«Գրանդ Քենդին» գնել է «նոր սերնդի» ՀԴՄ-ները, բայց արդեն 3 ամիս է, չի կարողանում օգտագործել
«Գրանդ Քենդի» ընկերությունը, ի թիվս ՀՀ մնացած խոշոր հարակտուների (500 միլիոն և ավելի իրացման շահույթ ունեցող) արդեն մոտ երեք ամիս է, ինչ գնել է 369,600 դրամանոց «նոր սերնդի» ՀԴՄ-ները, սակայն դեռ աշխատում է իր ունեցած նախկին ՀԴՄ-ներով: Այդ մասին իմացանք այսօր, երբ «Գրանդ Քենդիի» մասնաճյուղերից մեկում գնում կատարելուց հետո ստացանք «հին սերնդի» ՀԴՄ-ի կտրոն:
Հիշեցնենք, որ «ՀԴՄ-ների ներդման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ը խոշոր հակատուներին հուլիսի 1-ից պարտադրեց գնել նոր ՀԴՄ-ները` դրա համար սահամանելով 369,600 դրամ, հիմա էլ վերջնաժամկետ է դրել փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար` դարձյալ նույն գնով: ՊՈԱԿ-ն իր բիզնեսով է զբաղված, ներկրում և վաճառում է ՀԴՄ-ներն առանց արգելքի, քանի որ պետական եկամուտների կոմիտեն, հիմնվելով կառավարության որոշումների վրա, օգնում է նրան` տնտեսվարողներին պարտադրելով գնել սարքը և չենթարկվելու դեպքում տուգանելով: Հիշեցնենք նաև, որ ՊՈԱԿ-ն այժմ որևէ իրավասություն չունի վաճառել ՀԴՄ-ները փոքր և միջին ձեռնարկություններին, ՓՄՁ-ներին սարքը վաճառելու գնի վերաբեյալ կառավարության որևէ որոշում չի կայացվել, սակայն արդեն կան վաճառքի դեպքեր:
ՓՄՁ-ներին առանց գնի վերաբերյալ որոշման նոր ՀԴՄ-ները պարտադրելու փոխարեն կառվարությունը կարող էր այս երեք ամսվա ընթացքում լուծել սարքի` խոշոր հարակատուների համար առաջացած ծրագրային ապահովման խնդիրները: Կառավարությունը, ՊԵԿ-ը և նրա ՊՈԱԿ-ը շարժվում են բիզնեսի օրենքներով. նպատակը սարքը իրացնելն է` անկախ այն հանգամանքից օգտագործվելու է այն, թե ոչ:
«Հարցեր կան, որ պետք է համապատասխանեցնեն, որ ՀԴՄ-ն նորմալ աշխատի: Հիմա այդ գործընթացի մեջ ենք»,- մեզ հետ զրույցում ասաց «Գրանդ Քենդիի» իրավաբանական բաժնի պետ Գագիկ Խաչատրյանը: «Այդ ՀԴՄ ապարատները պարզապես ունեն թերություն, մենք դիմել իրենց պաշտոնական նամակով ու իրենք մեզ համար ծրագրային լուծում պետք է տան: Հիմա մենք սպասում ենք այդ ծրագրային թարմացմանը, երբ որ կլինի, այդ ժամանակ մենք բնականաբար կտեղադրենք այդ ՀԴՄ-ները մեր ամբողջ ցանցով»,- ավելացրեց «Գրանդ Քենդիի» ֆիրմային խանութների գծով հաշվապահ Արփինե Սիմոնյանը` նշելով, որ իրենք ամեն օր սպասում են, որ ՊՈԱԿ-ի ծրագրավորողները այդ խնդիրը կլուծեն:

“Гранд Кенди” приобрела ККА “нового поколения”, однако уже третий месяц не может их задействовать
Три месяца назад компания “Гранд Кенди” в числе других крупных налогоплательшщиков приобрела за 369,600 драмов контрольно-кассовые аппараты нового поколения, однако до сих пор использует старые ККА. Об этом нам стало известно сегодня, когда, сделав покупки в одном из магазинов “Гранд Кенди”, мы получили кассовый чек старого образца.
Напомним, что Государственная некоммерческая организация “Офис внедрения ККА” с 1 июля обязала крупных налогоплательщиков приобрести за 369.600 драмов новые контрольно-кассовые аппараты. А сейчас установлен конечныйсрок приобретения новых ККА малыми и средними предприятиями (МСП), причем за ту же цену. ГНКО занята своим бизнесом – беспрепятственно ввозит и продает ККА, поскольку Комитет госдохоов, основываясь на решениях правительства, помогает этой организации обязывать хозяйствующих субъектов покупать эти кассовые аппарата, а в случае неподчинения этому требованию – взимать с них штрафы.
Напомним также, что сейчас ГНКО не имеет права продавать ККА малым и средним предприятиям. Дело в том, что правительство пока не приняло решение о цене продажи кассовых аппаратов МСП, тем не менее случаи продажи уже имели место.
Вместо того, чтобы обязывать МСП покупать новые кассовые аппараты без установления цены, правительство могло за эти три месяца решить проблемы их программного обеспечения, возникшие у крупных налогоплательщиков. Правительство, КГД и ГНКО руководствуются законами бизнеса. Их цель – реализовать аппарат независимо от того, может он использоваться или нет.
“Эти кассовые аппараты имеют недостатки. Мы обратились с официальным письмом и сейчас ждем, чтобы нам предоставили программное решение. Как только мы его получим, то сразу во всех наших магазинах установим новые кассовые аппараты”,- отметила бухгалтер “Гранд Кенди” Арпине Симонян.