Շանթ Հարությունյան. «Ես շնչահեղձ եմ լինում էս երկրում»
Երեկ Շանթ Հարությունյանը «Ես սկսում եմ հեղափոխություն» պաստառով նստացույց է սկսել Երևանի Ազատության հրապարակում:
-Ի՞նչ պահանջ եք դնում հեղափոխության հիմքում: Իշխանափոխությո՞ւն:
-Ես դուրս եմ եկել արժեքների հեղափոխություն իրականացնելու, որի մեջ մտնում է նաև իշխանության տապալումը:
-Ժողովուրդը, կարծես, հոգնած է, այլևս ուժ չունի:
-Ես ի՞նչ անեմ: Ես ինքս մենակ, ճիշտ է, չեմ կարող անել դա, բայց ով որ իրեն հոգնած չի համարում, կամ էլ ասում է՝ ախպեր, ուզում է հոգնած լինեմ, ուզում է հոգնած չլինեմ, իմ մարդկային արժանապատվությունը նսեմացրել են, դուրս եմ եկել փողոց: Ես էլ եմ հոգնած, գիտեք՝ ես հոգնած չե՞մ: Սաղ կյանքս էդ պայքարի մեջ եղա, հոգնած եմ, բայց որ հոգնած եմ, ուրեմն պիտի հաշտվե՞մ իմ արժեքների կորստի, նսեմացման հետ: Ես չեմ կարող հաշտվել:
-Ո՞ր կետից սկսվեց արժեքների կորուստը:
-Վաաբշե հայ ժողովրդի մեջ կարող է հազար տարի կորցված է եղել, ընդհանուր առմամբ, բայց մեր ժողովրի մեջ եղել են շերտեր, ասենք, ծնվել է Դավիթ Բեկ, ծնվել է Մխիթար սպարապետ, Նժդեհ կամ Իսրայելի Օրի, այսինքն՝ կորսված հանրության մեջ միշտ էլ արժեք կրող մարդիկ ծնվել են: Իրենք էլ՝ արժեքներ կրող հայ ժողովրդի այդ հատվածը, մեծ հաշվով կարճատև հաջողություններ կրելով, պարտվել են տարբեր դարերում: Այդ հատվածը պարտված է եղել մեծամասնության հակաարժեքային համակարգին: Հիմա ես ոչ Հուլիոս Կեսար եմ, ոչ Նապոլեոն եմ: Որ ասեմ՝ Դավիթ Բեկը պարտվեց, Նժդեհը պարտվեց, Իսրայել Օրին պարտվեց, Շանթը չի պարտվի կամ որ պարտվի, դրանից ողբերգություն լինի, չէ, ես ուղղակի պայքարում եմ, ես հավատում եմ իմ պայքարի ճիշտ լինելուն, հաղթանակը կլինի, թե չէ՝ դա երկրորդական է:
-Ձեր կարծիքով՝ 2008-ից մինչ օրս կա՞ր հավանականություն հեղափոխություն անելու:
-Լավ էլի, էդ վերլուծությունները չեմ ուզում անել, ունեմ կարծիք:
-Բայց կա՞ր նման պահ, կա՞ր հասունացած պահ:
-Կարծում եմ, որ եթե մարտի 1-ին Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ժողովրդին տուն չուղարկեր, էդ հեղափոխությունը հաղթելու էր, բայց արդյո՞ք դա կլիներ արժեքների հեղափոխություն, թե՞ դառնալու էր սոսկ իշխանափոխություն, կասկածում եմ: Բայց որ իշխանությունը կտապալվեր, եթե Լևոնը տնից դուրս գար, ժողովրդին տուն չուղարկեր, չեմ կասկածում:
-Բայց ասում են՝ Ղարաբաղի անվտանգության հարց կար:
-Դե էդպես միշտ կարելի է ամեն վախկոտություն արդարացնել, ամեն ստորություն բացատրել, ամեն քայլ անել: Ինձ չի հետաքրքրում. էդ ինքը կիմանա՝ ինքը ինչի՞ արեց դա:
-Ինչի՞ց եք հոգնել:
-Հիմա 48 տարեկան եմ, ասենք, կարող է 30-քանի տարի պայքարել եմ այդ արժեքների համար տարբեր ժամանակներում: Փոքր ժամանակ, իհարկե, ավելի քիչ եմ գիտակցել էդ իմ արժեքները, որոնք հոգով-սրտով զգում եմ, ինչքան հասունացել եմ, ավելին եմ հասկացել, ավելին է ձևակերպվել և այլն, և այլն: Ախր, բոլոր պետություններում ապրող ժողովուրդներն ինչի՞ են պայքարում, ինչի՞ են հեղափոխություն անում: Որ նորմալ ապրեն: Ամեն մարդ եթե ուզում է ազնիվ լինի, ուրեմն ազնիվ լինի: Եթե ուզում է սրիկա լինի, ուրեմն թող դատեն, բայց իր իրավունքից թող օգտվի, ուզում է թող հանցագործություն անի, բռնեն-տանեն դատեն:
Բայց հիմա էստեղ էսպես է. ով հանցագործություն չի անում, իրեն են դատում, ով հանցագործություն է անում, չեն դատում: «Ջելսեմինոն՝ խաբեբաների աշխարհում» կարդացած կա՞ք, ասում է՝ էնպես երկիր էր սարքել, որտեղ այոն նշանակում էր ոչ, ոչը՝ այո, գեղեցիկը՝ տգեղ: Հիմա էս մեր երկիրը էդպիսի խաբեբաների երկիր է: Բայց դաստիարակվել եմ էնպես, որ ես շնչահեղձ եմ լինում էս երկրում: Ես գիտեմ, ճանաչել եմ, ծանոթ եմ, տեսականորեն վստահ եմ, որ մեր ժողովրդի մեջ կան բավարար թվով մարդիկ, ովքեր շնչահեղձ են լինում էդ կեղծիքներից, էդ խաբեբայություններից, ու ես որ չեմ կարողանում, հենց ընենց չեմ էլ ուզում մեռնել:
Ըստ էության, հոգնել ենք, որովհետև մարդիկ պայքարում են, որ նորմալ երկրում ապրեն, ոնց որ բոլորը ապրեն, ես էլ ուզում էդպես ապրել, էն էլ չեղավ: Ասենք, 88-ին մտածում էինք, որ շուտ Ղարաբաղը կտան, անկախություն կլինի, կգնանք մեր կյանքով կապրենք, բայց տեսանք, որ Ղարաբաղի անկախությունից հետո ժողովուրդն ավելի շատ բան կորցրեց:

