Քաղաքապետարանը հանձն առավ, որ Պարոնյանի պուրակի դատական գործը լուծվի հօգուտ բնակիչների
Այսօր Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում Սուրենյան փողոցի բնակիչներն ընդդեմ քաղաքապետարանի և «Մեծ մահակ» ընկերության դատական նիստը քաղաքապետարանի ներկայացուցչի միջնորդությամբ հետաձգվեց ուղիղ մեկ ամսով: Այս մասին «Հետքին» հայտնեց նիստին ներկա ակտիվիստ Արթուր Աֆթանդիլյանը:
«Մեծ մահակը» կառուցապատում է իրականացնում Սուրենյան փողոցի Հակոբ Պարոնյանի պուրակի մի հատվածում (ընկերության հավաստիացմամբ՝ կառուցվում է գրասենյակային տարածք, մինչդեռ բնակիչները վստահ են, որ պետք է կառուցվեր մոթել) և ծառեր է հատել: Բնակիչները դատարանից պահանջում են արգելել հետագա ծառահատումները, ծառատունկի միջոցով վերականգնել մինչև իրավունքի խախտումը եղած դրությանը և անվավեր ճանաչել շինարարության թույլտվությունը:
Նախկինում ևս երկու անգամ դատական նիստերը հետաձգվել էին քաղաքապետարանի ներկայացուցչի միջնորդությամբ:
Այսօրվա նիստում, սակայն, քաղաքապետարանի ներկայացուցիչն ասաց, որ քաղաքապետարանը որոշում է ընդունել կառուցապատողին փոխհատուցում տրամադրել քաղաքի հողային ռեզերվային ֆոնդից:
Այսօրվա նիստում քաղաքապետարանն արդեն պաշտոնապես առաջին անգամ հանձն առավ, որ դատական գործը կլուծվի հօգուտ բնակիչների: Քանի որ այդ մասին պետք է համապատասխան որոշում ընունվի ավագանու նիստում, իսկ նորընտիր ավագանու նիստը կկայանա հուլիսի սկզբին, դատարանը որոշեց բավարարել քաղաքապետարանի միջնորդությամը:
Հաջորդ նիստին քաղաքապետարանը կներկայացնի փոխհատուցման մանրամասները, և հիմքեր կստեղծվեն կողմերի հաշտեցման համար՝ բնակիչներ պահանջը բավարարելու միջոցով:

Мэрия пообещала, что судебное дело о сквере Акопа Пароняна будет решено в пользу жителей
Сегодняшнее судебное заседание по иску жителей улицы Суреняна против мэрии и компании "Мец маак", которое рассматривается в суде общей юрисдикции ереванских административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун, по ходатайству представителя мэрии отложено на месяц. Об этом "Hetq" сообщил присутствовавший на заседании активист Артур Афтандилян.
Компания "Мец маак" с целью осуществления застройки на части территории сквера Акопа Пароняна, расположенного на улице Суреняна (компания заверяет, что строится помещение под офис, однако жильцы уверены, что предусматривается строительства мотеля), вырубила деревья. В суде истцы требуют запретить дальнейшую вырубку деревьев, посадить новые и аннулировать разрешение на строительство.
На сегодняшнем заседании представитель мэрии заявил, что мэрия приняла решение выделить застройщику компенсацию из резервного земельного фонда города.
Сегодня мэрия впервые официально пообещала, что судебное дело будет решено в пользу жителей. Суд решил удовлетворить ходатайство столичной администрации, поскольку соответствующее решение должно быть принято на заседании совета старейшин, которое состоится в начале июля.
На следующем заседании мэрия представит детали выделения компенсации, а посредством удовлетворения требования жителей будут созданы основания для примирения сторон.