Հե՜յ, ով կա այդտեղ. խառը մտքեր աշխատավարձի բարձրացման շուրջ
Նրանք մի քանի օր առաջ մի հարսանիքի էին, մի քիչ պետության գործերից էլ խոսեցին ու հասկացան, որ գործազուրկներին 18 հազար տալը լրիվ ավելորդություն է: Եվ նույնիսկ զղջացին, որ դա չեն արել մի քանի տարի առաջ: Նախորդ ընտրություններից հետո՝ փաստորեն հինգ տարի, «փոշիացրել» են բյուջեի փողերը: Եվ այդ փողերով որոշեցին իրենց աշխատավարձը բարձրացնել:
Այս կառավարության անդամները լսել են աղքատության մասին, բայց չգիտեն, թե դա ինչ է: Տարբեր միջազգային կազմակերպությունների զեկույցներում կարդացել են, նույնիսկ աղքատների թիվն են հաշվարկել, ասում են՝ բնակչության 32,5 տոկոսն է աղքատ: Իհարկե, այս թիվը արժանահավատ չէ, բայց գոնե ընդունում են, որ աղքատություն կա երկրում: Կարող էին դա էլ չընդունել ու ասել՝ մեր երկրում աղքատ մարդ չկա:
Պատերազմի մասնակից ընկերս պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացման լուրից կատաղել էր: Նա ասում է՝ պայքարի ձեւերը պետք է փոխել: Ես համաձայնում եմ՝ գլխով անելով: Նա շարունակում է.
-Քաղաքացիական անհնազանդության հզոր ակցիաներ պետք է կազմակերպել: Ասենք` բոլորս նույն պահին անջատում ենք հոսանքը:
Ես ժպտում եմ ու ասում.
- Հետո՞:
-Հետո նույն ժամին բոլորս նստում ենք գետնին, կապ չունի՝ որտեղ ենք:
-Հետո՞ (ես սկսեցի պատկերացնել այդ ամենը):
-Հետո միանգամից նույն պահին փակում ենք բոլոր փողոցները: Գյուղերում, քաղաքներում, մայրուղիներում ու չենք շարժվում:
-Հետո՞:
-Հետո նրանք ոստիկանություն ու բանակ են բերում: Բայց նրանք բոլոր տեղերում այդքան զորք ու ոստիկանություն չեն կարող տանել:
-Մեկ շաբաթ եթե կարողանանք դիմանալ, բանակն ու ոստիկանությունը կանցնեն խաղաղ ակցիաներ անող ժողովրդի կողմը:
Ես ասում եմ՝ չի լինի: Հարցնում է՝ ինչու՞: Ասում եմ՝ դրա շարժիչ ուժը ուսանողությունը պետք է լինի, իսկ Հայաստանում ուսանողություն չկա:
Ընկերս զարմացած ասում է. «Դու սխալվում ես»:
Ես չգիտեմ՝ գուցե սխալվում եմ:
Նրանք գիտեն, որ երկրում դեռ մարդ է մնացել եւ դեռ նրանց հաշվին կարող են բյուջեն մսխել:
Իսկ հիմա՝ կառավարության տվայտանքների մասին: Եթե կառավարությունն ուզում է աշխատավարձերը բարձրացնել, դա կարող է անել մեկ այլ ճանապարհով՝ կրճատել նախարարությունների ուղիղ կեսը: Ինչների՞ս են պետք, ասենք, էկոնոմիկայի, մշակույթի կամ սփյուռքի նախարարությունները եւ այսպես շարունակ: Կրճատեք եւ խնայված գումարներով բարձրացրեք քաղծառայողների աշխատավարձը: Եթե ուզում եք նախագահի աշխատավարձը բարձրացնել, աշխատանքից ազատեք տարատեսակ խորհրդականներին:
Ինչների՞ս է պետք 131 հոգանոց Ազգային ժողովը: Կեսով կրճատեք այդ թիվը, դարձրեք 65: Դա այնքան հեշտ կարելի է անել. 5-րդ դասարանի համար նախատեսված թելադրություն տվեք պատգամավորներին, ով 5 սխալից ավելի արեց՝ հանեք ԱԺ-ից: Կարծում եմ՝ հենց 65 հոգի էլ կմնա թելադրությունից հետո:

Эй, кто там? Смешанные мысли по поводу повышения зарплаты
Несколько дней назад они были на свадьбе. Поговорили немного о государственных делах и поняли, что платить безработным 18 тысяч драмов совершенно излишне. Они даже пожалели, что не сделали этого несколько лет назад. После предыдущих выборов, на протяжении фактически пяти лет, они “распыляли” бюджетные деньги, решив на эти средства повысить себе зарплату.
Члены правительства слышали о бедности, но не знают, что это такое. В докладах различных международных организаций они читали о бедности и даже подсчитали число бедных – говорят, бедным является 32,5% населения нашей страны. Разумеется, эта цифра недостоверна, но они хотя бы признают, что у нас есть бедность. А ведь могли бы не признать, сказать, что в нашей стране нет бедных.
Участвовавший в Арцахской войне мой друг пришел в ярость от сообщения о повышении зарплаты чиновников. Сказал, что надо изменить методы борьбы. Я согласно кивнул головой.
Он продолжил: - Необходимо организовать мощные акции гражданского неповиновения. Скажем, все в одно и то же время выключают электричество.
Я улыбаюсь и спрашиваю: - Дальше?
- Дальше все в одно и то же время садимся на землю, неважно где.
- Дальше? (Я начал представлять, как все это будет происходить.)
- Дальше мы одновременно перекрываем все улицы – в селах, городах, на магистралях и не двигаемся.
- Дальше?
- Дальше они приводят полицию и армию. Но они не смогут направить во все места столько войска и столько полиции.
- Если нам удастся продержаться неделю, армия и полиция перейдут на сторону проводящего мирные акции народа.
Я сказал: не будет этого.
Он спросил: почему?
Потому что движущей силой этих акций должно стать студенчество, а в Армении нет студенчества, ответил я.
Мой друг удивился: “Ты ошибаешься”.
Я не знаю, может и ошибаюсь. Они знают, что в стране еще остались люди, за счет которых можно разворовывать бюджет. А сейчас о душевных муках правительства.
Если правительство хочет повысить зарплату, то оно может сделать это другим путем. Например, ровно наполовину сократить министерства. На что нам, скажем, министерства экономики, культуры или диаспоры. И так дальше. Сократите и на сэкономленные средства повышайте зарплату гражданским служащим.
А если хотите поднять зарплату президенту, освободите от работы различного рода советников.
На что нам Национальное Собрание из 131 депаутата? Сократите это число ровно наполовину, пусть будет 65. Сделать это очень легко. Дайте депутатам написать диктант для 5-го класса. Кто сделает больше пяти ошибок – исключайте из НС. Я думаю, что после этой письменной работы как раз 65 человек и останется.