծում են, որ այսօր քաղաքական ստեղծված իրավիճակում այլընտրանք չկար, քան Շանթի արած քայլը: Ինչպիսի՞ն է Ձեր մոտեցումը Շանթ Հարությունյանի կողմից հայտարարված հեղափոխությանը:
-Շանթի արածը գնահատելու համար մենք պետք է գնահատենք այն քաղաքական ու սոցիալական միջավայրը, որի պայմաններում նա իրականացրեց իր ակտը, որից հետո նոր փորձենք հասկանալ, թե ինչպիսի ազդեցություն այն ունեցավ: Պետությունը չափազանց լուրջ, ես կասեի օրհասական խնդիրների առջև է հայտնվել, որոնք պահանջում են շուտափույթ լուծումներ և դրանք լուծելու համար անհրաժեշտ է հանրության մոբիլիզացիան: Խնդիրները ոչ միայն տնտեսական են, այլև վերաբերում են ազգային անվտանգությանը: Սակայն այդ խնդիրները լուծելու քաղաքական մեխանիզմները բացակայում են: Պետական ինստիտուտները դեգրադացվում են և ըստ էության արդեն անգործունակ են: Ընտրական ինստիտուտը չի գործում, և դա ևս մեկ անգամ ապացուցվեց Արարատի ընտրություններով: Ընտրական ինստիտուտի բացակայության պայմաններում քաղաքական կուսակցությունները նույնպես վարկաբակվել են և կորցրել են հանրության վստահությունը: Ընդդիմադիր կուսակցությունների գերակշիռ մասը և իշխանական կուսակցությունները սերտաճում են ու հավասարապես կոռումպացված են:
Համաշխարհային պատմությունը ցույց է տալիս, որ նման իրավիճակները կոչվում են հեղափոխական: Այսինքն զարգացման էվոլուցիոն ճանապարհները բացակայում են: Ի՞նչ անել: Այս հարցի պատասխանը ոչ ոք չունի: Ոմանք ասում են, որ իշխանությունը կարող է փոխվել միայն համապատասխան արտաքին ազդակների պարագայում, այդ թվում նաև՝ Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների շրդադարձի պարագայում: Ոմանք իշխանափոխության ազդակները սպասում են Ռուսաստանից, ոմանք՝ Արևմուտքից: Եթե 5, 10, 15 տարի ետ գնանք, ապա կտեսնենք, որ նույն «վերլուծություններն» են, կարծես ոչինչ չի փոխվել, բացի ազգանուններից: Այս պայմաններում տեղի է ունենում Շանթի ակտը, որն, իմ կարծիքով, ուղղված էր հասարակությանը: Ոչ ավելի: Իհարկե, հասկանում ենք, կուսակցությունները հայտնվել են անհարմար իրավիճակում: Խոսում են ուժ կիրառելու անթույլատրելիության մասին, սահմանադրական եղանակով իշխանության փոփոխության մասին, սակայն կոնկրետ ելք չեն մատնանշում: Ասում են, որ պետք է համախմբվել, մի քիչ էլ սպասել և այլն: Դա բնական է, այլապես կուսակցությունները պետք է լուծարվեն: Նախկին փորձը ցույց է տալիս, որ նման համախմբումների հետևանքով եղել են ոչ թե իշխանափոխություններ, այլ պալատական հեղաշրջումներ, որոնց հետևանքով ընդդիմության և իշխանության որոշ հատվածները տեղերով փոխվել են, սակայն երկրի համար որևէ էական դրական փոփոխություն չի եղել:
Պատահական չի, որ Շանթի մասին ոչ իշխող կուսակցություններն ավելի բացասական են արտահայտվում, քան անգամ իշխանության ներկայացուցիչները: Մարտահրավերն ավելու շուտ նրանց էր ուղղված. «Եթե չգիտեք ինչ անել, մի խաբեք հասարակությանը, դուք ձեր գործողություններով նպաստում եք այս ռեժիմի գոյությանը»: Մոտավորապես սա էր երևի ցանկանում ասել: Շանթի քայը ես կհամեմատեի «Pussy Riot»-ի դեպքի հետ: Մի քանի աղջիկներ մտան եկեղեցի, 40 վայրկյան պարեցին և Ռուսաստանի իշխանությունները մինչև հիմա հայտնվել են լուրջ խնդրի առջև: Ռուսաստանի և միջազգային հանրությունը մինչև հիմա քննարկում են պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների խնդիրը Ռուսաստանում: Աղջիկները հիմա խիստ ռեժիմի գաղութներում են, որի հետևանքով նույնպես մի լուրջ հարց քննարկման առարկա դարձավ` հարյուր հազարավոր կալանավորների պահման վայրերի պայմաններն են: Ասել, որ դա թատրոն է, ճիշտ չի, այդ մարդիկ իրենց առողջությունը վտանգի տակ են դրել, զրկվել են ազատությունից: Շանթի արածն ես այդկերպ եմ գնահատում: Դա իրավիճակի փոփոխությանն ուղղված քայլ էր:
