Հիմնավորված է, որ գազի գինը 132 դրամից դառնա 156 դրամ. ՀԾԿՀ վարչության պետ
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հիմնավորված է համարում, որ 1 խորանարդ մետր գազի ներկայիս 132 դրամ սակագինը դառնա 156 դրամ: Այս մասին այսօրվա քննարկման ժամանակ ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի սակագնային քաղաքականության վարչության պետ Գարեգին Բաղրամյանը:
«Կառավարությունը գրություն է ներկայացրել հանձնաժողով՝ խնդրելով առաջնորդվել իր հաշվարկները կատարելիս 30 տոկոս ավելի ցածր ներմուծման գնով, այսինքն՝ բոլոր հաշվարկներն իրականացվել են 189 դոլար 1000 խոր./մետրով սահմանին, և նախնական գնահատականներով բնակչության սակագինը մենք հիմնավորված ենք համարում 156 դրամ խորանարդ մետրի համար՝ ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը»,- ասաց Գարեգին Բաղրամյանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 14-ին «Հայռուսգազարդը» գազի սակագինը բարձրացնելու հայտով դիմել էր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին՝ առաջարկելով գազի սակագինը բարձրացնել 67 տոկոսով՝ 1 խոր./ մետր գազի համար ներկայում գործող 132 դրամը դարձնելով 221 դրամ:

Начальник управления КРОУ считает обоснованным повышение стоимости газа со 132-х до 156-ти драмов
То, что стоимость одного кубометра газа повысится со 132 до 156 драмов, является обоснованным. Об этом во время сегодняшнего обсуждения заявил начальник управления тарифной политики Комиссии по регулированию общественных услуг Гарегин Баграмян.
"Правительство представило в КРОКУ записку с просьбой при осуществлении расчетов руководствоваться ценой импорта, которая ниже на 30 процентов. То есть на границе все расчеты производить по цене 189 долларов за 1000 кубометров. По предварительным расчетам для населения мы считаем обоснованным тариф в размере 156 драмов за кубометр, включая налог на добавленную стоимость",- сказал Гарегин Баграмян.
Напомним, что 14 мая компания "АрмРосгазпром" обратилась в КРОУ с заявкой на повышение стоимости газа на 67 процентов. Иными словами действующий в настоящее время тариф в размере 132 драма за кубометр должен быть увеличен до 221 драма.