Եվգենի Կասպերսկու համակարգչային դժոխքի յոթ շրջանները
Այսօր ՀՊՃՀ-ում «Կասպերսկի լաբորատորիայի» հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին ներկայացրեց համակարգչային վիրուսային ծրագրերի զարգացման ընթացքը: 1980-ական թթ.-ից սկսած` համակարգչային վիրուսները, որոնց դեմ պայքարում է ՏՏ մասնագետի ընկերությունը, անցել են զարգացման յոթ մակարդակ. մակարդակի բարձրացմանը զուգահեռ աճում է դրանց վտանգավորությունը:
Առաջին շրջանում վիրուսային ծրագրերը մշակվում էին պարզապես հետաքրքրասեր ուսանողների կամ ծրագրավորողների կողմից: Վիրուսային ծրագրերի նպատակը հետազոտական էր, իսկ դրանց «բուժումը»` շատ ավելի հեշտ: 1980-ական թթ.-ի վերջում և 1990-ական թթ.-ի սկզբին վիրուսային ծրագրերի մշակումը տեղափոխվում է «դժոխքի երկրորդ շրջան», երբ վիրուսների ստեղծումը դառնում է երիտասարդ ծրագրավորողների հպարտության և ինքնահաստատման միջոց: Եվ. Կասպերսկու դիտարկամամբ` այժմ երիտասարդները զբաղվում են ավելի հետաքրքիր գործով. օրինակ` ցանցային խաղերով: Դրանք ինքնադրսևորվելու ավելի մեծ հնարավորություն են տալիս, բացի այդ` չեն պահանջում ծրագրավորողի գիտելիքներ:
Երրորդ շրջանում ի հայտ են գալիս համակարգչային հանցագործները, որոնց գործունեությունը մտածված և գրագետ է: Եվ. Կասպերսկու խոսքերով` նրանց հասրած վնասը տարվա ընթացքում կազմում է 100 մլրդ դոլար, որի մեջ ներգրավված են հազարավոր մարդիկ: Այս խմբին Կասպերսկին անվանում է C2C՝ criminals to criminals: Իրականում, սա ինդուստրիա է և շահավետ գործ: Այս մարդկանց նպատակն է հնարավորինս շատ համակարգիչներ վարակել, շատ ինֆորմացիա ձեռք բերել և մնալ աննկատ: Եվ. Կասպերսկու խոսքերով՝ եթե առաջ վիրուսային ծրագրերի մշակումը ֆինանասական տեսանկյունից հավասար էր հեծանիվի արտադրությանը, ապա այժմ՝ մեքենայի:
Չորրորդ խմբում ներգրավված են hacktivist-ները: Սրանք նույնպես հանցագործներ են, բայց նրանց նպատակն է ստանալ առավելագույնս շատ ինֆորմացիա և վնասել շատ սերվերներ:
Հինգերորդ խումբը Կասպերսկին անվանում է լրտեսություն, երբ կատարվում է հսկողություն ու գողություն կոմերցիոն, պետական կամ ռազմական ինֆորմացիայի նկատմամբ: Նրանց գրեթե անհնար է բացահայտել. միայն այն դեպքում, երբ նրանք չեն թաքնվում կամ կոպիտ սխալներ են թույլ տալիս: ՏՏ ոլորտի մասնագետը հիշում է, որ երբ մի անգամ ստանձնել էր մի գործ, որը մեծ մասշտաբներ ու զոհեր էր ներառում, ասել է. «Աշխարհի ամբողջ ինֆորմացիան արդեն գողացվել է առնվազն երկու անգամ» :
Եվ քանի որ նման գործողությունները կապված են խոշոր գումարների հետ, հաճախ նման գործերի հետևում կանգնած են լինում նաև պետությունները: Այս դեպքում համակարգչային պաշտպանության ավանդական միջոցները չեն գործում :
Վեցերորդ շրջանում խոսքը գնում է ռազմական գրոհի մասին: Այստեղ վիրուսները գործում են երեք հիմնական ուղղությամբ՝ ֆիզիկական ենթակառուցվածքներ, համակարգչային տվյալներ և հեռահաղորդակցություն:
Դժոխքի յոթերորդ՝ ամենավտանգավոր մակարդակը ահաբեկիչներն են: Կասպերսկու խոսքերով՝ եթե նախորդ խմբերում ներգրավվածների հետ որոշակի ձևով կարելի է համաձայնության գալ, ահաբեկիչների խմբի դեպքում դա անհնար է:
«Կասպերսկի լաբորատորիան» վնասակար ծրագրերից, սպամից և հակերային հարձակումներից պաշտպանության համակարգերի ամենահայտնի արտադրողներից է: Նրա գործընկերային ցանցը ընդգրկում է աշխարհի ավելի քան 200 երկիր: Շուրջ 30 երկրներում այն ունի իր տեղական ներկայացուցչությունները: Ընկերության կողմից արտադրվող ապրանքատեսակների և տեխնոլոգիաների 300 միլիոնից ավելի օգտատեր պաշտպանված է վնասակար ծրագրերի սպառնալիքներից: Հայաստան այցի շրջանակներում Եվգենի Կասպերսկուն շնորհվել է ՀՊՃՀ պատվավոր դոկոտրի կոչում:

Семь кругов компьютерного ада Евгения Касперского
