Հրանտ Բագրատյան. «Թող մեր բերանի ջրերը չվազեն, որ արտասահմանից դասախոսներ են գալու»
Ազգային ժողովը շարունակում է քննարկել կառավարության նեկայացրած «Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում հարկային և մաքսային արտոնություններ տրամադրելու մասին օրենքի նախագիծը:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանն ասաց, որ ինքը դեմ է այս օրինագծին: Ըստ պատգամավորի՝ «մարդիկ մեզնից փող են ուզում, բայց չեն ասում՝ ինչի համար, ծրագիր չկա»: Հրանտ Բագրատյանն ասաց, որ 80 մլն դրամի արտոնություն արդեն տալիս են, և այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ գործ ունենք «տիեզերքի անվերջության» հետ:
«Թող մեր բերանի ջրերը չվազեն, որ արտասահմանից դասախոսներ են գալու: Մենք տեսել ենք նման դասախոսներ, ընդհուպ Նոբելյան մրցանակակիր դասախոսներ»,-ասաց Հրանտ Բագրատյանը:
Արտահերթ ելույթով հանդես եկավ նաև ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Նա ասաց, որ օրինագծի «տակը» պետք է լիներ ծրագիր, թե արտոնություններով, օրինակ, ինչ շինանյութ է բերվելու, քանի որ հնարավոր է՝ նախատեսվածից ավելի բերեն ու այստեղ վերավաճառեն:
ԱԺ նախագահն ասաց, որ պետք է խրախուսվեն ներդրումները, իսկ այս ծրագիրը դրական գնահատեց: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ այնպես չէ, որ Հայաստանում ներդրումների հերթ է, և իրենք ընտրության առաջ են կանգնած: «Եթե Աստծո կամոք նման հերթ կլինի, այն ժամանակ կքննարկենք, որ արտոնություն չտանք»,- ավելացրեց Հ. Աբրահամյանը:

Грант Багратян: "От мысли о приезде зарубежных преподавателей у нас слюнки не текут"
Национальное Собрание продолжает обсуждать проект закона о налоговых и таможенных льготах, представленный правительством в рамках программы создания международной школы "Дилижан".
Депутат фракции Армянского национального конгресса Грант Багратян выступил против законопроекта. "У нас просят денег, но не говорят для чего. Программы нет",- сказал Г.Багратян. По его словам, льготу в размере 80 миллионов драмов уже предоставили, и создается впечатление, что мы имеем дело с "безграничностью космоса".
"От мысли о приезде зарубежных преподавателей у нас слюнки не текут. Мы видели таких преподавателей, вплоть до лауреата Нобелевской премии",- добавил депутат.
Во внеочередном порядке выступил и спикер НС Овик Абрамян. Он сказал, что к законопроекту будет приложена программа, в которой должно быть прописано, какие, скажем, стройматериалы предусмотрено ввезти на льготной основе, чтобы исключить возможность ввоза большего количества для продажи. О.Абрамян призвал поощрять инвестиции и дал положительную оценку программе.