Шант Арутюнян: “Я задыхаюсь в этой стране”
Вчера Шант Арутюнян начал на площади Свободы в Ереване сидячий пикет под лозунгом “Я начинаю революцию”.
Какие требования Вы положили в основу революции – смену власти?
Я пришел сюда, чтобы осуществить революцию ценностей, в которую входит также свержение власти.
Народ, пожалуй, устал, у него уже нет сил...
А что я могу сделать. Правда, в одиночку мне это не осилить, но тот, кто не считает себя уставшим или говорит: брат, пусть даже я устал, но мое человеческое достоинство унизили, поэтому я вышел на улицу... Я тоже устал. Вы думаете, я не устал? Эту борьбу я веду всю свою жизнь. Но что из того, что я устал, значит я должен мириться с потерей своих ценностей, с унижением? Я не могу с этим смириться.
С какой точки начинается потеря ценностей?
В армянском народе ценности могут быть утрачены уже тысячу лет, но в нашем народе рождались, скажем, Давид, Бек, Мхитар Спарапет, Нжде или Исраэл Ори, то есть люди, являвшиеся носителями ценностей. А эта часть армянского народа, которая была носителем ценностей, добиваясь по большому счету краткосрочных успехов, в разных веках терпела поражение. Эта часть проигрывала антиценностной системе большинства. Я не Юлий Цезарь и не Наполеон. Я не могу сказать, что Давид Бек потерпел поражение, Нжде потерпел поражение, Исраэл Ори потерпел поражение, а Шант не может потерпеть поражение, а если потерпит, то никакой трагедии в этом не будет... Я просто веду борьбу, я верю в справедливость своей борьбы. А будет победа или нет, это второстепенный вопрос.
Как Вам кажется, с 2008 года по сей день была вероятность революции?
Знаете, я не занимаюсь анализом, у меня свое мнение.
Но был такой момент? Был назревший момент?
Думаю, если бы 1 марта Левон Тер-Петросян не отправил народ по домам, революция тогда победила бы. Но было бы это революцией ценностей или всего лишь сменой власти, я не могу сказать. Но в том, что власть была бы свергнута, если бы Левон вышел из дома и не отправил людей по домам, я не сомневаюсь.
Но ведь говорили, что есть вопрос безопасности Карабаха...
Этим всегда можно оправдать любую трусость, объяснить любую подлость, любой шаг. Меня это не интересует. Ему лучше знать почему он это сделал.
От чего Вы устали?
Мне 48 лет, из них 30 с лишним я в разное время вел борьбу за эти ценности. В детстве я, конечно, мало осознавал эти ценности, но с возрастом начал понимать все больше и больше. А за что ведут борьбу народы, живущие в других государствах? Почему они совершают революции? Чтобы жить нормально. Если человек хочет жить честно, пусть живет честно. Если он хочет быть мерзавцем, пусть его судят, но пусть он пользуется своими правами. Если хочет совершить преступление, пусть предстанет перед судом. А здесь судят того, кто не совершал преступление, а преступника не судят. Вы читали книгу “Джельсомино в стране лжецов”? Там речь шла о стране, где “да” означало “нет”, “нет” – “да”, красивое было некрасивым... Сейчас такой страной лжецов является наша страна. Но я воспитан так, что в такой стране я задыхаюсь. Я знаю и теоретически уверен, что в нашей стране есть достаточно число людей, которые тоже задыхаются от этой лжи, от этого обмана, и я не хочу умереть просто так.
По сути, мы устали, потому люди ведут борьбу за то, чтобы жить в нормальной стране, как живут все. Я тоже хочу так жить, но не получилось. В 88-ом мы думали, что очень скоро Карабах отдадут, будет независимость, мы начнем жить своей жизнью. Но мы увидели, что после обретения независимости Карабахом народ потерял еще больше.