Շանթը իր ակտով ցանկանում էր ցույց տալ և ցույց տվեց, որ երկրի զարգացման այլ ճանապարհ գոյություն չունի և անհրաժեշտ է հեղափոխություն` լայն իմաստով: Իմ կարծիքով՝ նա դա ցույց տվեց, և շատերը դա հասկացան: Իհարկե, կան մարդիկ, որոնք դա չհասկացան կամ չեն ցանկանում հասկանալ: Դա իրենց խնդիրն է: Պարտադիր չի, որ բոլորը նույն կերպ մտածեն:
-Շանթի հայտարարած հեղափոխության ապագան տեսնո՞ւմ եք: Այսօր, կարծես, շատերն են հայտարարում, որ Շանթի սկսածը շարունակելու են:
-Պետք է լինել անլուրջ անձ, որ 15 մարդուց, որոնք զինված են փայտերով և խլապուշկաներով, պահանջել հեղափոխություն անել: Դա իհարկե անլուրջ է: Դա թատերականացված գործողություն էր, որը պետք է հիմնավոր քննարկումներ առաջացներ և, իմ կարծիքով, առաջացրեց: Թատերականացված ակտը չի նշանակում, որ դա խաղ է: Քաղաքական պրոցեսները միշտ ուղեկցվում են շոուով: Դա միշտ է այդպես եղել, դեռևս Հին Եգիպտոսում, Հռոմում և այլուր: Ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում կրոնական ծիսակատարություններն ու արարողությունները, զինվորապան շքահանդեսները, նախընտրական քարոզարշավը: Դրանք թատերականացված ներկայացումներ են, որոնց միջոցով փոխվում են մարդկանց պատկերացումներն ու արժեքները: Այլ խոսակցություն է, թե ով ինչի համար էր ցանկանում օգտագործել կամ ուղղորդել այդ դեպքը: Սակայն դա այլ խոսակցություն է, որն առանձին քննարկման թեմա է և կապ չունի Շանթի մտահաղացումների հետ:
-Այսինքն` Շանթի և նրա աջակիցների քայլն, այսպես ասած, արթնություն հաղորդե՞լն էր հասարակությունը:
-Պետք է շատ վառ երևակայություն ունենալ, որպեսզի այլ բան մտածել: Իսկ ուրիշ ի՞նչ էր կարող դա նշանակել: Նորից եմ կրկնում, մի բան է Շանթի մտահաղացումը, մեկ այլ բան, թե ով ինչի համար է այն ցանկանում կամ ցանկացել օգտագործել:
-Իսկ Ձեր կարծիքով` հաջողվե՞ց դա:
-Իմ կարծիքը չեմ համարում, որ տվյալ դեպքում կարևոր է: Եթե մի քանի օր այդ դեպքը նման բուռն կերպով քննարկվում է, ուրեմն ունեցել է իր ազդեցությունը: Զուգահեռ գնում է նաև Վարդան Պետրոսյանի ողբերգության շուրջ ծավալվող քննարկումները: Ես այս երկու դեպքերի մեջ որոշ նմանություն եմ տեսնում: Երկուսն էլ ցույց են տալիս, թե ինչ երկրում ենք ապրում և ուր ենք հասել: Կարծում եմ, որ հանրությունը փոխվում է:

“Шаг Шанта я бы сравнил с поступком “Pussy Riot”
События, произошедшие 5 ноября в районе оперного театра в Ереване, дали повод для различных оценок и комментариев. До сих пор высказываются ироничные суждения о революции, которую решили осуществить Шант Арутюнян и его сторонники, отмечается, что таким способом революцию не делают. Другие считают, что в сегодняшней политической ситуации альтернативы поступку Шанта не было. Каков Ваш подход к объявленной Шантом Арутюняном революции?
