«Շանթի քայլը ես կհամեմատեի «Pussy Riot»-ի դեպքի հետ»
-Նոյեմբերի 5-ին Օպերայում տեղի ունեցածը տարբեր գնահատականների, բնորոշումների տեղիք տվեց: Մինչ օրս ոմանք հեգնանքով են վերաբերվում Շանթ Հարությունյանի և նրա աջակիցների կողմից հայտարարած հեղափոխությանը՝ ասելով, որ նման ձևով հեղափոխություն չեն անում, իսկ ոմանք կարծում են, որ այսօր քաղաքական ստեղծված իրավիճակում այլընտրանք չկար, քան Շանթի արած քայլը: Ինչպիսի՞ն է Ձեր մոտեցումը Շանթ Հարությունյանի կողմից հայտարարված հեղափոխությանը:
-Շանթի արածը գնահատելու համար մենք պետք է գնահատենք այն քաղաքական ու սոցիալական միջավայրը, որի պայմաններում նա իրականացրեց իր ակտը, որից հետո նոր փորձենք հասկանալ, թե ինչպիսի ազդեցություն այն ունեցավ: Պետությունը չափազանց լուրջ, ես կասեի օրհասական խնդիրների առջև է հայտնվել, որոնք պահանջում են շուտափույթ լուծումներ և դրանք լուծելու համար անհրաժեշտ է հանրության մոբիլիզացիան: Խնդիրները ոչ միայն տնտեսական են, այլև վերաբերում են ազգային անվտանգությանը: Սակայն այդ խնդիրները լուծելու քաղաքական մեխանիզմները բացակայում են: Պետական ինստիտուտները դեգրադացվում են և ըստ էության արդեն անգործունակ են: Ընտրական ինստիտուտը չի գործում, և դա ևս մեկ անգամ ապացուցվեց Արարատի ընտրություններով: Ընտրական ինստիտուտի բացակայության պայմաններում քաղաքական կուսակցությունները նույնպես վարկաբակվել են և կորցրել են հանրության վստահությունը: Ընդդիմադիր կուսակցությունների գերակշիռ մասը և իշխանական կուսակցությունները սերտաճում են ու հավասարապես կոռումպացված են:
Համաշխարհային պատմությունը ցույց է տալիս, որ նման իրավիճակները կոչվում են հեղափոխական: Այսինքն զարգացման էվոլուցիոն ճանապարհները բացակայում են: Ի՞նչ անել: Այս հարցի պատասխանը ոչ ոք չունի: Ոմանք ասում են, որ իշխանությունը կարող է փոխվել միայն համապատասխան արտաքին ազդակների պարագայում, այդ թվում նաև՝ Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների շրդադարձի պարագայում: Ոմանք իշխանափոխության ազդակները սպասում են Ռուսաստանից, ոմանք՝ Արևմուտքից: Եթե 5, 10, 15 տարի ետ գնանք, ապա կտեսնենք, որ նույն «վերլուծություններն» են, կարծես ոչինչ չի փոխվել, բացի ազգանուններից: Այս պայմաններում տեղի է ունենում Շանթի ակտը, որն, իմ կարծիքով, ուղղված էր հասարակությանը: Ոչ ավելի: Իհարկե, հասկանում ենք, կուսակցությունները հայտնվել են անհարմար իրավիճակում: Խոսում են ուժ կիրառելու անթույլատրելիության մասին, սահմանադրական եղանակով իշխանության փոփոխության մասին, սակայն կոնկրետ ելք չեն մատնանշում: Ասում են, որ պետք է համախմբվել, մի քիչ էլ սպասել և այլն: Դա բնական է, այլապես կուսակցությունները պետք է լուծարվեն: Նախկին փորձը ցույց է տալիս, որ նման համախմբումների հետևանքով եղել են ոչ թե իշխանափոխություններ, այլ պալատական հեղաշրջումներ, որոնց հետևանքով ընդդիմության և իշխանության որոշ հատվածները տեղերով փոխվել են, սակայն երկրի համար որևէ էական դրական փոփոխություն չի եղել:
