Լյուդմիլա Սարգսյանը վարչապետին մեղադրեց դատական համակարգի ոչնչացման մեջ
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Լյուդմիլա Սարգսյանը ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հասցեին մի շարք մեղադրանքներ հնչեցրեց:
Պատգամավորը նշեց, որ եթե արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը բացառում է պետռեգիստրի կողմից ապօրինությունների կատարման հնարավորությունը, ապա ինչո՞վ կարելի է բացատրել ՍԴՀԿ-ի նոր ատենապետ Սեդրակ Աճեմյանի եւ կանոնադրական փոփոխությունների գրանցումը, եթե դա վարչապետի կողմից իջեցված պատվեր չէ:
Պատգամավորին հարցին պատասխանեց Տիգրան Սարգսյանը: Ըստ վարչապետի` իրենք մեծ ցավ են ապրում, երբ տեսնում են, որ ավանդական կուսակցություններում կան խնդիրներ:
«Ցավում եմ, որ ձեր ներսում առաջացել են խնդիրներ եւ դուք հիմա փորձում եք քաղաքականացնել այդ խնդիրը` ներքաշելով մեզ այդ խնդիրների լուծման մեջ: Մենք չենք խառնվել եւ չենք խառնվելու ձեր ներկուսակցական խնդիրներին»,- ավելացրեց վարչապետը:
Նա նշեց, որ ինքը չունի որեւէ անձնական հարաբերություն պարոն Աճեմյանի հետ: «Գիտեք, մեր մեղքերն այնքան շատ են, մեր բացթողումներն այնքան շատ են, մեր մեղքերի մասին խոսեք, չեղած բանը ինչու՞ եք բարդում: Ես այդ մարդու հետ ո՛չ բիզնես ունեմ, ո՛չ նպատակ ունեմ բիզնես անել, ոչ մի անձնական հարաբերություն չունեմ եւ չեմ էլ ունենալու, որովհետեւ քաղաքական դաշտի ներկայացուցիչ է եւ այդ դաշտում մրցակիցներ ենք»,- ավելացրեց վարչապետը:
Լյուդմիլա Սարգսյանն ասաց, որ իր մեղադրանքներն անհիմն չեն, եւ 3-4 տարի է՝ վարչապետը փորձում է պառակտել ՍԴՀԿ-ն:
«Ես պաշտոնապես մեղադրում եմ Ձեզ` դատական համակարգի ոչնչացման համար, քանի որ Դուք եւ Ձեր վերադասներն ամեն ինչ անում եք, որ դատարանը հնարավորություն չունենա անկախ եւ օրինական վճիռ կայացնելու»,- ավելացրեց պատգամավորը:
Նա նշեց, որ ցանկացել է հանդիպել արդարադատության նախարարի հետ, սակայն վերջինս խուսափել է` գիտակցելով, որ չի կարող արդարանալ:
Վարչապետը նշեց, որ պատգամավորի մեղադրանքներն անհիմն են, քանի որ ինքը չի կարող միջամտել դատարանի գործունեությանը:

Людмила Саркисян обвинила премьер-министра в уничтожении судебной системы
Депутат парламентской фракции Армянского национального конгресса Людмила Саркисян во время правительственного часа высказала ряд обвинений в адрес премьер-министра Тиграна Саркисяна.
Депутат отметила, что министр юстиции Грайр Товмасян исключает возможность осуществления беззаконий со стороны Госрегистра. Тогда чем объяснить регистриацию нового председателя правления Социал-демократической партии Гнчакян Вардана Ачемяна и изменений в уставе СДПК, если не спущенным премьером заказом? – поинтересовалась Л.Саркисян.
Отвечая на этот вопрос, глава правительства заявил, что ему очень больно видеть разногласия внутри традиционных партий. "Сейчас Вы пытаетесь политизировать вопрос, втягивая нас в решение этих проблем. Мы не вмешивались и не будем вмешиваться в ваши внутрипартийные проблемы",- сказал премьер-министр.
По словам Людмилы Саркисян, ее обвинения не беспочвенны – уже 3-4 года премьер пытается внести раскол в СДПГ. "Я официально обвиняю Вас в уничтожении судебной системы, поскольку Вы и Ваши руководители делают все, чтобы суд не имел возможности выносить независимые и законные решения",- добавила депутат.
В ответ Тигран Саркисян заметил, что обвинения депутата не имеют под собой оснований, так как он не может вмешиваться в деятельность суда.