Для того, чтобы оценить поступок Шанта, мы должны оценить ту политическую и социальную среду, в условиях которой он осуществил свою акцию, и только потом пытаться понять, какое влияние она может оказать. Государство встало перед чрезвычайно серьезными, я бы даже сказал, судьбоносными проблемами, которые требуют скорейшего решения, а для этого необходима мобилизация общества. Это проблемы не только экономические, но и национальной безопасности. Однако политические механизмы для решения этих проблем отсутствуют. Государственные институты деградируют и, по сути, уже недееспособны. Избирательный институт не действует, и это еще раз доказали выборы в Арарате. В условиях отсутствия избирательного института политические партии подверглись дискредитации и лишились доверия со стороны общества. Подавляющее большинство оппозиционных и властных партий в равной степени коррумпировано.
Мировая история показывает, что подобные ситуации называются революционными. То есть эволюционный путь развития отсутствует. Что делать? Ответ на этот вопрос никто не знает. Кто-то говорит, что власть может смениться только в результате соответствующих внешних импульсов, в том числе поворотных событий вокруг Карабаха. Кто-то ждет импульсов к смене власти со стороны России, кто-то – со стороны Запада. В этих условиях происходит акция Шанта, которая, на мой взгляд, была адресована обществу. Мы, конечно, понимаем, что партии оказались в неловкой ситуации: они говорят о недопустимости применения силы, о смене власти конституционным путем, но конкретных путей не указывают. Говорят, что нужно объединиться, немного подождать и т.д. Предыдущий опыт показывает, что вследствие подобных объединений происходит не смена власти, а дворцовый переворот, в результате которого некоторые части оппозиции и власти меняются местами, однако существенных положительных сдвигов в стране не происходит. Неслучайно, что невластные партии высказываются о Шанте более негативно, чем представители властей. Вызов адресован скорее им.“Если не знаете, что делать, не обманывайте общество. Своими действиями вы способствуете существованию этого режима” – примерно это, наверное, хотел сказать Шант. Его шаг я бы сравнил с поступком “Pussy Riot”. Несколько девушек вошли в церковь, секунд 40 там танцевали, а власти РФ до сих пор стоят перед серьезной проблемой. Российская и и международная общественность до сих пор обсуждают проблему взаимоотношений государство-церковь в России. В настоящее время девушки находятся в колонии строгого режима, вследствие чего предметом обсуждения стал еще один серьезный вопрос: условия содержания сотен тысяч заключенных. Сказать, что это театр, будет неправильно. Эти люди поставили под угрозу свое здоровье, лишились свободы. Поступок Шанта я расцениваю именно с этой точки зрения, это был шаг, направленный на изменение ситуации. Своими действиями Шант хотел показать, что нужна революция в широком смысле этого слова. И многие это поняли. Конечно, есть люди, которые не поняли или не захотели понять, но это их проблема.
Есть ли у объявленной Шантом революции будущее? Сегодня как будто многие заявляют, что продолжат начатое Шантом дело.
Надо быть несерьезной личностью, чтобы требовать от 15 человек, вооруженных палками и хлопушками, совершить революцию. Это было театрализованное представление, которое, на мой взгляд, вызвало серьезные обсуждения. Политические процессы всегда сопровождаются шоу. Другой вопрос, кто и для чего хотел использовать эти действия или направлял их. Однако это другой разговор и отдельная тема для обсуждения, которая не имеет отношения к замыслам Шанта.
То есть шаг Шанта и его сторонников преследовал цель пробудить общество?
Надо иметь очень богатое воображение, чтобы подумать о чем-то другом. А что еще это могло означать? Еще раз повторяю,замысел Шанта – это одно, а кто и с какой целью хотел его использовать – другое.
На Ваш взгляд, замысел осуществился?
Не думаю, что в данном случае мое мнение важно. Если в течение нескольких дней шло бурное обсжудение, значит воздействие было. Параллельно идет также обсуждение трагедии Вардана Петросяна. Я вижу определенное сходство между этими двумя случаями. Оба показывают, в какой стране мы живем и к чему пришли. Думаю, что общество меняется.