Նիկոլ Փաշինյանը «Դիլիջանի միջազգային դպրոցի» եւ «օֆշորային» սկանդալի միջեւ կապ է տեսնում
Ազգային ժողովում քննարկվում է «Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում հարկային եւ մաքսային արտոնություններ տրամադրելու մասին կառավարության ներկայացրած օրինագիծը:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս նախագիծն առնչվում է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, իր անվան շուրջ պտտվող «օֆշորային» սկանդալին: Պատգամավորը նշեց, որ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ, Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի օրհնությամբ ոմն գործարար Աշոտ Սուքիասյան 10 մլն դոլար է «քցել» Ռուբեն Վարդանյանի «Ամերիաբանկին»:
Ն. Փաշինյանը պատգամավորների ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Ռուբեն Վարդանյանը «Ամերիաբանկի» խորհրդի նախագահն է, ինչպես նաեւ «Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի նախաձեռնողը:
«Ուրեմն` այս նախագիծը, որ մենք քննարկում ենք, քննարկում ենք հենց կոռուպցիոն սկանդալի ուժով: Ըստ ամենայնի՝ վերջին մեկ տարվա ընթացքում իշխանություններն ամեն անգամ Ռուբեն Վարդանյանին հավաստիացրել են, որ այդ հարցը կլուծվի, վարկը կփակվի, փողը կվերադարձվի, բայց, ըստ ամենայնի, գործարարի համբերության բաժակը լցվել է մայիսի 29-ին, երբ «Հետքում» հրապարակվեցին փաստաթղթեր, որոնց համաձայն՝ փողերը հոսել են մի ձեռնարկության հաշվեհամարի, որտեղ որպես բաժնետեր գրանցված են Տիգրան Սարգսյանը, Նավասարդ Կճոյանը եւ Աշոտ Սուքիասյանը: Սա ապացույցն է այն բանի, որ քցել են ոչ միայն բանկին, այլեւ անձամբ Ռուբեն Վարդանյանին, որովհետեւ բանկը չէր կարող Հայաստանի չափանիշներով նման ահռելի գումարներ տրամադրել կասկածելի գործարքին, որ շրջանցեր տնտեսական ռիսկերը եւ տրամադրեր վարկ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատգամավորի խոսքով` նման բան կարող էր լինել այնպիսի փաստարկը, որ Ռուբեն Վարդանյանին կհամոզեր շրջանցել, չնկատելու տալ գործարար ռիսկերը: Այդպիսի բան կարող էր լինել իշխանության բարձրագույն ներկայացուցիչների խնդրանքը, հորդորը, խոստումը, երաշխիքը:
Նիկոլ Փաշինյանի ասելով՝ Հայաստանում նման երկու մարդ կա, որ կարող էր 10 մլն դոլար տրամադրելու խնդրանքով դիմել: «Կամ Տիգրան Սարգսյանը, կամ Սերժ Սարգսյանը, երրորդ տարբերակ չկա»,- հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ «Հետքի» նշված հրապարակումից հետո իրադարձությունները զարգացել են «սուպեր արագությամբ»:
«Եթե Ռուբեն Վարդանյանին թվում է, որ այս օրենքի նախագծով ինքը երաշխիքներ է ստանում, որ իրեն ավելի մեծ չափով չեն «քցի», ուրեմն Ռուբեն Վարդանյանը սխալվում է, որովհետեւ ոնց 2 օրում այս օրենքը ընդունեցին, 2 օրում կընդունեն մեկ ուրիշ օրենք: Ես այս օրենքի նախագծին դեմ եմ քվեարկում, որպեսզի բարոյական իրավունք ունենամ դեմ քվեարկեմ այն օրենքի նախագծին, որով ավելի շատ պիտի «քցեն»»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատգամավորի խոսքով` իշխանությունը հասկացել է, որ այս հարցը արագ չլուծելու դեպքում հայաստանյան բնույթի սկանդալը վերածվելու է միջազգային սկանդալի, այդ իսկ պատճառով արտահերթ կարգով «ափալ-թափալ» ընդունում են նախագիծը:

Никол Пашинян видит связь между международной школой "Дилижан" и оффшорным скандалом
В Национальном Собрании обсуждается разработанный правительством законопроект о предоставлении налоговых и таможенных льгот в рамках программы "Международная школа "Дилижан".
Депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян отметил, что данный проект имеет отношение к премьер-министру Тиграну Саркисяну и разразившемуся вокруг него оффшорному скандалу.
По словам Пашиняна, некий предприниматель Ашот Сукиасян вместе с премьер-министром Тиграном Саркисяном и с благословения архиепископа Навасарда Кчояна вложил в принадлежащий Рубену Варданяну банк "Америа" 10 миллионов долларов.
Пашинян обратил внимание своих коллег на то обстоятельство, что Рубен Варданян является президентом совета банка "Америа" и инициатором программы "Международная школа "Дилижан".
"Следовательно этот проект мы обсуждаем с точки зрения коррупционного скандала. Судя по всему, за последний год власти каждый раз обещали Рубену Варданяну решить этот вопрос, погасить кредит, вернуть деньги. Но, как видно, после того, как 29 мая "Hetq" опубликовал документы, согласно которым деньги текли на расчетный счет предприятия, акционерами которого записаны Тигран Саркисян, Навасард Кчоян и Ашот Сукиассян, терпение предпринимателя лопнуло. Это доказывает, что кинули не только банк, но и лично Рубена Варданяна, потому что банк не мог в обход экономическим рискам выделить столь огромные по меркам Армении суммы на совершение сомнительной сделки",- отметил Никол Пашинян.
По словам депутата, обстоятельством, которое могло убедить Варданяна обойти возможные риски, могли стать просьба, обещания и гарантии представителей высшей власти.
"В Армении есть два человека, которые могут обратиться с просьбой предоставить 10 миллионов долларов. ЭтоТигран Саркисян и Серж Саргсян. Третьего варианта нет",- добавил Пашинян.
Он также отметил, что после упомянутой публикации "Hetq" события начали развиваться с "суперскоростью".
"Если Рубену Варданяну кажется, что этим законопроектом он получает гарантии того, что его не "кинут" на большую сумму, то Варданян ошибается, поскольку если за два дня примут этот закон, то точно так же за два дня могут принять другой закон. Я буду голосовать против этого проекта, чтобы иметь моральное право голосовать против того законопроекта, которым они кинут на еще большую сумму",- заявил Никол Пашинян.
По словам депутата, власть поняла, что если этот вопрос не получит скорого решения, то скандал местного масштаба перерастет в международный скандал, поэтому они хотят принять этот законопроект как можно быстрее.