Կոտայքի մարզպետարանը 70 մլն դրամի պայմանագիր է կնքել բնապահպանության նախարարի ընկերության հետ
Կոտայքի մարզպետարանը` ի դեմս աշխատակազմի ղեկավար Մարզպետ Գարեգինյանի, այս տարվա ապրիլի 12-ին պետության կարիքների համար կապալային աշխատանքների կատարման գլխավոր պայմանագիր է կնքել Բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանին պատկանող «Նաիրիի ՃՇՇ» ընկերության հետ: 70 մլն 508 հազար դրամի շրջանակներում նախարարի ընկերությունը պետք է վերանորոգի Գետամեջի ներհամայնքային ճանապարհները եւ Եղվարդի Աբովյան փողոցը, որը շահագործման պետք է հանձնվի այս ամսվա 30-ին:
«Նաիրիի ՃՇՇ» ընկերությունն ունի երեք բաժնետեր, սակայն բաժնեմասի մոտ 99 տոկոսը Արամ Հարությունյանինն է:
Նշենք, որ մարզպետարանի աշխատակազմի ղեկավարի հետ պայմանագիրը կնքել է «Նաիրիի ՃՇՇ» ընկերության տնօրեն Արայիկ Հարությունյանը, ով բնապահպանության նախարարի եղբայրն է:
Քանի որ այս պայմանագիրը կնքվել է մրցույթից դուրս, այլ կերպ ասած` Կոտայքի մարզպետի եւ բնապահպանության նախարարի փոխադարձ համաձայնությամբ, փորձեցինք Կոտայքի մարզպետարանից տեղեկանալ, թե ինչ սկզբունքով են առաջնորդվել՝ նշված ճանապարհների շինաշխատանքների կատարման պայմանագիրը կնքելով «Նաիրիի ՃՇՇ» ընկերության հետ:
Մարզպետարանի լրատվության բաժնից տեղեկացրին, որ իրենք նախընտրում են այս հարցին պատասխանել գրավոր ընթացակարգով:
«Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 28-րդ հոդված, 1-ին կետ
Հանրային ծառայողի եւ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի էթիկայի կանոնները նորմերի համակարգ է, որոնք միտված են ապահովելու հանրային ծառայողի եւ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի պատշաճ վարքագիծը, բացառելու հանրային եւ մասնավոր շահերի բախումը, ամրապնդելու հասարակության վստահությունը հանրային ինստիտուտների նկատմամբ։
Նույն այդ օրենքով պաշտոնատար անձը պետք է ձգտի կառավարել իր ներդրումներն այնպես, որ հնարավորինս նվազագույնի հասցվեն շահերի բախման իրավիճակները:
Այս դեպքում չի բացառվում, որ Կոտայքի մարզպետարանը «Նաիրիի ՃՇՇ» ընկերության հետ պայմանագիր է կնքել՝ հաշվի առնելով հենց բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի գործոնը, ով նաեւ, ըստ ընտրողների ռեգիստրի, Եղվարդ քաղաքի բնակիչ է:

Администрация Котайка заключила с компанией министра экологии договор на сумму 70 млн драмов
Администрация Котайкской области в лице губернатора Марзпета Гарегиняна с целью проведения подрядных работ на нужды государства 12 апреля с.г. заключила договор с принадлежащей министру экологии РА Араму Арутюняну дорожно-строительной компанией “Наири”. Данная компания в рамках 70 млн 508 тыс. драмов должна отремонтировать внутриобщинные дороги в Гетамече и улицу им.Абовяна в Егварде, которая должна быть сдана в эксплуатацию 30 июня с.г.
Компания “Наири” имеет трех акционеров, однако почти 99 процентов акций принадлежат А.Арутюняну.
Отметим, что договор с главой администрации Котайка заключил директор компании “Наири” Араик Арутюнян, брат министра экологии.
Поскольку указанный документ был заключен без проведения тендера, то есть губернатор Котайка и министр экологии просто пришли к согласию, мы попытались выяснить в областной администрации, каким принципом они руководствовались, заключая договор о выполнении дорожно-строительных работ с компанией “Наири”.
В пресс-службе администрации нам заявили, что на этот вопрос предпочитают ответить в соответствии с письменной процедурой.
П.1 ст.28 закона РА “Об общественной службе”:
“Правила этики общественного служащего и высокопоставленного должностного лица – это система норм, направленных на обеспечение надлежащего поведения общественного служащего и высокопоставленного должностного лица, исключение столкновения общественных и частных интересов, укрепление доверия общества к общестенным институтам”.
По этому же закону должностное лицо должно стремиться управлять своими инвестициями так, чтобы ситуации столкновения интересов были по возможности сведены к минимуму.
В данном случае не исключено, что Котайкская областная администрация заключила договор с компанией “Наири”, учитывая именно фактор министра экологии Арама Арутюняна, который, согласно регистру избирателей, является также жителем города Егвард.