Հովիկ Աբրահամյանը մի պահ գայթակղվել է, բայց չի արձագանքել
«Իհարկե, ես մի պահ գայթակղվեցի և ցանկանում էի Նիկոլ Փաշինյանին պատասխանել, բայց մտածեցի, որ մաղձին պատասխանելն անիմաստ է»,- Վերահսկիչ պալատի 2012թ. հաշվետվության քննարկման ժամանակ իր ելույթն այսպես սկսեց Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Նա ասաց, որ վերջին օրերի այս քննարկումները բնական են և ամբողջությամբ տեղավորվում են ժողովրդավարության շրջանակներում: Ըստ նրա՝ քաղաքական մեծամասնությունն ինքն է խոսում իր թերությունների և բացթողումների մասին, և միայն ուժող իշխանությունն է կարող այդպես վարվել:
«Մեր նպատակը որևէ մեկի վրա անհիմն ցեխ շպրտելը չէ, այլ չարաշահումների բացառումն է, ինչը որոշ քաղաքական ուժեր, պատգամավորներ, ԶԼՄ ներկայացուցիչներ շատ վատ են տանում և վիրավորվում են, որ մենք խոսում ենք մեր բացթողումների, սխալների մասին: Ես ուզում եմ բոլորին հավաստիացնել, որ ՀՀԿ ղեկավարը, ով նաև ՀՀ նախագահն է, որևէ մեկին պաշտոն առաջարկելու ընթացքում և դրանից հետո չունի որևէ պայման, որ նրանք պետք է գնան այդ պաշտոնը ստանձնեն և զբաղվեն չարաշահումներով, թալանով կամ, չգիտեմ, յուրացումներով: Դրա համար մենք զարմանում ենք: Իմ զարմանքը որոշ մարդկանց ցարմացնում է, թե ինչու եմ ես զարմանում»,- ավելացրեց Հովիկ Աբրահամյանը:
ԱԺ նախագահը ևս մեկ անգամ նշեց, որ ակնկալում են պատկան մարմիններից պատասխանատվության ենթարկել չարաշահողներին, սակայն այս ընթացքում նաև հասկացել է, որ ՎՊ հաշվետվության մեջ կան անհամապատասխանություններ:
Նա գործընկեր պատգամավորներին հավաստիացրեց, որ քաղաքական մեծամասնությունն անկեղծ է իր ելույթներում և որևէ մեկի հասցեին անհիմն մեղադրանքներ ներկայացնելու ցանկություն չունի:
«Մեր խնդիրն է, որ այն պաշտոնյաները, ովքեր կոչված են իրենց առաքելությունն իրականացնել, իրենց վատ աշխատանքով, չարաշահումներով ցեխ չշպրտեն մեծամասնության՝ ՀՀԿ-ի վրա: Դա է մեր մոտեցումը»,- նշեց Հովիկ Աբրահամյանն՝ ավելացնելով, որ իրենց համար անընդունելի կլինի, երբ Վերահսկիչ պալատը ներկայացնի փաստեր, իսկ ԱԺ-ն լռի և իր վերաբերմունքը ցույց չտա:
«Ես առաջարկում եմ այս փաստաթուղթն ուղարկել դատախազություն: Իմ կարծիքով՝ ոչ կառավարությունը, ոչ էլ Վերահսկիչ պաատը իրավասու չեն հիմնավորել որևէ չարաշահում: Ուղարկենք և գլխավոր դատախազությանն առաջարկենք՝ այդ գործընթացների մասին պարբերաբար տեղեկացնի ԱԺ-ին, կառավարությանը և Վերահսկիչ պալատին»,- ավելացրեց Հովիկ Աբրահամյանը:

Овик Абрамян не поддался соблазну ответить Николу Пашиняну
"В какой-то момент я, конечно, поддался соблазну ответить Николу Пашиняну, но подумал, что не имеет смысла отвечать на желчные заявления",- сказал, выступая во время обсуждения отчета Контрольной палаты, спикер Национального Собрания Овик Абрамян.
По словам главы парламента, проходящие в последние дни обсуждения полностью укладываются в рамки демократии. Политическое большинство само указывает на свои недостатки и упущения, а так поступать может только сильная власть, заявил О.Абрамян.
Он также отметил: "Наша цель не в том, чтобы необоснованно обливать кого-то грязью, а в том, чтобы выявлять злоупотребления, к чему некоторые политические силы, депутаты и СМИ относятся очень негативно и обижаются, когда мы говорим об ошибках. Я хочу всех заверить, что руководитель Республиканской партии Армении, он же президент страны, предлагая кому-либо должность, не ставит перед ним условие заниматься после этого злоупотреблениями, грабежом и хищениями. Мы удивляемся этому. А некоторые удивляются тому, что я удивляюсь",- заявил Овик Абрамян.
Он еще раз подчеркнул, что государственные органы должны привлечь к ответственности тех, кто занимается злоупотреблениями.
Спикер парламента заверил депутатов, что политическое большинство не имеет желания выдвигать кому-либо необоснованные обвинения. "Наша задача заключается в том, чтобы должностные лица, которые плохо выполняют свои обязанности, допускают злоупотребления, тем самым не обливали грязью большинство – РПА",- сказал Овик Абрамян, добавив, что для них будет неприемлемо, если Контрольная палата представит факты, а парламент промолчит и не выразит своего отношения.
"Я предлагаю направить этот документ в прокуратуру. На мой взгляд, ни правительство, ни Контрольная палата не вправе обосновывать те или иные злоупотребления. Предложим генпрокурору регулярно докладывать об этом процессе парламенту, правительству и Контрольной палате",- добавил О.Абрамян.