Գազի, էլեկտրաէներգիայի թանկացումն ու կարկտահարությունը կբերեն հավելյալ 2,5 % գնաճի
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց, որ գազի, էլեկտրաէներգիայի թանկացումը, ինչպես նաեւ հանրապետությունում տեղացած կարկտահարության հասցրած վնասները բերելու են հավելյալ 2,5 տոկոս գնաճի: ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանը ԿԲ նախագահից հետաքրքրվեց, թե ինչ է անելու իր ղեկավարած պետական մարմինը, որպեսզի գնաճը ճնշվի:
«Սա նոր մի շոկ է լինելու դրամավարկային քաղաքականության մեջ: Ստիպված ենք լինելու 2-2,5 տոկոսով վերանայել գնաճի սպասումները: Մոտավորապես ունենալու ենք 2,5 տոկոս գնաճ եւ ստիպված ենք գնալու կոշտ դրամավարկային քաղաքականությանը: Դժվարանում եմ ասել` կբարձրացվի վերաֆինանսավորումը, թե ոչ, բայց բարձրացումը արդարացի կլինի»,- ավելացրեց Արթուր Ջավադյանը:

Подорожание газа, электроэнергии и ущерб от града приведут росту цен на 2,5%
Председатель Центробанка Артур Джавадян, выступая сегодня в Национальном Собрании, заявил, что подорожание газа и электроэнергии, а также ущерб, причиненный сельскому хозяйству сильным градом, приведут к росту цен на 2,5%. Депутат фракции Республиканской партии Армении Арташес Гегамян поинтересовался, какие шаги намерен предприннять ЦБ для подавления роста цен.
“Для денежно-кредитной политики это станет новым шоком. Нам придется пересмотреть на 2-2,5% ожидание роста цен, а также прибегнуть к жесткой денежно- кредитной политике. Затрудняюсь сказать, увеличатся ставки рефинансирования или нет, но повышение будет справедливо”,- отметил А.Джавадян.