Պատահական չի, որ Շանթի մասին ոչ իշխող կուսակցություններն ավելի բացասական են արտահայտվում, քան անգամ իշխանության ներկայացուցիչները: Մարտահրավերն ավելու շուտ նրանց էր ուղղված. «Եթե չգիտեք ինչ անել, մի խաբեք հասարակությանը, դուք ձեր գործողություններով նպաստում եք այս ռեժիմի գոյությանը»: Մոտավորապես սա էր երևի ցանկանում ասել: Շանթի քայը ես կհամեմատեի «Pussy Riot»-ի դեպքի հետ: Մի քանի աղջիկներ մտան եկեղեցի, 40 վայրկյան պարեցին և Ռուսաստանի իշխանությունները մինչև հիմա հայտնվել են լուրջ խնդրի առջև: Ռուսաստանի և միջազգային հանրությունը մինչև հիմա քննարկում են պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների խնդիրը Ռուսաստանում: Աղջիկները հիմա խիստ ռեժիմի գաղութներում են, որի հետևանքով նույնպես մի լուրջ հարց քննարկման առարկա դարձավ` հարյուր հազարավոր կալանավորների պահման վայրերի պայմաններն են: Ասել, որ դա թատրոն է, ճիշտ չի, այդ մարդիկ իրենց առողջությունը վտանգի տակ են դրել, զրկվել են ազատությունից: Շանթի արածն ես այդկերպ եմ գնահատում: Դա իրավիճակի փոփոխությանն ուղղված քայլ էր:
Շանթը իր ակտով ցանկանում էր ցույց տալ և ցույց տվեց, որ երկրի զարգացման այլ ճանապարհ գոյություն չունի և անհրաժեշտ է հեղափոխություն` լայն իմաստով: Իմ կարծիքով՝ նա դա ցույց տվեց, և շատերը դա հասկացան: Իհարկե, կան մարդիկ, որոնք դա չհասկացան կամ չեն ցանկանում հասկանալ: Դա իրենց խնդիրն է: Պարտադիր չի, որ բոլորը նույն կերպ մտածեն:
-Շանթի հայտարարած հեղափոխության ապագան տեսնո՞ւմ եք: Այսօր, կարծես, շատերն են հայտարարում, որ Շանթի սկսածը շարունակելու են:
-Պետք է լինել անլուրջ անձ, որ 15 մարդուց, որոնք զինված են փայտերով և խլապուշկաներով, պահանջել հեղափոխություն անել: Դա իհարկե անլուրջ է: Դա թատերականացված գործողություն էր, որը պետք է հիմնավոր քննարկումներ առաջացներ և, իմ կարծիքով, առաջացրեց: Թատերականացված ակտը չի նշանակում, որ դա խաղ է: Քաղաքական պրոցեսները միշտ ուղեկցվում են շոուով: Դա միշտ է այդպես եղել, դեռևս Հին Եգիպտոսում, Հռոմում և այլուր: Ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում կրոնական ծիսակատարություններն ու արարողությունները, զինվորապան շքահանդեսները, նախընտրական քարոզարշավը: Դրանք թատերականացված ներկայացումներ են, որոնց միջոցով փոխվում են մարդկանց պատկերացումներն ու արժեքները: Այլ խոսակցություն է, թե ով ինչի համար էր ցանկանում օգտագործել կամ ուղղորդել այդ դեպքը: Սակայն դա այլ խոսակցություն է, որն առանձին քննարկման թեմա է և կապ չունի Շանթի մտահաղացումների հետ:
-Այսինքն` Շանթի և նրա աջակիցների քայլն, այսպես ասած, արթնություն հաղորդե՞լն էր հասարակությունը:
-Պետք է շատ վառ երևակայություն ունենալ, որպեսզի այլ բան մտածել: Իսկ ուրիշ ի՞նչ էր կարող դա նշանակել: Նորից եմ կրկնում, մի բան է Շանթի մտահաղացումը, մեկ այլ բան, թե ով ինչի համար է այն ցանկանում կամ ցանկացել օգտագործել:
-Իսկ Ձեր կարծիքով` հաջողվե՞ց դա:
-Իմ կարծիքը չեմ համարում, որ տվյալ դեպքում կարևոր է: Եթե մի քանի օր այդ դեպքը նման բուռն կերպով քննարկվում է, ուրեմն ունեցել է իր ազդեցությունը: Զուգահեռ գնում է նաև Վարդան Պետրոսյանի ողբերգության շուրջ ծավալվող քննարկումները: Ես այս երկու դեպքերի մեջ որոշ նմանություն եմ տեսնում: Երկուսն էլ ցույց են տալիս, թե ինչ երկրում ենք ապրում և ուր ենք հասել: Կարծում եմ, որ հանրությունը փոխվում է:

A conversation with political analyst Stepan Danielyan on Shant Harutyunyan and the November 5 “Revolution”
There have been different evaluations of what took place in Liberty Square on November 5 regarding Shant Harutyunyan’s proclaimed “revolution”. Some have derided it as foolhardy, while others believe there are no real alternatives in today’s Armenia. What’s your opinion?
