Գինու փառատոնն այս տարի կտևի երեք օր
Այս տարի այն լայնացրել է իր քարտեզը. բացի Արենի համայնքից միջոցառումներ են նախատեսվում նաև Ռինդ, Եղեգնաձոր և շրջակա այլ համայնքներում:
Ինչպես ասուլիսի ժամանակ նշեց կազմակերպիչ «Արենի Փառատոն» հիմնադրամի տնօրեն Նունե Մանուկյանը, բացի գինուն և գինեգործությանը նվիրված միջոցառումներից փառատոնի շրջանակներում լինելու են ավանդական խաղեր, թատերական բեմադրություններ, շոու ծրագրեր: Եկեղեցում իր կատարումներով հանդես կգա մարզի երգչախումբը:
Փառատոնի առաջին օրը Ռինդ համայնքում տեղի է ունենալու տնական արտադրության գինիների մրցույթ: Կազմակերպիչների խոսքերով` այդ օրը հնարավորություն կլինի նաև մասնակցել խաղողի բերքահավաքին:
Հոկտեմբերի 5-ին կկայանա գինու փառատոնը Արենի համայնքում:
Փառատոնի վերջին օրը Եղեգնաձորում կկայանա «Գինու Փառատոն 2013»-ի «Բերքի տոն» եզրափակիչ միջոցառումը: Այցելուները կարող են ճաշակել տվյալ տեղանքին հատուկ ճաշատեսակներն ու բերք-բարիքը, կլինեն թատերական, համերգային, պարային ծրագրեր:
Փառատոնին Ֆրանսիայից հրավիրված Ռենե Պայան՝ Սյուզ լա Ռուս համալսարանի տնօրենը, նշեց, որ այժմ ամբողջ աշխարհում զարգացումները շատ ավելի արագ են տեղի ունենում, քան նախկինում, և եթե Ֆրանսիայի նման երկրին շուրջ 300 տարի պահանջվեց գինեգործության զարգացման համար, ապա Հայաստանը կարող է ավելի արագ հասնել ցանկալի արդյունքների՝ վերականգնելով գինեգործության լավագույն ավանդույթները, որոնք ավելի հին պատմություն ունեն:

Фестиваль вина в этом году продлится три дня
Ставший традиционным Фестиваль вина в Вайоц дзоре в этом году пройдет с 4 по 6 октября. Нынешний фестиваль расширил свою географию: помимо общины Арени мероприятия предусмотрены также в Ринде, Ехегнадзоре и других соседних общинах.
Как отметила на пресс-конференции учредительный директор Фестиваля Арени Нуне Манукян, кроме мероприятий, посвященных вину и виноделию, в рамках фестиваля состоятся традиционные игры, театральные постановки, шоу-программы. В церкви выступит областной хор.
В первый день Фестиваля в селе Ринд состоится конкурс домашнего вина. По словам организаторов, в этот день можно будет принять участие и в сборе винограда.
5 октября Фестиваль вина пройдет в общине Арени, а в последний день в Ехегнадзоре состоится заключительное мероприятие – Праздник урожая. Гости смогут отведать блюда, традиционные для данного региона, дары природы, посмотреть театральные и концертные программы.
Приглашенный на фестиваль директор французского университета “Сюз- ла-Рус” Рене Пайа отметил, что сейчас во всем мире процессы идут быстрее, чем раньше, и если такой стране, как Франция, на развитие виноделия потребовалось 300 лет, то Армения сможет быстрее добиться желаемых результатов, восстановив имеющие более давнюю историю свои лучшие традиции виноделия.