4-5 հոգանոց ընտանիքը ձմռանը միայն գազի համար կվճարի 90-100 հազար դրամ
Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանի հաշվարկներով՝ գազի թանկացումը Հայաստանում ստեղծելու է աղքատության նոր հոսք: Մակարյանն այժմ ուսումնասիրում է կառավարության ծրագիրը, որով նախատեսվում է աղքատությունը նվազեցնել 8-10 տոկոսով: Գագիկ Մակարյանը չգիտի՝ աղքատության 8-10 տոկոսով նախատեսվող նվազեցման մեջ արդեն ներառվա՞ծ է գազի թանկանալու փաստը, թե՞ ոչ: Եթե ոչ, ապա աղքատության նվազեցումը պետք է նախատեսել ոչ թե 8-10, այլ, օրինակ, ընդամենը 6 տոկոսով:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 14-ին «Հայռուսգազարդը» գազի սակագինը բարձրացնելու հայտով դիմել էր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին՝ առաջարկելով գազի սակագինը բարձրացնել 67 տոկոսով՝ 1 խոր./ մետր գազի համար ներկայում գործող 132 դրամը դարձնելով 221 դրամ: Այսօր հանձնաժողովի սակագնային քաղաքականության վարչության պետ Գարեգին Բաղրամյանը հիմնավորված համարեց, որ հաշվի առնելով կառավարության կողմից 30 տոկոսանոց սուբսիդավորումը` 1 խոր./մետր գազի սակագինը բարձրանա 24 դրամով՝ դառնալով 156 դրամ:
Գագիկ Մակարյանի խոսքով՝ Հայաստանի թե պետական, թե մասնավոր սեկտորում միջին աշխատավարձը չի հասնում 300 դոլարի (124.500 դրամ), հետևաբար գազի սակագնի՝ 24 դրամով ավելանալու դեպքում 4-5 հոգանոց ընտանիքը ձմռանը միայն գազի համար կվճարի 90-100 հազար դրամ: Այսինքն՝ ընտանիքի անդամն իր 1 ամսվա աշխատավարձը պետք է ուղղի միայն գազի վարձը վճարելուն:
«Եվ եթե այդ ընտանիքում մեկն է աշխատում, արդեն դուք պատկերացրեք իրավիճակը: Եթե 2-3-ն է աշխատում, ուրեմն էլի դա մխիթարական չէ, որովհետև մենք հաշվարկել ենք, որ ընտանիքները գոնե միջինից ցածր կենսամակարդակ ապահովելու համար պետք է ունեն մաքուր 600-700 հազար եկամուտ»,- ասաց Գագիկ Մակարյանը:
Նրա խոսքով՝ նույնիսկ եթե աշխատում է ընտանիքի անդամներից 3-ը, նրանց ընդհանուր եկամուտը կազմում է ընդամենը 900 դոլար (370 հազար դրամ, ինչն անհրաժեշտ 600-700 հազար դրամ եկամուտի կեսն է), որի մի զգալի մասը պիտի ուղղվի միայն գազի վարձը վճարելուն: Աղքատության ավելացմանը կհանգեցնի նաև գազի գնի բարձրացման մուլտիպլիկատիվ էֆեկտը. թանկանալու են բոլոր ապրանքները, այդ թվում նաև սննդամթերքը, բոլոր ծառայությունները:

Семья из 4-5 человек зимой будет платить за газ 90-100 тысяч драмов
По расчетам председателя Республиканского союза работодателей Гагика Макаряна, подорожание газа вызовет в Армении новую волную обеднения. В настоящее время Маркарян изучает программу правительства, которая предусматривает сокращение уровня бедности в стране на 8-10 процентов. Председатель РСР не знает, включено ли в данный пункт программы повышение стоимости газа. Если нет, то сокращение бедности нужно предусматривать на уровне 6 процентов.
Напомним, что 14 мая компания "АрмРосгазпром" обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг с заявкой на повышение стоимости газа, предложив увеличить тариф на 67 процентов, иными словами поднять цену со 132 драмов до 221 драма за кубометр. Сегодня начальник управления тарифной политики КРОУ Гарегин Баграмян назвал обоснованным повышение стоимости газа на 24 драма, в результате чего новый тариф составит 156 драмов за кубометр.
По словам Макаряна, в Армении средняя зарплата как в государствепнном, так и в частном секторе не достигает 300 долларов (124.500 драмов), следовательно если тариф на газ повысится на 24 драма, то зимой семья из 4-5 человек только за газ будет платить 90-100 тысяч драмов. То есть зарплата одного члена семьи полностью пойдет на оплату голубого топлива.
"Представьте, какая будет ситуация, если в этой семье работает только один человек. Проблему нельзя будет решить даже в том случае, если в семье будут 2-3 работника, потому что для обеспечения жизненного уровня хотя бы ниже среднего доход семьи должен составлять 600-700 тысяч драмов",- отметил Гагик Макарян.
По его словам, повышению уровня бедности будет способствовать и мультипликативный эффект от подорожания газа, так как в этом случае вырастут цены на все товары, в том числе на продукты питания, и на все услуги.