Основатель и генеральный директор фонда “Лаборатория Касперского” Евгений Касперский сегодня представил в Государственном инженерном университете Армении (ГИУА) процесс развития компьютерных вирусных программ. Начиная 1980-х годов компьютерные вирусы, борьбу с которым ведет компания специалиств в области ИТ, прошли семь уровней развития. Параллельно этому росла и степень их опасности.
В первом периоде вирусные программы разрабатывались любознательными студентами и программистами. Цель вирусных программа носила исследовательский характер, а их “лечение” было очень легким. В конце 80-х и начале 90-х разработка вирусных программ перешла на второй “круг ада”, когда создание вирусов стало для молодых программистов предметом гордости и способом самоутверждения. Сейчас, по словам Касперского, молодые специалисты заняты более интересным делом, например, сетевыми играми, которые дают больше возможностей для самоутверждения и не требуют знаний в области программирования.
В третьем периоде появились компьютерные преступники, которые действовали обдуманно и грамотно. Ущерб, причиняемый ими в течение года, составляет 100 млрд долларов, отметил Евгений Касперский. В этот процесс втянуты тысячи людей. Эту группу Касперский называет C2C՝ criminals to criminals. На самом деле это индустрия и выгодное дело. Цель этих людей – заразить как можно больше компьютеров, получить как можно больше информации и остаться незамеченными. Если раньше разработка вирусных программ с финансовой точки зрения была равна производству велосипеда, то сейчас она равна производству автомобиля.
В четвертую группу включены hacktivist. Они тоже преступники, но их цель получить максимальный объем информации и вывести из строя серверы.
Пятую группу Касперский называет группой шпионажа. В этом случае осуществляется контроль и кража коммерческой, государственной или военной информации. Их практически невозможно выявить, за исключением тех случаев, когда они не скрываются или допускают грубые ошибки. Специалист сферы ИТ вспоминает, что в свое время, взявшись за крупномасштабное дело, причинившее большой ущерб, он сказал: “Вся информация мира была как минимум дважды украдена ”.
И поскольку такие действия связаны с огромными суммами, то за ними зачастую стоят государства. В этом случае традиционные средства компьютерной защиты не действуют.
В шестом периоде речь идет о военной атаке. Здесь вирусы действуют в трех основных направлениях – физические инфраструктуры, компьютерные данные и телекоммуникации.
Седьмой и самый опасный “круг ада” – террористы. По словам Касперского, если с теми, кто вовлечен в предыдущие группы, можно в какой-то степени договориться, то в случае с террористами это невозможно.
“Лаборатория Касперского” — самый популярный в России и крупнейший в Европе производитель систем защиты от вредоносного и нежелательного ПО, хакерских атак и спама. “Лаборатория Касперского” — это международная группа компаний, которая осуществляет свою деятельность более чем в 200 странах и территориях мира. Компания входит в четверку ведущих мировых производителей программных решений для обеспечения информационной безопасности. Продукты “Лаборатории Касперского” надежно защищают компьютеры и мобильные устройства более 300 млн пользователей по всему миру, а технологии компании используются в продуктах крупнейших мировых поставщиков программных и аппаратных решений.