Տաշիրի խողովակներն ապամոնտաժում է «ՀայՌուսգազարդը»
«Հետքն» անդրադարձել էր, որ ավելի քան մեկ ամիս է` Լոռու մարզի Ստեփանավան քաղաքի մոտ` Տաշիրի մերձակա դաշտերում, փորում հանում են խողովակները: Լուսանկարներն արվել էին Ստեփանավան քաղաքի կամրջի վրայից եւ Ստեփանավան-Տաշիր ճանապարհից դեպի հյուսիս ընկած տարածքում:
Պարզեցինք, որ այդ խողովակներն ապամոնտաժում են «ՀայՌուսգազարդի» աշխատակիցները:
Ընկերության Լոռու ԳԳՄ տնօրեն Վարդան Բաղդասարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ այդ գազատարները կառուցվել են 1990-1991թթ., սակայն շինարարությունը չի ավարտվել, քանի որ շատ գումարներ են պահանջվել:
Վարդան Բաղդասարյանի խոսքերով` այն խնդիրը, որ պետք է լուծվեր այդ խողովակներով ընկերությունը կարողացել է համեմատաբար փոքր ծախսով կարգավորել եւ ամբողջ Տաշիրի տարածաշրջանն ապահովել միջին ճնշման գազատարներով:
Ինչ վերաբերում է խոսակցություններին, որ խողովակները եղել են ջրատար, Վարդան Բաղդասարյանը նշեց, որ այդ խողովակներով ջուր չի մատակարարվել: «Սկզբում ջրմուղը մտածել է, թե դրանք իր խողովակներն է, եկել են, որ ապամոնտաժեն, սակայն, ժամանակին տեր ենք կանգնել մեր եղածին եւ պարզվել է, որ դա նստած է մեր բալանսին»,-ավելացրեց Վ. Բաղդասարյանը:
Նրա ասելով նշված խողովակների երկարությունը 9736 գծամետր է:
Լոռու մարզպետարանի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Սամվել Խալաթյանն էլ ասաց, որ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունն իրենց էլ է հավաստիացրել, որ ապամոնտաժվող խողովակները իրենց սեփականությունն է: «Դա իրենց խողովակներն են եւ մեզ ասել են, որ դրանք հանում են հետագա ծրագրերի համար»,-ավելացրեց Սամվել Խալաթյանը:

Газопровод в Ташире демонтирует “АрмРосгазпром”
“Hetq” уже сообщал о том, что больше месяца назад возле города Степанаван в Лорийской области, недалеко от полей Таширского района, осуществляется демонтаж проложенного в земле трубопровода. Оказалось, что эти работы выполняют работники компании “АрмРосгазпром”.
В беседе с “Hetq” директор лорийского филиала компании Вардан Багдасарян сказал, что газопровод прокладывался в 1990-1991 гг., однако из-за нехватки средств строительство не было завершено.
По словам В.Багдасаряна, проблема, которая должна была быть решена с помощью этого трубопровода, компания смогла урегулировать сравнительно небольшими затратами и обеспечить Таширский район газопроводами среднего давления.
Что касается разговоров о том, что это были водопроводные трубы, Вардан Багдасарян отметил, что трубопровод находился на балансе “АрмРосгазпрома”.
В свою очередь руководитель пресс-службы Лорийской областной администрации Самвел Халатян сообщил, что они также получили заверения компании “АрмРосгазпром” в том, что демонтируемые трубы являются их собственностью и что они намерены использовать их в своих дальнейших программах.