110 ստորագրությամբ միջնորդությունը (լուսանկարներ)
Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանում մեկնարկեց քաղբանտարկյալներ, Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի, Սարգիս Գևորգյանի, Դավիթ Քիրամիջյանի եւ Արտակ Կարապետյանի գործով դատավարությունը:
Հիշեցնենք, որ 2011թ. օգոստոսի 9-ին ակտիվիստների և ոստիկանության աշխատակիցների միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո Տիգրան Առաքելյանի հանդեպ որպես խափանման միջոց ընտրվել էր կալանքը. այդ կարգավիճակում Առաքելյանը գտնվում է արդեն երկու տարուց ավելի:
Այսօրվա հերթական դատական նիստի ժամանակ Տիգրան Առաքելյանի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը դատարանին միջնորդություն ներկայացրեց՝ իր պաշտպանյալի կարգավիճակը վերանայելու՝ կալանքի փոխարեն որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունն ընտրելու վերաբերյալ:
Միջնորդությանը փաստաբանը կցել էր նաև հանրությանը հայտնի 110 հասարակական, քաղաքական, մշակութային գործիչների ստորագրությունները:
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցությունների սենյակ՝ միջնորդության վերաբերյալ որոշում ընդունելու համար: Վերադառնալով այնտեղից՝ դատարանը մերժեց փաստաբանի միջնորդությունը, ինչը նշանակում է, որ Տ. Առաքելյանը կշարունակի մնալ անազատության մեջ:

Appellate Court Rejects Removal of Pre-Trial Detention for HAK Activist
Armenia's Criminal Appellate Court today rejected a motion to replace the pre-trial detention of Armenian National Congress (HAK) activist Tigran Arakelyan with a personal affidavit guaranteeing he would not flee the country.
The court issued the rejection even though 110 prominent citizens signed the affidavit which obliged them to pay upwards of 500,000 AMD as a sign of good faith. The money would be returned to them after the trial.
Tigran Arakelyan and three other HAK activists were sentenced to terms ranging from two to six years on charges of “hooliganism” due to a scuffle with police on August 9, 2011. Arakelyan was sentenced to six years and has been detained since.
The Criminal Appellate Court dismissed their appeals in November, 2013, but in May of this year the Court pf Cassation overturned the decision and ordered a retrial.