Ո՞վ կարող է ուտել 50 կգ խաղող. թեժ քննարկումներ ԱԺ-ում
Ազգային ժողովում բուռն քննարկվում է Կենտրոնական բանկի 2013 թ. դրամավարկային քաղաքականության ծրագիրը, որն արժանանում է ընդդիմադիր պատգամավորների քննադատությանը:
Ըստ այդ ծրագրի` 2013 թ. մասնավոր իրական սպառման աճի տեմպերը կդանդաղեն մինչև 4.6 %, իսկ մասնավոր ներդրումները կվերականգնվեն ներկայիս ցածր մակարդակից` աճելով 5.1 %-ով: Այս պարագայում 2013 թ. տնտեսական աճը կկազմի շուրջ 5.2 %` պայմանավորված հիմնականում արդյունաբերության եւ ծառայության ճյուղերի աճով:
Նախ` Հրանտ Բագրատյանը, ապա Արծվիկ Մինասյանը քննադատեցին ԿԲ-ի որդեգրած քաղաքականությունը, ինչը նպաստում է նաեւ արտագաղթին, քանի որ երկրում ազատ բիզնես միջավայր չկա, արձանագրված աճերը «նկարված» են եւ այլն:
Ըստ Արծվիկ Մինասյանի` մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման տեսանկյունից անհրաժեշտ է նոր մոդելի ընտրություն: Իսկ էներգակիրների գների բարձրացումից հետո երեւալու է դրա ավերիչ տնտեսական հետեւանքը: Պատգամավորի ասելով` տուժելու են փոքր ու միջին տնտեսությունները, կրճատվելու են աշխատատեղերը եւ այլն:
Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ ներկայիս վարվող հարկաբյուջետային եւ դրամավարկային քաղաքականությունը քայքայելու եւ կազմալուծելու է ողջ տնտեսական ոլորտը եւ հնարավորություն չի տալու, որ աղքատները ոտքի կանգնեն: Իսկ փոքր ու միջին բիզնեսի ռիսկերը բարձր են, եւ արդյունքում այդ բիզնեսը խեղդվում է, ու արդյունքում սկսվում է արտագաղթ:
Հրանտ Բագրատյանը նշեց, որ պետք չէ հավատալ վիճակագրական թվերին, թե երկրում արտադրվում է հազարավոր տոննաներով խաղող, կարտոֆիլ եւ այլ մշակաբույսեր, քանի որ դրանք «հորինված թվեր են, նման բան չկա»: Իսկ Աղվան Վարդանյանը, մեջբերելով վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալները, փաստեց, որ ըստ դրանց` մանկահասակ տարիքից մինչեւ զառամյալ տարիքի ծերունու մեկ սեզոնին բաժին է հասել 50 կգ խաղող, ինչը հնարավոր չէ:
«Եթե որեւէ պատգամավոր կամ նախարար կասի, որ ինքը մեկ սեզոնում կերել է 50 կգ խաղող, ապա կասեմ այո` նման բան հնարավոր է»,- ասաց Աղվան Վարդանյանը:

Кто может съесть за сезон 50 кг винограда? Бурное обсуждение в НС
В Национальном Собрании идет бурное обсуждение программы денежно-кредитной политики Центробанка на 2013 г., которое подвергается резкой критике со стороны оппозиционных депутатов.
Согласно представленной программе, в 2013 г. темпы роста реального частного потребления замедлятся до 4,6%, а частные инвестиции увеличатся на 5,1%. В этих условиях экономический рост в 2013 г. составит около 5,2%, что обусловлено в основном ростом в сферах промышленности и услуг.
Грант Багратян, а затем и Арцвик Минасян выступили с критикой политики Центробанка, которая, по их словам, способствует эмиграции, поскольку в стране отсутствует свободная бизнес-среда, а зафиксированный процент экономического роста “нарисован”.
По словам А.Минасяна, для нашей страны нужно выбрать новую модель социально-экономического развития. В то же время после подорожания энергоносителей проявятся губительные последствия этого шага для экономики. Малые и средние хозяйства пострадают, рабочие места сократятся, отметил депутат, добавив, что сфера малого и среднего бизнеса начнет задыхаться, и в результате начнется новая волна эмиграции.
В свою очередь Грант Багратян призвал не верить статистическим данным, согласно которым в стране выращиваются тысячи тонн винограда, картофеля и других культур, так как это “вымышленные цифры”.
А Агван Варданян, сославшись опять-таки на статистику, констатировал, что согласно опубликованным данным, на каждого человека, включая детей и пожилых людей, за сезон пришлось 50 кг винограда, что невозможно.
“Если какой-нибудь депутат или министр скажет, что он за один сезон съел 50 килограммов винограда, то я откажусь от своих слов”,- добавил депутат.