Հրանտ Բագրատյանը` կառավարության անդամներին. «Ծիծաղելու, ղժալու աստիճանի բացատրություններ են»
«2012 թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» ԱԺ-ում ելույթ ունեցավ Հրանտ Բագրատյանը եւ նշեց, որ բյուջեի շեմն այնքան ցածր մակարդակի վրա է եղել, որ հնարավոր չէր այն չկատարել:
Ըստ պատգամավորի` ինչքան որ բյուջեն ավելացել է, պետք է դրանից հանվեր տնտեսական աճը, հարկային ծանրաբեռնվածությունը, որպեսզի ստացվեր բյուջեի օրգանական աճը: Հրանտ Բագրատյանը նշեց, որ բյուջեն աճել է նաեւ միասնական եկամտահարկի, նոր հարկերի եւ բարձրացված այլ հարկերի հետեւանքով, ինչը չի նշանակում, որ բյուջեն օրգանապես աճել է:
«Իմ գնահատմամբ, եթե տնտեսական աճը 7.2 տոկոս է, եւ համախառն բոլոր եկամուտներն ավելացել են 7.4 տոկոսով, դա վատ ցուցանիշ է: Ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ տնտեսական աճը նկարված է եւ փաստված է, որ այդպիսի բան լինել չէր կարող»,- ավելացրեց Հրանտ Բագրատյանը:
Պատգամավորի խոսքերով` 2012 թ. 2011-ի համեմատ կարտոֆիլի արտադրությունն ավելացել է 110-130 տոննայով, իսկ գինը 100 դրամից դարձել է 105 դրամ: Այդ նույն ժամանակահատվածում պոմիդորի արտադրությունը 50-ից հասցվել է 60 տոննայի, իսկ գինը 120-ից դարձել է 130 դրամ: Նա ցույց տալով գնաճը նշեց, որ դրական թվերի գումարից չի կարող բացասական թիվ ստացվել:
«Պատկերացրեք, որ այս երկու ապրանքն եք արտադրում եւ սա ձեր ՀՆԱ-ն է: Շատ հեշտությամբ կարող եք հաշվել, որ գնաճն այս դեպքում կազմում է 106,14 տոկոս, դեֆլյատորը` 106.17 տոկոս»,- ասաց Հրանտ Բագրատյանը:
Հ. Բագրատյանը ԱԺ դահլիճում գտնվող կառավարության անդամներին մատնացույց արեց վիճակագրական ծառայությունից ստացած մի քանի նամակներ, որոնք ըստ պատգամավորի` «ծիծաղելու, ղժալու աստիճանի բացատրություններ են»:
Նա հորդորեց «ֆինանսների երիտասարդ նախարարին» թվեր ասելուց լրջորեն կշռադատել: «Երբ դուք ասում եք, որ հարկեր-ՀՆԱ-բյուջե հարաբերակցությունը կազմում է 23.8 տոկոս, բարեկամս, դա ոչ թե շնորհիվ ձեր հավաքած շատ հարկերի, այլ դու իջեցրել ես ՀՆԱ-ն: Սա փաստ է, որ բարելավվել է 0.005 տոկոսով»:
Պատգամավորի հաշվարկով՝ եթե այս տեմպերով գնանք ապա 340 տարի հետո կստանանք այն թիվը, որը պահանջում է Համաշխարհային բանկը:

Грант Багратян – членам правительства: "До ужаса смехотворные объяснения"
В связи с представлением в Национальном Собрании годового отчета об исполнении госбюджета 2012 г. выступил депутат фракции Армянского национального конгресса Грант Багратян. Он отметил, что порог бюджета было настолько низким, что его невозможно было не исполнить.
"На мой взгляд, если экономический рост составил 7,2%, а все валовые доходы увеличились на 7,4%, то это плохой показатель. Со всей ответственностью заявляю, что экономический рост нарисован, и подтверждено, что такого быть не могло",- сказал Багратян.
По его словам, в 2012 году, по сравнению с 2011-ым, производство картофеля увеличилось на 110-130 тонн, а цена выросла со 100 до 105 драмов. В тот же период производство помидоров увеличилось с 50-ти до 60-ти тонн, а цена выросла со 120 до 130 драмов. На примере роста цен Грант Багратян показал, что сумма положительных чисел не может дать отрицательное число.
Находившимся в зале НС членам правительства Грант Багратян показал несколько полученных в статистической службе писем, которые, по его словам, содержат "до ужаса смехотворные объяснения".
Он призвал молодого министра финансов перед тем, как озвучивать цифры, все серьезно взвесить. "Когда вы говорите, что соотношение налоги-ВВП-бюджет составляет 23,8%, то это не благодаря собранным вами налогами, а благодаря снижению ВВП. Факт, что этот показатель улучшился на 0.005%",- сказал депутат. Он также отметил, что если двигаться такими темпами, то цифру, которую требует Всемирный банк, мы получим через 340 лет.