To evaluate what Shant and his supporters did, we must first evaluate the political and social environment in which it took place. Only afterwards can we try to understand the impact of what occurred. The government faces very serious, I would even say doomsday problems, and they demand immediate solutions. The public must be mobilized to provide those solutions. The problems aren’t merely economic but touch on national security as well. However, the political mechanisms to resolve these problems are lacking.
State institutions are disintegrating and are essentially non-functioning. The electoral system does not work, and this was proven once again in the recent Ararat community election. Given the absence of the electoral system, political parties have also been demeaned, losing the public trust. The bulk of the opposition parties and those in power, are intertwined and equally corrupt.
International history shows us that a similar set of conditions is termed revolutionary. That’s to say, evolutionary paths of development are lacking. No one has an answer to this question. Some say the regime can change only under corresponding foreign influence, including a radical change of events regarding the Karabakh issue. Some are waiting for external influences from Russia, and others from the West. If we go back five, ten or fifteen years, we see the same analyses. Nothing has changed bit the last names.
These are the conditions in which Shant did what he did; an act which I believe was directed at society. Nothing more. Of course, we understand that the political parties find themselves in a tight spot. They speak of the impermissibility of using force, of regime change through constitutional means. But they fail to provide specifics. They say we must unite, that we should wait a bit more, etc. This is natural; otherwise the parties would have to dissolve. The former attempt shows that the consequence of such groupings haven’t been regime change, but rather palace revolts, resulting in certain sections of the opposition and regime switching places. But there has been no essential change for the country.
It’s not by accident that parties out of power have expressed themselves in more negative terms about Shant than even representatives of the ruling regime. The challenges were directed more at the former.
“If you don’t know what to do, at least don’t deceive the people. With your actions you are only assisting the regime.” This is probably the message Shant wanted to get across to the opposition. I would equate Shant’s act with the Pussy Riot incident in Moscow. A group of girls entered the church and danced for 40 minutes. The Russian authorities are still facing a major problem. Russia and the international community are now discussing the issue of state-church relations in Russia. The girls are locked away in high-security jails, and this, in turn, has opened up a hot topic of debate - the conditions in which hundreds of thousands of Russian prisoners are being held. To say it’s all theatrics isn’t correct. Those people risked their well-being for freedom. The same with Shant. It was a move designed to change the status-quo.
Do you see any prospects for the revolution declared by Shant? Today, it appears that many are pledging to continue what he started.
You’d have to be pretty scatterbrained to ask that fifteen people, armed with sticks and firecrackers, should go out and incite a revolution. It’s a fantasy. It was a staged act that should have led to serious discussion; and I believe it has. Being a staged act doesn’t mean it was a game.
Political processes are always accompanied by show-like antics. It’s always been like that, even in the days of Ancient Egypt and Rome. What do religious rituals, military parades and election campaigns represent? They too are staged performances designed to change people’s perceptions and values. It’s another matter entirely as to who wishes to exploit that act and for what aim. It’s a topic for another discussion and has nothing to do with Shant’s intentions.
Are you saying that Shant and his supporters were trying to awaken the public?
You don’t need a vivid imagination to believe otherwise. What else could what they did mean? I repeat – Shant’s intentions are one thing; those wishing to use them for ulterior purposes something else entirely.
If this was their aim, do you believe they succeeded?
I don’t believe my opinion is important in the matter. If the event has been hotly discussed and debated for several days afterwards, then it had an impact. At the same time, there are the unfolding discussions regarding the tragic events that have befallenVardan Petrosyan. I see certain similarities between the two events. Both reveal what type of country we live in and were we have reached. I believe that the public is changing.